Лекари от "Св. Екатерина" и ВМА трансплантираха сърце и черен дроб

Специалисти от болница "Св. Екатерина" направиха късно снощи успешна трансплантация на сърце, съобщиха от болницата. По същото време във Военно-медицинска академия беше присаден черен дроб. Пациентите са добре, предстои да бъдат извършени и две бъбречни трансплантации в Александровска болница, за които чакат трима пациенти, обясни проф. Христо Куманов, директор на Изпълнителната агенция по трансплантации.


Донор на органите стана млада жена, починала при катастрофа на 17 юни. Родителите й са се съгласили по този начин да бъдат спасени четири човешки живота. Веднага след инцидента реаниматорът д-р Георги Димитров от болницата в Плевен е подал сигнал към агенцията по трансплантация. Със съдействието на МВР маршрутът Плевен-София е бил изминат за час и половина и благодарение на бързата реакция органите са били доставени навреме, казаха от здравното министерство.


За трансплантация на бъбрек у нас чакат около 850 души, на сърце – 37 души, на черен дроб - 54 души, обясниха от ведомството

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK