
© Zhivko Angelov
НСИ
Оборотите на индустриалния сектор достигнаха най-високите си равнища за последните 11 години през март, докато обемът на произведената продукция е бил на нивото от 2006 година.
Това показват данните на Националния статистически институт, оповестени по-рано днес.
Растящата разлика между приходите от продажби и реалното производство означава, че оборотите се покачват главно заради високите цени и в по-малка степен заради съживяването на производството.
Как това се отразява върху финансовите резултати на индустриалните компании пък може да се прецени от декларираните от тях печалби и данъците, които плащат за тях. Разбивка за приноса на отделните сектори в общите приходи от корпоративен данък не се представя, но експерти от финансовото министерство обясниха, че за тази година очакват в хазната да влязат 100 млн. лв. по-малко приходи от този данък.
Изследването на статистиката показва, че през март продукцията на сектора е нараснала с 5.1% на годишна база, а на месечна - с 0.1%. Индустрията е и секторът, в който вече 11 поредни месеца се отчита ръст на производството на годишна база.
На годишна база увеличение на промишленото производство е отчетено в преработващата промишленост - с 6.8%, в производството и разпределението на електрическа и топлоенергия и газ - с 5.5%, и в добивната промишленост - с 3.3%.
Регистриран е ръст в производството на енергийни продукти - с 10.4%, в производството на инвестиционни продукти - със 7.0%, и в производството на продукти за междинно потребление - с 6.8%.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg и утре във в. "Дневник"
politika
Рейтинг: 506 РазстроеноТака така,по-високи цени по високи ДДС-та,данъци,такси,попълва не на бюджета с цифри от рода 20% или 35 %,...нищо че 2010год. сме произвели 5 цървула,а през 2011год. 10 цървула,ВАЖНО е че има ръст100%,цървулите и без това не са потребни
Dehumanizer
Рейтинг: 1391 Неутрално"Всъщност, мислеше си той, докато променяше данните на Министерството на изобилието, това дори не беше фалшификация. Просто подмяна на една безсмислица с друга. По-голямата част от материала, с който работеха, нямаше никакво отношение към реалния свят, дори не и отношението на конкретната лъжа. Статистиката беше в еднаква степен измислена както в първоначалния, така и в коригирания си вариант. В повечето случаи човек трябваше сам да си я изсмуче от пръстите. Министерството на изобилието например бе предвидило, че производството на ботуши за тримесечието ще е сто четирийсет и пет милиона чифта. Съобщено бе, че действителното производство възлиза на шестдесет и два милиона. От своя страна при преписването на предвидения брой ботуши Уинстън го беше намалил на петдесет и седем милиона, така че, както обикновено, да може да се каже, че планът е бил преизпълнен. Във всеки случай шестдесет и два милиона бяха еднакво далеч от истината, както петдесет и седем милиона или сто четирийсет и пет милиона. Най-вероятно никакви ботуши не са били произведени. Още по-вероятно бе никой да не знае колко са били произведени, нито пък да се интересува. Това, което всеки знаеше, беше, че на хартия се произвеждат астрономичен брой ботуши, докато може би половината население на Океания ходеше босо. Същото се отнасяше за всеки документиран факт, все едно значим или дребен. Всичко чезнеше в света на сенките, в който дори годината не беше сигурна."
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»Джордж Оруел, из "1984"
cinik
Рейтинг: 2759 НеутралноЕЦБ и ФЕД се насраха да печатат тапетени долари и евро, сега резултатите избиватна повърхността с малко закъснение....
Гяурбаджийски, червени и "патриотични" евнуси на Сараите, развейте бялото знаме! Ако нямате бял плат, събуйте си гащите! Под тях нямате нищо за криене!avens
Рейтинг: 616 НеутралноОсновният закон е Закона за "Всеобщ и независим ръст на Нормата на печалбата".
Ако искате четете или не четете написаното от мен.И още нещо:НЕ МИ ПУКА ЗА ВАШИТЕ (+) или (-).Интересува ме само смисъла на нещата.Закона за "Търсенето и предлагането" е анахронизъм, за разлика от "Закона за всеобщата Гадост".
За цените няма значение количеството и качеството на предлаганите стоки и услуги, а единствено Нормата на печалбата. По тази причина тренда на цените е винаги нагоре.
Виновни няма. Това е закон за мирно и съвместно съществуване, до определено ниво на количествените натрупвания. След това се преминава към качествени промени, по същата спирала. В този случай, само случайността определя дали качествените промени са доброкачествени или злокачествени.