
© Георги Кожухаров
Кметът на София Йорданка Фандъкова провери как тече ремонтът на 138 СОУ "Проф. Асен Златарски", в което се подменят тръби и се ремонтират тоалетните
Настояваме за промени в Закона за устройство на територията (ЗУТ), с които да се разреши на гражданите да обжалват в съда подробните устройствени планове (ПУП) за застрояване, изготвяни от общините. Това обявиха вчера няколко организации, обединени в инициативата "Граждани за зелена София". Те са изпратили писмо до председателя на Народното събрание Цецка Цачева.
Сега действащият ЗУТ предвижда, че лицата с право да правят искания, възражения и обжалвания при приемането или промените в подробните устройствени планове са само собствениците, чиито имоти са пряко засегнати.
Така например гражданите, до чиито домове започва строителство, с което те не са съгласни, нямат думата. "Когато пък имотите са общинска собственост, естествено, че общината няма да обжалва в съда собствения си ПУП и това е абсолютно алогично", коментира Боряна Шивачева, представител на "Граждани за зелена София".
"В момента има абсурдна ситуация, в която обществото не може да реагира за нещо като подробния устройствен план, което е от обществен интерес", коментира пред "Дневник" Александър Кашъмов от "Програма Достъп до информацията". По думите му това се дължи на поредица негативни промени в ЗУТ, които в крайна сметка са позволили "строителство в сянка".
Столичната община също често е потърпевша от разпоредбите в Закона за устройство на територията. Такъв е случаят с градинката до Руската църква, която е собственост на компанията "Абротеа". От десет години кметството води съдебни спорове с фирмата, за да не позволи застрояването на парка.
"Абротеа" иска да издигне на това място шестетажна сграда и се позовава на разрешително за строеж от 1999 г. на бившият главен архитект на София Стоян Янев. В момента Общият устройствен план на града отрежда парцела за зелена площ и на тази база той може да бъде принудително отчужден.
От друга страна обаче, за терена няма влязъл в сила нов ПУП, а дори и да имаше, компанията има право като заинтересувано лице да го оспори в съда и има големи шансове да спечели. Това принуди общината да приеме сделка с "Абротеа" за замяна на градинката при Руската църква срещу акциите в "Централни хали" АД.
Поводът "Граждани за зелена София" да поискат промени в ЗУТ е решението на общинския съвет от 22 юли за приемането на Подробен устройствен план за Студентски град. Според сдружението в този ПУП има противоречия с общия план на града.
Гражданите твърдят, че той ще позволи още по-гъсто застрояване на района, а обществеността не може да направи нищо. Единствено приемането на ПУП за Студентския град може да го спаси от презастрояване, обяви преди месец главният архитект Петър Диков.
Гражданин
Рейтинг: 488 НеутралноДано не е късно граждани? Като гледам каво се случи с големите ни градове и красиви местности по море и планини. Дано нещо успеем да спасим! Но, като гледам колкохора се събираме на протест? Единствената ми утеха е че аз не съм пожалил време и усилие, но това е нищожно малко.
Vladimir Valtchev
Рейтинг: 434 НеутралноТова което не можа да направи държавата, ще го направи кризата. Споко.