
© Велко Ангелов, Капитал
Петър Андронов
Бизнесът има нужда от мораториум върху кризите, от спиране на непрекъснатото усещане за нестабилност, казва в интервю за "Стандарт" главният изпълнителен директор на СИБанк Петър Андронов. По думите му на инициативните трябва да се даде шанс, защото твърде дълго им се пречи.
По думите му бизнесът прави постоянни опити да се изправи, да се върне към нови инициатива, към растеж, който непрекъснато се потиска от някаква криза - финансова, политическа, вътрешна, външна.
Според него основни задачи на правителството са да стабилизира данъчните и митническите приходи, да затвори дупката, от която изтичат публичните средства и да започне борба с корупцията. Безпокойство у него буди крехката политическа конюнктура в парламента и фрагментирането на политическото пространство.
Запитан как ще се отрази на банковата система фалитът на КТБ, отговаря, че през последните 4-5 месеца банковата система и икономиката работят нормално. "Добрите предприятия в кредитния портфейл на КТБ намериха или ще намерят решение и ще продължат да работят с други банки. А онези, които са били "подкрепяни" и са поддържани изкуствено, са създавали изкуствен и неустойчив брутен вътрешен продукт, който не може да е решаващ за стопанството", посочва банкерът.
Една от основните последици за банковия сектор по думите му е сривът на репутация, който и банките, и БНБ понасят. "Това е тежък и скъп урок за самите търговски банки. Те не трябва да забравят, че когато решиш да използваш лесни пари от собствената си кредитна институция за подкрепа на свързани предприятия в затруднение, това превръща институцията в заложник", казва Андронов. Според него урокът е и за регулатора, който не трябва да се предоверява на одиторите и да допуска прекалено много свобода на поднадзорните институции. Урокът за вложителите е да не избират хазартно банката си, а за политиците - да не жонглират с банковия сектор по най-различни поводи.
Банкерът прогнозира, че лихвите по кредитите не би трябвало да растат, защото за банкерите навън има изобилие от достъпни пари на ниски цени, растат и депозитите и дори са повече, отколкото трябва.
Колаборационист
Рейтинг: 885 РазстроеноХубави думи, но изречени според поговорката :
Всички ТРЯБВА неумолимо да наказваме невежеството на администрацията и духовенството !След дъжд - качулка ...
pentuer
Рейтинг: 636 НеутралноАбсолютно вярно,от бизнеса само се изисква да плаща данъци, да създава работни места и т.н. а в същото време го подлагат на какви ли не изпитания тези дето ни управляват...
Горбачов
Рейтинг: 583 Неутралноей тоя бизнес, и тези бизнесмени. паметник да им издигнеш
Горбачов.......
Рейтинг: 426 Веселодобро мнение , конструктивно
След КТБ Накъде Ли.....ДАНО е само КТБ !!!Банка ,
която не кредитира клиентите си става Бивша банка
за добро или за лошо......
нищо на този свят не става без Банка
chicago514
Рейтинг: 1887 НеутралноАма аз така като гледам най добре ще е един голям мораториум да сложим на държавата и когато си пооправим цивилизацията да го махнем тогава.Тъй де то за какво ли не вече слагаме мораториуми.
Петър Самсонов
Рейтинг: 4009 НеутралноДобре де, ама откога кризите са субективно явление и може да им се налага мораториум? И как можем да задължим зимата да не идва или вятърът да не духа?
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилНе беше ли необходимо всеки икономист да знае, че икономическите процеси са вън и независимо от съзнанието на хората, т.е. че икономическите закони са обективни?
.......
Рейтинг: 426 Неутрално[quote#6:"Депутат 241"]Добре де, ама откога кризите са субективно явление и може да им се налага мораториум? И как можем да задължим зимата да не идва или вятърът да не духа?
След КТБ Накъде Ли.....ДАНО е само КТБ !!!Не беше ли необходимо всеки икономист да знае, че икономическите процеси са вън и независимо от съзнанието на хората, т.е. че икономическите закони са обективни?[/quote]
от Десети ноември кризите са субективно понятие - термин твой
а икономистите са Рекламни агенти на кризата...
икономистите "разбират" от кризи-
колкото от космически технологии
..........
Кризата е като урагана :
разбираш ,че са отминали-когато ти отнесат Покрива ,респ. Парите
Бенефициенто Корупционе
Рейтинг: 374 ВеселоСега ще се изръсим едни четири милиарда заради една банка, която ограби държавата и вложителите не без помощта на политиците! Бизнесът не искал кризи, добре. А какво е направил бизнесът, и най-вече банковият, за да няма кризи? Някой банки финансират политическата корупция, други дават на Черепа 900 млн лв. На тоя магураджия и монета за телевон не бих му дал на заем. Но парите не са на банкерите, а на вложителите, защо не...
dedo pepo
Рейтинг: 1204 НеутралноБизнесът има нужда от мораториум върху кризите"
-Категорично!
Free person
Рейтинг: 688 НеутралноГ-н Андронов,доколкото си спомням навремето също беше в Банковия надзор на БНБ,но по онова време банковата система беше стабилна.
TonyНиколай Теллалов
Рейтинг: 426 НеутралноАми спрете да си ги устройвате и направо се махнете бе!
властта ражда паразитиПубликувано през m.dnevnik.bg