
© Георги Кожухаров
Гръцки домати по 30 евроцента (около 60 ст.) килограма се внасят в големи количества у нас в момента, макар че крайната им продажна цена по пазарите е 2.60 лв. Това съобщава пред "Труд" Красимир Кичуков, член на управителния съвет на Българската асоциация на производителите на оранжерийна продукция.
Той обяснява ниските вносни цени със субсидиите, които гръцките фермери получават, но също допълва, че част от стоката се обмитява на занижени цени, от което се спестява ДДС.
По данни на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата за последната седмица цената на доматите се е повишила с 28 на сто, като средно се продават по 1.69 лв. на едро. По-малко е поскъпването през периода при българските оранжерийни домати - с 5.8 на сто, но пък цената им на едро е около 2.38 лв.
В момента на пазара се предлагали розови домати с крайна цена от 3.30-3.60 лв. за кг, като до седмица се очаква да излязат първите български червени домати, обяснява Кичуков.
Вносът на полски и испански краставици притиска надолу цените на българските оранжерийни краставици - до средно 1.96 лв. за кг на едро през миналата седмица.
гарата
Рейтинг: 939 Любопитно"част от стоката се обмитява на занижени цени"
Какво мито между Гърция и България?
registriran
Рейтинг: 716 НеутралноКой ги знае с какво са пълни тези домати?На грък вяра да нямаш..
dmarev
Рейтинг: 450 НеутралноМоля Марешки да се заеми и с плодовете и зеленчуците!
Св. влкмч.Тамихнет Вагнеревич
Рейтинг: 1447 НеутралноАми браво. Значи може да се продават на 30 цента и да си на печалба. А това ,че тук някои е решил да се напечели или че не може да прави бизнес, понеже я няма БКП не е мой проблем.
15.02.1989 - 07.02.2018Да фалират и да идват такива, които могат да се справят по-добре(т.е. - по-евтино)
dustman
Рейтинг: 543 Неутрално"че част от стоката се обмитява на занижени цени, от което се спестява ДДС"
Ceterum censeo Carthaginem esse delendamА къде остана свободното движение на стоки и капитали в ЕС?
Мито?.
volarok
Рейтинг: 2193 НеутралноНашите да се ориентират към други култури и пазари, които не са толкова зависими от субсидии. Явно субсидиите за чуждите и родните производители не са еднакви и това поставя нашите в неравностойно положение. После няма защо да реват, че продукцията им не се реализира.
ostin22
Рейтинг: 686 НеутралноА трябва да ги внасят за по 5,60..та да се рядваме ня българските по 3,60 ли??
There is no way to happiness, happiness is the way!****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
dma12587967
Рейтинг: 1549 НеутралноВнасят. А ние от благодарност за затворените граници, ги купуваме.
Georgi Yordanov
Рейтинг: 672 НеутралноМутрите - прекупвачи, вносители и търговци с документи за производители - върви им хвани края?!!?
Да правим каквото трябва, пък да става каквото ще!Mark Twain
Рейтинг: 459 ЛюбопитноТова е информация. Г-н Кичуков просто ни информира за цените ли, или иска нещо да каже?
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордПолитиката на ЕС за субсидиите не е ли еднаква и ако не е, защо?
Петър Николов
Рейтинг: 348 НеутралноДо коментар [#6] от "volarok":
Всъщност проблема беше заложен още от преговарящите (yesмен) за съответните глави.
Във частност от лицето Пръмова-Кунева и екипа.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1026 ВеселоТова да не ви е социализъм бе, ей! Ако искат ще ги внасят по 6 ст и ще ги продават по 6 лв! Пазарна икономика! И ще минават през колкото посредници е неободимо, че и повече! Картели няма, монополи също!
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на токregistriran
Рейтинг: 716 Неутрално[quote#6:"volarok"]Явно субсидиите за чуждите и родните производители не са еднакви и това поставя нашите в неравностойно положение. [/quote]
А къде са нашите държавни ръководители да се справят с този проблем.Нали уж сме на първо място по усвояване на европейски средства.
nv
Рейтинг: 1557 Неутрално[quote#1:"гарата"]Какво мито между Гърция и България?[/quote]
Автентичните десни cinik и niksan1 ще гласуват за Мая Манолова на балотажа.Точи очевидно мисли, че ядем доматите заедно с колците
karabastun
Рейтинг: 7484 ЛюбопитноАз отдавна не мога да разбера какво пречи в България да се отглеждат евтини домати ?
karabastun1@abv.bgThe Island
Рейтинг: 305 НеутралноТова е общия пазар, няма мита-затова горко на българските производители на зеленчуци, които трябва и повече за отопление да плащат. Друг е въпросът, че тези домати не стават изобщо за ядене. Сега би трябвало турските домати да са най-скъпи, обаче не са, което е парадокс.
serpico
Рейтинг: 924 Неутралное как може в Полша и Испания производството + транспорт да е по евтино, значи на нашите им е сбъркан тотално модела.
Pure Chewing Satisfactionzero_day
Рейтинг: 461 НеутралноЕми значи в такъв случай варианта е да се прескочат всякакви прекупвачи, изкупвачи и всякакви такива митични същества и де факто продукцията да стига директно от производителите до потребителя. Така печелят всички, освен ненаялите се по веригата. Всъщност с удоволствие аз бих го направил, та дори само за да гледам как всякакви изедници фалират.
Роси
Рейтинг: 8849 НеутралноАбе как съседите все на по-ниски цени произвеждат, на българските производители все не им стига.
niakoi_si
Рейтинг: 2958 НеутралноНашите би следвало да се замислят. Няма начин да конкурираме в доматите Турция и Гърция - откъм климат никога няма да ги стигнем, да оставин настрана субсидията (която е нещо извратено като цяло).
Нашите ако имат акъл да се съсредоточат върху био домати. Или поне такива които да имат вкус. Масовите домати в Европа са с вкус на найлон. Ако докарат на поносима цена, домат с вкус на бабешките - ще строшат пазара!
Бенефициенто Корупционе
Рейтинг: 395 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "Граждани за Европейско либерално беззаконие":
[quote#13:"Граждани за Европейско либерално беззаконие"]
Това да не ви е социализъм бе, ей! Ако искат ще ги внасят по 6 ст и ще ги продават по 6 лв! Пазарна икономика! И ще минават през колкото посредници е неободимо, че и повече! Картели няма, монополи също![/quote]
Бе то и държава няма, но дали не искахме точно това? По-малко държава, още по-малко държава, никаква държава!
MyTwoCents
Рейтинг: 748 ЛюбопитноТая работа с митото за внос от Гърция май не му е ясна. Или може би на журналиста.
@)----,--'--Най-вероятно става въпрос за деклариране на ВОП на занижена стойност, при което ДДС за деклариране и последваща продажба остава ниско. Част от вноса се продава на нормални цени, а останалата „на черно“ без ДДС и без документи. Като обща сума продаденото се равнява на вноса с малко отгоре, но килограмите ще се губят, а върху черните продажби не се начисляват данъци - нито ДДС, нито печалба.
Накрая с част от черните пари се плаща на гърците, които явно нямат вяра нито на банки, нито на държава и гледат да приберат джоб-парá.
cases
Рейтинг: 229 НеутралноЗа какво плаче този - цените да се определят централизирано?
Нали е демокрация.
Иван К
Рейтинг: 3058 НеутралноДо коментар [#16] от "karabastun":
подпис"Аз отдавна не мога да разбера какво пречи в България да се отглеждат евтини домати ?"
За сравнение с Гърция ни обясняват парадокса със субсидиите. За сравнение с Турция и Македония не е субсидия и трябва да е нещо друго - ама какво?
odyssey6195
Рейтинг: 532 НеутралноДо коментар [#2] от "registriran":
Αεί ο Θεός ο Μέγας γεωμετρεί, το κύκλου μήκος ίνα ορίση διαμέτρω, παρήγαγεν αριθμόν απέραντον, καί όν, φεύ, ουδέποτε όλον θνητοί θα εύρωσι.домати са от крит , по топло е , по евтино е производството им в оранжерия ... толкова просто.... и ще се съглася с приятел които казва че са на вкус на наилон
MyTwoCents
Рейтинг: 748 Неутрално[quote#21:"niakoi_si"]Ако докарат на поносима цена, домат с вкус на бабешките - ще строшат пазара! [/quote]
@)----,--'--Така е, но по това време на годината не става. За да се ядат плодове и зеленчуци извън (българския) сезон, то трябва или да се произвеждат скъпо в оранжерии или да се внасят от страни с по-ранен сезон.
Иначе в края на май вече може да има домати от селската градина.
sega_007
Рейтинг: 450 НеутралноИ какво казва по този въпрос лицето Владислав Горанов ?
Или сега той е мтного зает със строителството на къщата си за милиони.
Законно.
dustman
Рейтинг: 543 НеутралноЕто защо е така: a/2015/02/12/2471305_silnoto_subsidirane_napravi_z emedelieto_po-malko/
Ceterum censeo Carthaginem esse delendam"Въпреки добрите климатични условия и качеството на земята България е неконкурентоспособна в сравнение с другите европейски държави. "Страната разполага с 3% от обработваемата земя в ЕС-27 и използва 3.3% от работната ръка в отрасъла на ниво ЕС, но произвежда едва 0.8% от брутната добавена стойност в селското стопанство на общността", се посочва в анализа. По производителност на една годишна работна единица България се нарежда на 25-о място в ЕС, като след нея са единствено Румъния и Латвия. "Имаме много земя и сравнително богати почви, което като че ли ни е разглезило. Там, където земята е малко и е бедна, хората се борят да извадят колкото се може повече от единица площ и да измислят и внедряват нови технологии", обяснява Николай Вълканов. Той посочва още, че брутната добавена стойност от хектар в България през 2013 г. е едва 353 евро. За сравнение в Румъния е 591 евро, в Гърция - 2958, а при лидера Холандия – 9206 евро. За първите седем години на членство на България в ЕС не се повишават и добивите - нито от единица площ, нито на животински продукти."
http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgari
nv
Рейтинг: 1557 Весело"...до седмица се очаква да излязат първите български червени домати, обяснява Кичуков."
Автентичните десни cinik и niksan1 ще гласуват за Мая Манолова на балотажа.Сещам се как преди 1989 г. някакъв тъп партиец беше попитал Митеран при посещението му кога на пазара във Франция излизали първите зеленчуци, и човекът отговорил, "към 7:30 сутринта"
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#6] от "volarok":
[quote#6:"volarok"]Явно субсидиите за чуждите и родните производители не са еднакви и това поставя нашите в неравностойно положение. [/quote]
Абе те нашите производители наизуст повтарят тази мантра без значение дали е така. Истината е, че е нормално гръцките домати да са много по-евтини от българските, защото там правят по няколко реколти и освен това имат голяма икономия от мащаба. Българските производители имат шанс само ако се кооперират и предлагат по-високо качество на поносими цени. Другият им шанс е био продукти за износ - там се представяме много добре, но не е по силите на много от малките производители (от което следва, че пак трябва да се кооперират)
1_bulgarin
Рейтинг: 484 НеутралноНе ги разбирам нашите производители. За субсидиите не знам. Но знам какво е оранжерия, знам какво е да отопляваш оранжерия и прочие. В Гърция и Кипър примерно разходите са къде по малки от нашите. Как ще конкурираш гръцки домати , кипърски домати, дини и прочие..... Ние сме в ЕС ... Няма мита.....Например български дини и зеленчуци не трябва да се произвеждат за българския пазар. Няма сметка. Трябва да се изнасят за северните държави ... Всички наши плодове тлябва да търсят времева ниша на северните пазари , а ние ще ядем гръцки, кипърски , ирански и прочие южни плодове. Това е география......
elevation04
Рейтинг: 616 ВеселоТе и полските домати бяха проблем за нашите лигльовци...пък това лято може и Финландия да ни залее със стока
today
Рейтинг: 918 НеутралноСубсидии, субсидии, ама нашите производители се оливат с цените!
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!blaserr93lrs2
Рейтинг: 472 ЛюбопитноБлокирайте границата бе Кичуков като ви е такъв голям проблем вноса от Гърция!Вие да не сте сакати да блокирате!Щом можете да си карате лимузините една блокада все ще спретнете!
Viva la Evolution
Рейтинг: 1430 НеутралноВ България, в сравнение с другите европейски страни, плодовете и зеленчуците се продават в магазините на 2-3 пъти по-високи цени! Защо?!!!
Раковски: "Русите са били един най-див и най-варварски народ, както са си и досега останали такива в най-голямата си част. "carmello
Рейтинг: 1128 Неутрално[quote#4:"В квартална кръчма жив русофоб няма! - Dark'star"]понеже я няма БКП не е мой проблем.[/quote]
е лошото е че в Гърция си имат БКП което им спонсорира доматите примерно, иначе предполагам разходите не са много по различни на 200 км разстояние
Йосиф Давыдович
Рейтинг: 229 НеутралноДо коментар [#4] от "В квартална кръчма жив русофоб няма! - Dark'star":
Пока я ходить умею, пока глядеть я умею, Пока я дышать умею я буду идти вперед.Не е точно така, защото ако отидеш сега в Гърция никъде няма да можеш да купиш домати за по 30цента. Просто гръцките фермери са много организирани и си имат договорка да не си подбиват цените на гръцкия пазар, който им е основен.А за нашия пазар продават само излишъците си на нелогично ниски цени,
Освен това в много случаи декларираната митническа стойност , върху която се дължи ДДС е нарочно занижена, за да се намалят както данъците на гръцките фермери, така и дължимото ДДС на вносителите.
В огромната си част плодовете и зеленчуците се търгуват без документи.
Така се доубиват местните фермери, на пазара зеленчука е скъп и най-лошото ядем боклуци.
karabastun
Рейтинг: 7484 НеутралноДо коментар [#25] от "Иван К":
karabastun1@abv.bgА,де ? При толкова геотермални извори - не оранжерии за домати, ами цитруси могат да се отглеждат, а пък половин година това растение може да си дава плод по балконите и в градинките пред блока - ама явно не става ???
pariah
Рейтинг: 1211 НеутралноДо коментар [#4] от "В квартална кръчма жив русофоб няма! - Dark'star":
- A witty saying proves nothing. VoltaireБъркаш.
България е силно ощетена в селското стопанство заради субсидиите в Гърция, които са несравними с нашите - не само зеленчуците, ами всичко хранително, вкл. месото, млякото...
Така че не бързай да уволняваш така и така малкото останали български производители.
kasko
Рейтинг: 1037 НеутралноДо коментар [#1] от "гарата":
Колективното вземане на решение налага споделяне на колективна отговорност.То няма мито,но има ДДС. Колкото по-ниска стойност фактурират, толкова по-малко данък внасят.Защото така и така бележки почти не издават.
m_todorov
Рейтинг: 657 НеутралноПоставете се на мястото на производителите и какво виждат те в държавата - чантаджиите от мвр протестират - дава им се, бакшишите протестират - убер се забранява, ключовите думи в ограничения речник на премиерО са "стабилност" и "сигурност" - ключови думи за един определен политико-икономически строй - соца. В условията на такъв държавен комунизъм защо пък производителите да не искат да стане тяхното? Като може да плащаме по 2лв. за бензин, когато цената беше под $40, значи може да плащаме и 5лв. за домати, които струват 50 стотинки.
vigour
Рейтинг: 395 НеутралноХората трябва да се научат да плащат за качество. Даже и без пари да ги пуснат, ако са дървени и безвкусни, няма да бият българското производство.
zztop11
Рейтинг: 616 ВеселоДо коментар [#3] от "dmarev":
На следващите избори.
джендър NATO generals
Рейтинг: 1026 ЛюбопитноДо коментар [#31] от "kumcho___valcho":
Само от 2009 - 2012-та са "инвестирани" 8 милиарда евро във ВЕИ тролово производство на ток[quote#31:"kumcho___valcho"]Явно субсидиите за чуждите и родните производители не са еднакви и това поставя нашите в неравностойно положение. - цитат на коментар #6 от “volarok”
Абе те нашите производители наизуст повтарят тази мантра без значение дали е така. Истината е, че е нормално гръцките домати да са много по-евтини от българските, защото там правят по няколко реколти и освен това имат голяма икономия от мащаба[/quote] Защо при соц-а можеше, сега не може? Нали СЕГА сме най-прогресивния строй? Защо соц-домати се изнасяха от България за половин Западна Европа? Бил съм на бригада-около разклона за Кремиковци-доматено поле-от тук до хоризонта! Кво стана? Ние ли сме по-прости дори от гърците и македноците и турците, че от там внасяме и домати и най-елемнетарни едногодишни зеленчуци? Питам аз, и отговор НЕ искам!
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#38] от "#Крымнаш 2года.С праздникам вам!":
[quote#38:"#Крымнаш 2года.С праздникам вам!"]Не е точно така, защото ако отидеш сега в Гърция никъде няма да можеш да купиш домати за по 30цента.[/quote]
Никой не е казал, че на дребно струват 30 цента - не забравяй, че по правило себестойността на земеделската продукция е под 1/3 от крайната цена.
valtoro
Рейтинг: 975 НеутралноНе може да няма начин да се
защити българският производител
и да произвежда по евтино,но явно
някои нямат интерес от това!!!
pariah
Рейтинг: 1211 НеутралноДо коментар [#45] от "Граждани за Европейско либерално беззаконие":
- A witty saying proves nothing. VoltaireОтговори много и най-различни, но можем да потърсим такива например от ликвидаторите на ТКЗС и разни други разсипници и продажници, от ранга на господата от СДС от ранните 90.
xmm
Рейтинг: 1170 ЛюбопитноНо нали и българските фермери получават субсидии?
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#45] от "Граждани за Европейско либерално беззаконие":
[quote#45:"Граждани за Европейско либерално беззаконие"]Защо при соц-а можеше, сега не може?[/quote]
При соца можеше, защото се бълваше огромно количество (от кооперативи) и каквото не успяваха да пласират в другите соц страни, го консервираха (или направо го пращаха с ниско качество) за СССР. Просто всичко, което остава или не става, се е пращало за СССР. Естествено, че при такава мащабна продукция и външен пазар, на който се реализира целия излишък (барабар с най-ниското качество), както и възможността продукцията да се пласира и консервирана, е било лесно да се произвеждат сортове с ниска трайност и да се постига ниска себестойност за вътрешния пазар.
chepokalipsis
Рейтинг: 855 НеутралноСтига с тия глупости "изберете българското", най-тъпия начин някой да си пробута стоката. Ако стоката е хубава, никой няма да избере тая дето е 20ст. по-евтина. Какво да го правят тоя домат, ако има вкус на тебешир? Миналата години си купувах няколко пъти дини от различни местни производители, ами не струваха... Не си купих повече.
opt_02
Рейтинг: 450 ВеселоДо коментар [#16] от "karabastun":
"Аз отдавна не мога да разбера какво пречи в България да се отглеждат евтини домати ? "
Точно в това е и голямата заблуда.
Те се ПРОИЗВЕЖДАТ евтино, ама се ПРОДАВАТ скъпо.
Проблемът е, че всеки в България си мисли, щото той е непременно специалист по пазарна икономика. И смята, че единствено завишението на цените /колкото повече, толкова по-добре/ е критерий.
Когато започнем да си задаваме и въпроса -Защо не можем да ПРОДАВАМЕ /респ. КУПУВАМЕ/ евтини домати? - може и наистина да започнем да ги купуваме по-евтини...
karabastun
Рейтинг: 7484 ВеселоДо коментар [#52] от "opt_02":
karabastun1@abv.bgЯвно българският народ, освен че е мързелив е и БОГАТ !
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#47] от "valtoro":
[quote#47:"valtoro"]Не може да няма начин да се
защити българският производител
и да произвежда по евтино [/quote]
Няма начин да се произвежда по-евтино, защото в Гърция е по-топло и при равни условия реализират по няколко реколти. Има начини да се подпомагат родните производители, но най-важното е да се насърчават (а и те самите да проумеят), че трябва да се кооперират, ако искат да продават масова продукция. Не само ще постигнат по-ниска себестойност, но и ще получават по-добри търговски предложения. В момента веригите нямат особена полза да предлагат българска продукция, защото е по-скъпа, по-нетрайна, без възможност за предварително договорени количества, равномерни доставки, и постоянно качество. То не става така, като ти узреят малкото домати, да почнеш да мислиш къде можеш да ги джитнеш всичките.
volarok
Рейтинг: 2193 Неутрално[quote#49:"xmm"]Но нали и българските фермери получават субсидии?[/quote]С около 40% по-ниски от средните за ЕС. Благодарение на мадам "Йес". Всъщност, по-ниските субсидии помагат за по-доброто ориентиране на производителите спрямо пазарните тенденции, но пък създава нестабилност в сектора и във фермерите поотделно.
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#52] от "opt_02":
[quote#52:"opt_02"]Точно в това е и голямата заблуда.
Те се ПРОИЗВЕЖДАТ евтино, ама се ПРОДАВАТ скъпо. [/quote]
Заблуждаваш се - ако в България ти се струва, че се прозвеждат евтино, то в Гърция се произвеждат пъти по-евтино. Спомням си една година, когато нашите производители на дини се оплакваха, че гръцките стрували 4 евро цента.
Просто на хората им е трудно да разберат, че е нормално себестойността на земеделската продукция да съставлява под 1/3 от крайната цена. Разходите за транспортиране, съхранение, опаковане, контрол на качеството, брак, реализация и ДДС са много повече от първоначалната стойност на продукта.
surikat
Рейтинг: 452 НеутралноДокога ще съсипваме българското !??
historama
Рейтинг: 3759 Неутрално[quote#55:"volarok"]С около 40% по-ниски от средните за ЕС. Благодарение на мадам "Йес".[/quote]
А благодарение на сър Боко почти всичките субсидии отиват за зърнопроизводителите.
it4
Рейтинг: 302 Неутралноаз пък искам български домати по 6 лв килото...
kumcho___valcho
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#55] от "volarok":
[quote#55:"volarok"]С около 40% по-ниски от средните за ЕС. [/quote]
Само че себестойността на българските зеленчуци не е с 40% по-висока, а в пъти спрямо Гърция.
Няма защо да се открива топлата вода - в много страни с по-неблагоприятни климатични услковия прозводителите постигат отлични резултати, като се е кооперират. По този начин те успяват да съберат голямо количество продукция и да водят директни преговори с крайните търговци. В Холандия дори кооперативите инвестират в собствени цехове за пакетиране на продукцията, складове, камиони, покриване на стандарти за качество и т.н. и влизат директно в големите търговски вериги.
volarok
Рейтинг: 2193 Неутрално[quote#45:"Граждани за Европейско либерално беззаконие"]Защо при соц-а можеше, сега не може?[/quote]Защото имаше ученици, студенти, войници и работнически колективи, които почти за без пари под строй събираха продукцията. А иди сега го направи това! Алтернативата е да се внесе скъпа техника, което не е по джоба на всеки фермер. Така остават културите, които се отглеждат на големи площи, с по-малко работна сила и с не толкова скъпа техника - предимно зърнени и технически култури. Това обаче ни превръща в страна с латифундистки тип земеделие.
Може би е дошло време да се откажем от старата си слава на земеделска страна, след като други произвеждат по-ефективно и евтино от нас. Лично аз предпочитам да внасяме домати от Гърция, но на тях да им изнасяме индустриална продукция с висока добавена стойност
mihail_p
Рейтинг: 668 Неутрално[quote#23:"MyTwoCents"]Най-вероятно става въпрос за деклариране на ВОП на занижена стойност, при което ДДС за деклариране и последваща продажба остава ниско.[/quote]
е как ще занижаваш
ако няма държавен служител в схемата.
historama
Рейтинг: 3759 Неутрално[quote#50:"kumcho___valcho"]При соца можеше, защото се бълваше огромно количество (от кооперативи)[/quote]
за м. юли и август ли говориш?
Защото през останалото време 2-3 пъти се появяваха парникови домати за 2 лв килограма, при 130 лв месечна заплата.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
3.14
Рейтинг: 458 НеутралноТова за субсидиите е много удобна лъжа за обясняване на традиционно по-евтините вносни стоки! И при соц., и при пост-социализма вносното излиза по-евтино от местното, ако го има последното! Има и други подобни "обяснения" през годините като ниското ниво на заплащане в страните - производителки, нарочното оскъпяване на нашата селскостопанска продукция с цел да се осигурят пари за издръжката на държавния апарат и прочие. Днес далаверата е в небивал разцвет на всички нива и никакъв омбудсман, потребителски организации икаквото и да е, не може да спре системното ограбване на обикновмения, нормален човек! Не само от ЕС идват евтини стоки, без субсидии! От Турция и Македония, от далечни страни - като бананите. Независимо от транспортните разходи и митата! Независимо от ниските доходи на населението в България! Очевидно, причината е нещо системно и нарочно - една политика, насочена към ограбване на потребителя, независимо от това от кой цвят е правителството и как се нарича обществения строй! Едно постоянно престъпление! Което никой не преследва, наказва и прекратява! И всички се правят, че го няма. Същото, както една телевизия доказа, се отнася и за пазара на лекарства, където местното производство е по-скъпо тук, а по-евтино - зад граница. И пак - "обяснения", та чак до твърдения от "високо място", че ако лекарствата поевтинеят, нямало да "се върже бюджета". Същото е и при горивата и електроенергията - само повишението на световните цени на суровините води до промени на цените за потребителя, а понижението им било без значение!
21 ВЕК - ВЕК НА ПРОСВЕТЕНО ВАРВАРСТВО!DaWolf
Рейтинг: 235 Неутрално"Лично аз предпочитам да внасяме домати от Гърция, но на тях да им изнасяме индустриална продукция с висока добавена стойност "
Хахахаха каква е тази продукция??! Мутреси, амфетамини и посредствени боксьори, ли?
Публикувано през m.dnevnik.bg
volarok
Рейтинг: 2193 НеутралноДо коментар [#63] от "historama":
"2-3 пъти се появяваха парникови домати за 2 лв килограма, при 130 лв месечна заплата. "
Парниковите домати стигаха и до 3 лв. килото през 80-те години.
historama
Рейтинг: 3759 Неутрално[quote#59:"it4"]аз пък искам български домати по 6 лв килото...[/quote]
някой забранява ли ти да купуваш бг домати?
opt_02
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#56] от "kumcho___valcho":
"Заблуждаваш се - ако в България ти се струва, че се прозвеждат евтино, то в Гърция се произвеждат пъти по-евтино."
Спорът не е чии домати са по-евтини, а в това, че се продават по-скъпо, отколкото нормалният пазарен механизъм го допуска. И това не касае само доматите, а всички стоки, които стигат до пазара. И че самото понятие "пазарна икономика" всеки го разбира така, както му изнася. И е готов с цената на всичко да ти доказва правотата на собствените си действия.
Ама това, дето става на пазара - че го опровергава - има ли изобщо значение?! "В името на ГОЛЯМАТА печалба" - това е девизът на съвремието... където понятието НОРМАЛНО идва де малко, де много срамно...
opt_02
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#65] от "EURASIA":
Това не е просто лъжа, това е стратегия, засега успешна, а докога - времето ще покаже.
niakoi_si
Рейтинг: 2958 НеутралноДо коментар [#55] от "volarok":
Проблема на субсидиите е, че са споделени. Демек не е проблем да им се плаща колкото в ЕС, просто трябва от бюджета също да се извади насрещната сума. Французите могат да си го позволят, Гърците ... къде могат, къде на заем... Докато за бюджета на БГ това ще си е тежък разход. И като цяло ще е преливане от пусто в празно - ще плащаме повече данъци, за да ни произвеждат те по-евтини домати.
niakoi_si
Рейтинг: 2958 НеутралноДо коментар [#58] от "historama":
Всъщност това положение е откак има субсидии въобще (демек не са я измислили ГЕРБ далаверата). И точно при последните плащания почнаха да режат по-малко от далаверата на зърнопроизводителите... Под натиск от ЕС естествено
historama
Рейтинг: 3759 Неутрално[quote#65:"EURASIA"]Очевидно, причината е нещо системно и нарочно - една политика, насочена към ограбване на потребителя, независимо от това от кой цвят е правителството и как се нарича обществения строй! Едно постоянно престъпление! Което никой не преследва, наказва и прекратява! И всички се правят, че го няма. [/quote]
Пич, кой да го спре? Децата и внуците на шумкарите ли?
Или мутроконтингента, и техните авери милиционерите? Как така стана, че от планинските терени на Македония и гръцките чукари идват по-евтини домати и др. зеленчуци? А тук държавата се вълнува единствено от проблемите на житарите (за техните мазерати и бентли), и на тютюнджиите? А другите - кучета ги яли.
volarok
Рейтинг: 2193 Неутрално[quote#71:"niakoi_si"]Проблема на субсидиите е, че са споделени. Демек не е проблем да им се плаща колкото в ЕС, просто трябва от бюджета също да се извади насрещната сума. Французите могат да си го позволят, Гърците ... къде могат, къде на заем... Докато за бюджета на БГ това ще си е тежък разход. И като цяло ще е преливане от пусто в празно - ще плащаме повече данъци, за да ни произвеждат те по-евтини домати.[/quote]Напълно съм съгласен, че политика на ЕС в областта на земеделието е сбъркана от десетилетия. Тези грешки се задълбочиха особено много през 80-те години и продължават да тлеят и до днес. Някой по-горе попита: Ама преди 30 години изнасяхме домати за Зап. Европа, а днес защо не можем? Защото горе-долу по това време в Зап. Европа решиха да се самозадоволяват почти изцяло със земеделска продукция и да са независими от Южна Европа, без оглед на разходите и климатичните условия. Създадена беше по този начин и изкуствена заетост, макар че днес в тези ферми работят ... източноевропейци и др. приходящи.
Според мен западноевропейските страни не бива да произвеждат такова количество земеделска продкция, тъй като нито е подходящо, нито е евтино, нито това създава стабилност във финансите на ЕС и в страните от Южна и Източна Европа.
historama
Рейтинг: 3759 Неутрално[quote#2:"registriran"]Кой ги знае с какво са пълни тези домати?На грък вяра да нямаш.. [/quote]
а на българин?
Драмската ракия е къде-къде по-добра от нашата. И най-добрите ни мастики не можеш да ги сравниш с гръцките. Вината ни под 10 лв са алхимия. И в най-обикновените гръцки таверни се яде по-добре от половината бг ресторантчета. Да продължавам ли?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
ambros
Рейтинг: 642 ВеселоЗначи да се радваме на вноса, че иначе нашите производители ще ни залепят на 10 лв./кг, за да подкрепяме българското.
Сега всички домати са оранжерийни. Слънчевите (т.е. ставащите за ядене) ще излязат чак през юли.
Athanatos
Рейтинг: 1622 НеутралноДоматите по магазините в Солун са по 0.75 евро, на пазара са още по-евтини.
Adam-е zendeh, zendegi mikhad / Живият човек се нуждае от живот .Да обяснят нашите производители що искат по 2.50-2.70 за кило домати. Не да се жалват, че имало внос. Ще има, затова сме в ЕС.
Публикувано през m.dnevnik.bg
forza
Рейтинг: 772 НеутралноДо коментар [#25] от "Иван К":
[quote#25:"Иван К"]За сравнение с Турция и Македония не е субсидия и трябва да е нещо друго - ама какво?[/quote]
И в Македония, и в Турция има експортни субсидии и държавата помага всячески на производителите - износители.
Като сложиш и спестения ДДС на входа...
В Турция няма и строги изисквания към не/употребата на химически торове, което също улеснява производителите.
(Затова лично аз винаги бих предпочел македонската стока пред турската - далеч по-истинска е сравнена с турската битова химия.)
петро
Рейтинг: 561 Неутрално"Гръцки домати по 30 евроцента (около 60 ст.) килограма се внасят в големи количества у нас в момента, макар че крайната им продажна цена по пазарите е 2.60 лв.
=========
Така за някои "търговци" цените на златните ланци и джипове стават "промоционални". Разликата в цените им се поема от мнозинството.
marker
Рейтинг: 718 НеутралноДо коментар [#16] от "karabastun":
[quote#16:"karabastun"]Аз отдавна не мога да разбера какво пречи в България да се отглеждат евтини домати ? [/quote]
Една от причините са безнаказаните цигански набези по зеленчуковите градини. Никой не иска да блъска по полето и после да не може да си събере и продаде стоката. Впрочем това важи и за плодовете.
boby1945
Рейтинг: 886 ВеселоНе знам колко са на "вашия" пазар доматето, г-н Кючюков, но в "нашия" Лидъл искат 1.69 левчета за кг. доматчета "на клонка" при свободен избор ......
магданозът башка.....
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....boby1945
Рейтинг: 886 ВеселоДо коментар [#16] от "karabastun":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Сга няма на какво да се пречи, а това което попречи е разгрома на хранителната промишленост и земеделието по линията на "земята в реални граници" чрез "ликвидационни съвети" на титана от адвокатурата е земеделието ФД и компания (1992) ...... За да е евтина продукцията по всяко време, трябват или дотации или яко производство, включително и голям дял за преработка.... не само няколко предприятия като Сторко, Дерони .... не поляците да ми внасят гумени домати.....
boby1945
Рейтинг: 886 ВеселоДо коментар [#81] от "marker":
Don't worry, be happy now! Boby said. ЕС е вреден за вашето здраве, дръпнете сиджимката овреме, да не плачкате като 1944 година....Пробвай се да организираш "цигански набези" на градините на Дерони в Стара Загора, например....
Darcas
Рейтинг: 1133 НеутралноГолемите вериги пазаруват наедно и могат да си позволят да натискат доставните си цени надолу. От друга страна покупателната способност извън София е направо трагична и няма кой да купува скъпи домати. Да не говорим, че хората масово си ги гледат по градините. И все пак, за да произвеждаш и продаваш домати, трябва да разбираш не само от домати. Малко маркетинг, мениджмънт и финанси няма да са ти излишни.
Фобиите и филиите са признак на ниско самочувствие и слугинажYotce
Рейтинг: 914 Неутрално[quote#2:"registriran"]Кой ги знае с какво са пълни тези домати?На грък вяра да нямаш..[/quote]
Пълни са със същите боклуци, с които са пълни българските домати.
marker
Рейтинг: 718 Неутрално"...част от стоката се обмитява на занижени цени, от което се спестява ДДС."
Това изречение е пълен нонсенс!
Първо, както писаха по-горе, стока с произход ЕС не се обмитява. Второ, ДДС се плаща като процент въху подажната цена. Цената при която се внася, описана по горе като 0,6 лв е без ДДС!
Впрочем, за да е по-ясно ДДС значи данък ДОБАВЕНА стойност, тоест при дистрибуция реално е данък върху разликата между покупната и продажната цена, който реално прибира държавата. Колкото по-висока е продажната цена, при която продава търговеца, спрямо цената на вноса, толкова повече ДДС влиза в държавата. Цитираното в статията изказване показва, че или говорещия е некомпетентен или манипулира.
Друг е въпросът, че освен ламтеж за бързи печалби, няма друго основание за такова надуване на цената на вътрешния пазар.
Yotce
Рейтинг: 914 Неутрално[quote#50:"kumcho___valcho"] Просто всичко, което остава или не става, се е пращало за СССР.[/quote]
Явно си слушал само преразкази за това време.
Хубавото се пращаше за СССР, което не става, се пренасочваше за вътрешния пазар, имаше и върнати неща, които отиваха към консервните комбинати (след лашкане натам и обратно нямаше какво друго да се направи с тези плодове/зеленчуци).
Yotce
Рейтинг: 914 Неутрално[quote#19:"zero_day"]да се прескочат всякакви прекупвачи, изкупвачи и всякакви такива митични същества и де факто продукцията да стига директно от производителите до потребителя. Така печелят всички, освен ненаялите се по веригата. [/quote]
Да, ама не. Дребният български производител си казва "аз сега ще продам на прекупвача домати по 30 ст/кг, а после на пазара ще им искам по 3 лв/кг, да си избия загубата.
Един препатил
Рейтинг: 3230 НеутралноДо коментар [#46] от "kumcho___valcho":
[quote#46:"kumcho___valcho"]по правило себестойността на земеделската продукция е под 1/3 от крайната цена[/quote]
Така е, че даже и по-малко. Преди много години съм виждал по френската телевизия М6 как и защо един пъпеш се изкупува по 3 франка на полето и се продава по 18 франка в магазина.
Patsis
Рейтинг: 2469 ВеселоДо коментар [#25] от "Иван К":Как какво - Путин и четирите годишни времена!
MyTwoCents
Рейтинг: 748 Неутрално[quote#62:"mihail_p"]е как ще занижаваш
@)----,--'--ако няма държавен служител в схемата. [/quote]
Описал съм го, но ето по-подробно изистено от съпътстващи разходи:
1) Пазариш се с гърците за цена от 1,30 лв. на кг за 20 т домати като по банка му превеждаш 12 000 лв. (0,60 лв. за кг)
2) По фактура внасяш 20 т домати по 0,60 лв. ВОП с ДДС за 2 400 лв. в дневника за продажбите и покупките. До тук ефективно няма ДДС.
3) Почваш да продаваш и продаваш 5 т по 3 лв. (2,50 без ДДС), внасяш 2 500 лв. ДДС, плащаш на гърците фактурата за 12 000 лв. и ти остават 500 лв. печалба - 10% данък.
4) Останалите 15 т ги продаваш без документи по 2,40 лв. и прибираш 36 000. От тях доплащаш на черно на гърците 14 000 лв. (те няма да плащат данък печалба върху тази сума, но ще се разплатят с работещите при тях нелегални имигранти) и за теб остават 22 000+400 от т.3
5) Средната постигната пазарна крайна продажна цена е 2.55 лв.
Ако вносът беше легален резултатът щеше да е (при цена 2.55 лв. за кг) 8 500 лв. ДДС + 1 650 данък печалба = 10 150 лв. данъци в България и 14 850 печалба за теб. Разлика от 7 550 лв. от далаверата. А ако добавим и данъците на гърка, то става сериозно.
Държавния служител може да се намеси САМО при ДДС проверка, която да „хване“ липсващите количества, защото по суми нещата се връзват. Това е ако помните „захарната афера“ преди време, когато бяха „отмити“ хиляди тонове захар от складовоте при подобна далавера.
Хи-хи
Рейтинг: 1877 НеутралноАко некой не е разбрал у Бг нема паз. икономика, у ЕС - тук-там. Намесите не са препоръчителни
yanne
Рейтинг: 3856 НеутралноДо коментар [#45] от "Граждани за Европейско либерално беззаконие":
[quote#45:"Граждани за Европейско либерално беззаконие"]Защо при соц-а можеше, сега не може?[/quote]
Я кажи ,душко,кога през "Соца" пускаха домати и зеленчуци изобщо и какви бяха като качество,а?!Например март можеше ли да си купиш домати в кварталния плод-зеленчук?!Ама без да лъжеш!
yanne
Рейтинг: 3856 НеутралноДо коментар [#61] от "volarok":
[quote#61:"volarok"]Така остават културите, които се отглеждат на големи площи, с по-малко работна сила и с не толкова скъпа техника - предимно зърнени и технически култури. Това обаче ни превръща в страна с латифундистки тип земеделие. [/quote]
Какво лошо има в това-климатичните условия тук обуславят точно най-доброто развитие на такива култури.Например в Гърция няма условия за такова развитие на зърнени култури..
gost22
Рейтинг: 2137 Весело[quote#88:"Yotce"]Явно си слушал само преразкази за това време.
"Историята служи на българите, да не си взема поука от нея." ...Фра Дяволо. Жалко, но все още е факт...Хубавото се пращаше за СССР, което не става, се пренасочваше за вътрешния пазар, имаше и върнати неща, ко[/quote]
Хубавото се изнасяше където може срещу твърда валута, каквото остане (не му намерят пазар на запад) отиваше за СИВ, стига да може да издържи на пътя. Друга част от хубавото отиваше в консервните фабрики, за да се правят консерви с високо качество (ама на тройна себестойност) също за изнасяне на запад (пак на дъмпингови цени), пак за твърда валута. Поне това виждах през последните години от соца.
jagal
Рейтинг: 472 НеутралноДо коментар [#16] от "karabastun":
Мързела и Лакомията.
lefkovitz
Рейтинг: 277 НеутралноСбогом български домат! Остават ни само спомените.
volarok
Рейтинг: 2193 НеутралноДо коментар [#95] от "yanne":
"Какво лошо има в това-климатичните условия тук обуславят точно най-доброто развитие на такива култури."
Този тип земеделие не генерира заетост и малцина едри земевладелци се обогатяват от субсидиите - личи по автопарка.
Мърмор
Рейтинг: 1158 Неутрално[quote#14:"registriran"]А къде са нашите държавни ръководители да се справят с този проблем.Нали уж сме на първо място по усвояване на европейски средства[/quote]
О-о, справят се, справят се, но избирателно. Приоритет са им милионите декари със зърнени култури, там касичката е по-щедра. Че то, колко може да ти напълнят джобчето хилядите декари краставици и домати? Слаба работа, далаверата не е кой знае каква, а и мутренската конкуренция е голяма: quote#10:"Georgi Yordanov"]Мутрите - прекупвачи, вносители и търговци с документи за производители[/quote]