
© Цветелина Белутова, Капитал
С промени в методиката за определяне на минималния размер на концесионното възнаграждение, приети днес от кабинета, ще се привлича инвестиционен интерес към по-слабо посещаемите досега плажове, съобщиха от пресслужбата на правителството. Става въпрос за плажни ивици, разположени далече от населени места или курорти.
Методологията беше публикувана за обществено обсъждане на 3 октомври, като срокът за това изтече на 17 октомври. Тя предвижда базата за изчисляване размера на концесионното възнаграждение да се определя по формула, която включва прогнозираният приход от едно плажно място, броят плажни места и коефициент, отчитащ съответствието на изградената леглова база в зоната до 3 км от морския плаж.
При изработването на методиката били отчетени специфичните особености и характеристики на всеки морски плаж (местоположение, степен на ползване, вид на туристически поток и други), както и възможностите за формиране на приходи, при определяне на минималната стартова цена при откриване на процедурите за възлагане на концесия.
Новата методика би трябвало да синхронизира цялостно специалната уредба на концесиите за морските плажове и да създаде възможност за оптимизиране началната база за формиране на минималното годишно концесионно възнаграждение в процеса на организиране на откритите процедури за възлагане на концесии на морски плажове.
Според съобщението при изработването на текстовете са съобразени основните изисквания и условия при експлоатацията на морските плажове, определящи възможностите за реализиране на приходи от морския плаж, като в същото време се предоставя възможност за балансиран подход при възлагането на концесии за морски плажове.
Чрез приемането на методиката се цели и усъвършенстване на критериите за определяне на концесионното възнаграждение за морските плажове, отговарящ в максимална степен на особеностите при управлението им и гарантиращ законосъобразното им отдаване на концесия и ползване, и защита на обществените интереси.
Очакванията от приемането на новата методика е тя да спомогне за формирането на трайна и устойчива бизнес среда, която от своя страна да допринесе за увеличаване на инвестициите в туризма.
Таралеж
Рейтинг: 2562 НеутралноЕдно време зорлем научиха българина да дреме по цял ден на плажа, мизерията ни остави само това безплатно развлечение. Сега зорлем се опитват да го отучат.
geordgeo
Рейтинг: 1214 ЛюбопитноРазбирам тази новина като опит за застрояване на всичко, което може да се застрои по крайбрежието, дивотията не се харесва на правителството. Следващото належащо решение на кабинета трябва да бъде изготване на график по ЕГН кой българин/ка кога, къде и колко ще почива, няма искам-не искам, пари ни трябват...
comandante vs либерални ентусиасти&корпократи
Рейтинг: 2185 НеутралноАбе как може за всяко село да намерят на заплата селски кметски наместник и чистачка а не могат толкова да намерят някой който да им гледа малките плажове докато се намери балък концесионер?
Libertarianism is just anarchy for rich peopleOver
Рейтинг: 486 НеутралноПо-голям успех ще имат, ако раздават брошурки в Халкидики.
anty
Рейтинг: 646 НеутралноИзливането на бетон, главна задача и цел на партията-ГЕРБ и лично на другаря Бойко Борисов.
Всеки гербаджия с кофа и лопата към указаните места.
Напред и мощно УРА другари гербаджии.
Грую
Рейтинг: 297 ГневноК*ви, стойте далече от Странджа!
Petleshev
Рейтинг: 2946 НеутралноЗа какво да ходиш до някаква зачукана плажна ивица, по разбити или никакви пътища? Като стигнеш там, да гледаш местните мутри, застанали на сянка да късат билетчета за баня, че да ти таксуват паркирането. Няма душ, няма тоалетна... Искат ти по 20-30 лева за чадър и шезлонг. И защо...?
Бивш tww09306483.Качваш се на колата и отиваш в Гърция или Турция и си решаваш проблема с почивката. Ангелкова и компания да стоят тук и да си мислят, как да развиват туризма.
Костадин Иванов
Рейтинг: 3427 ЛюбопитноКъде точно са тези слабо посещавани плажове?
Еретикхм
Рейтинг: 982 Неутралнотукашното концесиониране на плажове си е някакъв безконтролен грабеж на природни ресурси, застрояване на плажовете и ограничаване на свободното движение с някакви глупави зони платено / неплатено.
който обича морската природа и свободата едва ли би предпочел почивка на нашето море.
Filofob
Рейтинг: 679 НеутралноАбе, като се замислиш, че за 500м плаж трябва да намериш 5 спасителя, които вече са кът. Особено за някой зачукан плаж. Трябва да им плащаш заплата. Най-вероятно да им осигуриш и квартира. В Гърция такъв проблем нямат. Отделно концесионната такса. Предполагам и някакъв разход за почистване поддръжка, разни консумативи. И в крайна сметка има 3, пряко сили 4 месеца да излезе на някаква печалба.
Изобщо не ги оправдавам нашите нагли концесионери, но не виждам как ще се намерят кандидати за по-малки и отдалечени плажове. Няма как да стане без строителство на капанчета и платена зона
subsonic
Рейтинг: 611 НеутралноСакън! Оставете ги слабо посещаеми, да останат все пак някакви приятни места по Мутрочерноморието
half truth
Рейтинг: 1788 НеутралноМутрочерноморието
До коментар [#11] от "subsonic":
Авторът на статията си е получил хонорара за статията точно от тях.
Не мога да повярвам, че няма мераклии да застроят такъв прекрасен и ненатоварен плаж.
👎👎👎👎👎