"...на коя дата и по какъв начин е оспорил пред народните представители решението на ЦИК за обявяване на резултатите..." - така в ТЪЛКУВАНИЯ или по дати, или по ЧЛЕНОВЕ ще се оттече и поредното размиване на ОТГОВОРНОСТ - и при депутатите, и при съдиите. А животът си тече тихо, тихо като при КРИЗА, а отгоре винаги изплуват непотъващите л..
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.
Отказ да се произнесе КС, това се случва. Като тези партии не го отиграха, както трябва никой не им е виновен. Трябваше да сезират президента, а той КС
Мисля, че това упражнение няма да мине. Ако Гоце вярваше, че има някаква вероятност, нямаше да разправя на Станишев вица , в който американецът се класирал първи, руснакът- втори и коментъра на съветската преса.
Поредната герберска тъпотия. Партийния апарат измислил тъпотия и оп, нема милицията да остава по назад я.
Ега ти сбърканата държава. Ма матриало си е такъв.
Скъпи /мързеливи/журналисти, писали тази статия,
преди да обвинявате двамата докладчици в каквото и да е, прочетете решение № 2/2010 г., КС /делото за изборите в Турция/ и ще видите какво е решил КС по въпроса за сезиращите субекти като "пощенската кутия" и кой точно е бил на особено мнение и защо по това дело.
Government is the great fiction through which everybody endeavors to live at the expense of everybody else.
Конституционния съдия Румен Ненков беше зам.председател на Върховния касационен съд и един от подготвените и и настина независими съдии.Мотивите на неговите присъди намираха много често място в правните списания и научната литература.Но...никога не е късно човек да стане за резил!!!!Синът му е депутат от ГЕРБ!?!?!? Без коментар.
Знам,че има огорчени от изборите и ,че имаше безобразия, но няма да има добър юрист, да не говорим за конституционен съдия който да подкрепи касирането. Просто е правно неоправдано. Разбира се може да става дума и за политическо гласуване, но противното също би било такова. А Румен Ненков е добър юрист. Да приемем че правистите са малко странни хора....В случая са им го забили напълно правно основно и вносителите си го знаят.
#9, Румен Ненков никога не е бил независим. Преди обслужваше интересите на ОДС, сега се ориентира към ГЕРБ. Той е от така наречената висша съдебна номенклатура, която през последните 15-20 години обиколи всички възможни места в ръководствата на съдебната система, както и КС.
До коментар [#2] от "DDHRISTO":
До коментар [#5] от "pasam":
И мен вече почва да ме е страх!
Преживях и Лукановата зима като студент с купоните, и хиперинфлацията при Виденов, но тая която ни очаква, при тая световна криза, не ми се мисли!
Нещата са много сериозни, щом социопата мисли вдигане на пенсионната възраст от 2012г, а ни както се бяха разбрали от 2021г.
Явно НОИ е тотално изчерпан!
Фискалния резерв ще бъде почти 4 милиарда! От 8 преди 2г!
Пенсионната, здравната система са пред фалит! Приходите падат, разходите растат... Потреблението пада на долу, икономиката е замръзнала...
Нищо добро не ни чака през следващата година!
“Сега е моментът да превъртим Рубикон-а” - Гай Юлий Ц... Аз-"Картаген трябва да бъде разрушен"!
"Отказ да се произнесе КС, това се случва. Като тези партии не го отиграха, както трябва никой не им е виновен. Трябваше да сезират президента, а той КС "
Е да, можело е. Обаче в една нормална държава именно депутатите сезират, както е по Конституция. Депутатите са се заблудили, мислейки че са в нормална държава. На по-следващ етап ще се изискват препоръки и характеристика.
Откога в законодателната власт и влиза в прерогативите разследваща дейност? Нали уж има разделение на властите. Откога с поднормативни актчета ще цакате всички? Или това е част от новата ГРОБ визия базирана на моделите Боковистика и Цвъкистика?
Чл.5(1) от КРБ постановява, че " Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат." Съгласно чл.149(1) от Конституцията, Конституционният съд се произнася, както по спорове за законността на избора за президент и вицепрезидент, така и по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, а също и на актовете на президента. Според чл. 150(1), Конституционния съд действа по инициатива най-малко на 1/5 от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Според мен, Конституционния съд, след като е сезиран от компетентен орган по спор за законността на избора за президент и вицепрезидент, е правилно, при постановяване на своето решение, служебно да се произнесе, в случай, че установи противоконституционност на разпоредба от действащ закон.
Румен Ненков още тогава заявява позицията си, че това е недопустимо, което значи, че сега последователно се придържа към нея:
"От разпоредбата на чл. 112 от ЗИНП не следва, че онези, които са заинтересовани да оспорят законността на обявените изборни резултати, могат да използват лицата или органите по чл. 150, ал. 1 от Конституцията като „пощенска кутия” с оглед препращане на изготвено от тях искане на Конституционния съд. Законът им предоставя само инициативата за започване на конституционно производство. Недоволството им може да бъде уважено от орган или група лица по чл. 150, ал. 1 от Конституцията чрез изготвяне на съответно мотивирано искане до Конституционния съд, но може и да бъде отхвърлено от същите. Затова органът или лицата, чрез който е направено оспорването, са длъжни да проверят не само допустимостта му от гледна точка на легитимация, правен интерес, срок и пр., но и по същество да решат дали приемат или отхвърлят фактическите и правните съображения на оспорващия.
Произнасянето на Конституционния съд в изпълнение на правомощието по чл. 149, ал. 1, т. 7 от Конституцията е възможно тогава, когато е сезиран с искане на органи или група лица, визирани в чл. 150, ал. 1 от Конституцията. В настоящия случай компетентният държавен орган (главният прокурор) не е изготвил такова искане и дори не е изразил изрично подкрепата си за фактическите и правните съображения на заинтересования Рушен Риза, оспорващ законността на допълнително обявените от ЦИК на 19.02.2010 г. частично променени резултати от парламентарните избори, проведени на 5.07.2009 г. Поначало Конституционният съд не е сезиран надлежно, за да пристъпи към преценка на други предпоставки за допустимост. "
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън Чърчил
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
lz2
Рейтинг: 2189 НеутралноМай няма да успеят да касират изборите.
ПравописА е поле за изява на неграмотните!DDHRISTO
Рейтинг: 506 НеутралноБедна ни е фантазията какво ни чака след януари 2012 година .
На този свят си или част от решението или част от проблема или част от пейзажа,всеки сам избираЗаНиЗа
Рейтинг: 2734 Разстроено"...на коя дата и по какъв начин е оспорил пред народните представители решението на ЦИК за обявяване на резултатите..." - така в ТЪЛКУВАНИЯ или по дати, или по ЧЛЕНОВЕ ще се оттече и поредното размиване на ОТГОВОРНОСТ - и при депутатите, и при съдиите. А животът си тече тихо, тихо като при КРИЗА, а отгоре винаги изплуват непотъващите л..
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.forumer
Рейтинг: 561 НеутралноОтказ да се произнесе КС, това се случва. Като тези партии не го отиграха, както трябва никой не им е виновен. Трябваше да сезират президента, а той КС
Reggie
Рейтинг: 502 Неутрално[quote#2:"DDHRISTO"]Бедна ни е фантазията какво ни чака след януари 2012 година [/quote]
моята не е бедна и ме е страх вече
stedim
Рейтинг: 1418 НеутралноМисля, че това упражнение няма да мине. Ако Гоце вярваше, че има някаква вероятност, нямаше да разправя на Станишев вица , в който американецът се класирал първи, руснакът- втори и коментъра на съветската преса.
Цецо
Рейтинг: 1455 НеутралноПоредната герберска тъпотия. Партийния апарат измислил тъпотия и оп, нема милицията да остава по назад я.
Covid live matter. Stop the genocide.Ега ти сбърканата държава. Ма матриало си е такъв.
albert v. dicey
Рейтинг: 395 НеутралноСкъпи /мързеливи/журналисти, писали тази статия,
Government is the great fiction through which everybody endeavors to live at the expense of everybody else.преди да обвинявате двамата докладчици в каквото и да е, прочетете решение № 2/2010 г., КС /делото за изборите в Турция/ и ще видите какво е решил КС по въпроса за сезиращите субекти като "пощенската кутия" и кой точно е бил на особено мнение и защо по това дело.
Васил Дакев
Рейтинг: 672 НеутралноКонституционния съдия Румен Ненков беше зам.председател на Върховния касационен съд и един от подготвените и и настина независими съдии.Мотивите на неговите присъди намираха много често място в правните списания и научната литература.Но...никога не е късно човек да стане за резил!!!!Синът му е депутат от ГЕРБ!?!?!? Без коментар.
rosen
Рейтинг: 616 НеутралноЗнам,че има огорчени от изборите и ,че имаше безобразия, но няма да има добър юрист, да не говорим за конституционен съдия който да подкрепи касирането. Просто е правно неоправдано. Разбира се може да става дума и за политическо гласуване, но противното също би било такова. А Румен Ненков е добър юрист. Да приемем че правистите са малко странни хора....В случая са им го забили напълно правно основно и вносителите си го знаят.
Свободата е на върха на копието...stenli1
Рейтинг: 1004 НеутралноДен след ден ГЕРБавите стават все по-нагли.
Крайно време да бъдат изметени от властта, защото страната се е запътила към пропастта
kirsner
Рейтинг: 893 Неутрално#9, Румен Ненков никога не е бил независим. Преди обслужваше интересите на ОДС, сега се ориентира към ГЕРБ. Той е от така наречената висша съдебна номенклатура, която през последните 15-20 години обиколи всички възможни места в ръководствата на съдебната система, както и КС.
DrAvalanche
Рейтинг: 1115 НеутралноСкоро ще се върне Член първи в конституцията
Just get on stage AND FOOKING AVE ITdrakar65
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#2] от "DDHRISTO":
“Сега е моментът да превъртим Рубикон-а” - Гай Юлий Ц... Аз-"Картаген трябва да бъде разрушен"!До коментар [#5] от "pasam":
И мен вече почва да ме е страх!
Преживях и Лукановата зима като студент с купоните, и хиперинфлацията при Виденов, но тая която ни очаква, при тая световна криза, не ми се мисли!
Нещата са много сериозни, щом социопата мисли вдигане на пенсионната възраст от 2012г, а ни както се бяха разбрали от 2021г.
Явно НОИ е тотално изчерпан!
Фискалния резерв ще бъде почти 4 милиарда! От 8 преди 2г!
Пенсионната, здравната система са пред фалит! Приходите падат, разходите растат... Потреблението пада на долу, икономиката е замръзнала...
Нищо добро не ни чака през следващата година!
Любо
Рейтинг: 506 НеутралноБлагодарим на Искра ФИДОСОВА! Това е само една от бомбите които тя ви е заложила. И след двадесет години ще си спомняте за нея.
ЛюбомирЛюбо
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#8] от "albert v. dicey":
ЛюбомирЗа твоя информация, пореди две години нямаше Изборен Кодекс, нямаше и противоречия с Конституцията.
Любо
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#4] от "forumer":
Любомир"Отказ да се произнесе КС, това се случва. Като тези партии не го отиграха, както трябва никой не им е виновен. Трябваше да сезират президента, а той КС "
Е да, можело е. Обаче в една нормална държава именно депутатите сезират, както е по Конституция. Депутатите са се заблудили, мислейки че са в нормална държава. На по-следващ етап ще се изискват препоръки и характеристика.
forumer
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#17] от "Любомир Гаврилов":
Съгласен съм с теб. Моят коментар е леко ироничен. Знаем кой има мнозинство в КС и с кого се е разбрал
tzubi
Рейтинг: 395 НеутралноСпоред мен на България й липсва само Алиса......иначе всичко друго си го имаме...
Чингиз Хан
Рейтинг: 450 Неутрално[quote#17:"Любомир Гаврилов"]Депутатите са се заблудили, мислейки че са в нормална държава.[/quote]
...заблуждават и нас, което е по-лошото
HERMES
Рейтинг: 671 НеутралноОткога в законодателната власт и влиза в прерогативите разследваща дейност? Нали уж има разделение на властите. Откога с поднормативни актчета ще цакате всички? Или това е част от новата ГРОБ визия базирана на моделите Боковистика и Цвъкистика?
Polite_Bearmechopuh
Рейтинг: 782 ЛюбопитноСъфорумци, наистина ли някой сериозно се е надявал, президентските избори да бъдат касирани?
Любопитно ми е просто.
KL
Рейтинг: 521 НеутралноЧл.5(1) от КРБ постановява, че " Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат." Съгласно чл.149(1) от Конституцията, Конституционният съд се произнася, както по спорове за законността на избора за президент и вицепрезидент, така и по искане за установяване на противоконституционност на законите и на другите актове на Народното събрание, а също и на актовете на президента. Според чл. 150(1), Конституционния съд действа по инициатива най-малко на 1/5 от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и главния прокурор. Според мен, Конституционния съд, след като е сезиран от компетентен орган по спор за законността на избора за президент и вицепрезидент, е правилно, при постановяване на своето решение, служебно да се произнесе, в случай, че установи противоконституционност на разпоредба от действащ закон.
Вени Г.
Рейтинг: 1101 НеутралноДо коментар [#8] от "albert v. dicey":
Най-добрият аргумент против демокрацията е 5-минутен разговор с избирател - Уинстън ЧърчилРумен Ненков още тогава заявява позицията си, че това е недопустимо, което значи, че сега последователно се придържа към нея:
"От разпоредбата на чл. 112 от ЗИНП не следва, че онези, които са заинтересовани да оспорят законността на обявените изборни резултати, могат да използват лицата или органите по чл. 150, ал. 1 от Конституцията като „пощенска кутия” с оглед препращане на изготвено от тях искане на Конституционния съд. Законът им предоставя само инициативата за започване на конституционно производство. Недоволството им може да бъде уважено от орган или група лица по чл. 150, ал. 1 от Конституцията чрез изготвяне на съответно мотивирано искане до Конституционния съд, но може и да бъде отхвърлено от същите. Затова органът или лицата, чрез който е направено оспорването, са длъжни да проверят не само допустимостта му от гледна точка на легитимация, правен интерес, срок и пр., но и по същество да решат дали приемат или отхвърлят фактическите и правните съображения на оспорващия.
Произнасянето на Конституционния съд в изпълнение на правомощието по чл. 149, ал. 1, т. 7 от Конституцията е възможно тогава, когато е сезиран с искане на органи или група лица, визирани в чл. 150, ал. 1 от Конституцията. В настоящия случай компетентният държавен орган (главният прокурор) не е изготвил такова искане и дори не е изразил изрично подкрепата си за фактическите и правните съображения на заинтересования Рушен Риза, оспорващ законността на допълнително обявените от ЦИК на 19.02.2010 г. частично променени резултати от парламентарните избори, проведени на 5.07.2009 г. Поначало Конституционният съд не е сезиран надлежно, за да пристъпи към преценка на други предпоставки за допустимост. "