Всички разследвани, обвиняеми и подсъдими най-после са събрани в електронен регистър, съобщиха от прокуратурата. В новата система влизат данни от цялата страна и всеки прокурор може да провери дали човек, срещу когото започва разследване, няма други дела.
Така няма да се стига до абсурдни случаи като този с Иво Карагеоргиев, който е подсъдим за подготовката на три убийства заедно с Маргините и заради чиито болнични делото беше отлагано повече от година. Докато беше "болен", Карагеоргиев беше хванат да тегли пари с фалшива кредитна карта, но никой от Софийската районна прокуратура не се сети да съобщи на градските обвинители, които водят делото срещу Маргините.
Новата система обединява данните на прокуратурата и следствието за над 100 хил. души. Запознати със създаването й обясниха, че е даден срок от две седмици на всички прокурори да сверят данните, за да може от 1 март информацията да е гарантирано пълна и актуална. Регистърът ще се обновява автоматично при въвеждането на ново дело или прекратяване на старо в системата на прокуратурата.
Вкарани са данни и за спрените разследвания. Според официалното съобщение на обвинението създаването на система с всички данни за разследванията е обещано от главния прокурор Борис Велчев на премиера Бойко Борисов на съвещанието в Академията на МВР преди две седмици. Там двамата и вътрешният министър Цветан Цветанов си дадоха срок от една година да ликвидират организираната престъпност.
Междувременно беше арестуван служителят на "Криминална полиция" Йордан Костов, който се е грижил за членовете на бандата за отвличания на "Наглите", докато са в затвора. Костов е инспектор в сектора за оперативно обслужване на затворите и арестите. "Това е служител с дългогодишен стаж, имахме информация, че се е познавал с част от групата.
Обслужвал е места за лишаване от свобода и смятаме, че там е изградена добра корупционна схема за подпомагане и възможност за по-облекчен режим на част задържаните по "Наглите" и тези, които са имали присъди", обясни министър Цветанов. Той обяви, че срещу още четирима полицаи е започнала "проверка за съпричастност към групата на "Наглите".
Окончателно: Куйович за 16 години в затвора
Върховният касационен съд потвърди окончателно присъдата за трафик на наркотици на черногореца Будимир Куйович. Той ще лежи в затвора 16 години и ще трябва да плати глоба от 220 хил. лв. Около Куйович се разшумя през 2008 г., след като стана ясно, че с разрешение на МВР му е издаден фалшив паспорт, а скандалът беше и една от причините за освобождаването на вътрешния министър Румен Петков. През октомври 2009 г. Куйович обяви, че е давал подкупи на Петков и бившия главен секретар на МВР Валентин Петров.
*****
НеутралноТъпанари!
*****
НеутралноНай - сетне ! Сега остава със същите регистри да могат да разполагат полицаите , съдът и митниците , за да знаят с кого си имат работа !
*****
НеутралноИ какъв е точно смисъла от това?! Нали всеки е невинен до доказване на противното? Как може разследване да бъде утежняващо вината обстоятелство по несвързано друго повдигнато и недоказано обвинение?! Полицейщина и тъпотия.
Вместо да почнат да раздават брутални гаранции от по 1/2 милион нагоре за тежките престъпления, регистри ще ми правят...
*****
НеутралноНавсякъде е така като те спрът за проверка и ти вкарат ЕГН излиза всичко и знаят с кой си имат работа и така трябва .
*****
НеутралноДо коментар [#4] от "svoi":
Като те спрАт след проверка разбират дали имаш влезли в сила присъди или какви са ограниченията на условната ти присъда примерно. Никъде не излиза информация за това дали някое друго ченге/прокурор отчита дейност и ти предявява обвинения. Различни неща са.
*****
ВеселоТреперете бандюги , идват трудни времена !
*****
ГневноНищо ново и важно.Намерете мозъците и внедрените престъпници в МВР.
*****
НеутралноДо коментар [#5] от "?":
Идеята не е лоша, но като си знаем у нас как всичко се "побългарява"...
Добре е (за читавите ченгета и прокурори - в скоби, че е рядко срещано явление) да имат достъп до допълнителни данни - може колегите им по едното обвинение да имат доказателства или следи, вършещи работа и за друго/и.
Преди да си прочистят системите - от полицията до ВСС, както и да наложат строг контрол + реални наказания - всичко ще е парлама.
*****
НеутралноЗа сетен път се убеждавам, че в Прекаратурата са или недоразвити или са върли защитници на бандюгите. Пример: прокурор Врачева от СОП. Който не вярва да прочете постановленията й от м.януари 2010 г.
А за прекратяваните всяка година преписки, поради изтекла 10-годишна давност, просто не ми се говори. Магистрати??? Пълна имитация...
*****
НеутралноДо коментар [#8] от "Музар":
Аз тва го разбирам, но погледни ги какви са смешници бе - те хора с влезли сила присъди не могат да ги съберат на топло, тръгнали регистир на предварителни производства да правят. Съдилищата в същото време раздават условна след условна присъда на едно и също лице без предхождащите да се превръщат в ефективни?!?! Е къде го има тва бееееееееее?
*****
НеутралноДо №10
А, според мен, основния проблем е, че в България всеки разбира от всичко, а всъщност от нищо не разбира истински!
Включително и !, който се изказва по юридически въпроси без да има хал хабер от материята
Може и сто присъди да има условни за едно лице, включително и при влезли в сила присъди - има един текст чл.66 от НК, нема да е зле да го прочетеш, гражданин си на тази страна и се ограмоти правно, преди да плюеш по форумите.
Като искаш супер съдии и прокурори и сочиш тези в Европа, първо им виж условията на работа, натовареност и осигуреност и тогава реви.Качественото правосъдие е като качествената медицина - и двете искат пари, друже!
*****
ГневноДо коментар [#11] от "не искам да се карам":
...да се карам, ама то от Марс се вижда дереджето на правосъдието ни!!!!
Не искам цялата ни държава да прави НИЩО, но затова пък много активно!
*****
НеутралноЧл. 66. (1) Когато обвиняемият не се яви пред съответния орган без уважителни причини или промени местоживеенето си, без да го е уведомил за това, или наруши взетата мярка, му се взема мярка за неотклонение или взетата мярка се заменя с по-тежка по реда, предвиден в този кодекс.
(2) Ако мярката за неотклонение е гаранция, парите или ценните книжа се отнемат в полза на държавата. В тези случаи може да бъде определена и гаранция в по-голям размер.
евала на коментар 11 - не говорете, без да познавате работата на магистрата ( въпреки , че и аз съм потърпевш от абсолютната некадърност на една прокурорка, която и 240 лв заплата не заслужава, а е "несменяема" = проблем на ВСС )
*****
ВеселоДо коментар [#13] от "карам се ":
))
Това, дето си го цитирал е чл.66 от Наказателно-процесуалния кодекс (НПК), а № 11 ти говори за чл.66 от Наказателния кодекс (НК). Между двата има известна разлика, която може би трябва да си изясниш, но няма да си четем лекции по право тук
*****
Неутралнокъм не искам да се карам. А означава ли това, че аз като социален работник с висше образование и 380 лв. заплата трябва да раздавам помощи наред и да ги деля с неизправните клиенти на Социалното подпомагане? Защото работя при мизерни условия, с мизерна заплага и грубо неуважение към полагания от мен и много важен за финансите на държавата и социалното спокойствие на политиците труд.
*****
ЛюбопитноДо коментар [#15] от "социален":
А защо, ако не е тайна, продължаваш да работиш тази гадна и мизерно заплатена работа!
Насила ли те кара някой? Можеш ли да работиш нещо друго?
Имаше ли представа, когато си започнал да учиш висше, каква специалност завършваш и като какъв можеш да работиш?
Или на принципа дай да завърша някакво висше пък послед ще му мислим.
*****
ЛюбопитноТака трябва да е,защото позната при свое оплакване до РПУ ,получава от прокурор в СГП ,че лъже и извършителката на нарушението на обществения ред си правела "ремонтите"на собственото си жилище.А това не е вярно и сигнала не е "лъжа"защото ако си беше напрвил труда този "прокурор"нямаше да пише неистини.Извършителката на незаконните ремонти няма собственост на посочения адрес.На всичкото отгоре и живее в незаконно застроена таванска част за което има и АПК и полицейско издирване за оглед на комисията от ДНСК.Но тя се прикрива,защото истинската стопанка на жилището отдавна живее отатък океана.
*****
Неутрално"Ние" ги хващаме "те" ги пускат. Хайде да проверим имуществото на съдиите от СГС, Апелативния съд и прокурорите. А след това да им дадем новогодишни премии (14, 15, 16 заплата). Изглежда, че единствено в България адвокатите са по-способни от прокурорите и съдиите. Таланти добре “подплатени“ от престъпниците.