
© Георги Кожухаров
Икономическа полиция извършва процесуално-следствени действия в частен телевизионен канал, съобщи днес следобед МВР. Това потвърди появилите се малко преди това информации, че полиция е влезнала в офисите на ТВ+ - каналът, свързван със собствениците на "Булсатком". Сателитният оператор от края на миналата година е в медийния фокус, заради споровете с БиТиВи и ТВ7 за излъчване на програмите им. А ТВ7 атакува от декември ТВ+, която купи правата за българското футболно първенство за този сезон.
Служители на отдел "Икономическа полиция" към СДВР извършват процесуално-следствени действия по образувано досъдебно производство в Софийска градска прокуратура (СГП). Обект на проверка е частен телевизионен канал в София, а насоката на работа е по линия на данъчни престъпления, уточниха следобед от МВР. Проверява се дали в медията се води
двойно счетоводство
обясни привечер говорителят на СГП Румяна Арнаудова пред журналисти в Съдебната палата. Според получения от прокуратурата сигнал служителите на телевизията са получавали твърдо възнаграждение по трудов договор, което се е превеждало по дебитни карти. "Плащани са и допълнителни пари, за които също са полагали подпис, което на практика е двойно счетоводство", посочи Арнаудова. Досъдебното производство е образувано по чл.255 от Наказателния кодекс, което касае укриването на данъци. Тя отказа да съобщи кой е подал сигнала, както и повече подробности, защото това може да попречи на разследването.
"Това са рутинни действия на прокуратурата и СДВР" коментира по-рано зам.-градският прокурор Роман Василев пред "Капитал". Той каза, че засега няма задържани лица и че досъдебното производство е образувано по чл.255 от Наказателния кодекс, който криминализира укриването на данъци. Разследването е образувано тази година. Роман Василев каза още, че фирмата не е проверявана за нелегален софтуер, каквато информация се появи по-рано.
ТВ+ е собственост на "БГ Сат" АД от четири години. Дружеството притежава още "Филм+" и "Хоби ТВ", които също се излъчват само в мрежата на предишния си собственик "Булсатком". И двете фирми обаче са регистрирани на един и същ адрес - "Магнаурска школа" 15, но на два съседни етажа, показа справка на "Дневник" в Търговския регистър.
Заради ограничение в Закона за електронните съобщения, "Булсатком" няма официална свързаност с канала, защото ако притежаваш разпространителска мрежа, нямаш право да имаш и телевизия (предприятие, произвеждащо съдържание).
От ръководството на ТВ+ до момента няма официален коментар по случая. В новинарската емисия на телевизията в 16.30 ч. темата не беше засегната. По информация на "Дневник" служители, които са били на работа, са били разпитвани за заплатите, плащат ли се осигуровки и други финансови въпроси.
"Самият факт, че ТV7 съобщи това, трябва да ви навежда на мисълта за някаква далавера", заяви пред OFFNews маркетинг директорът на "Булсатком" Тинко Тотев.
ТВ+ - спортни права и спорове
ТВ+ е популярна най-вече с излъчването на първенството по футбол на Испания. Тъй като тя се разпространява само в пакета на "Булсатком", това е и едно от предимствата на сателитния оператор да бъде избиран от абонатите. Каналът излъчва още шампионата на Холандия, тенис турнира "Уимбълдън" и женските тенис турнири, "Формула 1" и първенството на България по баскетбол, което се нарича "Булсатком баскетболна лига".
В края на есенния дял на шампионата, ТВ+ купи част от правата за излъчване на мачовете от българското първенство. Тя получи правото на първи и трети избор на мачове. Миналата година мачовете се излъчваха от ТВ7, която кандидатстваше и този сезон.
След като загубиха правата започна атака от ТВ7 към ТВ+. Водещият Николай Бареков призова в края на декември в ефир прокуратурата да разследва договора за продажбата на правата за тази година. "Прокуратурата трябва да влезе във фирмата на Домусчиев (има се предвид фирмата, която купи от БФС правата, е с по 45% акционери в нея са собствениците на "Левски" Тодор Батков и на "Лудогорец" Кирил Домусчиев - бел.ред.) и да запечата сградата на БФС, защото вместо обществен конкурс те си раздадоха правата под масата", заяви Бареков, който е и изпълнителен директор на телевизията, близка до банкера Цветан Василев.
В сутрешното си предаване Бареков обясни, че дават всичко на прокуратурата, но няма официално потвърждение дали, какъв точно сигнал и срещу кого е внесен.
Другата част от правата се държат от БНТ с право на втори избор, а днес Тодор Батков обяви, че ще има и трета телевизия, която ще излъчва мачове от А група като вземе от ТВ+ правото на трети избор. Не е ясно дали това няма да бъде именно ТВ7.
БиТиВи и ТВ7 vs Булсатком
Два дни преди Коледа, публичен стана и спорът между "Булсатком" и "БиТиВи Медиа груп", които не могат да се договарят за условията за плащане на такса за тв програмите. Програмата на БиТиВи дори беше спряна за излъчване, но после върната с обяснение, че е в интерес на зрителите по празниците. От 2 януари обаче програмите на Би Ти Ви Медиа Груп не се излъчват от "Булсатком" и все още не е ясно двете компании да са близо до финализиране на нов договор.
По същото време, в което спорът между БиТиВи и "Булсатком" стана публичен, стана ясно, че има аналогичен и с ТВ7, която обаче не спря сигнала си към кабелния оператор също с обяснение, заради зрителите.
Вчера от ТВ7 обаче заявиха, че ще спрат излъчването, ако до петък (11 януари) в рамките на работния ден не получат от оператора еднозначен отговор на предложението си за нов договор. "TВ7 все още няма удовлетворителен отговор от "Булсатком" на поставените изисквания за нови договорни отношения. Нашата оферта към "Булсатком" е за справедливи пазарни взаимоотношения, които да отразяват текущите рейтинги и пазарните дялове на TV7 и Super 7", пише в официалното съобщение на медията.
При разгласяването на спора между Би Ти Ви и "Булсатком" през декември от телевизионната компания упрекнаха оператора, че укрива броя на абонатите си, което се отразява на цената, плащана за разпространението на програмите.
Други интереси на "Булсатком"
Най-големият проект на "Булсатком" е навлизането на пазара на мобилни комуникации, припомни днес в статията си за полицейската акция "Капитал". Компанията има лиценз за четвърти GSM оператор от Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) за това от повече от година, а отскоро активизира плановете си за развитие на проекта. Според наблюдатели в сектора сегашните проблеми на старозагорската фирма са свързани с мобилните им планове. Според тях "Булсатком" е обект на интерес на новия съсобственик на БТК - Цветан Василев, мажоритарен собственик на Корпоративна търговска банка.
На 23 декември ден след като споръд "Булсатком" - БиТиВи стана публичен, Янаки Ганчев, председател на Асоциацията на потребителите на телекомуникационни и интернет услуги (АПТИУ) заяви на пресконференция по темата, че това, което се случва е "част от картелно споразумение. Всъщност това е най-малкият проблем. Тревожното е, че един оператор иска да привлече потребителите с нелоялни търговски практики, ограничавайки конкуренцията". Той посочи, че зад това стои новият собственик в БТК, като целта е "Виваком" да привлече недоволните абонати, но не представи доказателства за това.
Очаквайте подробности!