
© Красимир Юскеселиев
Емил Савов
Във всеки момент около 30 общини със запорирани сметки. През миналата година пикът е бил около 50 общини. Това съобщи пред журналисти заместник изпълнителният директор на националното сдружение на общините Емил Савов. В сряда и четвъртък всички кметове са в София, за да изберат новия председател на сдружението, както и новия управителен съвет.
Според Савов обаче запор може да бъде наложен както за 10 лева, така и за 10 млн. лева, затова не може да се даде точна статистика. Той посочи като пример случай в община Стамболийски. Там местните власти били забавили изплащане на дълг от 100 хил. лева. "Тогава частен съдебен изпълнител продава две сгради, без общината да е уведомена", разказа Савов. Той не успя да посочи конкретна сума, но със сигурност тя била над стойността на дълга.
Общините са натрупали и общо около 200 млн. лева просрочени задължения. Приходите им са се стопили с 1 млрд. лева - от 5 млрд. лева през 2010 г. до 4 млрд. лева през миналата година, каза още Савов.
Около 160 са общините, които са натрупали задълженията. Над 90% просрочените дългове са по местни дейности, уточни Савов. Около половината от дълговете са по инвестиционни проекти, а останалите 100 млн. лева са за текуща издръжка - почистване, електричество, вода и други разходи.
Бил Тамусен
Рейтинг: 571 ВеселоПо същото време в държавната администрация има да се дават бонуси, ли?
spoko
Рейтинг: 627 ЛюбопитноОбщините може и да имат запорирани сметки,но общинските съветници,никога!
DrAvalanche
Рейтинг: 1134 НеутралноТоест във всеки един момент 30 общини са затруднени в изпълнението на задълженията си. Те ти булка Спасовден, 17 мига от милиционерската пролет.
Just get on stage AND FOOKING AVE ITantropos
Рейтинг: 521 НеутралноДо коментар [#1] от "Balkanson":Хайде да не бъркаме нещата! Общините получават някакви субсидии от държавата, но основните приходи са си от тяхна дайност. Практически държавата и общините са две различни юридически лица. Не че съм фен на раздаваните бонуси, особено в тази криза, но няма как те да се превърнат в субсидии за общините. Освен това, ако стане нещо такова ЕС ще бие през ръцете.
Sic transit..Бил Тамусен
Рейтинг: 571 ВеселоДо коментар [#4] от "antropos": Пълни глупости.
bono_vox
Рейтинг: 597 НеутралноКак така общините не могат да облужват задълженията си? Ами нали Дянков иска да инвестира парите за пенсии в общински облигации. Така ще решат 2 проблема. Ще отложат фалита на общините и ще поднесат "подарък" на всички следващи управляващи.
dow_jones
Рейтинг: 627 НеутралноКрайно време е да вървим към окрупняване на общини. Пълен смях е да има общини, чиито бюджет в приходната му част се формира над 95% от държавни субсидии и трансфери. В същото време централната власт финансира същите тези общини като изтегля ресурс от региони, където икономиката работи и има съответно по-голяма нужда от публични услуги с местен характер. Време е този социализъм да престане, а също така е време и за реална децентрализация...
dow_jones
Рейтинг: 627 НеутралноДо коментар [#4] от "antropos":
Ако мислиш така, то ти си в много голяма грешка, което го отдавам на факта, че никога не си се занимавал с общински финанси. Съществуват десетки (много десетки) общини, които като им погледнеш бюджетите се чудиш, защо съществуват още. Общини от селски и малък градски тип, където държавата налива ежегодно по 5-6-7 млн. лева, а собствените им приходи достигат величествените нива от максимум 100-200-300 хиляди. Смятам да не привеждам примери, защото списъкът е прекалено дълъг...
dobrich
Рейтинг: 1303 ВеселоДо коментар [#8] от "dow_jones":
++++++++