От ДСБ са предложили на премиера Бойко Борисов да бъдат съкратени 30 на сто от първостепенните бюджетни разпоредители и 70% от второстепенните. Това съобщиха пред "Дневник" политици от формацията.
От партията вече са дали на премиера списък с ведомства, които трябва да бъдат закрити или реформирани, за да се спестят бюджетни разходи и да се орежат институции с дублиращи се функции. Политиците обаче отказаха да покажат списъка и да съобщят кои точно ведомства предлагат да бъдат закрити или преструктурирани. Причината - имали неформална уговорка с Борисов списъкът да не бъде оповестяван до взимане на конкретни решения за реформи.
Още през юни от ДСБ обявиха, че подготвят такъв документ, който ще връчат на премиера. След като идеята беше обсъдена и с коалиционните им партньори - СДС, от "Синята коалиция" обявиха само, че настоява за спешни административни реформи, от които могат да бъдат спестени около 300 млн. лв. до края на годината. Тогава съпредседателят на десния съюз Мартин Димитров заяви, че има много ведомства, които могат да бъдат закрити или слети, но е по-добре да се последва примерът на Холандия и Великобритания - експертни групи да подготвят съкращенията в администрацията след анализ на ресурсите. Той съобщи, че вече е предложил тази идея на срещите на десните с премиера и финансовия министър Симеон Дянков.
По-рано днес от ДСБ напомниха за искането си за закриване на Държавната комисия по сигурността на информацията (ДКСИ), чиито функции да преминат към ДАНС. В отговор шефът на комисията Цвета Маркова заяви, че й се оказва политически натиск.
niakoi_si
Рейтинг: 696 НеутралноСъда е за закриване. Поне САС със сигурност.
heineken
Рейтинг: 753 НеутралноТрябва да се започне от двубуквените абревиатури от типа на НС, МС и ДС, сетне трибуквените като СДС БСП ДПС и т.н. Докато се стигне до 4-буквени като ГЕРБ.