
© Вихра Петрова
Малко под 12% (3798) от децата с издадени читателски карти посещават детските отдели на регионалните библиотеки у нас. Това показва изследването "Деца за библиотеките, библиотеки за децата" на сайта за книги "Аз чета".
Според резултатите от проучването броят на читателските карти, издадени за детските отдели във всички библиотеки между 1 юли 2010 и 30 юни 2011 година, е 32 349. А средно за отдел са издадени по 1198 читателски карти.
Изследването е проведено в периода юли-ноември 2011 година чрез онлайн въпросник към служителите на всички 27 регионални детски библиотеки в България.
Колко и къде четат децата
Данните сочат, че има големи разлики в броя на малките читатели в отделните градове. Най-много читателски карти са издадени в Регионална библиотека "Пенчо Славейков" гр. Варна - 5000 броя, което е почти двойно повече от издадените карти в Пловдив (Народна библиотека "Иван Вазов") - 2725 броя.
Разликата със Столичната библиотека е почти десет пъти – едва 530 карти.
С най-много реални посещения месечно се гордее сливенската библиотека (средно 600), докато градове като София (15), Кърджали (20) и Стара Загора (15) остават на последните места.
Книги има за всички
Какво четат децата? Кои книги им се иска да задържат за себе си? Имат ли обратна връзка библиотеките от малките си посетители? Отговорите от изследването четете утре на "Дневник".
Най-голям избор от заглавия имат децата във Варна - над 200 000 библиотечни единици чакат на рафтовете да бъдат заети. В Регионална библиотека "Христо Смирненски" в Хасково книгите са 178 182.
Това са и двете единствени регионални библиотеки, които разполагат с над 100 000 книги в своите детски отдели. Най-малък е броят на книгите в библиотеката в Разград – едва 22 634.
С учителката за ръка
Всички библиотеки освен тази в Кърджали имат изградени и действащи партньорства с училищата в съответните градове. Над 40% от анкетираните библиотекари посочват именно учител или училище като фактор, който е провокирал първото посещение на детето в детския отдел на библиотеката.
"Тези данни са до голяма степен логични и очаквани с оглед на ролята, която имат училищата и учителите във възпитаването на любов към книгата и читателските навици у децата", анализират още авторите на изследването. © Вихра Петрова, дневник
Около 33% от невръстните читатели пък прекрачват за първи път прага на библиотека, подтикнати от своите родители или роднини. Има и такива (19%), които проявяват интерес към детските отдели на регионалните библиотеки по своя собствена инициатива.
Условията за деца със специални нужди не са достатъчни
Силно проблемна зона се е оказала възможността за работа с деца със специфични нужди.
"От една страна, само в 13 от библиотеките (41%) има изградени физически условия за работа с деца със специфични нужди (трудноподвижни, незрящи, деца с аутизъм и други). От друга - данните за служителите, обучени да работят с тези деца, са още по-тревожени - едва 11% от библиотеките (в Сливен, Габрово и Велико Търново)", гласят констатациите на проучването.
Въпреки липсата на достатъчно физически условия и специално обучен персонал в библиотеките се провеждат инициативи или се работи активно за осигуряване на възможности за адекватно ползване на ресурсите - безплатно издаване на читателски карти, изнесена читалня в дом за медико-социални грижи, партньорство със социални институции.
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 ВеселоРедовно се присмиваме на Перник, ама от данните излиза, че у Софето караме децата да четат много по-малко.
http://jubalharshaw.wordpress.comА перничани между фърчането с голфа до столицата и обратно, рицарските турнири с винкело и надпиванията с пернишкия бейлиз (боза с ракия, според вица) намират време да наплашат децата дотам, че да ходят и книги да четаа.
Срам направо, софиянци.
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралнобиблиотеките могат да имат и книжарници и които прочете книга като му хареса да отиде в книжарницата и да си купи книгата така кногоиздателите ще имат щандове и в библиотеките на страната и библиотекарките ще продават книги на желаещите
quasimodo
Рейтинг: 668 НеутралноХм! Истински се изненадах. Във Варна 200 000 библиотечни единици. Това вероятно означава 200 000 книги, но дори и да приемем, че от всяко издание има по 4 екземпляра това са си 50 000 различни детски книги!
Който е имал задължение е направил достатъчно! Сега остава да научим децата си да търсят и да четат!
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралноа на които не му триабват книги от вкьщи ще ги дава на библиотеките
SSS
Рейтинг: 874 ВеселоДо коментар [#1] от "jubal harshaw":
.
Е, то софиянчетата са си направо "пристанище на Перник"
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#5] от "SSS":
http://jubalharshaw.wordpress.comАбе процентно провинцията изглежда напред, но абсолютните данни за всички градове ми изглеждат отчайващо ниски.
Българинът съвсем се отучи да чете...
quasimodo
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#4] от "dearblue":
И двете идеи са добри, но за това трябва култура. И читателска и търговска.
За последен път посетих варненската библиотека преди 3-4 години за някаква техническа литература, която не намерих. Впечатлението ми беше, че системата е закостеняла и дори бях на път да я отпиша, но... тази статия ме накара да се замисля!
Patsis
Рейтинг: 4517 ВеселоДо коментар [#6] от "jubal harshaw":В замяна на това се научи да пише в Нет, главно малограмотно!
Ивелина
Рейтинг: 450 НеутралноМного е жалко, че днешните деца не посещават библиотеките и не четат... А има толкова много да се научи от книгите!
shuffle
Рейтинг: 229 НеутралноНе знам горната информация колко е показателна за това, колко четат децата, защото липсват променливи като: колко пари се харчат за книги в семейството, ползват ли се устройства като електронни четци и таблети, влизат ли в бройката картите за училищните библиотеки, и т.н.
bono_vox
Рейтинг: 608 НеутралноС риск да ме оплюете, бъдещето е в електронните библиотеки. Все повече книги, информация, статии и архивни материали може да се намерят в нета.
Остава големия въпрос за качеството на информацията, където обикновените библиотеки действително водят, но прогреса не прощава. Просто библиотеките бавно ще замрат в следващите 50тина години.
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#1] от "jubal harshaw":
Всъщност това са пълни глупости. Сина ми е едно от най-четящитите деца, и не е влизал в библиотека. Просто си купува книги. Училищните библиотеки са общо взето пълна скръб, а централните често не позволяват да си вземеш книга за в къщи, така че ако не ти е проблем да заделиш пари за книга и в случая с децата, родителите ти не смятат това за излишен разход, можеш да си четеш и без да висиш в библиотеката
Dehumanizer
Рейтинг: 1391 НеутралноАми няма да четат. 21-ви век е, библиотеката трябва да прилича на нещо. Московската държавна библиотека за младежта (снимките по-долу на страницата) : http://www.rgub.ru/
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»Софиянец
Рейтинг: 614 НеутралноДо коментар [#1] от "jubal harshaw":
Защо посещаването на библиотека трябва задължително да значи, че не се четат книги? У нас се чете непрекъснато, но книгите си ги купуваме, защото можем да си го позволим. Никога не съм посещавал детска библиотека, когато бях малък, защото всички книги или вече ги имахме още от едно време или ми се купуваха.
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1063 НеутралноСофиянчетата в основната си маса освен едни претенции и претенции на родителите им друго нямат. Не е достатъчно да живееш в столицата за да си повече от останалите, по-скоро е повод за необосновано самочувствие.
Няма шики-мики.Raging
Рейтинг: 578 НеутралноТези около 3000 деца в България веднага да се намерят и да им се даде стипендия от по 1000 лева примерно! Ако искаме догодина да се удвоят това трябва да се направи.
peshkata
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#14] от "Софиянец":
Не всеки може да купува книги на децата си "защото може да си го позволи".
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#15] от "daniel_defoe":
Ти май си от тези софиянчета а? Кво значи Софиянчетата бе комплексарчетата? И изобщо ти софиянче ли си, или ги гледаш софиянчетата на снимка та знаеш какви са?
Софиянец
Рейтинг: 614 НеутралноДо коментар [#17] от "peshkata":
Да, и точно затова виждаме, че най-много посещания има в най-бедните райони на страната
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#17] от "peshkata":
Абсолютно, Софиянец просто казва, че посещаемостта на библиотеките не е мерило за това, колко се чете, доколкото може да четеш много и да не посещаваш библиотека
dearblue
Рейтинг: 554 Неутралнов китаи и индиа ако правиат библиотеки на земиата ниама да остане едно дьрво
бьдещето е на електронните книги и таблети ив фласх паметите в които може да сьбереш милиони книги
в бьлгариа се преиграва с ценността на книгата и четенето
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1063 НеутралноДо коментар [#18] от "gsb":
Няма шики-мики.Всеки ден ги гледам и гледката не ми харесва особено.
smej
Рейтинг: 561 НеутралноБраво на Сливен. Бил съм там по времето, когато се провеждат празниците на книгата за деца. Целият град участва и резултатие са налице. Опитът на Сливен трябва да се изучава задължително от културните и образователни институции на другите градове.
Едно_Българче
Рейтинг: 616 Разстроеноданните са направо плачебни... може би за София играе роля и фактът ,че достъпът за деца до библиотеката е по-труден. Ако от Люлин трябва да се отиде до националната библиотека примерно,може да е малко сложно за повечето деца...
Fortuna favet fortibus!quasimodo
Рейтинг: 668 НеутралноДо коментар [#19] от "Софиянец":
И аз се замислих за подобна зависимост, но май не е толкова просто. Има области, в които хем хората са по-бедни, хем посещаемостта на библиотеките е мизерна. От там пък тръгват едни още по-тъжни изводи...
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#21] от "dearblue":
Ъъъъ, в електронните книги сигурно така пише
"китаи индиа правиат земиата ниама ив фласх сьбереш сьбереш"
...
Очевидно смяташ че се преиграва с ценността на книгата и .. очевадно не си прав
Софиянец
Рейтинг: 614 НеутралноДо коментар [#25] от "quasimodo":
Да...там просто са неграмотни....
triton123
Рейтинг: 561 Неутралночетяща,драскотеща,църкаща.. .ама неграмотна нация,неспособна..докарала държавката да бъде една уникална Мутроландия!! лъжа ли е? или извънземните я докараха,а?!
NellyV
Рейтинг: 229 НеутралноПринос за високия рейтинг на библиотеката в Сливен сред малките читатели имат и многобройните събития, които тя организира. Доста популярни са 2 от тях - Фестивалът на детската книга с международно участие (в програмата му има конкурси за деца). Той е истинско събитие не само за Сливен. Много се шуми и около Национална награда “Константин Константинов” за принос в книгоиздаването за деца. Фондовете се попълват непрекъснато с нови издания.
NellyИма и още нещо важно - библиотеката в Сливен е на делегиран бюджет, което и изключително стимулиращо за екипа. Разбира се, това щеше да е много опасно, ако нямаше добър мениджър...
И на трето място, родителите на децата в Сливен не са с толкова високи доходи, че да си позволят да купуват детска литературна класика и всички нови заглавия, както прави gsb.
Само да уточня - не съм от Сливен. Дори никога не съм била там, но познавам дейността на библиотеката, защото се работи за популяризирането й...
peshkata
Рейтинг: 450 НеутралноДо коментар [#19] от "Софиянец":
Да, по принцип си прав. Когато бях дете и на мен се купуваха книги или четях тези вкъщи, НО нямаше как да имаме всичко, което исках да прочета (по-скоро да прочета първите 5 - 10 страници за да видя дали ми харесва) и ходех от време на време в библиотеката на Славейков.
Ако искаме децата да ходят в библиотеките, както винаги трябва маса пари, за да придобият "европейски" тип - да няма само книги, но и филми, дискове, ...т.е. да станат "медиатеки".
gpatton
Рейтинг: 616 НеутралноЛеле! И това е брой посещения. Ако се изчисли спрямо децата в съответния град, София ще излезе направо с отрицателен процент. Лошото е, че четящите деца от провинцията един ден ще дойдат в София като студенти и тогава...
Ламбо
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#13] от "Dehumanizer":
Fortuna favet fortibus.На снимките и московската библиотека е празна (нарочно или не).
За мен четенето на странична литература (такава, която не е свързана с работата ми) не е гарант за успех в живота.
Познавам много хора, които не четат книги, но пък имат успешен бизнес или кариера (подчертавам не в България).
Запазвам си мнението по този въпрос.
Иначе електронните четци са една нелоша алтернатива в този модерен, дигитализиран свят. Е, не е същото като да четеш от хартия, но аз лично съм доволен от постигнатото в тази насока. Технологията Е-инк много се доближава до хартията и не дразни окото.
Сега по темата:
Моето мнение е, че децата в България не четат книги. Много по-лесно е да пуснеш телевизора или компютъра и да зяпаш цял ден. Така главно действащо лице, вече не си ти - четецът, а машината. Според мен това влияе много лошо на креативността, въображението и характера на детето.
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#22] от "daniel_defoe":
Най-мразя някой като започне да ми обобщава. Софиянци пловдивчани...
И като ги гледаш какво видя а? И аз ги гледам всеки ден, защото имам син и виждам момчета и момичета около него, които може да се хилят и да крещят, но ще те развинтят по математика, въпреки че са на по 12-13 год. Виждам и как се учи и как се правят домашни и колко книги се четат.
Децата са си деца и в София и в Пловдив и в Кърджали, има възпитани и невъзпитани, умни и глупави. И ако си мислите че ние едно време .. пък те сега какви са, това е само свидетелство че се превръщате в досаден мърморещ старец
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#24] от "Едно_Българче":
Дете НИКОГА няма да влезе в националната библиотека. Там си даваш поръчка пък ти изнасят заглавие.. абе стах, отдавна не съм ходил.
Имаше едно време библиотеки, в които влизаш, разхождаш се между книгите, избираш си заглавие, записват ти го и си го носиш в къщи за 20 дена. Мисля че в провинцията и сега е така, но в София не съм убеден колко такива библиотеки са останали
Десен
Рейтинг: 1391 НеутралноАко не се лъжа в България има 460 библиотеки.
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Какъв е проблема да се впише в закона а библиотеките че всеки издател е длъжен да предостави 500 бройки на фонда който да си организира пращането им по библиотеки.
Какъв е проблема да се ползва библиотека вместо всеки да купува и трупа у дома си бумаги? Защо библиотеките не предоставят ваучери за безплатно ползване на библиотека ако дариш книги. Защо няма национален план за дигитализация на библиотечния фонд?
И докога ще седи тая грозотия на пл. Славейков с тия сергии кашони и боклучаци?
Трезвен
Рейтинг: 1391 НеутралноПо едно съвпадение София и Стара Загора са на първите 2 места по заплащане у нас. Като един Заралия, ще защитя моя град с големия избор чуждоезикови библиотеки от няколкото големи френски, немски и английски центрове. Както и книжарници- хората тук просто купуват повече книги.
Точно пък Стара Загора, която няма празно място за театър или опера трудно мога да я сравня с културни пустини като Перник или Бургас.
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#14:"Софиянец"]Никог не съм посещавал детска библиотека, когато бях малък, защото всички книги или вече ги имахме още от едно време или ми се купуваха. [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comМоята домашна библиотека е към 5000 тома и не мога да се похваля, че имам "всички книги", въпреки, че тия, дето ги имам нямам къде да ги държа вече.
Не мога да си представя у вас какво е, сигурно живееш в бивша резиденция.
StiffUpperLip
Рейтинг: 554 НеутралноДо коментар [#33] от "gsb":
"Демагогията е на върха на БСП", "партийната аристокрация е една от най-уродливите форми на обществото". Жан Виденов ви го каза.За обобщенията съм съгласен, за
[quote#33:"gsb"]ко си мислите че ние едно време .. пък те сега какви са, това е само свидетелство че се превръщате в досаден мърморещ старец[/quote] съм почти съгласен. За това, че възпитанието на децата куца и с двата крака съм абсолютно сигурен. Колкото до 15-те посещения седмично на читалните в София, не са абсолютен показател, но пак навяват тъжни размисли.
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#37] от "jubal harshaw":
ама защо трябва да имаш всички книги бе? Просто си купуваш това, което искаш да прочетеш
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#39] от "gsb":
http://jubalharshaw.wordpress.comНяма къде да събера дори тези, които искам да имам, освен в електронния четец. Но той не става за всичко, а изданията на Фауст и Данте са по-красиви и по-приятни за четене на хартия все още.
А "всички книги" ги има само Софиянеца, аз с него не смея да се меря.
Елена Ангелова
Рейтинг: 782 НеутралноМного хубаво, че пишете за това. Все трябва да се започне отнякъде. Ако си премълчаваме, нищо не може да се случи.
ЕленаНатътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1063 НеутралноДо коментар [#33] от "gsb":
Няма шики-мики.Това, че са добри по математика (не всички естествено)не ги оправдава че се държат като диваци с претенции.
krokich
Рейтинг: 253 НеутралноИ книжовната столица на България е ... Сливен !!!
Ламбо
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#37] от "jubal harshaw":
Fortuna favet fortibus.При 5000 бройки само мога да те посъветвам да си вземеш ел. четец (ако нямаш вече такъв). Киндъл 4 на Амазон според мен е най-доброто на пазара в момента, а може би и най-изгодното. При всички случаи го купи от чужбина (Германия, Австрия, Франция, Великобритания), заради разликата в цената.
99 евро е в Германия плюс доставката.
2 ГБ - за повече от 2000 книги. Батерията държи повече от месец при едно зареждане.
В Амазон има и много безплатни книги на различни езици.
Из българските сайтове можеш да си свалиш каквито книги искаш. Безплатни или платени, изборът е твой.
gsb
Рейтинг: 672 НеутралноДо коментар [#42] от "daniel_defoe":
Точно както и родителите им. Децата по дефиниция са шумни, искат да са различни, да впечатляват, да протестират ако щеш в една определена възраст и ако ти не си крещял и не си ходил с пиърсинг на носа, то е основно защото ако го направиш, кварталния ще ти запали врата и ще идеш да копаеш.
Процента на тъпите деца с претенции е точно колкото на тъпите родители с претенции. Обратното също е в сила, интелигентните и възпитани деца са точно толкова, колкото и такива родители
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#35:"Десен"]Защо няма национален план за дигитализация на библиотечния фонд? [/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comВ Народната библиотека има доста уникални и интересни издания с изтекъл срок на авторски права. Снимки, стари списания и книги и т.н. Понеже ми се налагаше на няколко пъти да правя копия (цифровите са по лев-два на страница), та питах за същото.
Обясниха ми, че директорката на библиотеката държи залите за ксерокопиране и пичели от тях и докато траело това, нямало да има екстри като цифров достъп.
Не знам колко е верно, но звучи правдоподобно
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Неутрално[quote#44:"Ламбо"]Киндъл 4 на Амазон[/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comАз съм фен на четците на сони от много години и имам всите модели до предпоследния, но електронните книги са още голема мизерия.
Нито оформлението, нито шрифтовете могат да се сравняват с добре направен печатен текст, освен ако не ги сравняваш с боклуците, които се издават на тоалетна хартия през последните две петилетки. На хартия си е друго, но понеже е преносимо и удобно и преглъщаме недостатъците на четеца.
blagoj
Рейтинг: 1516 ВеселоДо коментар [#13] от "Dehumanizer":
Разгледах всичките 12 снимки. Изглеждат ужасно. Библиотека в която няма никой, само една жена, навярно служителка.
vampiboy
Рейтинг: 229 НеутралноЗа да има повече посетители в библиотеките, трябва да има зареждане с актуални и интересни книжки. Макар, че е тъжно ако децата пропуснат класически автори като Бъроуз, Карл Май, Салгари, Киплинг, Джек Лондон или Джеймс Оливър Кърууд...
peppial
Рейтинг: 395 НеутралноТова изследване дава информация по-скоро за това колко са зле библиотеките, а не колко четат децата.
bilkata
Рейтинг: 550 НеутралноДо коментар [#35] от "Десен":
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.ThatcherАми проблема с издателите си е в твоите очи. от десетилетия издателите имат законов ангажимент да депозират от всеки тираж по 12 книги (или друга бройка според тиража). Т.е. да ги дават безплатно. Тези бройки отиват в няколко от най-големите библиотеки. Често за особено важни книги от Народната молят за допълнително дарение и почти няма издател, който да не се е отзовал. НО:
Както по целия свят, така и у нас всички библиотеки си купуват книгите от издателствата. Защото никоя частна фирма не е длъжна да плаща за обществените нужди. Знаеш ли , че много от книгите излизат общо в по 500 бр първоначален тираж, доста от тях едва надхвърлят 1000 бр изобщо. Имаше опити на съюзите на издателите и на библиотечните работници да накарат държавата да дава повече пари за откупки на нови книги - дупетатите и финансовия им казаха да го духат. Почти със същите думи в неофициален порядък.
А дигитализацията е бавен процес, свързан пак с пари и техника. Познай дали ги дават. Много от библиотеките разчитат на общински бюджети... сещай се кога остават пари за тях.
Gabrielle
Рейтинг: 1048 НеутралноДо коментар [#13] от "Dehumanizer":
Не съм сигурна , че идеята за четене трябва непременно да се свързва с комфорта... Съмнявам се , че най-активно четящите в Москва например биха предпочели удобната библиотека , към която сте дали линк. При единственото си посещение в този град преди седем години ме порази най-много това , че хората масово четат книги в... метрото. Т.е. за четящия не е нужен кой знае какъв комфорт , за да изпитва удоволствие от книгата...
hunt
Рейтинг: 707 Неутрално[quote#36:"Трезвен"]култур и пустини като Перник или Бургас. [/quote]
Еххх, пустия селски патриотизъм. Ти му казваш , че не четат, той - другите били културна пустиня
dark'star
Рейтинг: 1975 НеутралноЦифрите не са показател за нищо смислено. Погледнато от друга страна излиза, че колкото по добре е развит интернет и колкото повече компютри имат децата, толкова по- малко ходят по библиотеки. Може също така да се предположи, че колкото повече книги имат по домовете си, толкова по-рядко ходят по библиотеки. Иначе няма обяснение защо в Сливен ще ходят 15 пъти повече от Стара Загора. Да беше 15 % ... обяснимо, но 1500% ми идват в повечко от здравия разум.
КОНТРА_ТРОЛ_ БАН_ХАКЕР от ПОЕТИЧЕСКИЯ фланг на НАТОstefanos
Рейтинг: 229 Неутралнообщо взето новината е хубава, че децата четат все още от библиотеките, но трябва да е по-масово.
anonimen
Рейтинг: 616 НеутралноДецата днес са крайно тъпи, а ще си помислиш, че заради Интернет би трябвало да е обратното.
acb16
Рейтинг: 893 Неутрално[quote#54:"bajtan"]Иначе няма обяснение защо в Сливен ще ходят 15 пъти повече от...[/quote] -Ето:
[quote#29:"NellyV"]Принос за високия рейтинг на библиотеката в Сливен сред малките читатели имат и многобройните събития, които тя организира. Доста популярни са 2 от тях - Фестивалът на детската книга с международно участие (в програмата му има конкурси за деца). Той е истинско събитие не само за Сливен. Много се шуми и около Национална награда “Константин Константинов” за принос в книгоиздаването за деца. Фондовете се попълват непрекъснато с нови издания.
Има и още нещо важно - библиотеката в Сливен е на делегиран бюджет, което и изключително стимулиращо за екипа. Разбира се, това щеше да е много опасно, ако нямаше добър мениджър... [/quote]
ooonufri
Рейтинг: 658 НеутралноА дали има още квартални библиотеки, освен окръжни? Докъм 30 годишен ползвах две квартални. Сега ги няма. По-късно ползвах и една селска и една частна(частната фалира). За окръжната имам карта, но ходя само за стари вестници или енциклопедии.
А в едно село, местните баби и виладжийските баби(дето са само лятос) се научиха и станаха редовни читателки.
Вече съм с е-четец и го мъна навсякъде, дори в кръчмата го чета. Хвърлих пенджурите, не ми парят очите.
А децата четат предимно задължителната литература, натресена им от даскалите, която често не струва. Сега ми е трудничко да си представя, че съм чел разни обемисти Война и Мир, гадните Шолохов и Горки, готиния Гогол. Дон Кихот ми дойде протяжен, а за Достоевски трябват здрави нерви, макар да си струва.
Децата е добре да четат развиващи въображението автори, като Жул Верн, Джек Лондон, Даже Салгари и К. Май. Те създават навика за четене и засилват интригата и любопитството. За сериозните има време след 14 години.
Десен
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#51] от "bilkata":
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Ами то си е техен пробле мче не могат да заделят.
Приеми го като допълнително данъчно облагане. който иска да издава - 500 бройки моля на национален библиотечен фонд.
Като не могат да си ги позволят - да се оттеглят и да се занимават с яйца нещо. Аман от приходящи в издателския бизнес.
Ако средния тираж е 10,000 бройки това е все едно да им налаят ДДС-то с 1-2%. Какъв е проблема ДДС на печатните издания да е 16%? Никакъв.
Като не искат да издават на хартия да издават електронни, колко му е.
Дразнещото знаеш ли кое е? Че в САЩ и Европа - навсякъде има библиотеки. А пари има - и там и тук, ама там с тях купуват книги, а тука си ги раздават на бонуси!
Десен
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#46] от "jubal harshaw":
Не цъфтиш ли като цвете, гниеш като бурен.Не че нещо, ама функцията на една книга е да бъде прочетена, а не да я заобикаляш и да се спъваш в нея в къщи.
Библиотеките имат функция че осовобождават място в къщи. Т.е. ако ти имаше библиотека не би ли взимал заглавията от нея вместо да си ги купуваш и складираш после? Да не си гнуслив нещо?
Петър Иванов
Рейтинг: 727 ЛюбопитноА уж Сливен бил цигански град?
wonder
Рейтинг: 395 ЛюбопитноМного ми е интересно колко от коментиралите са посетили наскоро библиотека и колко карат по-скоро на детски спомени или още по-зле на въображение. Като дете си четях без да съм ходила по библиотеки. Търсих веднъж книжка в Соф. градска; нямаше я; сама библиотека ми се стори крайно неуютно място и втори път не съм влизала (сега може и да се е променило, но се съмнявам някак...) Семейството ми може да е нямало ВСИЧКИ книги, но е имало достатъчно. Фауст и Данте като дете признавам не съм чела. Когато са ми трябвали съм търсила и от приятели - нещо, което все още правя.
За сведение: в Народна библиотека лица под 18 не се допускат, така че не виждам какво се коментира защо софиянчета не ходели. А и да ходят то трябва да е с грейка, защото парното целия март няма да работи. Колко актуална литература има няма да казвам, колко се купува чуждестранна и т.н.
PavelCZ
Рейтинг: 1713 НеутралноСтатията не казва кой колко чете, а къде колко са посетени библиотеките, което не е едно и също. В нашето семейство почти никой почти никога не е влизал в библиотека, ако не броим някаква специализирана литература.
E PLVRIBVS VNVMВ къщи библиотеката съдържа хиляди томове (не съм ги броил) на няколко езика, най-старите книги са от средата на XVII век, старопечатни издания, непрекъснато се докупува. Никой в къщи не владее едновременно всички езици, на които е литературата, аз дори нищо друго да не правя, до смъртта си не мога дяа прочета всичко, което вече е там.
rrv
Рейтинг: 450 НеутралноТам където няма книги май има интернет
barcelonski-е-във-FAKTOR.BG
Рейтинг: 1391 ВеселоВиж кой чете:
Най-много деца влизат в библиотека в Сливен,
най-малко - в София и Стара Загора
===============
В Балкана са хората
В полето са тиквите ....
И без проучване се знае това !
acb16
Рейтинг: 893 ВеселоДо коментар [#61] от "Петър Иванов":
Ямболска клевета. Не е вярно...
Dehumanizer
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#52] от "Gabrielle":
«Высокоэффективная экономика при отсутствии реальных политических и гражданских свобод - хрустальная российская мечта.»Че е така, така е, може да се чете на неподозирани места, но все пак в наши дни в едно място, в което се прекарва часове, не е лошо да има някакви условия. Не говорим за суперлукс, а просто да е приятно на посетителя, да отива с радост натам. А линкът е даден защото скоро ми попадна материал за скорошния ремонт на тази библиотека и се сетих за някои от нашите на какво приличат, и че нямат посетители и заради това.
gargamel
Рейтинг: 553 НеутралноА дали проблемът не е тук: http://chitanka.info/
Dum Spiro, SperoАз лично често я ползвам , дори и за книги , които притежавам.
Aliz
Рейтинг: 616 НеутралноИнтересна статистика,но не мисля ,че посещението в библиотеката е критерий за това кой,колко чете.
Аз не посещавам библиотека,но за сметка на това си купувам доста книги.
bilkata
Рейтинг: 550 НеутралноДо коментар [#59] от "Десен":
Power is like being a lady... if you have to tell people you are, you aren`t. M.Thatcher"Какъв е проблема ДДС на печатните издания да е 16%? Никакъв. ..."
Това го кажи на всичките финансови министри и депутати от последните 15-на години, пред които са правени постъпки, ходили делегации, обосновавани тези и давани примери как в куп европейски страни данъкът върху книгите е от 0 до 10%.
Никола Йорданов
Рейтинг: 2067 НеутралноДо коментар [#23] от "smej":
Никола ЙордановПотвърждавам. Много може да се научи от директорката на сливенската библиотека. Ама то само с научване не става, трябва и работа - жената много работи.
Поздравления и дано и другите увеличат читателите.
Дъщеря ми е на 9 и чете средно по 3 книги на седмица.
Чак се чудя вече дали да не я ограничавам.
snow_queen
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#65] от "barcelonski":
Има един тъжен факт - за много хора от по-малките градове четенето и въобще ученето е пътят за изход, пък било то в по-голям град или в друга държава!
7777
Рейтинг: 2351 Неутрално[quote#21:"dearblue"]в китаи и индиа ако правиат библиотеки на земиата ниама да остане едно дьрво
A man without faith is like a fish without a bicycle.бьдещето е на електронните книги и таблети ив фласх паметите в които може да сьбереш милиони книги
в бьлгариа се преиграва с ценността на книгата и четенето [/quote]
В къщи имаме и аипад, и киндъл. Безумно ме дразни както това, че виждаш какво са подчертавали други читатели на книгата (тази функция може, слава богу, да се изключи), както и това, че ако ти отбележиш нещо на електронен четец, то става достъпно за всички останали, четящи книгата в електронен формат. Вероятно и това е предотвратимо, но за мен това е четене по Оруел. Засега твърдо си оставам фенка на хартиения формат.
Никола Йорданов
Рейтинг: 2067 НеутралноДо коментар [#35] от "Десен":
Никола ЙордановНе са 460, а над 2300 - със селските по читалищата.
snow_queen
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#56] от "anonimen":
Точно този Интернет ги прави тъпи, четат което трябва и което не, не винаги знаят какво точно да попитат, да не говорим колко често попадат на некомпетентното мнение на някой си...
anonimen
Рейтинг: 616 НеутралноДо коментар [#75] от "snow_queen":
Ми то е същото и с другите носители на знание. Значи родителите са виновни!
snow_queen
Рейтинг: 395 НеутралноДо коментар [#76] от "anonimen":
Понякога в един добре написан учебник има точно това, което децата трябва да знаят, идва обаче мързела, от там и Гугъла, който може да им отговори неточно или недостатъчно. В този случай - да, родителите са виновни.
Тихомир Гочев
Рейтинг: 506 ВеселоБля бля бля,
TiGGoстъкмистика на някой скучаещ библиотекар.
Точно Сливен с 50% ромско население са най- четящи... как ли пък не. А това, че електронните книги навлизат все повече не е отразено. Отделно, статистика за закупените книги?
ooonufri
Рейтинг: 658 НеутралноДо коментар [#78] от "Тихомир Гочев":
Ако обичаше да четеш, не би използвал блеенето "бля-бля", а българското "дрън-дрън". Сигурно и като псуваш, казваш шит и фак, наместо звучните български
Marin Pavlov
Рейтинг: 506 НеутралноЧрез статистика - към мистика!
Посещаване на библиотеки НЕ Е = на четене. Живеем в 21 век! Някои!
Има Интернет, хората имат лични библиотеки!
Статията е манипулативна.
Oh my...
Рейтинг: 229 НеутралноТова може да се разбира и по друг начин: Най-малък е броя на децата в големите градове, но не защото не четат, а може би защото стандартът на живот е по-висок и книгите се купуват, а не се заемат. За достъпът до интернет и притежаването на компютър да не говорим...
smej
Рейтинг: 561 НеутралноИ в същия ден един простак "хореограф" - тъп чалгаджия, накарал деца от Видин да танцуват на песен на Азис. Пък и има наглостта с пилешкия си акъл да защитава и правото на мултикултура. Правото на култура е нарушено, щом пускаш музика на Азис и разрушаваш ДНК-то на тези деца. Нужно е повече четене и по-малко чалга. Това ще е най-важната национална битка през следващите години. Иначе ставаме мултиетнически цигани и приключваме участието си в историята.
Jessika
Рейтинг: 1515 НеутралноДо коментар [#10] от "shuffle":
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Точно така. Аз, например, навремето се записвах в библиотеката и на моя картон взимах и книги за децата. Това къде се отчита? Кой би си пуснал детето в София, ако е по-малко, да ходи само до градската библиотека, която е в центъра? Или децата имали картони - ами ако само ги имат, а не вземат книги, какъв критерий е това?
Изследването може да е насочващо, но е непълно, за да се правят такива генерални изводи.
Jessika
Рейтинг: 1515 НеутралноДо коментар [#68] от "gargamel":
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Това не е никакъв проблем (освен за настоящото изследване).
Да са живи и здрави хората, които правят този скъпоценен сайт!
Thermobee
Рейтинг: 1391 НеутралноKindle, цялата читанка свалена на торент, 8000 английски заглавия от Пиратския залив. Какви библиотеки? Бъдещето е в електронната книга!
Не на ислямската инвазия в Европа!Thermobee
Рейтинг: 1391 ВеселоДо коментар [#73] от "7777":
Не на ислямската инвазия в Европа!Тази функция с подчертаването в пиратските книги я няма
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1391 НеутралноДо коментар [#32] от "Ламбо":
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Прав си, че няма пряка зависимост между професионалния успех и четенето на литература.
Но книгите развиват въображението, разширяват кръгозора...
В днешно време повечето деца не четат, не само българчетата.
Толкова по-лесно е да пуснеш телевизора и да караш на автопилот. За мен нищо не може да замести една книга - хартиена или електронна.
последно. Когато се гледа филм, само 20 процента от мозъка се стимулира, а при четене - 80 процента.
tarator9
Рейтинг: 561 НеутралноДо коментар [#12] от "gsb":
Romanes eunt domus!Като е "едно от най-четящите деца", колко книги чете средно на месец?
Тихомир Гочев
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#79] от "ooonufri":
TiGGoНе приятелю, използвам си точно каквото трябва за случая, а с коментара си можеш да бъдеш сигурен че отнесе няколко... А с четенето на времето имах проблем, че библиотекарката не знаеше какво повече да ми предложи - очилата на физиономията ми не са от телевизия. Не прави изказвания неподготвен, ако обичаш...
Тsonkooo
Рейтинг: 3400 НеутралноА децата, които четат в къщи и не ходят в библиотеки?!
jubal harshaw
Рейтинг: 1391 Весело[quote#60:"Десен"]ама функцията на една книга е да бъде прочетена,[/quote]
http://jubalharshaw.wordpress.comНе, че нещо, ама една книга е доста повече от текста в нея - цветът и качеството на хартията, подборът на шрифтове и размерите им, разстоянието между буквите, оформлението на страниците, илюстрациите, кориците, всичко има значение и всичко създава атмосфера при четене.
Това, че има хора, които не разбират от книги, както не разбират и от хубаво вино, хубав хляб или хубаво кафе нема нищо общо с книгите обаче.
detski_otdel
Рейтинг: 5 РазстроеноКато представител на Детски отдел на Регионална библиотека "Захарий Княжески" гр. Стара Загора съм възмутена от изнесените данни в статията. Под първата представена снимка при кликване на "Преглед на оригинала" става ясно, че изнесените данни са за месечните посещения в читалня, а в статията това не се уточнява и се приема, че в Стара Загора на месец имаме само 15 посещения( това е така, но в читалнята), а в заемна за дома те са 300. Всички деца искат да ползват литература за вкъщи или правят ксерокопие, поради ограниченото време с което разполагат. Моля, да се обръща внимание на детайлите и да не се изнася невярна информация, която срива нашия авторитет.
wonder
Рейтинг: 395 ВеселоДо коментар [#79] от "ooonufri":
Някои хора обичат да четат и на чужди езици, което не мисля, че умаловажава акта на четенето
ooonufri
Рейтинг: 658 НеутралноДо коментар [#89] от "Тихомир Гочев":
Да ми беше отговорил по същество, бих се опитал да те разбера. Кога и на колко годинки беше, като го научи бля блято? Преди това как се изразяваше? Бавноразвиващ ли си бил, че направо английски си проговирил, преди да научиш български?
Аз вдявам психиатрия, та такива съм виждал много. Работил съм и в чужди фирми от 92, та си лафехме на английски. Някои от колегите бяха направо папагали. Моментално забравиха българския, все: бля-бля, шит, фак...
Не знам защо се засегна, на твое място бих се оправдал с навик от службата, но не е за хвалене де...
Щом си избрал чуждопоклоничеството, не си първия. Но не се меси, като си говорим за български.
Тихомир Гочев
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#94] от "ooonufri":
TiGGoПриятел , забравил си поредната доза от хапчетата си.
Май си в психиатрията перманентно.
Не знам кой не коментира по същество... я погледни темата на статията...
Избивай се комплексите върху някой друг, моля те...
Айде, със здраве и умната!
ooonufri
Рейтинг: 658 НеутралноДо коментар [#95] от "Тихомир Гочев":
А ти продължавай да насаждаш чуждици. И без туй сте много, един повече няма да се усети.
Тихомир Гочев
Рейтинг: 506 НеутралноДо коментар [#96] от "ooonufri":
TiGGoА ти ако искаш се върни в 1800 лето, заключи се в одаята си с няколко газеника, свещи и драсни-пали клечици...