
© Валентина Петрова
С промяната на районирането ще бъдат преразгледани и строителните норми.
До края на следващата година се очаква да има ново сеизмично райониране на България, съобщи зам.- директорът на Геофизичния институт на БАН Димо Солаков пред БТА.
Досегашната карта е от 1987 г. и районирането на страната се определя на базата на макросеизмична скала - сравнителен параметър, който дава представа за усещането на хората за различните степени на земетресение и за евентуалните поражения върху сградите.
Още едно земетресение беше усетено в София
Строителният контрол ще провери строежите след земетресението
Земетресение от 4 степен по Рихтер разлюля София
Какво да правим при земетресение?
При новото райониране ще се прилага европейският подход, който отчита ускорението на движението на земните частици. Това ще прецизира строителните параметри и
вероятно ще се наложат промени в досегашните строителни норми, прогнозира сеизмологът.
Солаков съобщи, че по досегашното райониране части от Софийския регион попадат в територия с максимално очакван магнитуд - 7 по Рихтер.
Учените от Геофизичния институт работят по проекта за райониране от две години. Той се финансира от Министерството на регионалното развитие и благоустройството с 600 хил. лв.
*****
Неутралното строителния бум мина, а предстои да се "прецизират строителните параметри". то излиза че по-добре да си живее човек в старата панелка, поне изпитано няма да му се срути на главата, отколкото да дава 1500 евро на квадрат за "луксозно" строителство, което се мести от малко по-силен вятър...
*****
НеутралноНапълно си прав! Панелките от сеизмична гледна точка са много стабилни.
*****
Неутралноа що не побързат малко с картата, барем разберем и АЕЦ Белене колко ще го друса
*****
НеутралноНякой пак отчита дейност. 600 хиляди лева за да посочат възможните!, но не и реалните сезмични пунктове. Като я създадат тая карта, тя да не би да може да определи кога ще се случи земетресението, което е по-важно от това къде по-точно ще удари. Пак излишно прахосани пари!!!
*****
Неутралнопо добре картата да е вярна отколкото грешна, нали ? жинаги е хубажо да се даде някои леж, ако тожа има и наи малка жероятност да спаси дори 1 човешки живот, нали ? на панелките отдавна им мина времето, имаше една статия, в която пишеше за човек, които както си спял и му паднала едната стена на панелният апартамент, човека останал на открито!
*****
НеутралноБелене е на малко повече от 100км.южно от Вранча-Румъния, за какво ви е сеизм. карта, и на по-малко от 100км.от Стражица и Севлиево.
Вижте географски къде точно се намира Белене.В активен сеизмичен район.
Свищов нещо да ви говори.
*****
НеутралноЧувал съм,че панелните блокове са проектирани до 6 степен по Рихтер,но не знам дали е така.
*****
Неутрално#4, ти нещо не си добре. НИКОЙ не може да каже кога и къде ще удари земетресение! Дори и японците не могат.
Но ако имаш актуална карта, ще можеш да предвидиш КАК ДА СТРОИШ в определен район, дали да предвидиш средства и за застраховки срещу земетресения...
Не е все едно колко трябва да укрепиш например един язовир (или дори собствената си къща) в силно земетръсен район и в спокоен район, нали?
Гледам и по други форуми ръсиш простотии, застнал в позата на неоспорим авторитет. За хората, които са способни първо да мислят, а после да говорят, е ясно, че парите за подробна и съвременна карта съвсем не са излишни. Ти явно не си от тази категория хора.
*****
НеутралноНе вероятно, а със сигурност ще има значителна промяна в нормативните документи - ще влезе в сила ЕС8. Оттам и сеизмичното райониране ще е съвсем различно: сегашната карта е за период, отчитащ вероятност за поява на земетресение с максимално ускорение 1000 години, а според ЕС8 този период е 475 години. Освен това има и много други разлики. Като цяло осигуреността на сградите би се повишила с новите правила.