
© Цветелина Белутова, Капитал
Спадът на лихвите по кредитите е изиграл ключова роля за раздвижване на пазара на имоти през 2016 г. Повече от половината сделки за жилища, сключени през изтеклата година в София, са били с ипотечен кредит. Делът на покупките с външно финансиране продължава уверено да расте. Това са изводите за пазара на имоти през последните 12 месеца на агенция "Адрес".
По данни на компанията процентът на ипотеките през изминалата година е бил 55 при 50 в предходната 2015 г. и малко над 45 през 2014 г.
"Кредитирането през 2016 г. стана значително по-лесно спрямо предходните години. Сделки сключиха много купувачи, които са имали тази цел още през 2014 г., но не са получили необходимия заем. Така финансиращите институции изиграха важна роля в ръста на сделките през миналата година. Тази тенденция е факт въпреки липсата на данни за дела на рефинансиране. Не по-малка ще бъде ролята на банките и през 2017 г.", казва Георги Павлов, изпълнителен директор на компанията, цитиран от пресцентъра й.
По думите му активността в София през 2016 г., макар и движеща се единствено във възходяща посока, е далеч от пиковите си показатели през 2007 г. "Докато в другите големи градове обемът сделки днес и във времето непосредствено преди кризата е относително идентичен, в столицата наблюдаваме потенциал за значително допълнително активизиране в дългосрочен план. През 2017 г. са налице всички предпоставки за покачване на броя сделки – растящи, макар и плавно, доходи, ниски лихви по депозитите, стабилни цени на имотите, улеснено кредитиране", казва още Георги Павлов.
Цените са нагоре
Очаквано всичко това е довело и до повишение на цените на имотите. В София те са нараснали със 7-10%, като по-голямата част от покачването е регистрирано в първото полугодие. Във втората половина от годината и особено в последното тримесечие ръстът чувствително е отслабнал. Такава тенденция е имало и в другите градове с по-малка амплитуда. В големите населени места цените са се повишили с 4-7%.
Със 7% на годишна база е нараснал делът на сделките над 100 хил. С 19% е нараснал броят на сделките в диапазона 70 хил. - 100 хил. евро – 27% при 19% през 2015 г. За сметка на това се свива броят на сделките с жилищата, продадени на цена между 30 хил. и 50 хил. евро – през 2016 г. те са едва 23% от всички при 32% година по-рано.
Промените в облика на столицата – обособяването на бизнес зони, планирането и изграждането на метрото, донякъде рефлектираха и в предпочитанията на купувачите при избора им на квартал. Лозенец "се е завърнал" като един от желаните райони за покупка на жилищен имот. На общия фон изпъква и зоната около кръстовището на бул. "Черни връх" и ул. "Сребърна". Центърът, "Изток" и "Изгрев" вече няколко години също поддържат интереса на клиентите сериозен, като в 2016 г. тенденцията се е затвърдила. Във фокуса на желаещите да се сдобият с дом традиционно са били и "Младост" и "Люлин", както и по-отдалечените жилищни комплекси като "Овча купел". Заинтересоваността на купувачите към последния квартал обаче се засилва осезаемо, след като е започнало строителството на третия лъч на метрото.
Една от причините за по-значителен ръст в цените в някои софийски райони се корени в появата на сериозни обеми ново строителство. Много инвеститори през 2016 г. са заложили на обекти във високия ценови сегмент – над 1200 евро на кв.м. "Много е вероятно съвсем скоро да усетим сериозен дефицит на достъпно ново строителство, предназначено за хора с ниски и средни доходи. Водени от раздвижването и оптимизма на пазара, инвеститорите се концентрират основно върху по-платежоспособните клиенти. На практика в днешните условия имот би искал да купи почти всеки и появата на по-бюджетни решения не би била излишък – те ще открият много бърза реализация", казва Георги Павлов.
Топи се броят на продавачите на готови жилища
По данни на компанията на годишна база е намалял броят на продавачите на готови вече имоти. "Хората, които продават апартаментите си, намаляха за последната година с около 25%. Причината за повечето от тях е, че очакват допълнителен ръст в цените. В същото време отмина периодът на продажби поради спешна нужда от средства, доходите на тези продавачи са стабилни, те не бързат и искат да сключат по-изгодна сделка. Нивата днес обаче надали ще претърпят допълнително покачване, а много купувачи се надяват на спад в скоро време. Затова е по-добре индивидуалните продавачи на готови жилища да се ориентират към сделка", казва Доника Григорова, мениджър "Обслужване на клиенти" в компанията.
Според експертите повишаването на обемите ново строителство частично ще забави продажбите. Днес по-голямата част от качествените проекти на надеждни инвеститори се реализират напълно още на Акт 14. Но насищането на пазара, което вече започна, ще бъде причина все по-често да се виждат непродадени имоти, макар с разрешение за ползване, смятат брокерите.
karabastun
Рейтинг: 8848 НеутралноХора не останаха, бе за какво ги купувате тези имоти!
[email protected]Всички като се натъпчете в дупката между планините наречена София - после да не се чудите, що ви бил мръсен въздуха!?
lustmord
Рейтинг: 350 НеутралноГлупости и половина - символичните лихви по депозитите и фалита на КТБ са факторите, които отпушиха пазара на имоти - за пореден път на балонен принцип. Лично съм свидетел как някой брокерчета решиха, че един уикенд е предостатъчно време за да вдигнат цената на един непродаден имот с 30%.
osl19549478
Рейтинг: 581 НеутралноХубав анализ, ама хората от бранша, а и всеки сериозен финансов аналитик знае, че пазарът на НИ се раздвижи точно след фалита на КТБ. Няма нужда да обяснявам защо, надявам се
НЕ НА ЦЕНЗУРАТА ВЪВ ФОРУМА !!! Освен това новият дизайн на Дневник е скапан !!!casinoto
Рейтинг: 696 ЛюбопитноПо-добра инвестиция от лихвите на банките... Още малко отрицателни ще станат.
ostin22
Рейтинг: 708 НеутралноПовервАх..:-)
There is no way to happiness, happiness is the way!Pow
Рейтинг: 743 НеутралноНормално, имот изчезва по-бавно от депозит в банка. Тъпото е, че покрай хората с много спестени пари младите, които сами си изкарваме и пестим парите и не чакаме на мама и на тате го духаме. Ама живи и здрави да сме.
Give a man a mask and he’ll tell you the truthЗа жалост до 4-5 години не виждам да падат цените на имотите. В София де.
Лео
Рейтинг: 1112 НеутралноТо според брокерите цените винаги са нагоре, броят на продажбите - също. Никой не споменава реални суми на сделки и реален брой сделки. Само се въртят проценти, периоди, региони и други али-бали...
tsvetko_51
Рейтинг: 1886 НеутралноИ аз мисля, че основен фактор в раздвижванет беше фалита на КТБ, лично познавам хора, които притеснени от това което се случи, моментално потърсиха и намериха къде да си вложат парите без никаква реална необходимост.
, хаир няма да видят собствениците на имоти, поне в обозримо бъдеще.
Друг е въпроса, дали и каква доходност ще носят, но доколкото за част от хората ликвидността не е проблем, това е нкакво решение носещо по-малък риск.
Какво ще е по-дългосрочното развитие, един Господ знае и в голяма степен зависи от цялостната ситуация, политическото и респективно икономическото развитие на страната.
Ако се върнат европейските перспективи и развитие, всичко ще е ОК, но ако разните петоколонници успеят да ни обърнат към евразийския хоризонт
penetrating
Рейтинг: 5969 НеутралноАмплитуди които нямат обяснение, ако изобщо ги има
Some people have got a mental horizon of radius zero and call it their point of view. David Hilbert