При пожара на Витоша няма изгоряла жива гора, а само единични дървета

Засегнати били около 20 хектара, което е около 200 декара

© Георги Кожухаров

Засегнати били около 20 хектара, което е около 200 декара



Пожарът в резервата "Бистришко бранище" на Витоша е изцяло локализиран. Няма засегната жива гора, а само единични дървета." Това заяви зам. изпълнителният директор на Югозападно държавно предприятие инж. Дамян Дамянов на пресконференция, предаде Агенция "Фокус".


По думите му засегната е площ от около 20 хектара суха маса смърчове на по 15-20 г. - пострадали от вредители и разразилия се през 2001 г. смерч. Това е около 200 декара.


От началото на пожара данните за засегнатата от стихията площ се променят. Веднага след възникването на пожара беше съобщено за 50 декара. В понеделник след облитане с вертолет на Гранична полиция се установи, че пожарът е обхванал поне 150 декара. Малко по-късно шефът на пожарната главен комисар Николай Николов съобщи, че горят 250 декара. В сряда обаче отново се върна на варианта с изгорели 150 декара. Грешката дошла, че първоначално съобщените данни били измерени "на око".




По думите му в момента се правят последните просеки, с които да се отделят тлеещите огнища. На мястото има денонощно екипи на пожарната и горските структури, които следят обстановката, добави той.


Причината за пожара най-вероятно е човешка грешка, коментира още инж. Дамянов. "Съмненията му се породили заради почивния ден, в който се е случил инцидентът. Компетентните органи предстои да направят анализ и заключения на ситуацията, след което би могла да се търси причината за възникналия пожар", посочи Дамянов.


По думите му изгорялата дървесина няма икономическа стойност, а само научна и екологична. "Тя не би могла да бъде изнесена, тъй като се намира на територията на биосферен резерват "Бистришко бранище", добави той.


От началото на годината са възникнали над 280 горски пожара, като основната причина е човешка небрежност. Според експертни наблюдения едва 1% от горските пожари възникват по естествени причини, каза инж. Николай Пиронков, който е експерт по опазване на горите в Изпълнителна агенция по горите.

Предлагаме ви още: следете на живо дебатите в Народното събрание за правителството "Денков - Габриел"

Всичко, което трябва да знаете за:

Ключови думи към статията:

С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност. ОK