и аз не мога да им разбера смисъла да живееш в панелка в софия и да си купиш сапунерка на курорта за да я ползваш един-две месеца в годината, особено ако се плаща такса поддръжка. това са заровени пари.
Ами не бързат да купуват, разбира се ! Купувачите с възможности отдавна са си купили на кой каквото му трябва. Бедняците с мераци вече са все по-малко и все по-предпазливи. Не трудно, ами с клизма ще се приключват продажбите.
Върви си алъш-веришът. Видимо забогатяваме напук на всякакви мрачни статистики.
Пред нашия блок от "City Home Park" са си заградили едно голямо пространство, но като гледам не бързат със строителните работи. В момента довършват "Флора Парк 2", като кранът още си стои там, а би следвало обектът да е готов на груб строеж, щото и той от доста време се прави. Недалеч на бул. "България" сграда "А3" е почти напълно разпродадена. Замогва се нашенецът и купува ли, купува. А оживен пазар на имоти има и в другите големи области градове, и не само (вкл. с ваканционни имоти в гръцко).
ЦАРЯТ Е ГОЛ! Стига сте го увъртали! Щом трудно вървели продажбите значи, че предлагането е превишило търсенето и цените ще падат. Твърде отдавна и биз всякакво основаните те само растът. През 1994г във Варна гарсонерите вървяха по 5 000 долара. ГЕРБавите се бият в гърдите как били увеличавали доходите на хората, но истината е, че преди да увеличат доходите на някои, увеличават цени, данъци и такси на всички. Масата българи вече разполагат с много по-малко пари в джоба си.
През комунизма си шиехме бутикови дрехи при шивачи с модели и кройки взети от списания и с платове избрани и купувани от самите нас. След 1989г. та чак до 2000г. си купувахме само нови дрехи от магазини и битаци. Аз даже отказах бизнес с дрехи втора употреба от Канада през 1997г. твърдейки, че българина е горд и няма да носи дрехи носени преди това от друг. Днес вече пазаруваме само дрехи и обувки втора употреба. Най-вероятно скоро ще има пазар на дрехи трета употреба. Защото ставаме все по богати! Нали така бе Бойко?
Е, не са баш 150-200 евро, връзват се вероятно около 500-600 като себестойност. Но пак печалбите са си големи. Неслучайно се навъдиха доста строителни фирми.
Да в София, донякъде Пловдив и в Гърция може да има български купувачи, но в другите ни градове агенциите по недвижими имоти отдавна са изчезнали тук там е останал само собственика с жена си. Сделките отдавна се изключителна рядкост, а иначе мафията строи заграбените преди години парцели - и какво друго да ги прави, като е давала подкупи за да се сдобие с добри парцели за скъпи имоти. Цели блокове ги отдават под наем, но вечер светят по 3-4 прозореца в тях. София не е България, но и там само единици купуват и то основно с доходи от чужбина. Ееее някои си имат и собствени асансьори до хола, ама за управляващите или добро или нищо. Затова да запазим гробно мълчание !!!
Има и още един момент. След грозните деветдесетарски творения с по 3 подпокривни етажа се появи тук-таме по нещо за свяст, една идейка по-архитектурно. И след това се мултиплицира, така че някак не блазни и не кефи. Само като се замислиш, че това чудо ще иска изплащане 10-20 години, а дори не е толкова готино...дори стаите не са с нормална големина и пропорции.
А и е мит, че всичко изчезва още на зелено. Интересно е, че примерно агенцията започва да предлага на зелено, като дори коментира, че дейностите са започнали - а строителят твърди, че още не е стъпвал на площадката. Същевременно се искат готови пари в брой веднага, или още преди акт 16, което не е гот - все пак е редно по-големият да поеме риска, защо аз и защо да давам готов кеш.
Не си прав човече! Себестойността е различна в зависимост от стойността на парцела, подкупите и вида на сградата, но реално излиза около 200-250 евро. на квадрат. Това дето си го написал го приемам ако е в лева.
Да ама ако я купиш за 500 лева до евро квадратния метър и без каквато и да е такса подръжка, па даже в населено място с гледка към морето? Е вярно, че туристите пълнят населеното място и през лятото 2 месеца не става за почивка, но през останалото време си е тихо, тихо... Е вятър има колкото си искаш, но досадници няма. Ходиш когато си искаш, с когото си искаш, ползваш каквото си поискаш и то на цена на разходите ти в къщи. Може и някоя истинска прясна рибка да хванеш сам или от рибарите...Е през ония 2 месеца можеш да изкараш и някой лев... Дали доби смисъл, как мислиш?
Кога ли българските брокери на недвижими имоти ще си създадат единна система на търсене и предлагане? И пълно описание на имота, включително точен адрес, изложение, такси подръжка, данъци? Оня ден си бях харесал едно имотче на морето, и изпратих запитване каква е таксата подръжка. Ни жест, ни кост, мисля че беше някаква агенцийка "Бългериан пропъртис". МНого "надеждни'!
Т.е вече сме на билото на графиката, където няма растеж на цените на имотите, а само задържане и изчакване. От тук нататък зависи как ще се представи европейската икономика - започне ли някаква по - сериозна тенденция на стагнация в нея, цените бързо ще започнат да се търкалят надолу, те и без това нараснаха някъде в пъти, та има мегдан за падане.....А иначе в някои квартали в София вече наистина е невъзможно да се живее нормално, паркоместата отдавана са мисия невъзможна ! Лозенец е ясен, натам вървят и Младостите, Редута......
До коментар [#13] от "T.M.":Не си прав човече! Себестойността е различна в зависимост от стойността на парцела, подкупите и вида на сградата, но реално излиза около 200-250 евро. на квадрат. Това дето си го написал го приемам ако е в лева.
В момента има застой. Едните се дърпат и иска да свалят цените, другите считат, че все още могат да продадат много изгодно. Никой не отстъпва. Ще видим колко време ще продължи така и каква ще е посоката. За мен масово надценяване има главно в София, Варна и Пловдив. Няма огромна разлика в себестойността при строителство в София или Казанлък да речем. Такава идва единствено от земята, но тя е в рамките на 100 - 150 евро на квадрат. Докато в по - малките градове целта е печалба около 40-50%, то за посочените градове се търсят 100-300%.
Така става, но с много уточнения. Първо, наистина мястото трябва да си струва. На първа линия, да може да се паркира и да не пълно мъртвило извън сезона. Риба, трудно ще си хванеш. Рибари през зимата, също няма в морето. И трябва да го купуваш с немъчени пари. Ако ще е с кредит, няма смисъл. Има някои имоти, които си струват, но е рядко. И всяко нещо си иска разходи и поддържане. Няма как да е безплатно.
До коментар [#21] от "T.M.": Абе то ценообразуването на парцелите си е " " мамата. Атрактивните парцели са общински или държавни. Там обаче днес зависи от това от кои си, кой ще се обади, колко ще дадеш и т.н. И винаги може да ти излезе една Иванчева дето да ти сложи прът в колелата. Ама ако си от правилните хора освен ГДБОП и специален персонален прокурор ша ти пратят! Така, че тука цените са условна работа. Нали помниш "Ало Танов", Бог да прости греховете му, защото целия му живот мина в служба на държавата и според мен затова мафиотите го утепаха!
Що не прочетеш кво е написал колегата? Значи той казва, че може да си купи хилище за до 500 лева до евро на квадрат, да е в целогодишно населено място - а не например в населения 3 месеца в годината Слънчев бряг например, да има изглед към морето, да няма рекетьори, които да ти искат такса поддръжка... А за рибата изобщо не си пров. Местните редовно ходят за риба - е не и като има вълни или бури. Зимата е само 3-4 месеца. По брега все някое попче, мида или скарида може и да хванеш. Е-еее ако не знаеш как питай местните...
Надценяването е повсеместно. Понеже собствеността е концентрирана в малко феодални ръце дето са грабили с влаковата композиция, те все още не свалят цените както при продажбите така при наемите. Затова вече на главните улици в големите гладове в провинцията стоят по над десетина празни магазина вече с години. Ако нямат вратички да не плащат данък сгради или такса смет независимо дали работиш или не, то тогава може и да станат по сговорчиви и да стане пазар.
Погледнете снимката - грозно, отвратително презастрояване без грам зеленина. На това обърнаха не само уж престижните квартали, а целите български градове. От алчност да застроят всеки метър. Изобщо не поставям въпроса за архитектурната стойност на повечето проекти. Алчността е порок, а и е един от седемте смъртни грехове. Ако нямах наследствените апартаменти, в български град не бих си купил, пари да ми дават. Като прибавим продължаващата демографска криза, не ми е ясно за кого всъщност строят. Това лято гледахме и в София и в Бургас - вечер много прозорци, и то в самите градски центрове, където са ми апартаментите, тъмно, много прозорци никога не светеха.
Много умно, върховна мъдрост! Да, ГЕРБ са виновни за всички високи цени - издават декрет "всички магазини от утре да са с нови по-високи цени на стоките" :). В кой век живееш? Хвани се да работиш нещо и цените няма да са ти високи! Само с хленчене не става!
Авторът на статията има желание да си купи апартамент, но……. няма парички :). А и не е особено компетентен и аргументите му са твърде елементарни. Съществува 18-годишен цикъл на пазара на имоти, който важи за всички свободни пазари. Този автор въобще не е чувал за него. Та според този цикъл през следващите 7 години се очаква рязко повишаване на цените на имотите, и то по целия свят. Имотите са най-големият актив на капиталовия пазар. Актив стотици и дори хиляди пъти по-голям от всички останали активи взети заедно. Цената на този актив влияе и се влияе от състоянието на световната икономика и в тази връзка си има свои икономически закони на които се подчинява. Основният закон, описващ движението на цените на имотите във времето е именно 18-годишният цикъл. В този цикъл в момента сме в 11-тата година и през следващите 7 години ще наблюдаваме драстичен скок на цените. След това разбира се че ще има спад, но до тогава…….. само нагоре и силно нагоре!
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
Убитака
Рейтинг: 409 ЛюбопитноСтатия за имоти без нито един коментар?! Да не се е счупил нещо форума? :)
Тони КОСТОВ
Рейтинг: 1319 НеутралноПо Черноморието - русняците продават на загуба, а Ганьо купува! Нищо, че сезонът е два месеца и половина.
bgzdravka
Рейтинг: 234 Неутралнои аз не мога да им разбера смисъла да живееш в панелка в софия и да си купиш сапунерка на курорта за да я ползваш един-две месеца в годината, особено ако се плаща такса поддръжка. това са заровени пари.
pet_fire
Рейтинг: 5415 ВеселоДо коментар [#2] от "Тони КОСТОВ":
Тази година и по-малко/за сезона/
Веселин Дечев
Рейтинг: 1934 НеутралноПълен абсурд е да купуваш нещо дето струва 150-200 евро за 1000+ и да пълниш гушката на някой "предприемач" с 300-400% печалба
В Русия съм! В Русия съм!Тони КОСТОВ
Рейтинг: 1319 НеутралноАми не бързат да купуват, разбира се ! Купувачите с възможности отдавна са си купили на кой каквото му трябва. Бедняците с мераци вече са все по-малко и все по-предпазливи. Не трудно, ами с клизма ще се приключват продажбите.
Веселин Дечев
Рейтинг: 1934 НеутралноНих казал - построили. В Русия съм! В Русия съм!
Читател
Рейтинг: 1369 НеутралноВърви си алъш-веришът. Видимо забогатяваме напук на всякакви мрачни статистики.
Пред нашия блок от "City Home Park" са си заградили едно голямо пространство, но като гледам не бързат със строителните работи. В момента довършват "Флора Парк 2", като кранът още си стои там, а би следвало обектът да е готов на груб строеж, щото и той от доста време се прави. Недалеч на бул. "България" сграда "А3" е почти напълно разпродадена. Замогва се нашенецът и купува ли, купува. А оживен пазар на имоти има и в другите големи области градове, и не само (вкл. с ваканционни имоти в гръцко).
ju.li
Рейтинг: 1434 Неутрално"В София търсените и предпочитани райони през второто тримесечие на 2019 г. са "Лозенец", "Оборище", "Витоша", "Изток", "Изгрев".
Вчера минах през тези квартали. Ми то е непроходимо! Що за хора се блъскат да си купят там каквото и да е било? Въобще не разбирам вече ...
Kирчо параПетков
Рейтинг: 998 НеутралноГлупости.
RUSE
Рейтинг: 576 НеутралноЦАРЯТ Е ГОЛ!
не съм избягалСтига сте го увъртали! Щом трудно вървели продажбите значи, че предлагането е превишило търсенето и цените ще падат. Твърде отдавна и биз всякакво основаните те само растът. През 1994г във Варна гарсонерите вървяха по 5 000 долара.
ГЕРБавите се бият в гърдите как били увеличавали доходите на хората, но истината е, че преди да увеличат доходите на някои, увеличават цени, данъци и такси на всички. Масата българи вече разполагат с много по-малко пари в джоба си.
RUSE
Рейтинг: 576 НеутралноПрез комунизма си шиехме бутикови дрехи при шивачи с модели и кройки взети от списания и с платове избрани и купувани от самите нас. След 1989г. та чак до 2000г. си купувахме само нови дрехи от магазини и битаци. Аз даже отказах бизнес с дрехи втора употреба от Канада през 1997г. твърдейки, че българина е горд и няма да носи дрехи носени преди това от друг. Днес вече пазаруваме само дрехи и обувки втора употреба. Най-вероятно скоро ще има пазар на дрехи трета употреба. Защото ставаме все по богати! Нали така бе Бойко?
не съм избягалT.M.
Рейтинг: 661 НеутралноЕ, не са баш 150-200 евро, връзват се вероятно около 500-600 като себестойност. Но пак печалбите са си големи. Неслучайно се навъдиха доста строителни фирми.
RUSE
Рейтинг: 576 НеутралноДо коментар [#8] от "Читател":
не съм избягалДа в София, донякъде Пловдив и в Гърция може да има български купувачи, но в другите ни градове агенциите по недвижими имоти отдавна са изчезнали тук там е останал само собственика с жена си. Сделките отдавна се изключителна рядкост, а иначе мафията строи заграбените преди години парцели - и какво друго да ги прави, като е давала подкупи за да се сдобие с добри парцели за скъпи имоти. Цели блокове ги отдават под наем, но вечер светят по 3-4 прозореца в тях. София не е България, но и там само единици купуват и то основно с доходи от чужбина. Ееее някои си имат и собствени асансьори до хола, ама за управляващите или добро или нищо. Затова да запазим гробно мълчание !!!
lil_alex
Рейтинг: 1021 НеутралноИма и още един момент. След грозните деветдесетарски творения с по 3 подпокривни етажа се появи тук-таме по нещо за свяст, една идейка по-архитектурно. И след това се мултиплицира, така че някак не блазни и не кефи. Само като се замислиш, че това чудо ще иска изплащане 10-20 години, а дори не е толкова готино...дори стаите не са с нормална големина и пропорции.
А и е мит, че всичко изчезва още на зелено. Интересно е, че примерно агенцията започва да предлага на зелено, като дори коментира, че дейностите са започнали - а строителят твърди, че още не е стъпвал на площадката. Същевременно се искат готови пари в брой веднага, или още преди акт 16, което не е гот - все пак е редно по-големият да поеме риска, защо аз и защо да давам готов кеш.
RUSE
Рейтинг: 576 НеутралноДо коментар [#13] от "T.M.":
не съм избягалНе си прав човече! Себестойността е различна в зависимост от стойността на парцела, подкупите и вида на сградата, но реално излиза около 200-250 евро. на квадрат. Това дето си го написал го приемам ако е в лева.
Billy Pilgrim
Рейтинг: 1052 НеутралноСредната заплата е хиляда лева, една панелка 150 хиляди лв а нов 300 хиляди. Евала стабилност
RUSE
Рейтинг: 576 НеутралноДо коментар [#3] от "bgzdravka":
не съм избягалДа ама ако я купиш за 500 лева до евро квадратния метър и без каквато и да е такса подръжка, па даже в населено място с гледка към морето? Е вярно, че туристите пълнят населеното място и през лятото 2 месеца не става за почивка, но през останалото време си е тихо, тихо... Е вятър има колкото си искаш, но досадници няма. Ходиш когато си искаш, с когото си искаш, ползваш каквото си поискаш и то на цена на разходите ти в къщи. Може и някоя истинска прясна рибка да хванеш сам или от рибарите...Е през ония 2 месеца можеш да изкараш и някой лев... Дали доби смисъл, как мислиш?
Таралеж
Рейтинг: 2430 НеутралноКога ли българските брокери на недвижими имоти ще си създадат единна система на търсене и предлагане? И пълно описание на имота, включително точен адрес, изложение, такси подръжка, данъци? Оня ден си бях харесал едно имотче на морето, и изпратих запитване каква е таксата подръжка. Ни жест, ни кост, мисля че беше някаква агенцийка "Бългериан пропъртис". МНого "надеждни'!
samoedin
Рейтинг: 3339 ЛюбопитноТ.е вече сме на билото на графиката, където няма растеж на цените на имотите, а само задържане и изчакване. От тук нататък зависи как ще се представи европейската икономика - започне ли някаква по - сериозна тенденция на стагнация в нея, цените бързо ще започнат да се търкалят надолу, те и без това нараснаха някъде в пъти, та има мегдан за падане.....А иначе в някои квартали в София вече наистина е невъзможно да се живее нормално, паркоместата отдавана са мисия невъзможна ! Лозенец е ясен, натам вървят и Младостите, Редута......
T.M.
Рейтинг: 661 НеутралноИменно. А ценообразуването на парцела обикновено се прави на база какво реално може да се построи върху него като РЗП.
4okuto
Рейтинг: 1342 НеутралноВ момента има застой. Едните се дърпат и иска да свалят цените, другите считат, че все още могат да продадат много изгодно. Никой не отстъпва. Ще видим колко време ще продължи така и каква ще е посоката. За мен масово надценяване има главно в София, Варна и Пловдив. Няма огромна разлика в себестойността при строителство в София или Казанлък да речем. Такава идва единствено от земята, но тя е в рамките на 100 - 150 евро на квадрат. Докато в по - малките градове целта е печалба около 40-50%, то за посочените градове се търсят 100-300%.
Petleshev
Рейтинг: 2410 НеутралноДо коментар [#18] от "RUSE":
Бивш tww09306483.Така става, но с много уточнения. Първо, наистина мястото трябва да си струва. На първа линия, да може да се паркира и да не пълно мъртвило извън сезона. Риба, трудно ще си хванеш. Рибари през зимата, също няма в морето. И трябва да го купуваш с немъчени пари. Ако ще е с кредит, няма смисъл. Има някои имоти, които си струват, но е рядко. И всяко нещо си иска разходи и поддържане. Няма как да е безплатно.
proizvoditel
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#21] от "T.M.":
Абе то ценообразуването на парцелите си е " " мамата. Атрактивните парцели са общински или държавни. Там обаче днес зависи от това от кои си, кой ще се обади, колко ще дадеш и т.н. И винаги може да ти излезе една Иванчева дето да ти сложи прът в колелата. Ама ако си от правилните хора освен ГДБОП и специален персонален прокурор ша ти пратят! Така, че тука цените са условна работа. Нали помниш "Ало Танов", Бог да прости греховете му, защото целия му живот мина в служба на държавата и според мен затова мафиотите го утепаха!
proizvoditel
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#23] от "Petleshev":
Що не прочетеш кво е написал колегата? Значи той казва, че може да си купи хилище за до 500 лева до евро на квадрат, да е в целогодишно населено място - а не например в населения 3 месеца в годината Слънчев бряг например, да има изглед към морето, да няма рекетьори, които да ти искат такса поддръжка...
А за рибата изобщо не си пров. Местните редовно ходят за риба - е не и като има вълни или бури. Зимата е само 3-4 месеца. По брега все някое попче, мида или скарида може и да хванеш. Е-еее ако не знаеш как питай местните...
proizvoditel
Рейтинг: 754 НеутралноДо коментар [#22] от "4okuto":
Надценяването е повсеместно. Понеже собствеността е концентрирана в малко феодални ръце дето са грабили с влаковата композиция, те все още не свалят цените както при продажбите така при наемите. Затова вече на главните улици в големите гладове в провинцията стоят по над десетина празни магазина вече с години. Ако нямат вратички да не плащат данък сгради или такса смет независимо дали работиш или не, то тогава може и да станат по сговорчиви и да стане пазар.
PavelCZ
Рейтинг: 1645 НеутралноПогледнете снимката - грозно, отвратително презастрояване без грам зеленина. На това обърнаха не само уж престижните квартали, а целите български градове. От алчност да застроят всеки метър. Изобщо не поставям въпроса за архитектурната стойност на повечето проекти. Алчността е порок, а и е един от седемте смъртни грехове.
E PLVRIBVS VNVMАко нямах наследствените апартаменти, в български град не бих си купил, пари да ми дават.
Като прибавим продължаващата демографска криза, не ми е ясно за кого всъщност строят. Това лято гледахме и в София и в Бургас - вечер много прозорци, и то в самите градски центрове, където са ми апартаментите, тъмно, много прозорци никога не светеха.
Стоил Стоилов
Рейтинг: 381 НеутралноТака като гледам, общо взето тенденцията се запазва. Както по отношение на цените, така и по отношение на предпочитанията.
A Georgiev
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#11] от "RUSE":
Много умно, върховна мъдрост!
Да, ГЕРБ са виновни за всички високи цени - издават декрет "всички магазини от утре да са с нови по-високи цени на стоките" :). В кой век живееш?
Хвани се да работиш нещо и цените няма да са ти високи! Само с хленчене не става!
A Georgiev
Рейтинг: 8 НеутралноДо коментар [#20] от "samoedin":
Авторът на статията има желание да си купи апартамент, но……. няма парички :). А и не е особено компетентен и аргументите му са твърде елементарни. Съществува 18-годишен цикъл на пазара на имоти, който важи за всички свободни пазари. Този автор въобще не е чувал за него. Та според този цикъл през следващите 7 години се очаква рязко повишаване на цените на имотите, и то по целия свят. Имотите са най-големият актив на капиталовия пазар. Актив стотици и дори хиляди пъти по-голям от всички останали активи взети заедно. Цената на този актив влияе и се влияе от състоянието на световната икономика и в тази връзка си има свои икономически закони на които се подчинява. Основният закон, описващ движението на цените на имотите във времето е именно 18-годишният цикъл. В този цикъл в момента сме в 11-тата година и през следващите 7 години ще наблюдаваме драстичен скок на цените. След това разбира се че ще има спад, но до тогава…….. само нагоре и силно нагоре!
Бай Ганьо
Рейтинг: 435 НеутралноНе взимайте 35 годишни ипотеки на като сте на 30 години и това е - все ще паднат цените така.