
© Цветелина Белутова
Сцена от януардските протести срещу допускането на шистови проучвания в България
Дискусия за опита на Великобритания в проучванията и добива на шистов газ днес в Народното събрание събра едва десетина депутати от опозицията. Макар че преди седмици ГЕРБ внесе предложение за създаване на парламентарна комисия, която да проучи задълбочено темата, днес никой от депутатите на управляващата партия не прояви интерес към презентацията на експерта Антъни Грейлинг от Агенцията по околна среда на Великобритания.
"Обяснявам си отсъствието на колегите от ГЕРБ с боязънта да чуеш нова информация", коментира Иван Иванов от ДСБ, който ръководи дискусията. Грейлинг е в София по покана на Българския енергиен форум и целта на посещението му е да представи практиката и регулациите, както и проблемите и дебатите около проучванията за шистов газ в Обединеното кралство.
Засега само една компания има лиценз за шистови проучвания във Великобритания - местната Cuadrilla, информира експертът оскъдното народно представителство. Големи добивни компании като Exxon и Shell все още не са получили лиценз за такава дейност, посочи той.
Опитът на страната до момента се базира на 3 сондажа, направени в областта Ланкашър. Компанията вече веднъж е била принудена да спре хидрофракинга (хидравлично разбиване - методът, използван при проучванията и добива на шистов газ), след като миналата година сондажните работи в Блекпул предизвикали две слаби земетресения между 1.7 и 2.3 степен по скалата на Рихтер. Въпреки че в този район месечно се регистрират 20-30 естествени труса с такъв магнитуд, проверка показала, че е много вероятно тъкмо сондажите да са причина за конкретните земетресения.
Комисията по енергетика на британския парламент е направила проверка по случая. Докладът на комисията установил, че трусовете не са универсална последица от фракинга, а резултат от специфична геология на района и заключила, че не е наложителна забрана за метода. Парламентарната комисия е препоръчала щателна екооценка за всеки конкретен проект за сондаж, стриктен контрол от отговорните институции и местната власт. Освен това компаниите, използващи фракинг, трябва да декларират пълния списък химикали, които ще използват, изтъква докладът.
Анализ на британската Агенция по околна среда за качествата на водата, използвана във фракинга, показал, че опасенията за висока радиация в нея не са оправдани. По думите му, в отпадъчната вода е бил засечен радий, но в малки количества и концентрации. Досегашните пробиви не са в райони с подпочвени води, използвани за пиене, уточни експертът. Според него, евентуални проекти за сондажи в близост до такива водни пластове, значително по-трудно биха получили разрешение, но не биха били автоматично отхвърлени. Екологичен риск съществува основно при проектирането и изпълнението на сондажа - как ще бъде направена циментовата обшивка на пробива например, така че стриктният контрол при този процес е най-важен, каза Грейлинг.
Заради малкия мащаб на тази практика Великобритания все още не разполага с достатъчно информация и има доста неизяснени въпроси около шистовите сондажи, подчерта експертът. Държавата обаче не възнамерява да забрани напълно фракинга. Предстои ново, по-подробно проучване на рисковете от фракинга, както и изясняване на причините за трусовете в Блекпул.
На въпрос как британското общество гледа на шистовите разработки и дали има доверие в отговорността на институциите си, Грейлинг отвърна, че екоагенцията се ползва с обществено доверие и добави "ние сме демокрация и не бихме допуснали дейност без съгласието на гражданското общество".
Парламентарна комисия или законова забрана
Идеята за парламентарна комисия за шистовия газ, по подобие на комисиите, създадени в други страни, дойде от министъра на икономиката Трайчо Трайков при дискусиите по темата през януари. Споровете бяха предизвикани от намерение на правителството да разреши на американската компания "Шеврон" да проучвания за шистов газ в Добруджа.
След серия протести, по настояване на гражданска инициативна група парламентът с почти пълно мнозинство гласува безсрочен мораториум за прилагане на хидрофракинг с високо налягане (над 20 атмосфери) при проучванията и добива на нефт и газ в България. Така бяха забранени и проучванията, и добивът на шистов газ в страната, тъй като хидрофракингът е единственият познат метод за такива разработки.
Според представители на нефтодобивните и газодобивни компании в страната обаче забраната възпрепятства и сега прилагани практики за обезопасяване на сондажи чрез водни струи под високо налягане и прилагането й би предизвикало проблеми.
По думите на Иван Иванов бъдещата парламентарна комисия най-малкото ще предложи прецизиране забраната, така че да не създава проблеми в конвенционалните сондажи.
Рамадан Аталай от ДПС и председателят на комисия по околна среда Искра Михайлова (също ДПС), които бяха на днешната среща с британеца, коментираха, че ще подкрепят създаването на специалната парламентарна комисия. По думите на Аталай, една от целите й ще е да върне доверието в институциите.
Междувременно от инициативата за забрана на хидрофракинга внесоха петиция с подписите на над 50 000 граждани за законово регламентирана забрана за метода.
Тъкмо заради недоверието в способността на институциите да контролират адекватно шистови сондажи, каквито досега не са правени в България, през януари екоминистерството внесе законови поправки, които да затегнат режима за всички нефтени и газови сондажи.
Промените, които са пред второ четене в пленарна зала, предвиждат детайлна екооценка (ОВОС - Оценка за въздействие върху околната среда) да се прилага за всеки проект за проучване на нефт или газ в страната. Сега тази продължителна екопроцедура се прилага по преценка на министерството на околната среда във всеки отделен случай.
ostin22
Рейтинг: 644 НеутралноИ с право!!! Единственото останало в България е красива природа, условия за туризъм и плодородна земя!!!! Да го съсипем значи да се самоубием!
There is no way to happiness, happiness is the way!ЗаНиЗа
Рейтинг: 2562 Любопитно"...внесе предложение за създаване на парламентарна комисия..." - любим подход и резултатен! Само дали резултатите са от значение за правилни решения е повече от спорно. Иначе защо да са безразлични - ТЕ ВСИЧКО си ЗНАЯТ, а освен това над тях има ББ, който е най...
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.gtx
Рейтинг: 471 ВеселоНормално е да няма депутати от ГЕРБ,вси пак те гласуват "по знак" а не по съвест,познаване на проблема,темата и прочие...
Нищо лично !lol
Рейтинг: 1316 НеутралноМи не са казали, че ще раздават вертута затова... Иначе къде ти ръмбелите от герб, дето не знаят за какво са там, ще ти слушат някакъв си експерт от англия, ония си го знаят от село...
ARRI
Рейтинг: 1316 ГневноИБРЯЯЯЯЯЯМЕЕЕЕЕЕЕЕ, поне един път бъди БЪЛГАРИН !!!!!!!! Спри с тоя шистов газ !!!!!!!!!!!!! НЕ УНИЩОЖАВАЙ ПРИРОДАТА НА МАЙКА БЪЛГАРИЯЯЯ!!!
Плащат ми от швейцарското посолство да пропагандирам ПРЯКАТА ДЕМОКРАЦИЯ ! Признавам, че трол-я в тяхна полза с/у 5 франка на пост!Moonshine
Рейтинг: 648 НеутралноНе искам корумпирани чиновници да раздават лицензи за рискови начинания на територията на БГ. Поне не при това правителство.
Всеки който е карал кола в Германия и Австрия знае Щрабаг какви инжинерни чудеса са построили. В България раздадоха рушветите, взеха поръчките и се изкъкаха на всеки обект, който строиха. Защото всеки инвеститор, които си плати за да влезе на нашия пазар после се чувства безсмъртен и в правото си да направи максимум печалби с минимум усилия.
svetlajd2
Рейтинг: 479 НеутралноМораториумът е добро решение и дано никога не го вдигнат. Всякакви приказки за енергийна независимост са напразни. България никога няма да е напълно независима нито енергийно нито никак. А и Реално залежите ни от газ и нефт са пренебрежимо малки. Така че само ни разриват дупки по пейзажа, за да търсят под вола теле.
Свободата, Санчо, ...dimko
Рейтинг: 531 РазстроеноКапиталът е готов и Земята да "изпуши", за да има газа от шисти в нейните недра ...
Lady Zeppelin
Рейтинг: 1316 Неутрално"Обяснявам си отсъствието на колегите от ГЕРБ с боязънта да чуеш нова информация"
Je suis Charlie. Fluctuat nec mergitur.Според мен обяснението е пълна незаинересованост.
ь
Рейтинг: 1316 Неутрално[quote#1:"ostin22"]Единствено о останало в България е красива природа, условия за туризъм и плодородна земя![/quote]
Простотията ходи по хората! Затова обичам животните! Цъкам само "+" ... но не на всички :)Не е останало кой знае колко!
Аvеree
Рейтинг: 426 НеутралноЗащо не покажат снимка на г-н Антъни Грейлинг от Агенцията по околна среда на Великобритания?
Да го видим бял ли е, черен ли е?
Нищо чудно и да е менте!
RED MAFIA
Рейтинг: 636 ЛюбопитноРубладжийската зараза е на най високо ниво !
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага тиь
Рейтинг: 1316 Весело[quote#7:"svetlajd2"]България никога няма да е напълно независима нито енергийно нито никак. А и Реално залежите ни от газ и нефт са пренебрежимо малки[/quote]
Това за залежите как го разбра, с багети ли?
Простотията ходи по хората! Затова обичам животните! Цъкам само "+" ... но не на всички :)Естествено че ще е зависима, особено и ако се стреми към това
ь
Рейтинг: 1316 ЛюбопитноДо коментар [#12] от "RED MAFYA": Надявам се, един ден да разберем истината! При наличието на толкова явни и груби при това видими посегателства над природата в планините и покрай де що е вода, най-масовия протест е срещу евентуален добив на газ, при това организиран в деня, когато се навърши година от трагедията с АЕЦ Фокушима ?!?
Простотията ходи по хората! Затова обичам животните! Цъкам само "+" ... но не на всички :)skara
Рейтинг: 1211 РазстроеноТези, които трябва да вземат решения са абсолютно незаинтересовани.
Но всички анти непрекъснато говорят тези двете
Разбирачи, няма що
Прави каквото трябва, да става каквото ще.Тези, които са заинтересовани, само пишем по форумите.
А керванът си върви и никой знае накъде - само догадки.
Всеки народ си заслужава управниците.
пп Значи във района има всеки ден има земетресение, но за целия период две били предизвикани от сондажите. Знам, че може да се определи земетресение от взрив, но как пък точно тази двете ги набедиха? Явно за застраховка на изследвалите
RED MAFIA
Рейтинг: 636 РазстроеноДо коментар [#14] от "ь":
Когато стоиш достатъчно дълго до брега на реката и гледаш, ще видиш как пред теб по водата преминава трупът на врага тиНяма друго виждане по цената за газ след като в ЕС е по ниско и отделно Газпром им свали 10%. Тук хем не свалят 10%, ами искат 10% поскъпване или поскъпването става 20%, на 100 лева 20 лв +. Това взе да се получава след 13 ноември 2010 г. когато БиБи се завъртя на 180 градуса, явно под силен рубла натиск. 1032,84 лева на 1000 м3 е в момента, а преди 5 години като ни зарибяваха беше около 120 лева на 1000 м3 тоест 10 кратно увеличение за 5 години.
Същото важи и за ел. ток който храни БСП/БКП идърва въглища хранещи ДПС и накрая Газ, петрол храни ГЕРБ.
П И С Н А Н И !
Гражданин
Рейтинг: 479 НеутралноИстината ви казвам българи- никой не можа да ме изкара на площадите за нищо друго, освен тези ГРОБАРИ за ГМО лобизма им. Освен тези ГРОБАРИ и за лобизма им за шистовия газ. Освен тези ГРОБАРИ за лобизма им за Цеко- проклет да е! Останала е вече само донякъде гората и невероятните поля на България. Опомнете се българи! Тези депутати няма да спасят нищо! Ние сами трябва да защитим РОДИНАТА си!
Тъмносин вирусоносител
Рейтинг: 740 НеутралноБе тия не разбраха ли, че шистов газ у нас няма да се добива...
Или просто да усвоят едни пари, отпуснати от Шеврон...
Ама поне става ясно кой намазва от тая работа...
Митко
Рейтинг: 717 НеутралноЧудя се какво ще измислят срещу вноса на шистов газ от Румъния и Полша. Предполагам тръбите ще пречат на мигриращите зайци или нещо от сорта.
"горко ми! загинах! защото съм човек с нечисти уста, и живея сред народ с нечисти уста" Исая 6:5Maria Krustewa
Рейтинг: 374 НеутралноИнтересно... Статията е много
MKдобре написана
ivils
Рейтинг: 217 Неутралноне и не искаме да плащаме са газа скъпо не щем да знаим що има под краката ни. На газпром да сме доината кравичка искаме. те да ни редат те да ни онождат. после цъкаме с език що ни е кисело.Тия от дубаи имаха възможност да добиват петрол само 15 години и какво направиха.то у нас и 150 години да вадим петрол пак ще сме на същото дереже и това е проблема у нас повечето страх не е от добива на газ а от хората добиващи го.