Нашумялата с изпълнението на големи проекти компания "Риск инженеринг" е получила само осемнадесет договора по обявени процедури за обществени поръчки в енергетиката през миналата година. По този показател компанията се нарежда едва на пето място, сочи анализ на инспектората в министерството на енергетиката.
Като покровители на дружеството се сочат енергийният министър Милко Ковачев и председателят на парламентарната енергийна комисия Веселин Близков. "Риск инженеринг", която от създаването си през 1992 г. до момента успя да привлече експертите в бранша, отстъпва позиции на "Енергоремонт- Гълъбово", следвана от хасковската "Ел Тим" и великотърновската ЕМУ. Според анализа "Риск инженеринг" е на седмо място по средна стойност на договорите - 263 хил. лв. През миналата година компанията е сключила девет договора в АЕЦ "Козлодуй" за 1.7 млн. лв. Там тя се е конкурирала с "Енемона", която има повече договори, но за по-малка стойност. Справка в системата АПИС обаче сочи, че "Риск" е участвала в пряко договаряне на проекти, за които не е проведен конкурс или търг в атомната централа. Такива са поръчките за сеизмична квалификация на кранове и подкранове на трети и четвърти блок, проект за намаляване на вибрациите, хардуерно проектиране, пожарогасене на трансформатори.
"Енергоремонт" пък е подписал 27 договора за 5.6 млн. лв. в ТЕЦ "Марица-изток" 2, както и договор за половин милион лева в "Брикел", сочи документът на енергийното министерство. От инспектората не посочиха в какви случаи дружествата са използвали възможностите на Закона за обществените поръчки (ЗОП), за да не обявят състезателна процедура и така да преминат към пряко договаряне.
Според анализа на инспектора за проведените процедури няма доказателства да е предпочитан определен изпълнител на поръчките. От обявените през миналата година обществени поръчки на пряко договаряне са минали около 20%. През 2002 г. в енергетиката са проведени 2110 процедури по ЗОП, което е над 30% от общия брой за страната. Оспорени са 78 поръчки, като четири компании са спечелили съдебни дела срещу избора на изпълнители.
Енергийното министерство ще обучи седемдесет служители, които ще работят в новоизградените звена за вътрешен контрол в седемнадесет големи енергийни компании, съобщи шефът на инспектората Веско Митрев. Те ще следят за начина на изразходване на средствата и провеждането на процедурите по Закона за обществените поръчки. Звената ще бъдат сформирани по проект за създаване на най-добрите практики за обществени поръчки, обясни той. Проектът е по инициатива на "Отворено управление" и започна през миналата година, като стойността му е 6.8 млн. долара. Целта е да се спре корупцията, да се създадат работещи модели за поръчките, както и да се намали броят на обжалваните процедури.
----------------
Срокът за съдебните решения по спорове за обществени поръчки да бъде намален и процедурата да бъде ускорена. Това предлага енергийното министерство в новия Закон за обществените поръчки. Според сега действащия закон съдът трябва да се произнесе в едномесечен срок от постъпване на жалбата. В момента на практика обаче магистратите се произнасят от месец до три години по спора, което блокира инвестиционните програми на дружествата, твърдят от ведомството на Милко Ковачев.