
© Цветелина Ангелова
Производството на лекарства в големите заводи е изцяло съобразено с изискванията на ЕС, но съвсем не е така в малките предприятия
Изпълнителната агенция по лекарствата /ИАЛ/ обмисля да намали таксите за регистрация на медикаментите и за другите дейности, които извършва. В момента те са между 1000 и 30 хил. лв. и са най-високи в Европейския съюз, за което агенцията е критикувана многократно. Това стана ясно на среща на Българската генерична фармацевтична асоциация /БГФарма/ и директорът на ИАЛ доц. Жасмина Мирчева.
Тази практика ще се промени и агенцията ще преразгледа тарифата за таксите, обеща Мирчева. Според нея трябва да се работи и за облекчаване на самите процедури по регистрация, които в момента са неоснователно тромави и неефективни.
Бизнесът постави и въпроса за пиратството на лекарствени продукти и занижените резултати от страна на контролните органи. По този повод беше постигнато споразумение за съвместно изработване на процедурен ред, който да подобри контрола и борбата с фалшивите медикаменти. Сега индустрията в България губи милиони левове от фалшивите препарати, каза Росен Казаков, изпълнителен директор на БГФарма.
Диркторът на ИАЛ се ангажира също да се създаде регистър на производителите на лекарства в страната, в който да се записва и техния статут по отношение на стандарта за добра производствена практика. В момента у нас над 70 фирми произвеждат медикаменти, като повечето имат сертификат за качество, но за някои не е ясно как са го придобили.
Крайно време е да се промени отношението на агенцията по лекарствата към производителите и да започнем да работим като партньори, заяви Огнян Донев, председател на БГФарма. Според него само по този начин се постигат добри резултати.