
© Анелия Николова
Лидерът на ДСБ Радан Кънев отбеляза от парламентарната трибуна, че и според европейските правила лихвата за забава не може да бъде санкция.
Депутати от всички парламентарни групи подкрепиха на първо четене предложението на Реформаторския блок за намаление на законната лихва за забава.
Сега законната лихва се определя от Министерския съвет и е равна на основният лихвен процент плюс 10 процентни пункта. Предложението на Реформаторите е когато задължението е на търговец, лихвата да е ОЛП плюс 8 процентни пункта, а ако длъжник е физическо лице, надбавката да е 4 процентни пункта.
Радан Кънев от ДСБ обясни, че лихвата за забава не може да е наказание, а само компенсация за кредитора. По думите му предложението е за твърде малко намаление предвид пазарните условия сега, когато цената на парите е почти нула. Според него не бива държавата да наказва хората, които поради финансово затруднение са забавили плащането си към нея.
Четин Казак от ДПС припомни, че високата стойност на лихвата за забава е фиксирана преди 20 г. с цел да се защитят интересите на кредиторите, защото по това време инфлацията е била висока, а националната валута не е била толкова стабилна.
Той предложи между първото и второто четене да се подготвят текстове, които да уредят висящите казуси.
Общо 110 депутати гласуваха "за", 18 се въздържаха, а само двама се обявиха против.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1039 НеутралноДепутатите одобриха намаление на лихвата за забава-Сега само от ЕК ще зависи колко още ще итънеят джобовете на фалиралата НЕК, докато чиновниьци те в Брюксел се натуткат и одобрят държавната помощ! МОгат да минат и 6 месеца, което е по над 300 000 лв на ден. От фалиралата де факто НЕК, към русия!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токkarabastun
Рейтинг: 8865 ЛюбопитноГоляма забава е паднала !
[email protected]Не се ли казва забавяне - на български ?!
Beyond
Рейтинг: 1134 Любопитно"... предвид пазарните условия сега, когато цената на парите е почти нула."
TAKE THE RED PILL!Моля, някой с добри познания по икономика, да се опита да обясни защо това е така! Защо цената на парите е 0?
Rock J
Рейтинг: 346 ВеселоЗа каква "забава" става въпрос?! За забавление или за забавяне?!
Червеите не се страхуват от орлите.Те се страхуват от кокошките.galapagas
Рейтинг: 775 Неутрално[quote#4:"Rock J"]За каква "забава" става въпрос?! За забавление или за забавяне?! [/quote]
Става въпрос за малоумни депутати.
karabastun
Рейтинг: 8865 ВеселоДо коментар [#4] от "Rock J":
[email protected]Аз мисля, че редакция''Хумор, сатира и забава'' работи отдавна към парламентарния цирк!
Николай Теллалов
Рейтинг: 458 НеутралноЛихва хумор, сатира и ЗАБАВА
властта ражда паразитиkazushi
Рейтинг: 1421 НеутралноДо коментар [#3] от "Beyond":
Цена на парите – това най-общо означава лихва – т.е. цената, която някой плаща, за да използва чужди пари. Има се предвид, че лихвите днес са де факто нула, т.е. банката не плаща на вложителите за това, че им ползва парите.
Ако имаш един лев днес, неговата цена, според тази логика, ще е същата и след една година. С един лев днес ще можеш да си купиш същите неща и след една година. Това последното реално изобщо не е вярно. Защото инфлацията може да е 0%, но тя се определя на база потребителска кошница и съответно е един субективен „показател“, който абсолютно всяко едно правителство в света (без никакви изключения) си наглася точно толкова колкото му е изгодно. И с това се оправдават ниските или високите лихвени проценти. Реалното обезценяване на парите би трябвало да зависи само и единствено дефлатора на БВП, но така различните правителства няма да могат да си прокарват пропагандата.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1538 НеутралноВсъщност, правният термин е точно забава. Тъп, умен, такъв е.
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКДо коментар [#3] от "Beyond":
Не на парите, а на начинът да ги придобиеш - най-общо казано, банките могат да взимат кредит от ЕБ при 0% лихва, т.е., стойността на кредита им е 0. Самите пари като такива си имат стойност, разбира се.
Beyond
Рейтинг: 1134 НеутралноДо коментар [#8] от "kazushi":
TAKE THE RED PILL!Благодаря! На мен това в общи линии ми е ясно. Исках някой да си каже мнението, защо лихвите са толкова ниски в момента.
bastaa
Рейтинг: 523 НеутралноТова е нещо хубаво, показателно е, че е подкрепено от почти всичко. А тук всичколозите-кибици веднага почнаха да плюят, а мнението им тежи колкото плюнките, които изтрелват.
qwertqwert
Рейтинг: 965 Неутралнозаконната лихва за забава.
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?---------------------
Първо няма законна лихва за забава и за незабава.
Законна лихва и точка - лихва, която се начислява, АКО НЕ Е посочено друго.
Второ за финансово грамотните помнят откога и защо е ОЛП +10 и защо отдавна е време да се промени.
Трето - Радан да не се обажда, че му лъсва задника колко е некомпетентен и неподготвен, сиромахомил нещастен.
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#9] от "Darth Plagueis":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?Всъщност, правният термин е точно забава.
----------
ЗАконна лихва за забава....
Я пак пробвай.....
Ватник
Рейтинг: 496 Неутрално[quote#10:"Beyond"]Исках някой да си каже мнението, защо лихвите са толкова ниски в момента. [/quote]
Every cradle is a grave.Защото ЕЦБ е решила така. Най-просто казано. Но това решение не е автономно, то е следствие на икономиката в Еврозоната. Която е много "бавна". Ако ЕЦБ вдигне лихвите, ще забави още повече Европейската икономика. Проблемът има доста дълбоки корени, и ако не му се намери решение скоро, може да се превърне в омагьосан кръг.
ironhorse
Рейтинг: 638 НеутралноПостановление № 426 от 18 декември 2014 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени парични задължения (Обн., ДВ, бр. 106 от 23. 12. 2014 г.) В сила от 1 януари 2015 г.
Бойко Борисов и ГЕРБ са еманацията на корупцията и мафията в държавата.МИНИСТЕРСКИЯТ СЪВЕТ ПОСТАНОВИ:
Член единствен.
(1) Определя годишния размер на законната лихва за просрочени парични задължения в размер на основния лихвен процент на Българската народна банка в сила от 1 януари, съответно от 1 юли, на текущата година плюс 10 процентни пункта.
(2) Дневният размер на законната лихва за просрочени парични задължения е равен на 1/360 част от годишния размер, определен по ал. 1.
(3) Лихвеният процент по ал. 1 в сила от 1 януари на текущата година e приложим за първото полугодие на съответната година, а лихвеният процент в сила от 1 юли e приложим за второто полугодие.
Допълнителна разпоредба
§ 1. Постановлението въвежда изисквания на Директива 2011/7/ЕС на Европейския парламент и на Съвета от 16 февруари 2011 г. относно борбата със забавяне на плащането по търговски сделки (OB, L 48/1 от 23 февруари 2011 г.). Заключителни разпоредби
§ 2. Постановление № 100 на Министерския съвет от 2012 г. за определяне размера на законната лихва по просрочени задължения в левове и във валута (ДВ, бр. 42 от 2012 г.) се отменя.
§ 3. Постановлението се приема на основание чл. 86, ал. 2 от Закона за задълженията и договорите.
§ 4. Постановлението влиза в сила от 1 януари 2015 г.
Има действащ ЗАКОН за лихвите върху данъци, такси и други подобни държавни вземания (Обн., Изв., бр. 91 от 12.11.1957 г., в сила от 1.01.1958 г., изм. и доп., ДВ, бр. 52 от 2.07.1965 г., бр. 38 от 19.05.1989 г., бр. 21 от 15.03.1991 г., изм., бр. 51 от 27.06.1997 г., бр. 153 от 23.12.1998 г., в сила от 1.01.1999 г., бр. 103 от 30.11.1999 г., в сила от 1.01.2000 г.), където е указано:
«1. (Изм. - ДВ, бр. 52 от 1965 г.) (Ал. 1, изм. - ДВ, бр. 38 от 1989 г., бр. 21
от 1991 г., бр. 51 от 1997 г., бр. 153 от 1998 г., бр. 103 от 1999 г.) Неплатените в
сроковете за доброволно плащане, неудържаните или удържани, но невнесени в срок данъци, такси, отчисления от печалби, вноски към бюджета и други държавни вземания от подобен характер се събират със законната лихва.
Със същата лихва се събират неплатените в срока за доброволно плащане вноски по задължителното застраховане на имуществата.
(Ал. 3, нова - ДВ, бр. 38 от 1989 г.) Лихви върху лихви и лихви върху глоби не се дължат.
2. (Ал. 1, отм. - ДВ, бр. 52 от 1965 г.). (Ал. 2, отм. - ДВ, бр. 52 от 1965 г.).
Законът влиза в сила от 1 януари 1958 г. и отменя чл. 25, ал. 1 от Закона за данък върху оборота, чл. 59, ал. 1 от Закона за данък върху общия доход, чл.82, ал. 1 от Закона за местните данъци и такси, чл. 33, ал. 2 от Указа за държавните предприятия и съответните разпоредби на другите закони, постановления, правилници и наредби, които му противоречат.
Роси
Рейтинг: 8403 НеутралноДо коментар [#12] от "qwertqwert":
Когато длъжникът на едно парично задължение не го изпълни на падежа, за него възниква задължението да поправи възникналите вследствие на неизпълнението вреди за кредиторите му. В тези случаи законът казва, че длъжникът дължи обезщетение за настъпилите закъснителни (мораторни) вреди. Поради особения характер на паричното задължение и обезщетението за неизпълнението му е прието да се нарича лихва, но за да се разграничава от същинската лихва, същата се обозначава като мораторна (закъснителна) лихва. В зависимост от основанието за възникването £ тя може да бъде договорна (например по договор за кредит) или законова – чл. 86 от Закона за задълженията и договорите (ЗЗД).
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#10] от "Beyond":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?защо лихвите са толкова ниски в момента.
------------------------------------
Защото Федералния резерв и ЕЦБ са пуснали печатниците на пълни обороти от доста време насам.
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноВ зависимост от основанието за възникването £ тя може да бъде договорна (например по договор за кредит) или законова
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?---------------
Радвам се , че си се поинтересувала.
Ако продължиш по същия начин, ще откриеш , че законовата лихва се прилага единствено и само ако/когато не е договорено друго.Като частен (но най-чест) случай това са винаги споровете , при които има съдебно решение относно дължими суми - до изплащането им. Поради което лъсва Раданчовото сиромахомилство относно горките хорица, неможещи да си платят сметките.
Darth Plagueis
Рейтинг: 1538 НеутралноДо коментар [#13] от "qwertqwert":
Евродепутати от ГЕРБ, БСП и ДПС искат отпадане на мониторинга от ЕКНема кво да пробвам. Говорех за термина забава, вместо забавяне, което се коментира по-горе. Толкова.
Иначе гледам си се напънал да включиш Радан, ама не ти се получи. Пробвай пак да ни обясниш.
qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#19] от "Darth Plagueis":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?термина забава
------------
Термин забава има в забавачницата , сред юристи от калибъра на Раданчо и джурналята в Дневник.
Знаещите говорят за просрочени парични задължения.
Viva la Evolution
Рейтинг: 1535 НеутралноТози процент, отдавна трябваше да е сведен в нормални рамки или да не надвишава лихвите по кредитите. Освен това, тъй като го целта е да се налят огромните суми, които се начисляват на Росатом, трябваше синхронно и веднага да им погасим сумата, след което да им наложим огромна глоба на ден, за забавяне на доставката на платеното оборудване. Дори и да ни атакуват в съда, глобата може да бъде само намалена, но не и да падне по същество.
Раковски: "Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата си част. "qwertqwert
Рейтинг: 965 НеутралноДо коментар [#21] от "Георги":
След като мъж може да се жени за мъж, що пък двама братя да не се оженят?+++
kipe
Рейтинг: 458 НеутралноХа, Ха, "забава" тия журналисти са наистина неграмотни
zegi
Рейтинг: 448 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "qwertqwert":
До коментар [#20] от "qwertqwert":
Ето един текст от Закона за задълженията и договорите:
"Чл. 79. Ако длъжникът не изпълни точно задължението си, кредиторът има право да иска изпълнението заедно с обезщетение за забавата или да иска обезщетение за неизпълнение."....
Това, че в главите на милиционерите и на върховния им байчо, само Цеца Величкович , Преслава и друга кръчмарска музика им е в главите , не означава, че "забава" не е общо възприет термин в българското право. Това би трябвало дори и кандидатка Цецка, да ви го каже. Макар, че е възможно и тя да не го знае.