
Четвъртият вот на недоверие към кабинета "Борисов", този път заради провалената енергийна политика и отказа от АЕЦ "Белене", беше внесен днес в парламента с минимална подкрепа на депутати - 48. БСП, която има 40 депутати, успя да привлече 8 подписа от "Атака" и независимия Георги Терзийски, който преди два дни обяви, че е декларирал принадлежност към левицата.
Меглена Плугчиева от БСП, която след две седмици се очаква да замине посланик в Швейцария, не е подписала искането за недоверие към кабинета.
Предишните три неуспешни искания на недоверие бяха през октомври 2010 г. за провал в здравната политика, юни 2011 г. - за провал на антикризисните мерки, и юли 2011 г. заради провал на вътрешната политика и срещу вицепремиера Цветан Цветанов.
Според правилника на парламента дебатите по вота на недоверие трябва да се проведат между 3 и 7 дни след внасянето му, очаква се това да стане следващата седмица. Гласуването е 24 часа след приключване на разискванията, като за успешен се смята вотът на недоверие, ако за него са гласували поне 121 депутати.
"Решението за спиране а пректа "Белене" е фатално за България, за българската ядрена енергетика и за хората. Крайният резултат ще бъде много по-високи сметки за ток и поставяне под риск на съществуването на българската ядрена енергетик", повтори позицията на левицата лидерът й Сергей Станишев, цитиран от агенция "Фокус".По думите му отказът от втора ядрена централа не е аргументиран по обоснован икономически начин.
По-рано днес от РЗС призоваха "депутатите от "Атака", част от които са разумни хора с дясно мислене и истински патриоти, да се разграничат от натрапената им позиция на Волен Сидеров, да не подписват вота на недоверие, иницииран от БСП, и да не гласуват по сценарий, удобен единствено за личните политически сметки на Първанов".
"За РЗС няма никакво съмнение, че между Георги Първанов и Волен Сидеров винаги, когато се наложи да се защитават проруски и антибългарски позиции, има синхронизирани действия, направлявани от старата машина на КГБ и ДС", заявяват от партията на Яне Янев. Според тях този път Първанов с един удар постига две цели - "да злепостави Станишев пред ПЕС, че в българския парламент си партнира с крайната ксенофобска и антисемитска партия "Атака" и да легитимира остатъците от партията на Волен като фактор от опозицията".