
© Надежда Чипева
Румяна Желева
Българският външен министър Румяна Желева заяви в интервю за Асошиейтед прес, че при посещението си в понеделник във Вашингтон ще потърси по-голямо участие на американски компании в енергийни проекти в България.
"Бихме искали да видим участие на американския бизнес в големи енергийни проекти в България, включително в планираното строителство на втора атомна централа", казва Желева в интервюто, взето в петък.
Агенцията посочва преди срещата й с Държавния секретар на САЩ Хилари Клинтън, че България търси помощ от САЩ, за да намали зависимостта си от руските енергийни доставки, както и че новото правителство е обявило за свой приоритет разнообразяването на тези доставки.
Желева заявява в интервюто, че проекти - включително газопроводи и петролопроводи, ядрени и други енергийни обекти - "могат частично или напълно да бъдат преструктурирани така, че да станат атрактивни и за американски инвеститори".
"Особено високо ценя възможността да обсъдя с държавния секретар Клинтън двустранните ни отношения и особено въпросите на енергийната сигурност", допълва външният министър.
Първите дипломати на САЩ и България ще обсъдят още българското участие в мисията в Афганистан. "Нашата цел е да засилим участието си в стабилизирането на институциите в Афганистан, като предоставим професионално обучение на местните държавни служители", казва Желева, но не споменава дали България се подготвя да увеличи и военния си контингент.