
© Надежда Чипева, Капитал
Бившата Държавна комисия по енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) е задължавала доставчиците на енергия да купуват скъпо и да продават евтино вместо да определя цената според себестойността. Така за периода 2010 - 2014 г. се е натрупал дълг от 800 млн. евро. Това се казва в публикуван днес доклад на Европейската сметна палата, цитиран от БТА.
В документа е отбелязана и постоянната смяна на ръководството на ДКЕВР от 2009 г. насам като само през 2013 г. е имало четири смени.
Така европейският одитен орган потвърждава, че решенията на енергийния регулатор в годините са били непоследователни, заради което и трите електроразпределителни дружества, които работят в България, вече започнаха арбитражни процедури срещу страната. Делото на EVN, което беше заведено през 2013 г. за 600 млн. евро, е в най-напреднала фаза. Делото на Energo-pro беше регистрирано за разглеждане в края на май тази година, като неговата стойност е за 54 млн. евро. Миналия месец и чешката CEZ обяви, че е започнала процедурата, за "стотици милиони евро".
Европейската сметна палата констатира освен това, че газовата връзка с Румъния, която все още не е готова, няма да може да осигури предвидените количества гориво към България.
Отбелязва се, че засега Румъния не може да осигури пренос на 1.3 млн. куб. м газ дневно към България, както се очаква след изграждането на връзката, тъй като е ниско налягането в румънската газопреносна система. Подобно е препятствието и пред преноса на газ от Румъния към Унгария. Затова палатата препоръчва Румъния да направи още инвестиции в мрежата си и да преразгледа закона, забраняващ износа на газ.
В доклада се допълва, че България, Румъния и Гърция изграждат нови газопроводи, за да превъзмогнат ограничението, наложено върху използването на съществуващите съоръжения по силата на дългосрочни договори с държави извън ЕС.
Докладът разглежда мерките и финансирането в областта на енергетиката в България, Естония, Испания, Литва, Полша и Швеция. Обхванатият от проверката период е от 2007 година насам.
ASTYLE
Рейтинг: 660 НеутралноАбе онзи Серсемаджиев на свобода ли е още?
EU now have 1 GB empty spaceБезуспешно чакащ промяна
Рейтинг: 407 НеутралноВ документа е отбелязана и постоянната смяна на ръководството на ДКЕВР от 2009 г. насам като само през 2013 г. е имало четири смени.
Леко обезчовечен...Че кой ли беше на власт тогава? Хм...
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 551 НеутралноДо коментар [#1] от "ASTYLE":
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?[quote#1:"ASTYLE"]Абе онзи Серсемаджиев на свобода ли е още?
[/quote]
Колега, Семерджиев е следствието.Причината е пряката намеса на управлението, вкл. от последна инстанция, в определяне на цените.
Друг е въпросът, че на Семерджиев му е било изгодна ролята на формална независимост, щото и доволно е захлебил от нея.
vagabond66
Рейтинг: 1546 ВеселоАй честито !
Интересното ми е през всичкия този период, на развитата ни "пазарна икономика" сме били "член", на ЕС ! Та сметната и палата, на развитата Европа къде бля ???
И трите ел. -разпределителни дружества ни съдят, за стотици милиони евро !
И сега богатия средностатистически българин, ще трябва да плати масрафа на поредния грабеж, извършен под зоркия поглед на сегашните ни колонизатори! Ама такава е съдбата на низшите колонии!
Пригответе си нови дупки на коланите, че пак ще трябва да ги стягаме !
Роси
Рейтинг: 8105 НеутралноАйде Боко пак го ядосаха.
theanalyser
Рейтинг: 1366 НеутралноКато знам енергийно разпределителните дружества с какви надценки работят, не виждам как са могли да са на загуба.
Друг е въпросътдали Европейската сметна палата е проверила дали разходите, които същите тези дружества са направили са действително извършени. Особено услугите.
Обзалагам се, че не.
А сега балъците, т.е. ние пак ще плащаме.
Европа ще се погрижи за това...
Jessika
Рейтинг: 1527 Неутрално[quote#5:"rosiraycheva50._"]Айде Боко пак го ядосаха.[/quote]
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Само дето няма да го обяви публично, пред европейските институции мълчи като г.. . Друго си е, когато критикуващите са местни фактори, тогава е много смел.
Атанас Георгиев
Рейтинг: 8 НеутралноТекст на самия доклад: http://www.eca.europa.eu/en/Pages/DocItem.aspx?did =34751
http://publics.bg