
© Надежда Чипева
Активисти, които се определят като защитници на българското семейство, протестираха миналата година срещу текстовете в проектозакона
Статутът на двойките, които живеят без брак, няма да се промени. Със 77 гласа "За", 7 "против" и 8 "въздържали се" парламентът отхвърли предложението да се регламентира фактическото съжителство и то да има правно значение, съобщи БТА.
Депутатите гласуват на второ четене текстове от проекта за Семеен кодекс, внесен от Министерския съвет. Вчера в пленарната зала бяха изразени различни мнения по тази идея. Огнян Герджиков (НДСВ) коментира, че идеята на фактическото съжителство е да има равнопоставеност между брачните и
извънбрачните деца. Десетки хиляди деца ще са без бащи и ще се чувстват втора категория, защото сме много "морални", каза още депутатът от НДСВ.
Председателят на правната комисия Янаки Стоилов каза, че има аргументи и "за", и "против" въвеждането на фактическото съжителство. Според него фактическото съжителство има място, но въпросът е как ще се възприеме от обществото и дали ще доведе до това повече от родените деца да имат установен баща.
Любен Корнезов от левицата е категорично против регламентирането на фактическото съжителство в закона. И сега двойките могат да живеят без брак, никой не им пречи, коментира той. Според него и за децата, родени при такова съжителство, няма проблем, защото те могат да бъдат припознати от бащата.