
© Цветелина Николаева
НИКОЛАЙ ТОНЕВ КМЕТ НА ГРАД ГЪЛЪБОВО
Близо две години след започването на разследването за длъжностни престъпления срещу кмета на Гълъбово Николай Тонев следствените действия срещу него приключиха. Окръжната прокуратура в Пловдив е завършила процесуално-следствените действия, каза за "Дневник" говорителят й Галин Гавраилов, който уточни още, че след две седмици изтича и 2-годишният срок за разследване срещу Тонев. С това на практика отпада и мярката му за временно отстраняване от кметския пост, която му беше наложена през 2009 г.
Кметът: Възстановяването ми е заради възможността за провал на изборите
Преди седмица същата тази прокуратура каза, че възстановяването на поста ми ще попречи на разследването, а сега - две години след отстраняването ми, се разбързаха да приключат разследването, коментира пред "Дневник" кметът на Гълъбово Николай Тонев. По думите му определено приключването на разследването е свързано с наближаващите избори и реалната възможност гласуването за местна власт и за президент да се провалят. Той каза още, че отново ще се кандидатира за кметския пост. Тепърва щял да проучи изборното законодателство и да реши от името на коя партия да се яви. През 2007 г., когато се кандидатира като независим, Тонев взе близо 66 на сто от гласовете в Гълъбово. Сега той заяви, че не крие симпатиите си към партията на Яне Янев РЗС, които единствено са го подкрепили и са го защитили.
Действията на прокуратурата съвпадат с изплувалите в последната седмица проблеми около кметския пост в Гълъбово. Заради липсата на кмет в старозагорската община се оказа, че може да няма кой да организира изборите както за местна власт, така и за президент. Това според юристи и според експерти от ЦИК можеше да застраши провеждането не само на гласуването в Гълъбово, но и на президентския вот в национален мащаб, тъй като в закона не е предвидена възможност за частични избори за държавен глава (само в отделни общини).
Сега, две години след началото на разследването срещу Тонев и след шест отхвърлени от съда негови искания да бъде възстановен на поста в крайна сметка той се връща в местната власт. В рамките на около месец пловдивската прокуратура ще се произнесе по същество по повдигнатите спрямо него и останалите 9 души от общината обвинения. Само Тонев е разследван за над 10 длъжностни престъпления, но тепърва ще се решава какви дела да бъдат заведени срещу него.
Допреди решението на окръжната прокуратура да приключи следствието, кметският казус в Гълъбово беше поставил управляващите в патова ситуация и пред реалната заплаха да не успеят да организират изборите. Тонев беше отстранен от поста, неговият заместник - в 200-дневен платен отпуск, а решението на общинския съвет за друг временно изпълняващ длъжността кмет - спряно от областния управител с решение на старозагорския съд. А по закон кметът трябва да назначава изборни комисии, да подписва протоколи и книжа за вота. Затова областният управител на Стара Загора Йордан Николов беше предложил на общинския съвет да излезе с ново решение за временен заместник на Тонев.
В понеделник обаче общинарите единодушно отказаха да излязат с подобно решение и заявиха, че казусът е извън тяхната компетентност. Това е натиск срещу правителството, коментира тогава Николов и заподозря, че целта на общинския съвет за този отпор е връщането на Тонев на кметския пост. Днес той не пожела да коментира какво се крие зад действията на прокуратурата.
Deepdish
Рейтинг: 1316 НеутралноЕй добре че е Гълъбово, та спасихме тези велики избори... Иначе направо не знам как щяхме да живеем без бащица на нацията. Сума си ордени ще останат нераздадени.
msp
Рейтинг: 426 НеутралноТам скандалът е от световно ниво, но медиите си мълчат, защото е замесен лично ББ и енергийното лоби. Човекът го подгониха, защото не отстъпи общинска земя без пари на американците от мариците. Поровете се и ще видите за какво става въпрос. Много е интересно.
Вени Марковски
Рейтинг: 740 ВеселоСлава на МВР за проведеното разследване!
Автор съм на статиите "Интернет трол" и "Атака Ad hominem" в БГ-Уикипедия. С други думи - номерата на троловете от този форум при мен не минават.wreck
Рейтинг: 950 НеутралноДо коментар [#2] от "msp":
You should never underestimate the predictability of stupidity .http://www.plovdivmedia.com/37852.html
The Jew
Рейтинг: 986 ВеселоДо коментар [#2] от "msp":
Trans penis mihi est!Ако това е вярно,тогава защо не:
ТОНЕВ - ПРЕЗИДЕНТ!!!
ARRI
Рейтинг: 1316 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "wreck":
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!Браво на кмета . Личи си, че не е кукла на конци. Ми как така се е промушил през цедката ? На такива длъжности по принцип не допускат чужди ......
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
elevation04
Рейтинг: 583 ВеселоНе държава, а лунапарк! През тези 2 години, е крала другата тайфа, а тази на кмето е била на сухо!
Typical bulgarian !
msp
Рейтинг: 426 ВеселоДо коментар [#5] от "The Jew":
Не съм запознат с качествата му, не го познавам, но случаят ми го разказа човек, на когото имам доверие и затова само споделих че цялото разследване понамирисва, както и се оказа накрая. Тъй като става въпрос за община със стратегически инвеститори на нейна територия, апетитите явно са големи. А дали става за президент, ами щом Първанов е такъв, кандидат е и Трактора, а се чува че и Бойко ще се кандидатира, а и Цветанов спрягаха, защо пък не. Май няма разлика.
****
Коментарът беше изтрит по желание на неговия автор.
kardinalat
Рейтинг: 845 ВеселоВреме е ГЕРБ да си отпочине от тежката задача с управлението ) Не им се удава.
и най-умният си е малко прост....Асенов, който иска референдум!
Рейтинг: 688 НеутралноЩо не отстраниха плещивия сливналия или контрабандиста от Ямбол. Защото са герберасти ли... А човека дето се опълчи срещу американските електро мафиоти и Боковите далавери две години го разкарват като панаирджииска мечка. Но идат изборите и съм готова да се обзаложа че хората от Гълъбово ще си преизберат кмета а сливналии и ямболии ще изхвърлят оялите се мафиоти като увяхнали гербери...
tenplus
Рейтинг: 419 Неутралнонашата полиция ни пази
петро
Рейтинг: 531 НеутралноÉ, видяхме, че у нас е действаща демокрация!
Колко е важен малкият човек, дори и да е престъпник!
Само Левски
Рейтинг: 912 НеутралноТози е протеже на Христо Ковачки и е милионер в зелено.Гушата му е пълна.Ролята му на този пост бе да пречи на инвестицията на АЕС в ТЕЦа в Марица изток и да играе за енергийното лоби на Ковачки.ТЕЦ на Ковачки подлежи на закриване, тъй като не отговаря на екологичните изисквания.
emil
Рейтинг: 1282 НеутралноДо коментар [#2] от "msp":
УТОЧНЕНИЕ: СТАТИИТЕ ПОД КОИТО ПОСТВАМ ИЗРАЗЯВАТ ИЗЦЯЛО МНЕНИЕТО НА ДНЕВНИК И В НИКАКЪВ СЛУЧАЙ НЕ СЪВПАДАТ С МОЕТО МНЕНИЕ"Човекът го подгониха, защото не отстъпи общинска земя без пари на американците от мариците"
Това е евентуално ЗАЩО го подгониха, а иначе ЗА КАКВО го подгониха тепърва има да се установява. Не знам и затова не вземам страна.
Тук обаче има 10-на форумиста които както винаги са си изразили антипатията към ГЕРБ и на-вече душевното си състояние. Това са същите 10 които вероятно вчера пък са недоволствали че няма контрол по дейността на местната власт където "разпасали се местни дерибеи" под прикритието на ГЕРБ откъсват български територии и безконтролно издевателстват над бедните хорица.
be_google ми напомня един стар социалистически виц. Вървят мрачни мъж и жена и въсят вежди. Влизат навъсени в кафене и си поръчват по един малък коняк. Седят на масата зад коняка и мрачно мълчат. По едно време навън запръсква дъжд. - И дъжд заваля да им таковам майката - мрачно процежда мъжът.
msp
Рейтинг: 426 НеутралноДо коментар [#16] от "emil_":
Антипатия към ГЕРБ нямам, поради простата причина, че да имаш антипатия против някого, то трябва да съществува. Подобна политическа формация за мен няма, а има група по стопански интереси, която е готова да участва във всяко управление, на всякакво ниво, стига да и носи някакви дивиденти! Направете едно проучване в колкото искате града на техните общински съветници. Ако не се окажат 80% от тях бивши комунисти, неуспели седесари, казионни земеделци, девоеннизирани поради отказ да се деполитизират полицаи и военни, и то не само бивши, а участвали в избори с тези формации, то ще Ви се извиня и ще приема, че имам специална антипатия към ГЕРБ.
Коста Атанасов
Рейтинг: 686 НеутралноДо коментар [#16] от "emil_":
а програма на ГЕРБ от 2009 г.). Защото освен магистрали , които сами по себе си са нещо добро,но по време на криза не са най-необходимото нещо, ГЕРБ нямат с какво друго да се похвалят. Увеличиха осигуровките (косвен данък) с 2,5% , увеличиха данъчните и осигурителни ставки на самоосигуряващите се, постараха се да създадат комфортна среда за монополите и почти унищожиха малкия и среден бизнес ( това ,което предишните правителства не успяха да съсипят) и др. Хайде сега ме наречи комунист, корумпе или нещо подобно, няма да ме обидиш. Всяко друго нарицателно ми звучи по- добре в сравнение с "гербер".
А не ти ли се струва подозрително това, че две години го разследват и чак , когато общинският съвет каза на областния управител (май е от ГЕРБ) , не им пука дали провалят есенните мероприятия на "великата" партия и ,че няма да действат под диктовка ,и прокуратурата взе та приключи разследването ? Не може да са ми симпатични хора, които най-нагло лъжат(справка-предизборнат