Около 3.8 млн. лв. са необходими на БАН за пенсионирането на близо 500 учени. Средствата са за плащане на шестте заплати, които всеки от тях ще получи в края на кариерата си. Около 300 хил. лв. ще са за обезщетения за неползван отпуск. Това заяви председателят на академията Николай Съботинов в интервю за БТА.
С освобождаването на навършилите пенсионна възраст изследователи ще започне дълго чаканата реформа на академията, целта на която е да се закрият неефективните институти и да се увеличи броят на младите учени. Според шефа й обаче тя ще се забави, ако парите не бъдат преведени до 15 януари. По първоначални изчисления съкращаването на възрастните изследователи ще спести около 8 млн. лв. Преди няколко месеца Съботинов увери, че парите ще се използват за повишаването на заплатите и за наемането на млади кадри.
Ще предложим старши научните сътрудници втора степен или доцентите да могат да продължат да работят в БАН до 67 години, но само с разрешение за това, каза Съботинов. Друго предложение е старши научните сътрудници първа степен или професорите да могат да се трудят до 68 години. "Целта е да запазим тези ценни учени, които работят по проекти", обясни председателят на академията.
Той добави, че вероятно ще бъде закрит Центърът по архитектурознание, който получи най-ниската оценка "D" при международното оценяване, резултатите от което бяха обявени в края на ноември 2009 г. Тези 10-12 института, които получиха оценка "С", ще се обединят с други звена, за да станат по-ефективни.
Днес Съботинов ще запознае премиера Бойко Борисов с дейността на Института по металознание, който получи слаба оценка, и на Геофизичния институт, който беше оценен високо при външния одит.