От Нова година ще се промени финансирането на болниците и ще се премахне разплащането по клинични пътеки. Това обяви днес здравният министър д-р Стефан Константинов. "Клиничните пътеки изкривяват много формирането на заплатите, работата на лекарите, пречат дори и на пациента, а понякога са и вредни за него", обясни министърът.
За първи път през пролетта на тази година той обяви, че иска да премахне системата на разплащане чрез клинични пътеки. Идеята на Константинов е болниците да получават пари за реално нужните и извършени манипулации. Догодина няколко университетски болници ще изпробват модела на диагностично свързаните групи, които са по-усъвършенстван начин за плащане.
При сегашните пътеки здравните заведения или не лекуват докрай пациентите, защото парите не стигат, или им правят излишни манипулации, за да усвоят средствата. През 2012 г. клиниките ще работят на смесен режим. Новото във вчерашното изказване на Константинов е, че въпреки големия натиск и съпротива не се е отказал от промяна на модела и то след по-малко от три месеца.
coffee.bean
Рейтинг: 540 НеутралноДоколкото знам, сега болниците приемат хора по най-скъпата пътека, дори и да не се нуждае човека от това , за да се вземе цената на пътеката.
Например - човек с лека хрема се приема за пневмония. Кой ще разпознае разликата. Така вместо да се прибере човека и да се оправи с леки лекарства и топъл чай, се пуска пътека "пневмония" и се вземат около 600 лв мисля беше.
Dr_Doolittle
Рейтинг: 1932 НеутралноДо коментар [#1] от "coffee.bean":
http://www.flickr.com/photos/[email protected]/3712408729/Ти ще влезеш ли доброволно с лека хрема в болница ?
И Стефчо Сливата разправя небивалици. Лечението по диагностично-свързани групи означава тройно по-високи разходи , защото болницата ще лекува не само основното ,а още едно-две до пет заболявания свързани с основното.
Например болен с диабет може да има съпътстваща диабетна невропатия, ретинопатия ,нефропатия , съдова болест и исхемична болест на сърцето. Не са рядкост такива пациенти напротив всеки с диабет над 10 годишна давност вече ги има. При клиничните пътеки лекуваха само диабета сега диабета + всичко съпътстващо
Откъде пари ? Естествено няма да ви кажат. Просто със същия бюджет болницата ще има най-малко три пъти повече разходи за изследвания, консултации, процедури и медикаменти. Накрая персоналът няма да получи и заплати , щото парите ще са свършили за другото. Поредния здравен министър е поредния нещастник блъфираш в името на поставилата го партия...
mechopuh
Рейтинг: 740 НеутралноПреразпределянето на нямането не води до повече.
Отделят се малко пари за здравеопазване. Хората си плащат от джобовете.
Заплатите на лекарите и сестрите са в един кюп с лекарствата, консумативите и капиталовите раззходи на болниците.
Същото е при образованието. Малко средства, делегирани бюджети и прочее.
Същото е с детските градини. Два лева разкладка на ден!
Господа, орежете проклетите фуражки и прочеее държавни хрантутници. Заплати, пенсии и нищоделие. Не плащат осигуровки, нищо!
Съкратете МВР, военни и държавната администрация. Развържете примката на малкия бизнес, да могат поне да се хранят хората и да издържат по още един-двама!
Нали се пишете дясна партия бе!
dachi
Рейтинг: 374 НеутралноНа кафеджията да му кажа, че някой път се натаманява пътека в интеес на болния,за да не плаща от джоба си, поради това че няма пътека за неговото заболяване.Ама булгаристанеца не го оценява.Проумява го като му олекне джоба с хилядарка.
coffee.bean
Рейтинг: 540 НеутралноПрав е д-р Дулитъл, че със диагностично -свързаните групи ще има голям разход на средства, които ги няма. И касата бързо ще се издои.
Макар идеята да изглежда примамлива - с едно посещение човека да се лекува и по съпътстващите заболявания и така всъщност да се избегнат повторни и потретни разходи за този човек, да се намали въобще неговия престой по болниците. С един куршум -няколко заека.