
© Валентина Петрова
Тази година недействителните бюлетини са много по-малко в сравнение с предишните избори за местна власт през 2003 г, съобщиха от ЦИК
Според окончателните резултати от местните избори БСП има най-много кметове в областните центрове - 11, следвана от ГЕРБ с 10. Червени са кметовете на Благоевград, Варна, Русе, Силистра, Смолян, Търговище, Разград, Хасково, Перник, Шумен и Ловеч. В Ловеч Минчо Казанджиев беше преизбран с едва 70 гласа преднина срещу Анатолий Йорданов (ГЕРБ), а в Шумен 52 гласа делят победителя Красимир Костов (БСП) от съперника му - Веселин Златев от ГЕРБ.
Левицата обаче беше изместена от партията на Бойко Борисов в традиционно червени общини. След три мандата на Йоан Костадинов, новият кмет на Бургас Димитър Николов е от ГЕРБ. В Стара Загора кандидатът на Борисов измести претендента за трети мандат Евгений Желев (подкрепен от БСП). ГЕРБ спечели и червените бастиони Враца и Ямбол. Бойко Борисов беше преизбран за кмет на София още на първия тур, партията му взе кметските постове още в Пловдив, Видин, Сливен, Габрово и Добрич.
Десните партии запазиха позиции в Плевен и Велико Търново, където Найден Зеленогорски и Румен Рашев спечелиха съответно трети и втори мандат. В Кюстендил се наложи кандидатът на СДС, ДСБ и "Атака" Петър Паунов, а в Монтана подкрепеният от десницата Златко Живков победи още на първия тур. На балотажа в Пазарджик беше избран независимият Тодор Попов, подкрепен от пет десни партии. ДПС има само един кмет на областен център - в Кърджали, а НДСВ нито един.
В 16 кметства президентът трябва да насрочи нови избори - там двамата, излезли на балотаж, са с равен брой гласове, съобщиха от Централната избирателна комисия (ЦИК). По окончателни данни на комисията активността при избора на всички кметове, включително и районните, на втория тур е била 43.2 процента спрямо 49.6% миналата неделя.
На балотажа най-висока е била активността за избор на кметове на кметства - 66%, най-ниска при районните кметове - 18 на сто. На втория тур недействителните гласове за кметове на кметства са 3.9 на сто, а за кметове на общини 3.5 на сто. Още в петък от ЦИК съобщиха, че на тези избори недействителните бюлетини са много по-малко в сравнение с 2003 г. На първия тур невалидните гласове за общински съветници са били 8.13%, докато преди четири години са достигнали 17.95 на сто. За избор на кметове съотношението е 6.86 на сто невалидни бюлетини през 2007 г. срещу 13.14 на сто през 2003 г.
*****
НеутралноСЪРП, ЧУК, ГЕРБ - това се харесва на природонаселението !
*****
НеутралноНа победителите честито - успешен мандат и след учителите гледайте да закриете БАН, после Университетите, а сетне и тама другите треторазредни и неприоритетни кялтурни институти... Ранътаправи борръта, тоест мутерстите бизнесмени, затова дръжте се за тях, ... докато народът дигне сопите и изгони и вас, и фашистите, както се казваше в един стар виц.
*****
НеутралноАбе Извод с тоя коментар си направо Изрод
Кефиш демек
*****
НеутралноЕдна Истина: 293278564&q=novoto+robstvo
http://video.google.com/videoplay?docid=3586314619