Младенов, мисли реалистично!!!! Хазна, не се пълни от осигуровки и данъци по време на криза, а от стимулиране на икономиката. Вероятно обаче това правителство не знае как??!!!
Така трябва, тоя плосък данък беше пълно малоумие, опростихме дълговете на олигарсите и едрите червени бизнесмени а на тия с най- ниските заплати даже им се увеличи плащането, изобщо такова молоумие няма никъде!
Днес плоския данък, утре и борда! На никого не му се вярваше, че ще посегнат на най-мощния лост за изсветляване на икономиката: посегнаха! На никого не му се вярва, че ще пуснат и печатницата! Ще я пуснат!
Доколкото разбирам става въпрос за физическите лица само и г-н министъра иска да натовари малкото изрядни платци в страната... Вместо да се борят активно срещу цялата паплач, която крие данъци сигурно на всеки 5, 4 крият, те ще изгърбят пак този, който е достатъчно глупав, че да си плаща изрядно!
Борбата със сивата икономика е единствения начин да се осигурят приходи!
В момента има и голяма част от хора на обезщетения, които работят без договор! Въобще ако не започне да се наказва адекватно укриването на данъци, надеждата е почти нулева!
Когато преди време тази идея я предложиха икономическите експерти на президента, Дянков ги нарече малоумници. Ако тази мярка действително се прокара, то Дянков не просто трябва да се извини, а направо да си подаде оставката.
40-50 % даньк пецалба и фирмите да плащат този даньк на дьржавата за осигурените условия за развитие на бизнеса и образованите в уцилищата и университетите кадри за икономиката
До коментар [#10] от "Роси Кирилова":
"ама някой пита ли ме!? "
Не, никой не те пита, въпроса не е актуален от 15-20 години.
Петимата от РМС /цифром и слвовом/ в парламента са отговор на въпроса ти.
Ето така някоя съботна вечер по телевизията ще се появи някоя брадясала балканска физиономия да съобщи покъртителната вест, че временно се отменя валутният борд
Спокойно, Тотю има изключително малко влияние в кабинета, да не кажем никакво. Той е най-голямата грешка на Бойко, все едно, че е от друго правителство.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.
За разлика от олигофрена Дянков Тотю е пич и не е отстъпил от профсъюзните идеи. "Временно" до изтичане на мениджърския договор на Дянков, същият да бъде отстранен!
До коментар [#14] от "nqma zna4ka koi":
"Вместо да се борят активно срещу цялата паплач, която крие данъци сигурно на всеки 5, 4 крият, те ще изгърбят пак този, който е достатъчно глупав, че да си плаща изрядно! "
КОЙ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ НАРОДА КОГО ГО ЕНЯ ЗА НАС ТА ТЕ СА В МЕДА И СИ ОБЛИЗВАТ ПРЪСТИТЕ А НИЙ СИ ГИ ЧУПИМ ОТ ТАЗИ БЕЗИЗХОДИЦА И МИЗЕРИЯ ДАНО ГОСПОД Е С НАС
До коментар [#22] от "freakecon":
"Спокойно, Тотю има изключително малко влияние в кабинета, да не кажем никакво. Той е най-голямата грешка на Бойко, все едно, че е от друго правителство. "
По-голяма и от Дянков ли?
А от правосъдната Попова?
Падането на плоският данък няма да повиши приходите на бюджета. Но със сигурност ще разруши имиджа ни на страна добра за инвестиции с ниски директни данъци и ще напомпа още сивият сектор.
Защо ли имам чувството, че ГЕРБ прави всичко възможно да докаже, че може да се управлява по-зле от тройната коалиция? Нали щяха да се борят с контрабандата, със сивата икономика? България е на първо място по брой на полицаите на глава от населението, да свършат нещо, за да напълнят хазната! С увеличаване на данъците и баба знае.
Абсолютно вредно предложение - данъците в реалната икономика не трябва да се пипат.
Данък лукс може и трябва да се въведе за:
Мощни коли , скъпи жилища, притежание на много недвижими имоти и др.
Прогресивно облагане на доходите?
Глупости!!
Това значи дупетатите сами да се обложат с данъци.
Как го виждате това да стане?
Аз предлагам драстично да се намалят данъците на фирми, които създават реални работни места ,(не фиктивни!). Много по-добре е.
Мутрата е обкръжена от глупаци и малоумници,някой учуден ли е???
Единственото което успяха да довършат като хората за последните 7 месеца бяха жалките телевизионни акции на празноглавците от МВР,кабинета няма и представа как се води конструктивна икономическа политика,останалата част от политиката на кабинета до този момент е съвкупност от малоумие и некадърност.
Изглежда никой не озъзнава че тази нация започва бавно но сигурно да.....................ЗАГИВА И ЗАПОчВА ДА СЕ РАЗЛАГА.
Много, много лоша идея ! Това ще намали значително приходите в бюджета и ще вдигне безработицата, защото всеки нормален и произвеждащ нещо човек в тая държава ще премине в сивата икономика и отгоре на всичко ще се регисрира като безработен, та тоя умник да му плаща и обезщетения. Това не само трябва да не се прави, но и да се върнат старите прагове за самоосигуряващите, както и всички прагове да паднат. Не може заплатите в реалния сектор да падат, а праговете да остават вече нереално високи.
Тотьоооо.... Тетка такава...
Ти вдигни осигуровките ми на 120% ако искаш, ама ще получиш един 300 процентов чеп.
Щом казваш, ще стана СОЛИДАРЕН с циганите.
Ще спра да работя, само ще рева за помощи.... или просто ще емигрирам.
И тогава кой ще ви храни раздутата администрация, пенсинерите и циганите?!
малоумници са тия дето мислят че ще дойдат инвеститори заради ниски данъци - няма да дойдат дори и без данъци щото тук няма съдебна сигуронст,мвр сигурност от кражби,убеийства,палежи,взивявания,надлъгвания,удар под кръста и т.н.и т.н. А големите акули с намалението на анъка си чрез плоския данък,хукнаха по световни курорти,пътешествия покупки на коли,яхти,самолети,художесвени произведения и заедно с малкото чужди инвеститори вкупом ъизнасят капитали в чужбина ха ха ха,Колко са построените фабрики,заводи и ферми от чужди и наши инвеститори след плоския данък и то не само като брой а и като капитал - една голяма нула. А Е РЕДНО ТОЗИ КОЙТО ВЗЕМА 2-3-4оо лв да плаща по малко от този който печели по 2-3-4 че и до 10 - 12 ооо лв месечнощото неговите 200-1000 пв са нищо за него,а 20-40 лв са много за другите.Е ТОВА ТРЯБВА ДА Е ЯСНО НА ДЪРЖАВНИК,ЩОТО ДЪРЖАВНИК Е ТОЯ ДЕТО ЗАД ЦИФРИТЕ ВИЖДА ЧОВЕЦИТЕ,ДРУГИЯТ Е ЕКСПЕРТ С КОЙТО ДЪРЖАВНИКА МОЖЕ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВА ДОНЯКЪДЕ,НО НЕ И ДА РИСКУВА ЖИВОТА НА ХОРАТА. Навремето чаушеску направи бедняци 90% от хората за да изплати дълговете на държавата и ги изплати но при първата възможност бедняците,т.е.- демоса от гръцки му го върна тъпкано,на него,жена му и децата му.ясно
Стига глупости! Да се въведе данък богатство Тези взимащи повече, да бъдат солидарни. Ще падна от смях Нещо ни е много ниска отправната точка! Една "голяма" заплата от 1500 лева, да се обложи с по- голям данък ?!? В европейските държави не вярвам социалните помощи да се облагат с данък, пък те са толкова, ако не и по- големи
Докато не се спре краденето, колкото и да вдигат данъците - се тая.
По - добре, да се въведе данък "лукс" ! Като за такива, като Долорес Арсенова! Вили и къщи като палати, но иначе "скромно" живеещи!Бизнесмени, харчещи повече за охрана, от колкото за данъци! Егати и гаврата! Примери колкото щеш, само че, парите на тия са недосегаеми.
Простотията ходи по хората! Затова обичам животните! Цъкам само "+" ... но не на всички :)
До коментар [#29] от "freakecon":
Моите уважения, но когато насреща си имаш такова правителство което няма визия за следващите две седмици и в паниката си ни тества (потвърди го и премиера) с налудничави идеи, не е лошо някой да предложи и някоя "профсъюзна идея".
Balderdash, да не си мислиш, че някой си прави такива сметки? Важното е ромите, пенсионерите и пр. категория човешки материал да крещи "разпнахме богатите". Нищо, че този номер ще мине за тази година, а догодина ще седят пред празни банкомати
ББ трябва да забрани на министрите си да се изказват по идеите си за бюджета, заплатите на служители и т.н.
Всички разбрахме вече, че държавата е на автопилот, няма нужда да го натъртват допълнително с подобни некомпетентни изказвания.
Като се замисля по-добре държавата да беше на автопилот, в момента ми изглежда като с пилот болен от шизофрения и епилепсия който клати самолета в няколко различни посоки.
Да намалят данъци, за да се прекрати стимулирането на сивата икономика-данък хазарт, акциз на цигари и т.н.Да се редуцират разходите в бюджета и да се спре теча на пари към циганите!Това са все антикризисни мерки.Какви са тези глупости с премахването на плоския данък?
До коментар [#43] от "4i4o":
Другите им глупости поне засягаха само вътрешни проблеми. Дори само изказване на тема рязко удвояване на данък печалба отблъсква всеки чуждестранен инвеститор. Отделно опасението от посивяване на икономиката и утежняване на бюджетните проблеми може да намали кредитния рейтинг на Бг. Подобни идеи не трябва дори да се произнасят на глас, особено от министър.
Тотю да мисли как да спре социалните помощи на мангалите, че имаме вече 3-4 то поколение мангали отгледани на социални помощи т.е. не е допринесло един лев за нашето общество.
защо в германия даньците са наи високи и германия издьржа европа и фирмите в германия си работят и има за всицки които живеят в германия
в бьлгаия наи ниските доходи наи ниските даньци и няма за никои и фирмите не плащат на осигурените от дьржавата условия за бизнес
Тоя е луд за вързване -щял да облага доходи над 1000 лева ,
че в къщата където се е намъкнал (ЕС) с брадясалата си синдикална физиономия ,това е по малко и от социалната помощ .Кретен. И на кого ще разчита страната за излизане от 20 годишното блато.
какво друго да очакваш от синдикалист (мисля Младенов е бивш такъв) ?
Предложението е малоумно. Първо, личните подоходни данъци са нищожна част от приходите. И което е по-важно, въвеждането на плоския данък всъщност повиши приходите от тях. Хич не е трудно да се досетим, че връщането на прогресивна скала ще ги намали. Отделно, хората с високи доходи ще трябва да губят времето и енергията си с разнообразни гимнастики за укриване, вместо да работят. Трудно мога да се сетя за идея, резултата от която да по-противоположен от това което се очаква (поне от някои)
Също моите уважения, но положението не е толкова лошо колкото го изкарват медиите през последните няколко седмици... наистина ще се наложат някои съкращения и това е проблемът. Всички искат "реформи", но ако може да не ги засяга тях пряко. Освен това съмнявам се, че точно правителството ни "тества" с последните мерки.... които изнесоха синдикатите.
Иначе, не се притеснявайте, няма да пипнат плоския данък.... Който е чел стенограмите ва МС знае, че Тотю така си говори, но никой, никога не го слушат... за щастие. Но не е лошо да го разкарат скоро де...
П.С. Единствената цел на синдикатите и профсъюзите от 100 година насам е да изкривяват пазара и да пропагандират комунизъм.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.
Няма друг начин за пълнене на хазната, освен този който е приложи ГГърция. Рано или късно ще бъде въведен и у нас. Той е - орязване на държавните разходи и съкръщаване на администрацията! Също и повишаване на ДДС-то. Но както в Гърция и у нас ще има недоволни!
Реформите в България, здравна, банкова, административна, военна и др. са се развивали до там, където приключи управлението на командира. Генералите умеят да обещават, да убеждават и да си вярват че имат политическа воля за реформаторство, но им липсва политическото действие.
А не мислите ли, че чуждестранният инвеститор може да се отблъсне и от такива зам министни като В. Горанов, автора на скандалните "антикризисни" мерки...
Венко, вие командированите позитанци съсипахте нормалния форум във в. Дневник!
Тук преди имаше нормален разговор.
Учудващо ниското интелектуално ниво на привържениците на столетницата- партия крещи от безсилие и простотия.
Ами инак кой би гласувал за терористична организация?
Хайде идете си с добро пак във форума на Дума.
Този Тотю не е съвсем нормален... ако взимам 100лв. плащам 10%, т.е. 10лв. ДОД, ако получавам 1000лв. пак плащам 10%, т.е. 100лв. На това кое не му е солидарното и несправедливото?
Този Тотю Младенов или няма какво да каже или просто направи поредния гаф на ГЕРБ!
Комунистите съсипаха живота на моя дядо. И това е напълно резонна и основателна причина да не ги понасям. Но ако днес трябва да избирам между Станишев, Миков и Орешарски от една страна и Бойко, Цветанов и Дянков от друга, то веднага бих избрал първите. Просто, настоящите управленци са редко дебилни малоумници. Не е истина как е възможно да са толкова безхаберни. Пълна скръб!
Това са малоумни планове.На всички име ясно че въведе ли се отново подоходното облагане то няма да се махне скоро,ако изобщо някой го махне.Така било по справедливо .....кое е по справедливо бе малоумни или се опитвате нас да правите малоумни,та нали ако аз вземам 1000 лв. давам 100лв. ДОД а оня дето работи за 250 лв. дава 25лв. ДОД да не говорим за здравни пенсионни ,разни фондове и други одръжки ,които също са процент от дохода.Това не е солидарно сигурно? На нас ни е ясно ,че това облагане ще одари доходите до около 1500лв. защото една заплата на специалист се върти в границите между 1000 и 2000лв. само че не мисля тези пари за едно 4- тири членно семейство да са много като се има в предвид че много от тях имат и по някой заем .Ами ако всички работеха за по 250 лв. на кого щяхте да го прилагате това облагане бе безумни и слепи...Защо хората дето ограбиха родината ни си веят байрака и хич не им е ......а пак посегнахте на кесиите на обикновените хора които си изкарват хляба с труд.От там ли ще я докарваме пак.....че с какво сте поразлични от другите маскари...малко ли акцизи наложихте и продължавате да налагате,та и това ви се видя малко?
О неразумний юроде, ще ти кажа едно ,ще стане така че ще се крият повече доходи и който може ще го прави и с право защото се опитвате отново да одарите средностатистическия българин.Евала добре стимулирате икономиката ,като замразявате заплатите ,но не се посвенихте да вдигнете данъците и после защо хората бягали от България.
Старателно прикриван факт от времето на тройната коалиция е че въвеждането на плоският данък не донесе значимо по-голяма събираемост заради даденостите на тогавашното управление. Направо бългаски феномен! Така че падането на плоския данък е неизбежно при този формат на рецесия у нас. Сърдете се на който я предизвика. Браво на министър Тотю Младенов че пръв има смелостта да го каже.
Абе, смешници, що не подгоните разни "бизнесмени", точещи ДДС с 50 фирми, бе? Що не отидете до някоя чалготека и не запорирате всички возила отпред за по 100 хил евра, гаранция, че в 95 % собствениците им не могат да докажат такъв доход? Що не посъкратите малко персоналец от хилядите агенцийки, инпекцийки и други благи държавни структури? Що не поискате сметка от началниците в тези структури за разходите, които правят, командировките на които ходят и файдата от тия командировки? Винаги съм го казвал, сега пак ще го кажа - кризата настъпи, защото се удари по средната класа. Това малоумно предложение означава точно това.
"Master of puppets is pulling your strings, twisting your minds, smashing your dreams"
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
79
*****
Неутрално
13 февруари 2003
Рапсодия в сиво: Седларов е безсмъртен
Винаги когато чуя думите “сива икономика,” се сещам за онзи симпатичен герой от филма Опасен чар, другаря Седларов. Имаше едни такива реални хора в годините на развития социализъм, които, скрити някъде в селските си къщи, произвеждаха “куче-касичка,” “автомобил-касичка,” “футболна топка-касичка”; все дребни, но полезни неща. През това време гигантската социалистическа индустрия произвеждаше гигантски безполезни неща: например, завод за сярна киселина в Девня, или петролна рафинерия насред плевенските ниви, или огромни бетонни боклуци, наречени “паметници.” Малките реални хора имаха някакви малки, но реални умения и ги прилагаха, като доставяха на пазара едни такива малки, но реални неща, от които всички ние се нуждаехме и които гигантската социалистическа индустрия беше забравила да произведе. (Ясно е защо беше забравила – някак си не върви на партиен конгрес да докладваш, че за последната петилетка социалистическото стопанство е изпълнило плана за производство на 386 525 “кучета-касички.”)
Тогава беше комунизъм, всичко беше държавно и частната собственост не само не беше свещена, но и беше гонен престъпник. Имаше специален отдел в полицията, който се занимаваше с разните му там дребнобуржоазни елементи, които нахално под носа на Партията излизаха на пазара и задоволяваха пазарното търсене за дребни, но полезни неща. Опасността беше много голяма в случай на разкриване – полицията в България никога не е била особено цивилизована, а тогавашната милиция още повече. И все пак такива като другаря Седларов съществуваха и не само съществуваха, но и преуспяваха. Къде с подкупи, къде с полулегални регистрации, къде с рискове на черния пазар, те продължаваха да вършат героичното дело да заобикалят държавно-партийния монопол върху пазарното търсене и предлагане.
Това беше тогавашната сива икономика. В условията на най-строг контрол тя продължаваше да съществува. Под заплахата от съдебно преследване и без надежда за позоваване към съда в Страсбург, и сред всеобщото неодобрение на “трудещите се,” сивата икономика преуспяваше.
Сивата икономика успяваше да съществува по някакъв начин дори под здравата ръка на Брежневския социализъм в Съветския Съюз. Традиция на московските пазари беше и продължава да е всякакви “субекти от кавказка националност” да предлагат такива плодове и зеленчуци, които за индустриалните колхози и совхози бяха също толкова екзотични, колкото са мангото или ананаса. Например, домати, краставици, ябълки. Населението на Москва определено обича доматите и ябълките. Колхозите и совхозите определено забравяха да ги включат в петилетните си планове. “Субектите от кавказка националност” не забравяха. Московската милиция се впускаше в зверски изстъпления през 60-те и 70-те, но кавказките “планинци” по пазарите оставаха безсмъртни като шотландски планинци.
В началото на 80-те новият генерален секретар Андропов най-после призна историческото поражение на държавните колхози и совхози и позволи на частни стопани да вземат изоставената земя. (Например, знам за едно семейство в Орловска област, което е използвало това позволение и е взело около 800 хектара изоставена от местния колхоз земя.) Шестдесет години след разгрома на “кулаците” съветската власт се предаде пред “историческата необходимост” и възстанови “кулашката класа.” Но нямаше как да се обясни тази необходимост на езика на партийната линия. Затова новите частни земевладелци останаха нещо неясно, което не влизаше в никакви нормативни документи, нито партийни, нито държавни. Сивата икономика остана сива икономика, но спечели войната срещу най-жестокия си враг – марксистката идеология.
Безсмъртието на сивото
Ако сивата икономика издържа тежката ръка на развития социализъм, няма причини да смятаме, че съвременната демократична бюрокрация, независимо от политическите, фискалните или полицейските “механизми,” които се опитва да наложи, ще успее да се справи с нея. Героите на сивата икономика вършеха своята дейност дори под опасността да бъдат бити в милицията или изпратени на заточение. Защо някой си мисли, че сега, когато държавата все пак има някакви ограничения – “човешки права,” съда в Страсбург, Хелзинкския комитет – тя ще успее да се наложи над тези смелчаци? Не знам. Това е някаква държавническа лудост.
Разбира се, днес сивата икономика изглежда различна от онази при социализма... но не е. При социализма държавата играеше като феодален “баща-господар” – един собственик на всичко, бащата-основател на клана и всички от рода са само наемни работници при него. Той определя търсенето, той определя и предлагането. Сегашната социалистическа държава е повече в ролята на мафиот-рекетьор – за да работиш и да печелиш, трябва да си плащаш рекета: данъци, такси, осигуровки, разрешителни, лицензи и т.н. Тогава сивата икономика заобикаляше монополното предлагане. Сега сивата икономика се стреми да избегне узаконения рекет; по-точно узаконения монопол на феодална повинност. Тогава другарят Седларов произвеждаше малки полезни неща, които хората търсеха, но не намираха; сега Седларов има законовото право да ги произвежда и той търси начин да ги даде на хората на достъпна цена, освободена от тежестта на чиновническата алчност.
“Проблемът” на сивата икономика – макар че за мен това не е никакъв проблем, а неизбежна реалност – беше забелязан за първи път от правителството на Жан Виденов, който се опита да хвърли върху “сивия сектор” вината за своята комсомолска некомпетентност. Иван Костов пое щафетата от него и се опита да измисли всякакви мерки, за да заглуши “сивото.” (Той го наричаше “сенчесто.”) Не успя. (Разбира се, няма да успее.) Сивият сектор остана в рамките между 25 и 40%; невъзможно е да се определи точно колко е. За 4 години правителството на СДС се опитваше да натрупва закон върху закон, постановление върху постановление, наредба върху наредба. Но хората винаги се оказват по-умни от правителството – те винаги намират начин да излъжат държавата. Трябваше да се очаква – умните и кадърни хора не стават държавни чиновници. Преди още чиновникът да е измислил някакво ограничение, частният предприемач вече е измислил как да го заобиколи – той затова е станал частен предприемач, защото може да мисли; ако не можеше да мисли, щеше да е на държавна заплата.
Сега царските юпита се напъват да измислят нови мерки и правила, с които да ограничат сивата икономика. Някои от тях направо ни връщат в епохата на средновековния гилдиен социализъм на някои европейски градове – минимални прагове за различни професии, централен регистър на трудовите договори и всякакви други нелепости.
Мога да предвидя отсега: тези мерки и правила ще се провалят. Сивата икономика е безсмъртна. Защо?
Има четири фактора, които правят СИВОТО безсмъртно. Тези фактори са биологически, икономически, етичен и хазартен.
Биологическият фактор:
Дълбоко, много дълбоко в основата на сивата икономика стои най-могъщият импулс на човечеството: инстинктът за самосъхранение. Преди да предприеме дадено действие, всеки човек първо разглежда вероятността от смъртен изход или от трайно нараняване. Едва след това са всички останали съображения. (Разбира се, има случаи, в които хората предпочитат да жертвуват живота си за дадена идея или кауза. Обаче, заплатите на държавните чиновници едва ли могат да са такава идея или кауза.) Когато възможността да спечели богатство е свързана със сигурна смърт, обикновено човек предпочита да остане без богатството. Има причина за това: животът на човека е по-важен от богатството. А когато става въпрос за живота и оцеляването на семейството на човека, нещата стават и още по-сложни: човек би жертвувал някои неща, би рискувал някои неща, за да съхрани семейството си.
Преди няколко месеца Стоян Александров, директор на Централна кооперативна банка, изрази това ясно и недвусмислено: “Няма как да пробиеш на пазара, ако си плащаш данъците и осигуровките. Докарахме я дотам . . . с единия крак да си в сенчестата икономика, за да оцелееш” (интервю пред в. Сега, курсивът е мой).
И наистина, въпросът е на оцеляване. Според данните на Националния статистически институт, отчетената средна заплата за страната е около 230 лв. Но като се прибавят осигуровките, за заплата от 230 лева работодателят всъщност плаща за работника 310 лева. От тези 310 лева държавата веднага прибира 150 лева, и за работника остават 160 лева. Като се сметне, че стоките и услугите, които той си купува, съдържат всякакви мита, ДДС-та, плащания за лицензи и разрешителни, се вижда, че с тези останали му 160 лева работникът всъщност си купува стоки и услуги на реална цена от 112 лева. Толкова всъщност получава работник, за който работодателят плаща 310 лева. 200 лева са изядени от държавата.
Погледнете тези цифри и от друга гледна точка: 150 лева струва електричеството за един среден апартамент през зимните месеци. А цената на електричеството се определя от същата тази държава, която преди това е взела всичките пари на същия този човек.
Затова не е чудно, че реалната заплата всъщност не е 230, а 350 лева, според изследванията на Института за пазарна икономика. Много е просто: когато отношенията между работодателя и работника излязат от държавния контрол и влязат в сивата икономика, и двамата могат да оцелеят; работодателят оцелява на конкурентния пазар, а работникът оцелява в затоплен апартамент и има пари за храна. Инстинктът за самосъхранение е по-силен от страха от държавното възмездие.
В този смисъл усилията на държавата да се справи със сивата икономика са като опит да бъдат убедени хората да си прережат сами гърлата. Това няма да стане. Не можа да стане насила при развития социализъм. Още по-малко ще стане сега, когато хората имат някаква свобода. Дори и заплахата от смъртно наказание няма да спре хората да крият доходите си от държавата, за да оцелеят. А когато нещата станат нетърпими, първите жертви са данъчните чиновници. Имайте го предвид.
Икономическият фактор:
Политиците и бюрократите рядко осъзнават, че обикновените хора никога не оценяват политическите действия като политически. Много малко хора се интересуват от идеологическата или политическата страна на законите. Всички се интересуват от икономическата им страна. “Как ще се отрази това на моя джоб, на моята заплата, на моя бизнес и на моето бъдеще?” Това питат обикновените хора. Дори когато самите те не го осъзнават, в техния ум държавата е един от икономическите разходи, които те имат в своя живот. Те гледат на чиновниците като на ято скакалци, минаващи през зелените посеви. Скакалците носят икономически загуби. Скакалците и другите бедствия са допълнителен разход, който не носи никакъв приход за земеделеца.
Да го кажем по друг начин, данъците са разходите за живот и работа на територията на дадена държава. Данъците са цената, която плащаш, за да останеш жив и производителен. Когато живееш в пустинята, безводието е част от цената, която плащаш. Когато живееш в джунглата, маларията, насекомите и хищниците са част от цената, която плащаш. От собствен опит знам, че когато живееш в планините в западната част на Вирджиния, миризмата на скунк е цената, която плащаш за спокойния живот нашироко; а също и отровният бръшлян, който нанася големи поражения на хората и животните. Когато живееш в социалистическа страна, чиновниците са цената, която плащаш, за да живееш и работиш. (Те наистина са като скунковете – абсолютно безполезно, но досадно и смрадливо животно.) Тази цена включва две неща: пари и време. Парите са сумите, които държавата изисква. Времевата цена е онова време, което предприемачът губи с държавните чиновници за различни неща – данъчни проверки, чакане за разрешителни и лицензи, попълване на документи, та дори и безсмислените хайки на КАТ по пътищата за “проверка на документите.”
Но хората винаги се опитват да намалят тази цена. Никой не плаща с удоволствие никаква цена, особено ако може да я намали. Хората в пустинята се опитват да победят безводието чрез кладенци или канали от реките. Тези в джунглата за развили методи за справяне с болестите и хищниците. Американските фермери внимателно следят популацията на скунковете и ги избиват, за да предотвратят заселването им на тяхната територия.
По същия начин, хората на територията на една социалистическа държава се стремят да намалят цената за живот и работа. Това става чрез сивата икономика. Никой не плаща доброволно високата цена, особено ако може да я избегне.
Нещо повече, когато мога да избирам от два еднакви продукта на различна цена, обикновено избирам по-евтиния. България не е единствената държава на света. Но тя определено има по-висока цена на живота – тоест данъци и държавно регулиране – от много други страни. Някои хора могат да избират. Обикновено по-умните, по-способните и по-дисциплинираните могат да избират. И те избират. Статистиката го показва: Те избират страни, където данъците са по-ниски. Естествено, там цената на живота е по-ниска. Колкото повече хора избират по-ниската цена, толкова по-малко остават онези, които да плащат данъци.
(Разбира се, някой ще каже, че те не избират страни с по-ниски данъци, а с по-високи доходи. Добре, съгласен съм. Сега остава да видите връзката между двете: ниските данъци и високите доходи.)
И така, от икономическа гледна точка стремежът на правителствата да намалят сивата икономика е като опит да накарат водата да тече нагоре. Хората винаги ще искат да платят по-ниската цена. Те ще го правят най-вече като крият данъци от държавата. Ако това стане прекалено рисковано, ще сменят държавата. Някога замисляли ли сте, че истинската сива икономика всъщност е извън границите на България? Онези умни и способни хора, които можеха да работят в България, ако държавата им беше предложила по-ниска цена на живота тук, но не го направи.
Етичният фактор:
Далечната религиозна цел на научния социализъм беше да създаде нов човек, “социалистическия човек.” Този човек трябваше да е напълно посветен на благото на обществото и напълно да се е отрекъл от своето си. За него не трябваше да съществуват понятия като “мое” и “твое,” а само “общо.” Само ако бяха създали такъв човек, социалистическите плановици щяха да постигнат своята заветна цел.
Не успяха. След 70 години социализъм хората в Съветския съюз продължаваха да разсъждават на основата на “мое” и “твое.” Всеки имаше свои стремежи и цели и амбиции, и понякога тези стремежи, цели и амбиции влизаха в конфликт с обществото. И винаги обикновеният човек избираше “своето” пред “общественото.” За 70 години научният социализъм не напредна дори една стъпка по пътя на освобождаване на човека от неговата “частнособственическа страст.”
Това, което най-вече дава на човека разбиране за “мое,” е вложеният труд. Когато човек е изработил нещо, то става “лично негово.” Всяко отнемане на това “лично притежание” се смята за кражба от собственика. Няма лечение на тази “частнособственическа страст.” Всеки човек смята, че има върховно право на нещата, които е изработил, и всеки човек смята за кражба, за несправедливост, когато тези неща биват отнети.
Затова, когато погледне на данъците, средностатистическият гражданин ги смята за кражба. Никакви държавни закони не могат да променят това чувство. Никаква държавна агитация не може да го убеди, че той дължи нещо на държавата. Независимо дали има изградена идеология или не, етичното му чувство бива засегнато, когато чиновникът започне да изисква част от изработеното. “Дължимите към държавата суми” са празна пропаганда. Няма такива “дължими” суми, както няма “дължими суми” към крадеца.
(Разбира се, тук включвам онези хора, които наистина вършат някаква полезна работа, или, както казват икономистите, “създават национален продукт.” Трябва да изключим хората, които са само консуматори, без да произвеждат нищо: политици, чиновници на държавна и общинска заплата, получатели на социални помощи, служители и работници в държавно спонсорирани предприятия и в държавни монополи като НЕК, БТК, Булгаргаз, и други. Тъй като те са истинските крадци, тяхното етично чувство е закърняло.)
Така, когато законодателите и чиновниците започнат кампания за ограничаване на сивата икономика, те всъщност започват война против чувството на всеки човек за справедливост. Тази война винаги е обречена на провал. Сивото отново ще възтържествува, защото е израз на стремежа на хората към справедливост.
Хазартният фактор
Хората обичат да рискуват. Има нещо в риска, което ги прави да се чувствуват значими. Някои хора стават алпинисти. Други правят бънджи скокове. Някои пък отиват на бинго, макар да знаят, че там рядко се печели. Неизвестното носи на хората усещания, които стандартният всекидневен живот не им носи. Когато са изправени пред опасност, много хора са готови да опитат “границите на вероятността.” Това е напълно ирационално чувство у хората, но то съществува и оказва голямо влияние върху тяхната всекидневна практика. Не всеки може да стане Колумб или да лети с космически кораб. Но пък и най-малкият човек може да намери някакви рисковани ситуации в живота, в които да “изпробва своя късмет.”
През последните 5-6 години различни правителства се опитват да внушат в ума на хората идеята, че всеки, който не си плаща данъците, заслужава общественото негодувание. Очакванията на държавните пропагандисти са, че ако много хора се хванат на тази въдица, те ще започнат да доносничат един срещу друг пред данъчните власти. Тогава всеки ще си плаща данъците, най-малкото защото ще се страхува да не бъде издаден от съседа си.
Все още няма данни тази пропаганда да е хванала корен. Повечето хора – независимо от своето обществено положение – с удоволствие крият данъци и се чувствуват значителни от това. Успешното криене на данъци е повод за гордост. И има защо. Това си е риск с реални последствия. Поемането на риск е уважавана професия. Дори рискът да бъдеш заловен от данъчните.
Нещо повече, с увеличаването на държавната регулация намаляват възможностите на държавата да следи паричните потоци. Има едно старо фискално правило, според което увеличаването на данъчните проценти не означава увеличаване на приходите в държавата. Увеличаването на товара означава, че рискът все повече си заслужава. Ако данъците са 3%, не си заслужава да ги криеш – рисковете са прекалено големи в сравнение с приходите. Ако данъците са 30%, рискът вече си струва. А при 60% данъчна тежест, както е в България, напълно си заслужава да играеш на “лотарията.”
В такъв случай опитите на правителството да затвори сивата икономика е като “сухия режим” в САЩ през 20-те години на 20 век. Хората обичат риска и са готови да го поемат, така както искат да пият алкохол и винаги ще намерят начин да си го купят. Криенето на данъци е интересен спорт, особено за онези, които имат какво да крият. Те обикновено имат и начини да печелят в този спорт. Държавата винаги ще губи в този спорт, особено ако нелепо настоява да вдига мизата.
Заключение
Сивата икономика е безсмъртна. Опитите на чиновниците да се справят с нея са обречени на провал, независимо от хитроумните механизми, които биха измислили. Тези опити трябва да се сблъскат с четири много силни психологически и социологически фактора.
Първо, държавата се опитва да унищожи инстинкта за самосъхранение на хората. Това никога няма да стане. Хората обичат да живеят и ще се борят за своето оцеляване.
Второ, държавата се опитва да принуди хората да платят по-висока цена за живот и работа, отколкото те са готови да платят. Това също няма да стане. Всеки търси най-евтиния начин да живее. Когато има избор, той избира по-евтиното. Държавата не може да забрани избора.
Трето, държавата се опитва да унищожи етичното чувство на хората – чувството им за справедливост. Това е безнадеждно усилие. Хората винаги ще смятат отнемането на тяхната собственост за кражба, дори да е подкрепено от Конституцията и от другите закони.
Четвърто, държавата се опитва да работи против ирационалния подтик на хората да поемат риск. Този подтик никога не е угасвал. На него се дължи напредъка на човечеството. Няма причини да смятаме, че точно сега всички хора ще се откажат от удоволствието да поиграят на криеница с държавата.
По добре Тотьо да си мълчи.
Неговите хора от Социалното Министерство от месец 01.2010г. не получават ваучери за храна.
Нека отговори защо.
Министър Вдянков в средата на февруари оряза квотите за ваучери наполовина за всички.
Да ни е честито.
ТОТЬО попитай Вдянков защо или и ти си за намаляване на квотите за ваучери.
Мненията на потребителя SorryLol бяха изтрити поради системно и целенасочено нарушаване на <a href="http://www.economedia.bg/forum/">правилата за форумите</a>.
83
*****
Неутрално
е че къв е проблема оставя се 10% товата ставка за доходи до примерно 2500 лева на месец а след това ставката прогресивно почва да расте. В целия развит свят се приема, че колкото повече пари получава един човек толкова повече обществени блага ползва... и то си е факт. Какво сте се размрънкали за олигархическите пари...
Абе човек, какъв официален източник? Нещо да е излязло официално последните 4 месеца? Та те изпълнението на бюджета за м.Февруари не дават, та такива мерки ще излезнат официално. Пак твърдя, че ни пробват всеки път! А В.Горанов като племенник на Кирил Ананиев със сигурност е усвоил накои червени мурафети!
Мненията на потребителя SorryLol бяха изтрити поради системно и целенасочено нарушаване на <a href="http://www.economedia.bg/forum/">правилата за форумите</a>.
86
*****
Неутрално
Увеличението на данъците е прокризисна, а не антикризисна мярка. Защото този данък под една или друга форма го плаща бизнеса, който и без друго е в много тежко положение по вина на държавата, която е изключително некоректен платец на задълженията си. Е, ако има план на ГЕРБ за съсипване на бизнеса и той включва като първа точка неплащане, а като втора увеличаване на данъчно-осигурителната тежест, това е друг въпрос. Но ако план има и с тези две точки не успеят да съсипят бизнеса се чудя в каква посока ще ни поведат напред гениалните мислители - Симеон Дянков, Тотю Младенов и компания.
То като погледнеш как добре е оправил Враца като кмет и ти става ясно как добре ще оправи и държавата. Когато в една компания липсват приходи или намаляват, какво правиш? Намаляваш заплатите или замразяваш заплатите и вземаш свежи пари от кредити и осъществяваш нови идеи......
Сива икономика, сива та към черно ще почне да отива, пак ще има работещи на минимални заплати и 4 часов работен ден.
Това ще накаже висококвалифицираните специалисти, които съвестно си плащат данъците. Дали ще останат тук или ще предпочетат да мигрират при тези условия?
И дали ще дадат гласа си за правителството, ако тяхната заплата храни катун циганчета?
тотю не е казал цялата истина а тя е премахване на плоския даньк и вьвеждане на 40-50% и вьвеждане на на необлагаем минимум както беше преди номенклатурците да вьведьт плоския даньк
през последните 20 години икономиката беше разнообразна и либерална и нямаше криза и имаше укриване на доходи време е да се облагат богатите дето са крили доходи повеце от пенсионерите и нископлатените и социалнослабите които са били подтискани както при социализма кьдето имше планова икономика така и през последните 20 години когато нямаше контрол и хората бяха ограбвани
Видела жабата че коват вола и дигнала крак. Това е за плоския данък в България. Има начин да се хванат всички, които укриват доходи, но нема желание. И се въведе най-неподходящия за България вариант - плоския данък, при който на 50% от населението му се намалиха приходите от трудови взаимоотношения.
А това, че видите ли, като им намалим данъците те ще увеличат инвестициите в производството са чисти шменти-капели. Увеличават инвестирането в яхти, околосветски пътешествия на цели фамилии и последни модели джипове (сега гледам има нова цел за инвестиция - "Кьонигсег Агера" - цена около милион евро, но за нашите "бизнесмени", назначени преди 20 години това не е цел недостижима, както моята например, да ми стане пенсията 250 лева.
Плоския данък трябва да се премахне , не временно, а ЗАВИНАГИ!
И Прогресивния данък трябва, да е не от 10 до 22% както предлага препикания вече гербаджия , а от 0 до 40%
И да не развиват комунистическата теорията , форумните ченгета че не можело да се събира!
НЯМА ДЪРЖАВА В СВЕТА КОЯТО АКО ИСКА , да не може да си събере данъците! ЗАПОМНЕТЕ ГО!
Щом не ги събира ЗНАЧИ НЕ ИСКА!
Ами как комунистическите правителства назначени от комунистическата олигархия , да вземат от парите на ГОСПОДАРИТЕ СИ!???))))))
Преди време идеята на президентските БАНски старци за премахването на плоския данък беше обявена за малоумна. Тотю, ни малоумен ли си? Защото аз мисля, че си. Това беше нещото, което накара хората да повярват, че в тази страна, където думата солидарност стана мръсна дума, има някаква бегла идея за справедливост. Това, че не можете или не смеете да посегнете на олигарси, откровени крадци на бюдежтни средства и ДДС, не означава, че такива като мене, дето не знаят събота и неделя и опъват като волове, трябва да бъдат дежурните прецакани. Много ви бях фен, ама май ще е дотук!
които е мозьк и мисли за бьлгария да емигрира и като се врьща на екскурзия в бьлгария или на стари години да си харци парите в бьлгария дьржавата като облага фирмите с 40-50 % ще си взима от оборота които правят умните и проспериращи бьлгари които си харцат парите в бьлгария и пращат на свои близки и познати даже проспериралите в странство бьлгари ще ползват привилегиите от закона защитаващ инвеститорите в бьлгария
туи е толкоз просто и логицно
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
*****
НеутралноПълна глупост!
*****
ЛюбопитноМладенов, мисли реалистично!!!! Хазна, не се пълни от осигуровки и данъци по време на криза, а от стимулиране на икономиката. Вероятно обаче това правителство не знае как??!!!
marteniza_de
Рейтинг: 409 Неутралновременно да абдекира Държавата...
*****
Неутралноами тъкмо тези с високите доходи ще им е по изгодно да крият дохода пък и риска веще ще си е оправдан
Така че контрата пак е в тези с ниски доходи
*****
НеутралноИзроди! След този акт никой инвеститор никога повече няма да се хване на уловката "ниските данъци в България"
*****
НеутралноТака трябва, тоя плосък данък беше пълно малоумие, опростихме дълговете на олигарсите и едрите червени бизнесмени а на тия с най- ниските заплати даже им се увеличи плащането, изобщо такова молоумие няма никъде!
lordcris
Рейтинг: 707 НеутралноОставка!!!!!
ГЕРБ се оказаха поредните смешници популисти!
*****
НеутралноДнес плоския данък, утре и борда! На никого не му се вярваше, че ще посегнат на най-мощния лост за изсветляване на икономиката: посегнаха! На никого не му се вярва, че ще пуснат и печатницата! Ще я пуснат!
*****
ВеселоВ този живот "Временното е най-постоянното".Същото се отнася и за временното затягане на коланите!
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1789 НеутралноИ аз искам по високи данъци за всички направили кариера през службите на ДС, ама някой пита ли ме!?
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
msc
Рейтинг: 625 НеутралноАко това го приемат, скоро няма да излезем от кризата! Пак ще започне криене на доходи и стимулиране на сивата икономика!!!
*****
ГневноТози трябва веднага да си подаде отивката! Дано Дянков да не приеме предложението, че тогава цялото правителство трябва да си ходи
nqma zna4ka koi
Рейтинг: 1158 НеутралноДоколкото разбирам става въпрос за физическите лица само и г-н министъра иска да натовари малкото изрядни платци в страната... Вместо да се борят активно срещу цялата паплач, която крие данъци сигурно на всеки 5, 4 крият, те ще изгърбят пак този, който е достатъчно глупав, че да си плаща изрядно!
Борбата със сивата икономика е единствения начин да се осигурят приходи!
В момента има и голяма част от хора на обезщетения, които работят без договор! Въобще ако не започне да се наказва адекватно укриването на данъци, надеждата е почти нулева!
*****
НеутралноКогато преди време тази идея я предложиха икономическите експерти на президента, Дянков ги нарече малоумници. Ако тази мярка действително се прокара, то Дянков не просто трябва да се извини, а направо да си подаде оставката.
*****
Неутрално40-50 % даньк пецалба и фирмите да плащат този даньк на дьржавата за осигурените условия за развитие на бизнеса и образованите в уцилищата и университетите кадри за икономиката
Малката Пица
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#10] от "Роси Кирилова":
"ама някой пита ли ме!? "
Не, никой не те пита, въпроса не е актуален от 15-20 години.
Петимата от РМС /цифром и слвовом/ в парламента са отговор на въпроса ти.
Малката Пица
Рейтинг: 860 НеутралноДянков към Младенов:
Малоумник!
*****
НеутралноЕто така някоя съботна вечер по телевизията ще се появи някоя брадясала балканска физиономия да съобщи покъртителната вест, че временно се отменя валутният борд
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1789 НеутралноДо [#6] "lol"
Увеличили са се данъците на шепа малоумници, с основно образование, и без квалификация. Заслужават си го, да работят повече, за да станат хора.
*****
Любопитнокво общо има плоския данък с валутния борд малоуни ли сте?
SML
Рейтинг: 638 ВеселоСпокойно, Тотю има изключително малко влияние в кабинета, да не кажем никакво. Той е най-голямата грешка на Бойко, все едно, че е от друго правителство.
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.*****
НеутралноЗа разлика от олигофрена Дянков Тотю е пич и не е отстъпил от профсъюзните идеи. "Временно" до изтичане на мениджърския договор на Дянков, същият да бъде отстранен!
Малката Пица
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#14] от "nqma zna4ka koi":
"Вместо да се борят активно срещу цялата паплач, която крие данъци сигурно на всеки 5, 4 крият, те ще изгърбят пак този, който е достатъчно глупав, че да си плаща изрядно! "
Ееее, най-накрая нещо умно и от значката!
*****
ГневноОставка за цялото правителство! Съсипахте ни от нерви и данъци!
*****
НеутралноДо коментар [#18] от "Малката Пица":
Борисов към Дянков и Цветанов: "Малоумници!"
*****
ГневноКОЙ СЕ ИНТЕРЕСУВА ОТ НАРОДА КОГО ГО ЕНЯ ЗА НАС ТА ТЕ СА В МЕДА И СИ ОБЛИЗВАТ ПРЪСТИТЕ А НИЙ СИ ГИ ЧУПИМ ОТ ТАЗИ БЕЗИЗХОДИЦА И МИЗЕРИЯ ДАНО ГОСПОД Е С НАС
Малката Пица
Рейтинг: 860 НеутралноДо коментар [#22] от "freakecon":
"Спокойно, Тотю има изключително малко влияние в кабинета, да не кажем никакво. Той е най-голямата грешка на Бойко, все едно, че е от друго правителство. "
По-голяма и от Дянков ли?
А от правосъдната Попова?
SML
Рейтинг: 638 НеутралноДо коментар [#23] от "4i4o":
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.Точно това е проблемът - "не е отстъпил от профсъюзните идеи". А така не става, нито сега, нито когато и да било...
До коментар [#25] от "Венко":
Венко, по-малко се ядосвай, ще си съсипеш здравето...
Светослав
Рейтинг: 466 НеутралноПадането на плоският данък няма да повиши приходите на бюджета. Но със сигурност ще разруши имиджа ни на страна добра за инвестиции с ниски директни данъци и ще напомпа още сивият сектор.
Кога ще почнете с реформите?
*****
ГневноСпрете с дигането на данъците бе жалки малоумници! Съсипахте цялата икономика!
*****
НеутралноЗащо ли имам чувството, че ГЕРБ прави всичко възможно да докаже, че може да се управлява по-зле от тройната коалиция? Нали щяха да се борят с контрабандата, със сивата икономика? България е на първо място по брой на полицаите на глава от населението, да свършат нещо, за да напълнят хазната! С увеличаване на данъците и баба знае.
*****
Неутрално"Es gibt nichts Längeres als das Provisorische" - нищо не е по тълго от "Временното решение" - немска поговорка
*****
НеутралноАбсолютно вредно предложение - данъците в реалната икономика не трябва да се пипат.
Данък лукс може и трябва да се въведе за:
Мощни коли , скъпи жилища, притежание на много недвижими имоти и др.
Balderdash
Рейтинг: 237 НеутралноНеадекватно предложение, което трябва и ще бъде отхвърлено.
Да обложиш с данък гръбнака на икономиката -- средната класа -- е контрапродуктивно. Богатите не работят на трудов договор и не плащат такива данъци.
*****
НеутралноПрогресивно облагане на доходите?
Глупости!!
Това значи дупетатите сами да се обложат с данъци.
Как го виждате това да стане?
Аз предлагам драстично да се намалят данъците на фирми, които създават реални работни места ,(не фиктивни!). Много по-добре е.
*****
ГневноМутрата е обкръжена от глупаци и малоумници,някой учуден ли е???
Единственото което успяха да довършат като хората за последните 7 месеца бяха жалките телевизионни акции на празноглавците от МВР,кабинета няма и представа как се води конструктивна икономическа политика,останалата част от политиката на кабинета до този момент е съвкупност от малоумие и некадърност.
Изглежда никой не озъзнава че тази нация започва бавно но сигурно да.....................ЗАГИВА И ЗАПОчВА ДА СЕ РАЗЛАГА.
*****
ГневноМного, много лоша идея ! Това ще намали значително приходите в бюджета и ще вдигне безработицата, защото всеки нормален и произвеждащ нещо човек в тая държава ще премине в сивата икономика и отгоре на всичко ще се регисрира като безработен, та тоя умник да му плаща и обезщетения. Това не само трябва да не се прави, но и да се върнат старите прагове за самоосигуряващите, както и всички прагове да паднат. Не може заплатите в реалния сектор да падат, а праговете да остават вече нереално високи.
*****
ГневноТотьоооо.... Тетка такава...
Ти вдигни осигуровките ми на 120% ако искаш, ама ще получиш един 300 процентов чеп.
Щом казваш, ще стана СОЛИДАРЕН с циганите.
Ще спра да работя, само ще рева за помощи.... или просто ще емигрирам.
И тогава кой ще ви храни раздутата администрация, пенсинерите и циганите?!
*****
Неутралномалоумници са тия дето мислят че ще дойдат инвеститори заради ниски данъци - няма да дойдат дори и без данъци щото тук няма съдебна сигуронст,мвр сигурност от кражби,убеийства,палежи,вз ивявания,надлъгвания,удар под кръста и т.н.и т.н. А големите акули с намалението на анъка си чрез плоския данък,хукнаха по световни курорти,пътешествия покупки на коли,яхти,самолети,художес вени произведения и заедно с малкото чужди инвеститори вкупом ъизнасят капитали в чужбина ха ха ха,Колко са построените фабрики,заводи и ферми от чужди и наши инвеститори след плоския данък и то не само като брой а и като капитал - една голяма нула. А Е РЕДНО ТОЗИ КОЙТО ВЗЕМА 2-3-4оо лв да плаща по малко от този който печели по 2-3-4 че и до 10 - 12 ооо лв месечнощото неговите 200-1000 пв са нищо за него,а 20-40 лв са много за другите.Е ТОВА ТРЯБВА ДА Е ЯСНО НА ДЪРЖАВНИК,ЩОТО ДЪРЖАВНИК Е ТОЯ ДЕТО ЗАД ЦИФРИТЕ ВИЖДА ЧОВЕЦИТЕ,ДРУГИЯТ Е ЕКСПЕРТ С КОЙТО ДЪРЖАВНИКА МОЖЕ ДА СЕ СЪОБРАЗЯВА ДОНЯКЪДЕ,НО НЕ И ДА РИСКУВА ЖИВОТА НА ХОРАТА. Навремето чаушеску направи бедняци 90% от хората за да изплати дълговете на държавата и ги изплати но при първата възможност бедняците,т.е.- демоса от гръцки му го върна тъпкано,на него,жена му и децата му.ясно
ь
Рейтинг: 1441 НеутралноСтига глупости! Да се въведе данък богатство
Тези взимащи повече, да бъдат солидарни. Ще падна от смях
Нещо ни е много ниска отправната точка! Една "голяма" заплата от 1500 лева, да се обложи с по- голям данък ?!? В европейските държави не вярвам социалните помощи да се облагат с данък, пък те са толкова, ако не и по- големи
Простотията ходи по хората! Затова обичам животните! Цъкам само "+" ... но не на всички :)Докато не се спре краденето, колкото и да вдигат данъците - се тая.
По - добре, да се въведе данък "лукс" ! Като за такива, като Долорес Арсенова! Вили и къщи като палати, но иначе "скромно" живеещи!Бизнесмени, харчещи повече за охрана, от колкото за данъци! Егати и гаврата! Примери колкото щеш, само че, парите на тия са недосегаеми.
*****
Неутралнодо #8 Пророк,
тя печатницата вече действа на тихи обороти ,въпрос на време е да я форсират
*****
НеутралноДо коментар [#29] от "freakecon":
Моите уважения, но когато насреща си имаш такова правителство което няма визия за следващите две седмици и в паниката си ни тества (потвърди го и премиера) с налудничави идеи, не е лошо някой да предложи и някоя "профсъюзна идея".
*****
НеутралноBalderdash, да не си мислиш, че някой си прави такива сметки? Важното е ромите, пенсионерите и пр. категория човешки материал да крещи "разпнахме богатите". Нищо, че този номер ще мине за тази година, а догодина ще седят пред празни банкомати
Skydiver
Рейтинг: 589 НеутралноББ трябва да забрани на министрите си да се изказват по идеите си за бюджета, заплатите на служители и т.н.
Всички разбрахме вече, че държавата е на автопилот, няма нужда да го натъртват допълнително с подобни некомпетентни изказвания.
Като се замисля по-добре държавата да беше на автопилот, в момента ми изглежда като с пилот болен от шизофрения и епилепсия който клати самолета в няколко различни посоки.
*****
НеутралноДа намалят данъци, за да се прекрати стимулирането на сивата икономика-данък хазарт, акциз на цигари и т.н.Да се редуцират разходите в бюджета и да се спре теча на пари към циганите!Това са все антикризисни мерки.Какви са тези глупости с премахването на плоския данък?
*****
НеутралноАз като гледам маи никои няма да е засегнат.Само фискалния резерв,а после не знам.
*****
ВеселоПлоският да отпадне. Да се въведе четвъртит данък...
Skydiver
Рейтинг: 589 НеутралноДо коментар [#43] от "4i4o":
Другите им глупости поне засягаха само вътрешни проблеми. Дори само изказване на тема рязко удвояване на данък печалба отблъсква всеки чуждестранен инвеститор. Отделно опасението от посивяване на икономиката и утежняване на бюджетните проблеми може да намали кредитния рейтинг на Бг. Подобни идеи не трябва дори да се произнасят на глас, особено от министър.
*****
НеутралноТотю да мисли как да спре социалните помощи на мангалите, че имаме вече 3-4 то поколение мангали отгледани на социални помощи т.е. не е допринесло един лев за нашето общество.
*****
ГневноБюджета им е издънен от самото начало. Жалкият идиот е заложил разходи колкото като нямаше криза.
*****
НеутралноББ да сдава власта и да поема Костов, че иначе тези ще ликвидират държавата до края на годината.
*****
Неутралнозащо в германия даньците са наи високи и германия издьржа европа и фирмите в германия си работят и има за всицки които живеят в германия
в бьлгаия наи ниските доходи наи ниските даньци и няма за никои и фирмите не плащат на осигурените от дьржавата условия за бизнес
*****
НеутралноТоя е луд за вързване -щял да облага доходи над 1000 лева ,
че в къщата където се е намъкнал (ЕС) с брадясалата си синдикална физиономия ,това е по малко и от социалната помощ .Кретен. И на кого ще разчита страната за излизане от 20 годишното блато.
Малката Пица
Рейтинг: 860 НеутралноЛесно беше да се седи отстрани и да се плщва тройната коалиция, трудно е да се управлява.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Ментор
Рейтинг: 810 Неутралнокакво друго да очакваш от синдикалист (мисля Младенов е бивш такъв) ?
Предложението е малоумно. Първо, личните подоходни данъци са нищожна част от приходите. И което е по-важно, въвеждането на плоския данък всъщност повиши приходите от тях. Хич не е трудно да се досетим, че връщането на прогресивна скала ще ги намали. Отделно, хората с високи доходи ще трябва да губят времето и енергията си с разнообразни гимнастики за укриване, вместо да работят. Трудно мога да се сетя за идея, резултата от която да по-противоположен от това което се очаква (поне от някои)
др. Иванов
Рейтинг: 696 НеутралноГласуваш за Бойко, получаваш Костов!
Комунист - реформатор, реформатор - милиционер, милиционер - агент, в един и същи строй!Бойко, Костов и Волене,
Комунисти безродни, марш в мрака на историята при Сталин, Тито и Димитров да бистрите политикономията!
При военният комунизъм на Костов:
ДОД и Данък печалба - над 30%
При либералният капитализъм на Станишев:
ДОД и ДП - 10%
*****
НеутралноПоредния шамар!
SML
Рейтинг: 638 ВеселоДо коментар [#43] от "4i4o":
One should be free to do whatever he wants, as longs this does not interfere with the equal right of everybody else to do the same.Също моите уважения, но положението не е толкова лошо колкото го изкарват медиите през последните няколко седмици... наистина ще се наложат някои съкращения и това е проблемът. Всички искат "реформи", но ако може да не ги засяга тях пряко. Освен това съмнявам се, че точно правителството ни "тества" с последните мерки.... които изнесоха синдикатите.
Иначе, не се притеснявайте, няма да пипнат плоския данък.... Който е чел стенограмите ва МС знае, че Тотю така си говори, но никой, никога не го слушат... за щастие. Но не е лошо да го разкарат скоро де...
П.С. Единствената цел на синдикатите и профсъюзите от 100 година насам е да изкривяват пазара и да пропагандират комунизъм.
*****
НеутралноНяма друг начин за пълнене на хазната, освен този който е приложи ГГърция. Рано или късно ще бъде въведен и у нас. Той е - орязване на държавните разходи и съкръщаване на администрацията! Също и повишаване на ДДС-то. Но както в Гърция и у нас ще има недоволни!
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1789 НеутралноДо [#30] "Светослав"
Реформите в България, здравна, банкова, административна, военна и др. са се развивали до там, където приключи управлението на командира. Генералите умеят да обещават, да убеждават и да си вярват че имат политическа воля за реформаторство, но им липсва политическото действие.
*****
НеутралноДо коментар [#49] от "Skydiver":
А не мислите ли, че чуждестранният инвеститор може да се отблъсне и от такива зам министни като В. Горанов, автора на скандалните "антикризисни" мерки...
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Alexander97
Рейтинг: 1739 НеутралноДо коментар [#25] от "Венко":
Венко, вие командированите позитанци съсипахте нормалния форум във в. Дневник!
Тук преди имаше нормален разговор.
Учудващо ниското интелектуално ниво на привържениците на столетницата- партия крещи от безсилие и простотия.
Ами инак кой би гласувал за терористична организация?
Хайде идете си с добро пак във форума на Дума.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Ще върнем България в Европа
Рейтинг: 1789 ЛюбопитноДо коментар [#63] от "4i4o":
Гоце, ти ли си!?
Skydiver
Рейтинг: 589 НеутралноДо коментар [#63] от "4i4o":
И какво по-конкретно в тях? Оставяйки настрана че това е случаен списък който не е изялзъл от официален източник, какво точно в него би го притеснило?
*****
РазстроеноОРЕШАРСКИ, ЛИПСВАШ МИ ВЕЧЕ!!!!!!!!!!!!!!!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
Иво Мирчев
Рейтинг: 581 ГневноТози Тотю не е съвсем нормален... ако взимам 100лв. плащам 10%, т.е. 10лв. ДОД, ако получавам 1000лв. пак плащам 10%, т.е. 100лв. На това кое не му е солидарното и несправедливото?
http://www.ivomirchev.comТози Тотю Младенов или няма какво да каже или просто направи поредния гаф на ГЕРБ!
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше рекламни съобщения или спам.
*****
ГневноБюджета на некадърния отиде по дяволите още март
))))))
))))))
Акциза на цигарите вдигни още
*****
НеутралноКомунистите съсипаха живота на моя дядо. И това е напълно резонна и основателна причина да не ги понасям. Но ако днес трябва да избирам между Станишев, Миков и Орешарски от една страна и Бойко, Цветанов и Дянков от друга, то веднага бих избрал първите. Просто, настоящите управленци са редко дебилни малоумници. Не е истина как е възможно да са толкова безхаберни. Пълна скръб!
*****
ГневноТова са малоумни планове.На всички име ясно че въведе ли се отново подоходното облагане то няма да се махне скоро,ако изобщо някой го махне.Така било по справедливо .....кое е по справедливо бе малоумни или се опитвате нас да правите малоумни,та нали ако аз вземам 1000 лв. давам 100лв. ДОД а оня дето работи за 250 лв. дава 25лв. ДОД да не говорим за здравни пенсионни ,разни фондове и други одръжки ,които също са процент от дохода.Това не е солидарно сигурно? На нас ни е ясно ,че това облагане ще одари доходите до около 1500лв. защото една заплата на специалист се върти в границите между 1000 и 2000лв. само че не мисля тези пари за едно 4- тири членно семейство да са много като се има в предвид че много от тях имат и по някой заем .Ами ако всички работеха за по 250 лв. на кого щяхте да го прилагате това облагане бе безумни и слепи...Защо хората дето ограбиха родината ни си веят байрака и хич не им е ......а пак посегнахте на кесиите на обикновените хора които си изкарват хляба с труд.От там ли ще я докарваме пак.....че с какво сте поразлични от другите маскари...малко ли акцизи наложихте и продължавате да налагате,та и това ви се видя малко?
О неразумний юроде, ще ти кажа едно ,ще стане така че ще се крият повече доходи и който може ще го прави и с право защото се опитвате отново да одарите средностатистическия българин.Евала добре стимулирате икономиката ,като замразявате заплатите ,но не се посвенихте да вдигнете данъците и после защо хората бягали от България.
*****
НеутралноСтарателно прикриван факт от времето на тройната коалиция е че въвеждането на плоският данък не донесе значимо по-голяма събираемост заради даденостите на тогавашното управление. Направо бългаски феномен! Така че падането на плоския данък е неизбежно при този формат на рецесия у нас. Сърдете се на който я предизвика. Браво на министър Тотю Младенов че пръв има смелостта да го каже.
Master of Puppets
Рейтинг: 1147 ГневноАбе, смешници, що не подгоните разни "бизнесмени", точещи ДДС с 50 фирми, бе? Що не отидете до някоя чалготека и не запорирате всички возила отпред за по 100 хил евра, гаранция, че в 95 % собствениците им не могат да докажат такъв доход? Що не посъкратите малко персоналец от хилядите агенцийки, инпекцийки и други благи държавни структури? Що не поискате сметка от началниците в тези структури за разходите, които правят, командировките на които ходят и файдата от тия командировки? Винаги съм го казвал, сега пак ще го кажа - кризата настъпи, защото се удари по средната класа. Това малоумно предложение означава точно това.
"Master of puppets is pulling your strings, twisting your minds, smashing your dreams"****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото не беше по темата на материала, за който се отнася.
*****
Неутрално13 февруари 2003
Рапсодия в сиво: Седларов е безсмъртен
Винаги когато чуя думите “сива икономика,” се сещам за онзи симпатичен герой от филма Опасен чар, другаря Седларов. Имаше едни такива реални хора в годините на развития социализъм, които, скрити някъде в селските си къщи, произвеждаха “куче-касичка,” “автомобил-касичка,” “футболна топка-касичка”; все дребни, но полезни неща. През това време гигантската социалистическа индустрия произвеждаше гигантски безполезни неща: например, завод за сярна киселина в Девня, или петролна рафинерия насред плевенските ниви, или огромни бетонни боклуци, наречени “паметници.” Малките реални хора имаха някакви малки, но реални умения и ги прилагаха, като доставяха на пазара едни такива малки, но реални неща, от които всички ние се нуждаехме и които гигантската социалистическа индустрия беше забравила да произведе. (Ясно е защо беше забравила – някак си не върви на партиен конгрес да докладваш, че за последната петилетка социалистическото стопанство е изпълнило плана за производство на 386 525 “кучета-касички.”)
Тогава беше комунизъм, всичко беше държавно и частната собственост не само не беше свещена, но и беше гонен престъпник. Имаше специален отдел в полицията, който се занимаваше с разните му там дребнобуржоазни елементи, които нахално под носа на Партията излизаха на пазара и задоволяваха пазарното търсене за дребни, но полезни неща. Опасността беше много голяма в случай на разкриване – полицията в България никога не е била особено цивилизована, а тогавашната милиция още повече. И все пак такива като другаря Седларов съществуваха и не само съществуваха, но и преуспяваха. Къде с подкупи, къде с полулегални регистрации, къде с рискове на черния пазар, те продължаваха да вършат героичното дело да заобикалят държавно-партийния монопол върху пазарното търсене и предлагане.
Това беше тогавашната сива икономика. В условията на най-строг контрол тя продължаваше да съществува. Под заплахата от съдебно преследване и без надежда за позоваване към съда в Страсбург, и сред всеобщото неодобрение на “трудещите се,” сивата икономика преуспяваше.
Сивата икономика успяваше да съществува по някакъв начин дори под здравата ръка на Брежневския социализъм в Съветския Съюз. Традиция на московските пазари беше и продължава да е всякакви “субекти от кавказка националност” да предлагат такива плодове и зеленчуци, които за индустриалните колхози и совхози бяха също толкова екзотични, колкото са мангото или ананаса. Например, домати, краставици, ябълки. Населението на Москва определено обича доматите и ябълките. Колхозите и совхозите определено забравяха да ги включат в петилетните си планове. “Субектите от кавказка националност” не забравяха. Московската милиция се впускаше в зверски изстъпления през 60-те и 70-те, но кавказките “планинци” по пазарите оставаха безсмъртни като шотландски планинци.
В началото на 80-те новият генерален секретар Андропов най-после призна историческото поражение на държавните колхози и совхози и позволи на частни стопани да вземат изоставената земя. (Например, знам за едно семейство в Орловска област, което е използвало това позволение и е взело около 800 хектара изоставена от местния колхоз земя.) Шестдесет години след разгрома на “кулаците” съветската власт се предаде пред “историческата необходимост” и възстанови “кулашката класа.” Но нямаше как да се обясни тази необходимост на езика на партийната линия. Затова новите частни земевладелци останаха нещо неясно, което не влизаше в никакви нормативни документи, нито партийни, нито държавни. Сивата икономика остана сива икономика, но спечели войната срещу най-жестокия си враг – марксистката идеология.
Безсмъртието на сивото
Ако сивата икономика издържа тежката ръка на развития социализъм, няма причини да смятаме, че съвременната демократична бюрокрация, независимо от политическите, фискалните или полицейските “механизми,” които се опитва да наложи, ще успее да се справи с нея. Героите на сивата икономика вършеха своята дейност дори под опасността да бъдат бити в милицията или изпратени на заточение. Защо някой си мисли, че сега, когато държавата все пак има някакви ограничения – “човешки права,” съда в Страсбург, Хелзинкския комитет – тя ще успее да се наложи над тези смелчаци? Не знам. Това е някаква държавническа лудост.
Разбира се, днес сивата икономика изглежда различна от онази при социализма... но не е. При социализма държавата играеше като феодален “баща-господар” – един собственик на всичко, бащата-основател на клана и всички от рода са само наемни работници при него. Той определя търсенето, той определя и предлагането. Сегашната социалистическа държава е повече в ролята на мафиот-рекетьор – за да работиш и да печелиш, трябва да си плащаш рекета: данъци, такси, осигуровки, разрешителни, лицензи и т.н. Тогава сивата икономика заобикаляше монополното предлагане. Сега сивата икономика се стреми да избегне узаконения рекет; по-точно узаконения монопол на феодална повинност. Тогава другарят Седларов произвеждаше малки полезни неща, които хората търсеха, но не намираха; сега Седларов има законовото право да ги произвежда и той търси начин да ги даде на хората на достъпна цена, освободена от тежестта на чиновническата алчност.
“Проблемът” на сивата икономика – макар че за мен това не е никакъв проблем, а неизбежна реалност – беше забелязан за първи път от правителството на Жан Виденов, който се опита да хвърли върху “сивия сектор” вината за своята комсомолска некомпетентност. Иван Костов пое щафетата от него и се опита да измисли всякакви мерки, за да заглуши “сивото.” (Той го наричаше “сенчесто.”) Не успя. (Разбира се, няма да успее.) Сивият сектор остана в рамките между 25 и 40%; невъзможно е да се определи точно колко е. За 4 години правителството на СДС се опитваше да натрупва закон върху закон, постановление върху постановление, наредба върху наредба. Но хората винаги се оказват по-умни от правителството – те винаги намират начин да излъжат държавата. Трябваше да се очаква – умните и кадърни хора не стават държавни чиновници. Преди още чиновникът да е измислил някакво ограничение, частният предприемач вече е измислил как да го заобиколи – той затова е станал частен предприемач, защото може да мисли; ако не можеше да мисли, щеше да е на държавна заплата.
Сега царските юпита се напъват да измислят нови мерки и правила, с които да ограничат сивата икономика. Някои от тях направо ни връщат в епохата на средновековния гилдиен социализъм на някои европейски градове – минимални прагове за различни професии, централен регистър на трудовите договори и всякакви други нелепости.
Мога да предвидя отсега: тези мерки и правила ще се провалят. Сивата икономика е безсмъртна. Защо?
Има четири фактора, които правят СИВОТО безсмъртно. Тези фактори са биологически, икономически, етичен и хазартен.
Биологическият фактор:
Дълбоко, много дълбоко в основата на сивата икономика стои най-могъщият импулс на човечеството: инстинктът за самосъхранение. Преди да предприеме дадено действие, всеки човек първо разглежда вероятността от смъртен изход или от трайно нараняване. Едва след това са всички останали съображения. (Разбира се, има случаи, в които хората предпочитат да жертвуват живота си за дадена идея или кауза. Обаче, заплатите на държавните чиновници едва ли могат да са такава идея или кауза.) Когато възможността да спечели богатство е свързана със сигурна смърт, обикновено човек предпочита да остане без богатството. Има причина за това: животът на човека е по-важен от богатството. А когато става въпрос за живота и оцеляването на семейството на човека, нещата стават и още по-сложни: човек би жертвувал някои неща, би рискувал някои неща, за да съхрани семейството си.
Преди няколко месеца Стоян Александров, директор на Централна кооперативна банка, изрази това ясно и недвусмислено: “Няма как да пробиеш на пазара, ако си плащаш данъците и осигуровките. Докарахме я дотам . . . с единия крак да си в сенчестата икономика, за да оцелееш” (интервю пред в. Сега, курсивът е мой).
И наистина, въпросът е на оцеляване. Според данните на Националния статистически институт, отчетената средна заплата за страната е около 230 лв. Но като се прибавят осигуровките, за заплата от 230 лева работодателят всъщност плаща за работника 310 лева. От тези 310 лева държавата веднага прибира 150 лева, и за работника остават 160 лева. Като се сметне, че стоките и услугите, които той си купува, съдържат всякакви мита, ДДС-та, плащания за лицензи и разрешителни, се вижда, че с тези останали му 160 лева работникът всъщност си купува стоки и услуги на реална цена от 112 лева. Толкова всъщност получава работник, за който работодателят плаща 310 лева. 200 лева са изядени от държавата.
Погледнете тези цифри и от друга гледна точка: 150 лева струва електричеството за един среден апартамент през зимните месеци. А цената на електричеството се определя от същата тази държава, която преди това е взела всичките пари на същия този човек.
Затова не е чудно, че реалната заплата всъщност не е 230, а 350 лева, според изследванията на Института за пазарна икономика. Много е просто: когато отношенията между работодателя и работника излязат от държавния контрол и влязат в сивата икономика, и двамата могат да оцелеят; работодателят оцелява на конкурентния пазар, а работникът оцелява в затоплен апартамент и има пари за храна. Инстинктът за самосъхранение е по-силен от страха от държавното възмездие.
В този смисъл усилията на държавата да се справи със сивата икономика са като опит да бъдат убедени хората да си прережат сами гърлата. Това няма да стане. Не можа да стане насила при развития социализъм. Още по-малко ще стане сега, когато хората имат някаква свобода. Дори и заплахата от смъртно наказание няма да спре хората да крият доходите си от държавата, за да оцелеят. А когато нещата станат нетърпими, първите жертви са данъчните чиновници. Имайте го предвид.
Икономическият фактор:
Политиците и бюрократите рядко осъзнават, че обикновените хора никога не оценяват политическите действия като политически. Много малко хора се интересуват от идеологическата или политическата страна на законите. Всички се интересуват от икономическата им страна. “Как ще се отрази това на моя джоб, на моята заплата, на моя бизнес и на моето бъдеще?” Това питат обикновените хора. Дори когато самите те не го осъзнават, в техния ум държавата е един от икономическите разходи, които те имат в своя живот. Те гледат на чиновниците като на ято скакалци, минаващи през зелените посеви. Скакалците носят икономически загуби. Скакалците и другите бедствия са допълнителен разход, който не носи никакъв приход за земеделеца.
Да го кажем по друг начин, данъците са разходите за живот и работа на територията на дадена държава. Данъците са цената, която плащаш, за да останеш жив и производителен. Когато живееш в пустинята, безводието е част от цената, която плащаш. Когато живееш в джунглата, маларията, насекомите и хищниците са част от цената, която плащаш. От собствен опит знам, че когато живееш в планините в западната част на Вирджиния, миризмата на скунк е цената, която плащаш за спокойния живот нашироко; а също и отровният бръшлян, който нанася големи поражения на хората и животните. Когато живееш в социалистическа страна, чиновниците са цената, която плащаш, за да живееш и работиш. (Те наистина са като скунковете – абсолютно безполезно, но досадно и смрадливо животно.) Тази цена включва две неща: пари и време. Парите са сумите, които държавата изисква. Времевата цена е онова време, което предприемачът губи с държавните чиновници за различни неща – данъчни проверки, чакане за разрешителни и лицензи, попълване на документи, та дори и безсмислените хайки на КАТ по пътищата за “проверка на документите.”
Но хората винаги се опитват да намалят тази цена. Никой не плаща с удоволствие никаква цена, особено ако може да я намали. Хората в пустинята се опитват да победят безводието чрез кладенци или канали от реките. Тези в джунглата за развили методи за справяне с болестите и хищниците. Американските фермери внимателно следят популацията на скунковете и ги избиват, за да предотвратят заселването им на тяхната територия.
По същия начин, хората на територията на една социалистическа държава се стремят да намалят цената за живот и работа. Това става чрез сивата икономика. Никой не плаща доброволно високата цена, особено ако може да я избегне.
Нещо повече, когато мога да избирам от два еднакви продукта на различна цена, обикновено избирам по-евтиния. България не е единствената държава на света. Но тя определено има по-висока цена на живота – тоест данъци и държавно регулиране – от много други страни. Някои хора могат да избират. Обикновено по-умните, по-способните и по-дисциплинираните могат да избират. И те избират. Статистиката го показва: Те избират страни, където данъците са по-ниски. Естествено, там цената на живота е по-ниска. Колкото повече хора избират по-ниската цена, толкова по-малко остават онези, които да плащат данъци.
(Разбира се, някой ще каже, че те не избират страни с по-ниски данъци, а с по-високи доходи. Добре, съгласен съм. Сега остава да видите връзката между двете: ниските данъци и високите доходи.)
И така, от икономическа гледна точка стремежът на правителствата да намалят сивата икономика е като опит да накарат водата да тече нагоре. Хората винаги ще искат да платят по-ниската цена. Те ще го правят най-вече като крият данъци от държавата. Ако това стане прекалено рисковано, ще сменят държавата. Някога замисляли ли сте, че истинската сива икономика всъщност е извън границите на България? Онези умни и способни хора, които можеха да работят в България, ако държавата им беше предложила по-ниска цена на живота тук, но не го направи.
Етичният фактор:
Далечната религиозна цел на научния социализъм беше да създаде нов човек, “социалистическия човек.” Този човек трябваше да е напълно посветен на благото на обществото и напълно да се е отрекъл от своето си. За него не трябваше да съществуват понятия като “мое” и “твое,” а само “общо.” Само ако бяха създали такъв човек, социалистическите плановици щяха да постигнат своята заветна цел.
Не успяха. След 70 години социализъм хората в Съветския съюз продължаваха да разсъждават на основата на “мое” и “твое.” Всеки имаше свои стремежи и цели и амбиции, и понякога тези стремежи, цели и амбиции влизаха в конфликт с обществото. И винаги обикновеният човек избираше “своето” пред “общественото.” За 70 години научният социализъм не напредна дори една стъпка по пътя на освобождаване на човека от неговата “частнособственическа страст.”
Това, което най-вече дава на човека разбиране за “мое,” е вложеният труд. Когато човек е изработил нещо, то става “лично негово.” Всяко отнемане на това “лично притежание” се смята за кражба от собственика. Няма лечение на тази “частнособственическа страст.” Всеки човек смята, че има върховно право на нещата, които е изработил, и всеки човек смята за кражба, за несправедливост, когато тези неща биват отнети.
Затова, когато погледне на данъците, средностатистическият гражданин ги смята за кражба. Никакви държавни закони не могат да променят това чувство. Никаква държавна агитация не може да го убеди, че той дължи нещо на държавата. Независимо дали има изградена идеология или не, етичното му чувство бива засегнато, когато чиновникът започне да изисква част от изработеното. “Дължимите към държавата суми” са празна пропаганда. Няма такива “дължими” суми, както няма “дължими суми” към крадеца.
(Разбира се, тук включвам онези хора, които наистина вършат някаква полезна работа, или, както казват икономистите, “създават национален продукт.” Трябва да изключим хората, които са само консуматори, без да произвеждат нищо: политици, чиновници на държавна и общинска заплата, получатели на социални помощи, служители и работници в държавно спонсорирани предприятия и в държавни монополи като НЕК, БТК, Булгаргаз, и други. Тъй като те са истинските крадци, тяхното етично чувство е закърняло.)
Така, когато законодателите и чиновниците започнат кампания за ограничаване на сивата икономика, те всъщност започват война против чувството на всеки човек за справедливост. Тази война винаги е обречена на провал. Сивото отново ще възтържествува, защото е израз на стремежа на хората към справедливост.
Хазартният фактор
Хората обичат да рискуват. Има нещо в риска, което ги прави да се чувствуват значими. Някои хора стават алпинисти. Други правят бънджи скокове. Някои пък отиват на бинго, макар да знаят, че там рядко се печели. Неизвестното носи на хората усещания, които стандартният всекидневен живот не им носи. Когато са изправени пред опасност, много хора са готови да опитат “границите на вероятността.” Това е напълно ирационално чувство у хората, но то съществува и оказва голямо влияние върху тяхната всекидневна практика. Не всеки може да стане Колумб или да лети с космически кораб. Но пък и най-малкият човек може да намери някакви рисковани ситуации в живота, в които да “изпробва своя късмет.”
През последните 5-6 години различни правителства се опитват да внушат в ума на хората идеята, че всеки, който не си плаща данъците, заслужава общественото негодувание. Очакванията на държавните пропагандисти са, че ако много хора се хванат на тази въдица, те ще започнат да доносничат един срещу друг пред данъчните власти. Тогава всеки ще си плаща данъците, най-малкото защото ще се страхува да не бъде издаден от съседа си.
Все още няма данни тази пропаганда да е хванала корен. Повечето хора – независимо от своето обществено положение – с удоволствие крият данъци и се чувствуват значителни от това. Успешното криене на данъци е повод за гордост. И има защо. Това си е риск с реални последствия. Поемането на риск е уважавана професия. Дори рискът да бъдеш заловен от данъчните.
Нещо повече, с увеличаването на държавната регулация намаляват възможностите на държавата да следи паричните потоци. Има едно старо фискално правило, според което увеличаването на данъчните проценти не означава увеличаване на приходите в държавата. Увеличаването на товара означава, че рискът все повече си заслужава. Ако данъците са 3%, не си заслужава да ги криеш – рисковете са прекалено големи в сравнение с приходите. Ако данъците са 30%, рискът вече си струва. А при 60% данъчна тежест, както е в България, напълно си заслужава да играеш на “лотарията.”
В такъв случай опитите на правителството да затвори сивата икономика е като “сухия режим” в САЩ през 20-те години на 20 век. Хората обичат риска и са готови да го поемат, така както искат да пият алкохол и винаги ще намерят начин да си го купят. Криенето на данъци е интересен спорт, особено за онези, които имат какво да крият. Те обикновено имат и начини да печелят в този спорт. Държавата винаги ще губи в този спорт, особено ако нелепо настоява да вдига мизата.
Заключение
Сивата икономика е безсмъртна. Опитите на чиновниците да се справят с нея са обречени на провал, независимо от хитроумните механизми, които биха измислили. Тези опити трябва да се сблъскат с четири много силни психологически и социологически фактора.
Първо, държавата се опитва да унищожи инстинкта за самосъхранение на хората. Това никога няма да стане. Хората обичат да живеят и ще се борят за своето оцеляване.
Второ, държавата се опитва да принуди хората да платят по-висока цена за живот и работа, отколкото те са готови да платят. Това също няма да стане. Всеки търси най-евтиния начин да живее. Когато има избор, той избира по-евтиното. Държавата не може да забрани избора.
Трето, държавата се опитва да унищожи етичното чувство на хората – чувството им за справедливост. Това е безнадеждно усилие. Хората винаги ще смятат отнемането на тяхната собственост за кражба, дори да е подкрепено от Конституцията и от другите закони.
Четвърто, държавата се опитва да работи против ирационалния подтик на хората да поемат риск. Този подтик никога не е угасвал. На него се дължи напредъка на човечеството. Няма причини да смятаме, че точно сега всички хора ще се откажат от удоволствието да поиграят на криеница с държавата.
Седларов е безсмъртен. Помнете това.
*****
РазстроеноДа преминем в сивия сектор и да ме хванат.......
От де на къде ще храня мангала дето го мързи даже да научи азбуката.
*****
НеутралноПо добре Тотьо да си мълчи.
Неговите хора от Социалното Министерство от месец 01.2010г. не получават ваучери за храна.
Нека отговори защо.
Министър Вдянков в средата на февруари оряза квотите за ваучери наполовина за всички.
Да ни е честито.
ТОТЬО попитай Вдянков защо или и ти си за намаляване на квотите за ваучери.
****
Мненията на потребителя SorryLol бяха изтрити поради системно и целенасочено нарушаване на <a href="http://www.economedia.bg/forum/">правилата за форумите</a>.
*****
Неутралное че къв е проблема оставя се 10% товата ставка за доходи до примерно 2500 лева на месец а след това ставката прогресивно почва да расте. В целия развит свят се приема, че колкото повече пари получава един човек толкова повече обществени блага ползва... и то си е факт. Какво сте се размрънкали за олигархическите пари...
*****
НеутралноДо коментар [#68] от "Skydiver":
Абе човек, какъв официален източник? Нещо да е излязло официално последните 4 месеца? Та те изпълнението на бюджета за м.Февруари не дават, та такива мерки ще излезнат официално. Пак твърдя, че ни пробват всеки път! А В.Горанов като племенник на Кирил Ананиев със сигурност е усвоил накои червени мурафети!
****
Мненията на потребителя SorryLol бяха изтрити поради системно и целенасочено нарушаване на <a href="http://www.economedia.bg/forum/">правилата за форумите</a>.
*****
НеутралноУвеличението на данъците е прокризисна, а не антикризисна мярка. Защото този данък под една или друга форма го плаща бизнеса, който и без друго е в много тежко положение по вина на държавата, която е изключително некоректен платец на задълженията си. Е, ако има план на ГЕРБ за съсипване на бизнеса и той включва като първа точка неплащане, а като втора увеличаване на данъчно-осигурителната тежест, това е друг въпрос. Но ако план има и с тези две точки не успеят да съсипят бизнеса се чудя в каква посока ще ни поведат напред гениалните мислители - Симеон Дянков, Тотю Младенов и компания.
*****
НеутралноЧервено *овно! Малоумник!
*****
НеутралноТо като погледнеш как добре е оправил Враца като кмет и ти става ясно как добре ще оправи и държавата. Когато в една компания липсват приходи или намаляват, какво правиш? Намаляваш заплатите или замразяваш заплатите и вземаш свежи пари от кредити и осъществяваш нови идеи......
Сива икономика, сива та към черно ще почне да отива, пак ще има работещи на минимални заплати и 4 часов работен ден.
*****
НеутралноТози е толкова тъп, че с гордост носи името Тотю.
*****
ГневноТова ще накаже висококвалифицираните специалисти, които съвестно си плащат данъците. Дали ще останат тук или ще предпочетат да мигрират при тези условия?
И дали ще дадат гласа си за правителството, ако тяхната заплата храни катун циганчета?
*****
Неутралнототю не е казал цялата истина а тя е премахване на плоския даньк и вьвеждане на 40-50% и вьвеждане на на необлагаем минимум както беше преди номенклатурците да вьведьт плоския даньк
през последните 20 години икономиката беше разнообразна и либерална и нямаше криза и имаше укриване на доходи време е да се облагат богатите дето са крили доходи повеце от пенсионерите и нископлатените и социалнослабите които са били подтискани както при социализма кьдето имше планова икономика така и през последните 20 години когато нямаше контрол и хората бяха ограбвани
*****
НеутралноВидела жабата че коват вола и дигнала крак. Това е за плоския данък в България. Има начин да се хванат всички, които укриват доходи, но нема желание. И се въведе най-неподходящия за България вариант - плоския данък, при който на 50% от населението му се намалиха приходите от трудови взаимоотношения.
А това, че видите ли, като им намалим данъците те ще увеличат инвестициите в производството са чисти шменти-капели. Увеличават инвестирането в яхти, околосветски пътешествия на цели фамилии и последни модели джипове (сега гледам има нова цел за инвестиция - "Кьонигсег Агера" - цена около милион евро, но за нашите "бизнесмени", назначени преди 20 години това не е цел недостижима, както моята например, да ми стане пенсията 250 лева.
Ха със здраве на "бизнесмените" във форума.
*****
НеутралноПлоския данък трябва да се премахне , не временно, а ЗАВИНАГИ!
))))))
И Прогресивния данък трябва, да е не от 10 до 22% както предлага препикания вече гербаджия , а от 0 до 40%
И да не развиват комунистическата теорията , форумните ченгета че не можело да се събира!
НЯМА ДЪРЖАВА В СВЕТА КОЯТО АКО ИСКА , да не може да си събере данъците! ЗАПОМНЕТЕ ГО!
Щом не ги събира ЗНАЧИ НЕ ИСКА!
Ами как комунистическите правителства назначени от комунистическата олигархия , да вземат от парите на ГОСПОДАРИТЕ СИ!???
Иво Мирчев
Рейтинг: 581 Гневноhttp://ivomirchev.com/2010/03/тотю-тотю-м ного-си-плосък/
http://www.ivomirchev.com*****
НеутралноПреди време идеята на президентските БАНски старци за премахването на плоския данък беше обявена за малоумна. Тотю, ни малоумен ли си? Защото аз мисля, че си. Това беше нещото, което накара хората да повярват, че в тази страна, където думата солидарност стана мръсна дума, има някаква бегла идея за справедливост. Това, че не можете или не смеете да посегнете на олигарси, откровени крадци на бюдежтни средства и ДДС, не означава, че такива като мене, дето не знаят събота и неделя и опъват като волове, трябва да бъдат дежурните прецакани. Много ви бях фен, ама май ще е дотук!
*****
НеутралноДо коментар [#93] от "Mickey":
Най-накрая в тая държавица ще останат само протрити цървули като тебе.
*****
НеутралноАбе верно бе,тия милиционери нали и БАН щяха да закриват.
*****
Неутралноплосък данък=бананова държава
*****
НеутралноТози Тотю е пълен идиот! Какво иска? Малкото останали и работливи хора да се изнесат от тук и да останат мангалите и синдикалните мързеливци?
*****
Неутралнокоито е мозьк и мисли за бьлгария да емигрира и като се врьща на екскурзия в бьлгария или на стари години да си харци парите в бьлгария дьржавата като облага фирмите с 40-50 % ще си взима от оборота които правят умните и проспериращи бьлгари които си харцат парите в бьлгария и пращат на свои близки и познати даже проспериралите в странство бьлгари ще ползват привилегиите от закона защитаващ инвеститорите в бьлгария
туи е толкоз просто и логицно