Основните проблеми за българите вече не са напредъка в областта на вътрешния ред и сигурността, а запазването на работните места, икономическия растеж и здравеопазването. Това показват данните на социологическо проучване на Институт "Отворено общество" представено днес на публична дискусия за приоритетите на белгийското председателство на ЕС.
Преди три седмици "Алфа рисърч" също показа изследване, според което доминиращите нагласи на населението бяха песимизъм за скорошно излизане от кризата и страх от влошаване на личното материално и финансово положение.
Според Ася Кавръкова от "Отворено общество" са извършени реформи в секторите на вътрешния ред и сигурността и именно затова те не са сред "трите най-наболели теми за българите". Проучването показва още, че около половината от българите не са наясно с темата Шенген. Останалите са добре информирани и много малка част от анкетираните (под 5 %) не подкрепят присъединяването ни към Шенген. Най-голям процент от анкетираните (36%) смятат, че България ще се присъедини към Шенген през 2012г.
Преди две седмици европейските депутати гласуваха присъединяването на България и Румъния към Шенгенската информационна система (ШИС), с което страната е по-близо до целта за приемане в пространството през 2011г.
В дискусията министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов каза, че България прави всичко възможно да покрие критериите за влизането в Шенген. По думите му страната вече е усвоила 120 мил. евро от еврофондове, а държавата е осигурила допълнително финансиране от 56 мил. лв за гарантирането на външните граници на страната. За Цветанов доказателство за напредъка в борбата с корупцията по границите е и днешната акция, при която бяха задържани двама митничари. Министърът смята, че страната ще е готова за следващата проверка по напредъка по Шенген през декември тази година.
На въпрос дали е възможно обвързване на приемането на България в Шенген с механизма за сътрудничество и проверка Цветанов каза, че "България може да приеме механизмът да бъде оставен, защото той е гаранция за изпълняването на поетите от страната ангажименти, но не бихме искали да се обвързва с Шенген". Министърът на правосъдието Маргарита Попова каза, че това може да стане само ако и България е съгласна на това. "Освен това никъде не е казано, че единият механизъм е последица на другия. Затова сме ясни и категорични - те не трябва да се обвързват".
Jivago
Рейтинг: 8 НеутралноПроблемът за работните места е "най-непосредствен" и по никакъв начин не игнорира останалите.
ggte
Рейтинг: 233 НеутралноАз съм против бързо влизане в Шенген! Искам си контрол по границата с Гърция и Румъния - повече контрол на този етап е само по-добре. Нека се покрият критериите за Шенген, нека се изградят "външните" за ЕС граници - с Турция, Сърбия и Македония според Шенгенските изисквания, но още ни е рано. Ще ни напълни паплач от Близкия Изток и Африка и ще ревем на умряло
Jivago
Рейтинг: 8 ВеселоДо коментар [#2] от "ggte":
Ще ни напълни паплач от Близкия Изток и Африка и ще ревем на умряло
Има два възможни сценария. Ако тази "паплач" се задържи тук, значи не сме толкова зле, колкото го изкарваме. Ако пък наистина сме зле, тя няма да се задържи дълго тук.
Раковски
Рейтинг: 909 Неутрално"Отворено общество": Основен проблем за българите е "Отворено общество"
dobrich
Рейтинг: 1303 ВеселоЩо, нашата паплач от гетата по хубава ли е?
cinik
Рейтинг: 460 НеутралноВ моите очи една голяма част от българския народ еднозначно се вписва в категорията "паплач". В този смисъл няма какво да се страхуваме от друга "паплач", само защото с африкански или близкоизточен произход.
Mутри, вън!vandal
Рейтинг: 233 Неутрално""Основните проблеми за българите вече не са напредъка в областта на вътрешния ред и сигурността, а запазването на работните места, икономическия растеж и здравеопазването.""" ;
========
На пичовете от това общество им препоръчвам да си сверят часовниците. Далече сме от установяването на ред и сугурност в тая държава.
zritell
Рейтинг: НеутралноИ това "Отворено общество" витае в облаците. Пресата е пълна с криминални факти от които да ти настръхне косата. Отчета на МВР също е обезпокоителен. А те ни казват, че българина вече е спокоен за реда и сигурността си и се чуди за какво да си мисли освен за запазването на работата си, но това е някакъв вид параноя.
miti4
Рейтинг: 8 НеутралноНай-основен проблем на българите е, че не са единни и се оставят да бъдат заблуждавани, тъпкани и унижавани от крадливи и безотговорни политици и чорбаджии, местни и чужди.