
© Reuters
Eврокомисарят за вътрешния пазар Мишел Барние е изпратил миналата седмица писмо до финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър, в което се посочва, че Европа е напред в някои области по прилагането на новите банкови регулации.
Финансовите регулатори на Европейския съюз настояха САЩ да засилят реформите в банковия си сектор, както и да направят регулациите по-строги. Причината за това е, американските финансови институции да не придобият предимство над европейските, пише "Файненшъл таймс".
Eврокомисарят за вътрешния пазар Мишел Барние е изпратил миналата седмица писмо до финансовия министър на САЩ Тимъти Гайтнър, в което се посочва, че Европа е напред в някои области по прилагането на новите банкови регулации. Сред регулациите, в които Стария континент води, са минималните изисквания за собствен капитал, както и ограничения върху бонусите на изпълнителните директори.
"Трябва да има реални действия, не празни обещания", заяви Барние в писмото си от 27 май, с копие от което разполага "Файненшъл таймс".
Писмото е написано и изпратено преди визитата на Барние във Вашингтон, която е планирана за днес, и показва трансатлантическото разделение по въпроса за регулациите на банковия сектор, коментира изданието.
САЩ бързо приеха закон за реформиране на финансовия сектор, известен като закона "Дод-Франк", но според представители на ЕС администрацията на Обама все още не е въвела необходимите регулации за реалното му прилагане.
Барние в писмото си поставя под съмнение дали Вашингтон се придържа към споразуменията, договорени в Базел III. САЩ трябва тепърва да въведат тези регулации.
"Да припомня само, че ние приложихме правилата по Базел III още през 2006 г.", пише той. "От голямо значение е да се спазят крайните срокове за тяхното прилагане, които бяха уговорени миналата година."
Барние е по-настоятелен в стремежа си да накара САЩ да наложат по-строги ограничения по раздаването на бонуси на американските банкери. ЕС смята, че така ще се намалят стимулите на банкерите да поемат необмислени рискове в името на бързата печалба.
Развитите страни се съгласиха да намалят подобни стимули, които поощряват риска. Това стана преди две години по време на срещата на Г20 в Питсбърг. САЩ за момента използват необвързващи препоръки при спазването на това споразумение, като не са приети никакви конкретни ограничения върху бонусите.
Самият Барние обаче е изправен пред подобна критика, според която ЕС е махнал от приетата законова рамка ключови аспекти, нужни за затягането на капиталовите изисквания на банките по Базел III. Представители на САЩ смятат, че европейските регулатори дават на своите банки прекалено широко тълкуване на понятието за капитал.
повелителя на пуйките
Рейтинг: 8 Веселомного ясно стига сащ са давали пари на банките,който се управляват от еврей
2leva
Рейтинг: 506 НеутралноПодаръци ще има още това лято.
И яснота ще има за всички от сърце, Фед Резерва ще напечата още 600 млрд за стимулиране и закопаване на икономика.
По нататък идва срещата на Г-20 там ще има още предложения за много нови рейтингови агенции, премахване на 3те стари
базирани в САЩ, преминаване от еврото към руски енергоносители като валута, а вместо в долари новите дългове да стават в юани и йени направо без да се използват американските цени книжа.
Новата валута е на път да се създаде и измести многото "кошници" на Световната Банка.