
© Анелия Николова
Днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) е трето поред от началото на президентския мандат на Росен Плевнелиев. На първата сбирка в края на април м.г. беше обсъдена продължаващата реформа в сектора за сигурност и енергийната ефективност. На второто заседание през юли темите бяха атентата в Бургас и евродоклада.
Резултатите от разследването на терористичния акт в Бургас на 18 юли 2012 г. и нападението срещу лидера на ДПС Ахмед Доган от 19 януари са двете основни теми на днешното заседание на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) при президента Росен Плевнелиев. По двете теми доклад ще изнесе вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов, който в събота съобщи, че ще представи конкретни данни от разследването на атентата в Бургас, но на заседанието ще се прецени какво да бъде оповестено публично.
Това е третата сбирка на съвета от началото на президентския мандат на Плевнелиев, като на предишното заседание, свикано веднага след атентата в Бургас, на правителството беше възложено да актуализира националния антитерористичен план и да анализира защо се стигна до успешната атака.
Президентът Плевнелиев вече няколко пъти подкани кабинета да обяви макар и междинни резултати от разследването. И неколкократно заяви, че няма да бъде посочен виновен за атентата, без да има доказателства за това, които да издържат в съда.
Веднага след атентата на летището в Бургас, при който загинаха петима израелски туристи и един българин - шофьорът на автобуса, Израел обвини "Хизбула", че стои зад терористичния акт. Последва визита на президента Плевнелиев в Израел, предшествана от съвместно заседание на двете правителства там, но резултати от разследването така и не бяха обявени.
Преди две седмици, когато отчиташе първата година от мандата си, Плевнелиев обяви, че не е получавал доклад от спецслужбите, който да хвърля вината за атентата на ливанската шиитска групировка "Хизбула". Повод за коментара му беше информация на израелската телевизия "Канал 2", която преди около две седмици при изненадваща визита на външния министър Николай Младенов в Тел Авив съобщи, че той е занесъл доклад, който хвърля вината за инцидента на "Хизбула". По-късно от външното министерство отрекоха тази информация.
Президентът избегна публично отговора дали върху България е оказван натиск да признае, че "Хизбула" стои зад атентата, като заяви, че "няма да влезем в каквито и да било комбинации или схеми извън нашата демократична отговорност". "България пое инициативата, ние разследваме и ние задаваме задачите и носим своята отговорност. Представете си, че ние посочим някой, защото влезем в схема с някого, ами на следващата минута въпросът ще бъде към главния прокурор на България - а къде са доказателствата", коментира Плевнелиев. И заяви, че България няма да има висока репутация в света, ако удобно посочи някой само защото е влязла в някаква уговорка.
Атентът в Бургас беше обсъждан и на срещата на премиера Бойко Борисов с американския президент Барак Обама в началото на декември миналата година. Тогава Борисов е уточнил, че все още липсват брънки, за да може да се стигне до извършителя и според него американският президент е бил напълно съгласен с българската страна, че трябва още да се работи по случая, за да може събраният материал да издържи в съда. В тв интервю след посещението в Белия дом, в което получи похвали, Борисов каза, че срещата с Обама е била уговорена още, когато президентът му се обадил след смъртоносния взрив на летището.
В началото на януари, заради коментари пред медиите, прокуратурата в Бургас отстрани от разследващия екип следователя Станелия Караджова, заради изнасяне на информация. Тогава тя беше обяснила, че са установени още три лица, съпричастни към атентата (освен загиналият при взрива), а единият от помагачите се е подвизавал с името Ралх Уилям Рико.
Дали и какво ще бъде обявено след заседанието днес, според някой запознати с разследването, може би ще стане ясно в последния момент. Интересно ще бъде какви са събраните доказателства. Досега различни експерти по тероризъм, рядко намираха прилики с почерка на атентатите на "Хизбула". Миналата седмица вътрешният министър отказа да коментира и дали в атентата са замесени лица с двойно гражданство.
Темата на заседанието на КСНС днес е "Рискове и заплахи за националната сигурност, произтичащи от военно-политическата обстановка в Близкия изток", като в тази точка ще бъде коментирана и потенциалната възможност за бежанска вълна у нас. Ще бъде обсъден конфликтът в Сирия, както и случващото се в Иран, Ливан, Турция. Ще има доклади на министрите на външните и вътрешните работи.
В дневния ред на съвета президентът включи и нападението срещу лидера на ДПС Ахмед Доган на 19 януари тази година. Докладчици по темата ще са главният прокурор Сотир Цацаров, шефът на Националната служба за охрана (НСО) ген. Тодор Коджейков и вицепремиерът и вътрешен министър Цветан Цветанов.
Съгласно закона за КСНС негови членове са председателят на Народното събрание Цецка Цачева, министър-председателят Бойко Борисов, министрите на отбраната, на вътрешните работи, на външните работи и на финансите, началникът на отбраната и председателите на парламентарните групи в Народното събрание.