
© Георги Кожухаров
Бойко Борисов
Премиерът Бойко Борисов отхвърли обвиненията на опозицията, че е диктатор и се разграничи тотално от опитите на политици да влияят на медиите.
В отговор за "Панорама" по БНТ дали имат основания обвиненията на опозицията, че е диктатор, Борисов отговори:"Истински се забавлявам с тези хора. И ако се прочете докладът на Ахмед Доган – той описва себе си в частта, която касае мен. Всъщност този доклад е насочен главно срещу мен и ГЕРБ. И там той говори за медийни свободи. Цинизмът, е че партията която контролира голяма част от медиите в България чрез своя депутат от ДПС г-н Пеевски, има нахалството да ни обвързва нас с медии".
В същото време ДПС има цяла медийта група с телевизия, с вестници, с какво ли не. Голяма част от политолозите и социолозите са обвързани с Костов, докато никой не защитавал ГЕРБ, смята премиерът.
Премиерът обяви за комплимент всичко, казано по негов адрес от Доган, Бисеров, Станишев и Овчаров. Защото българите много добре знаят какво правим, как реагираме .
Затова според Борисов опозицията се опитвала да изнесе политическата борба извън страната, защото щяла да загуби изборите.
Премиерът не отговори на въпроса дали държи на всяка цена да спечели изборите. Изборите са работа на хората. Когото изберат, това е. Според Борисов обаче и в това отношение опозицията си отваряля вратички със заплахите, че няма да признае резултатите от вота, защото изборите щели да бъдат купени. Тогава ако те спечелят, и ние няма да ги признаем, закани се министър-председателят.
Той заяви, че държи този път жена да оглави енергийния регулатор, защото жените по принцип генерирали по-голяма обществено доверие с публичните си изяви.
Борисов е убеден, че ще има арестувани за стрелбата срещу Златомир Иванов - Баретата и повтори тезата си, че след като има произнесена на първа инстанция присъда за организирана престъпна група, тези хора трябва да са в ареста. В същото време той обяви, че разбира главния прокурор Сотир Цацаров, който му се противопостави по този въпрос, тъй като такива били европейските директиви, а в ЕС правата на човека били на първо място.
Само че ние сме призвани да пазим преди всичко живота и здравето на гражданите, допълни виждането си премиерът и заяви, че не е редно да се стига до ситуации, в които арестанти да бъдат по-добре охранявани от хората по селата.
Въпреки твърденията на премиера, скорошно изследване на експерти за състоянието на медиите в България през 2012 г. показа, че средата става все по-лоша, а присъствието на Борисов в нея - все по-голямо.
В края на 2012 г. еврокомисарят по цифровите технологии Нели Крус настоя премиерът Бойко Борисов да предприеме адекватни мерки, за това да осигури медиен плурализъм в България. В края на септември еврокомисарят беше на посещение в България и организира среща с представители на българските медии. На нея тя коментира, че липсата на прозрачност за собствеността и финансирането на медиите е сериозен проблем в страната, като подчерта, че е получила потвърждение за това от самия премиер. Тогава тя определи насилието над журналисти в България като абсолютно неприемливо, автоцензурата - като притеснителна