
© Анелия Николова, foton.bg
Излизане "на светло", преобръщане на представата за частния колекционер, като нещо на ръба на закона и като "мръсна дума", защита правата на собствениците на антики, както и съществена промяна в закона за културното наследство за либерализиране на правилата. Това са част от амбициите и целите, които си поставиха от Съюза на частните колекционери в България. Днес те обявиха първата си инициатива - изложбата "Другият музей", чието официално откриване е тази вечер в Галерията за чуждестранно изкуство и показва над 200 експонати от 32 частни колекции.
Сдружението "Съюз на колекционерите в България" е регистрирано на 19 март тази година и за учредяването му публично се разбра едва наскоро, около първата инициатива на нестопанската организация - изложбата "Другият музей". Негов председател е професорът по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Валери Стефанов. Сред по-известните фигури в управлението на съюза са Иван Маразов, Светлин Русев, Стоян Денчев, Пламен Бобоков. В управителния съвет са и фондациите "Тракия" (свързвана с Васил Божков) и "Апрете Фол" (на Димитър Иванов). В ръководството са също представители на сдружението за национално културно наследство "Бъднина" и на сдружение "Българи", които също се включиха в критиките срещу новия закон за културното наследство.
Една от основните теми на ръководството на съюза и днес беше законът за културното наследство или т. нар. закон "Чилова", за поправки в който колекционерите настояват още отпреди приемането му. Трябва да отделим специално празно място в единия ъгъл на залата и да поставим табела "Място на уплашените от закона "Чилова" нумизмати", заяви Светлин Русев. Председателят на съюза Валери Стефанов пък заяви, че не само нумизматите, а и други колекционери, са уплашени от репресивните мерки в закона и не декларират собствеността си (виж блица). От думите им се разбра, че уплахата идвала най-вече от отношението на обществото и на държавата и "недобра психологическа среда".
По-доброто партньорство с държавата и "протягането на ръка" от съюза разбират като няколко законодателни промени. Регламентиране ясно съществуването на частни колекции и "още по-напред" на частни музеи, облекчаване на търговския режим с движими паметници на културата, както и изменения, свързани с концесионирането на недвижимите паметници, поиска Димитър Иванов (един от известните колекционери в България, бивш началник на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност ).
По-напред в искането за промени в търговския режим стигна изпълнителният директор на Фондация "Тракия" (свързвана с Васил Божков) Кирил Христосков. Законът е противоконституционен, нарушава свещеното право на частната собственост, не може да се ограничава правото за продажба, заяви той. Пред "Дневник" емоционално допълни: "Ако искам да продам тази картина например, защо трябва да съм ограничен, защо трябва задължително тя да е регистрирана". А на въпрос как тогава ще се постигне това излизане "на светло" и ще се разбере какво има в частните колекции, Христосков отговори с твърдението, че в цяла Европа търговията не е толкова рестриктивна.
Нееднократно от съюза изтъкваха, че ако не са съществували частни колекционери, днешното събитие е нямало да стане факт, а безценните експонати щели да са отдавна изнесени и забравени в чужбина. "Целта на изложбата е да се разбере, че произведения на изкуството - национално богатство, са спасени от хора, за които държавата не си е мръднала пръста. Точно тях искаме да окуражим и да мотивираме да показват колекциите си", посочи Светлин Русев.
А изложбата впечатлява с множество непоказвани или малко известни досега произведения на изкуството, групирани в разделите археология, изобразително изкуство, нумизматика, филателистика, оръжия и аксесоари, етнография. Сред непоказваните платна са работи на Владимир Димитров-Майстора, Златю Бояджиев, Генко Генков, Николай Райнов, Дечко Узунов. Могат да бъдат видени и три скулптури от Огюст Роден. От колекцията "Васил Божков" пък са показани известният бюст на римския император Траян Деций от III в. сл. Хр., както и един от златните ритони.
Сред колекционерите, решили да покажат притежаваните от тях предмети са Фондация Арете-Фол (на Димитър Иванов) и самият Иванов като частно лице, Васил Божков, Боян Радев, Емил Хърсев, Светлин Русев, Гриша Ганчев, Александър Лилов. Показани са предмети и от колекциите на Ангел Симеонов - собственик на хотел Анел, Емил Коцев, който от години шеф на държавната Техноекспортстрой (брат на Бойко Коцев), строителните предприемачи Венцислав Кадиев и Емил Коцев.
Съюзът на частните колекционери в България, учреден през март без особена гласност и публичност, обещава да има и други подобни инициативи. В отговор на въпрос Светлин Русев, дългогодишен председател на съюза на художниците до 1989 г., отбеляза, че членове на сдружението "не са случайни хора", а в него няма да се влиза никак лесно - колекционерите трябва да подадат молба и да имат двама гаранти от съюза, които да декларират, че в съответната колекция има стойностни предмети.
Сдружението "Съюз на колекционерите в България" е регистрирано на 19 март тази година и за учредяването му публично се разбра едва наскоро, около първата инициатива на нестопанската организация - изложбата "Другият музей". Негов председател е професорът по история на българската литература в Софийския университет "Св. Климент Охридски" Валери Стефанов. Сред по-известните фигури в управлението на съюза са Иван Маразов, Светлин Русев, Стоян Денчев, Пламен Бобоков. В управителния съвет са и фондациите "Тракия" (свързвана с Васил Божков) и "Апрете Фол" (на Димитър Иванов). В ръководството са също представители на сдружението за национално културно наследство "Бъднина" и на сдружение "Българи", които също се включиха в критиките срещу новия закон за културното наследство.
Коки
Рейтинг: 581 ГневноМИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА!
spoko
Рейтинг: 638 ЛюбопитноРазбира се,че не са "случайни" хора!Божков ли,Радев ли ит.н.!Само че,експонатите не са случайно в тях!Придобити са по незаконен и престъпен начин!Другояче не може да се нарече нарушаването на 60 годишен закон!Значи щом толкова реват да имат частни колекции,първо да спазят закона и предадат всичко на държавата и после да подават молби да закупуват антики!Толкова е просто!Никой няма да им пречи да имат частна собственост!
B52
Рейтинг: 1702 ГневноДимитър Иванов (един от известните колекционери в България, бивш началник на Шести отдел на Шесто управление на Държавна сигурност)....
He had decided to live forever or die in the attempt, and his only mission each time he went up was to come down alive.Мда, струва ли да си говорим повече за "Съюза на частните колекционери в България".
Сволоч и смрад, гадни крадци на високо ниво, Черепи и какви ли не, които разчитат на късата памет и на парите си (е прозрачни ПР-кампании като тази) така че да си купят об6тествена и държавна "индулгенция". Хем вонят, хем им се иска да са "целите в бяло", при това елитни видеите ли...
Трагичното е че номерчето им селско "6те мине"... Така де, такъв е матрЯла...
Comandante Marques
Рейтинг: 1441 Веселослед иманярите, може и педофилите и наркопласьорите да поискат специален закон за защита на интересите си.
low riders teamdesen
Рейтинг: 581 НеутралноНямам нищо против частната инициатива -напротив,с цялото си сърце я адмирирам.
Но това,което се случи с културното ни наследство през всичките тези години на предумишлено безхаберие на държавата,не мога да адмирирам.
Кои имаха мръсните пари,криминалните структури и връзките с властта,за да изкупят това богатство?
И то на всяка цена: с разрушаване и ограбване на могили и гробници от хора,намиращи се в крайна нужда и изкупуване на намереното за жалки левчета за препитанието им.
Всички тези антики,принадлежащи на държавата,т.е. на всички нас, се оказаха в ръцете на съмнителни бизнесмени и ДС-ръководители и агенти, на които даже се предостави възможност да предтравят пред Европа,нашето,българско културно наследство.
С какво право? Те ли са представителите на България?
Отново всички останали ще сме париите?
Политици,ДС-олигарси и мутри ни грабиха 20 години и продължават да го правят.
Не желая това да продължава и с културното ни наследство.
Който е почтен колекционер, нека докаже произхода на колекцията си, при положение,че всички антични ценности открити под земята са държавна собственост.
Колекционерите или трябва да са ги закупили от държавата и да имат съответните документи за това, или са ги придобили по криминален начин.
Това е положението!
И нека не ни омайват с приспиващите сърцераздирателни приказки,че ако ги е нямало тях,всичко щяло да бъде изнесено.
А сега като е тяхна собственост,кое гарантира,че те в определен момент няма да бъдат продадени извън България за стотици и хиляди пъти по-висока цена от незаконно закупената?
Това наследство общонародно ли е, или на 'богоизбрани', пръкнали се в години на безхаберие и беззаконност?
Бих казал,смешен плач от хора като В.Божков,Д.Иванов-шестака и кохортата им като Б.Радев,забъркал се в далаверите им и сие.
Ако са толкова запалени и родолюбиви - нека ги вземат на концесия,да ги излагат по изложби,а и да печелят от това.
Но да притежават културното ни наследство - НЕ!
borkata_toshkov
Рейтинг: 8 НеутралноТо и Прокопиев е червен и всеки го знае. А братчето му е бил в ДС на работа.
Elena Dimitrova
Рейтинг: 781 НеутралноКрадоха и сега ще си покажат краденото.
4itatelnedosegaem
Рейтинг: 8 НеутралноНЕ НАРОД,А МЪРША! Само така може да се нарече един народ, чиито „уважавани“ хора са изброените престъпници „колекционери“. Крадците не са виновни, защото това е в кръвта им- служители на криминалната организация Д.С. „преди“ и членове на тайни(?!) престъпни сдружения сега. Виновен е народът, който ги търпи, радва им се , обогатява „колекциите“им и пълни сметките им с пари. Виновен е народът, защото избираните от него правителства слугуваха и лижеха задниците на тези „колекционери“.НЕ НАРОД, А СМРАД!!!