
© Георги Кожухаров
Министерството на отбраната е отговаряло за язовира край с. Иваново, чиято стена се скъса и наводни село Бисер на 6 февруари 2012 г. Тогава загинаха осем души. Това става ясно от съобщение на Районната прокуратура в Харманли, според което делото за наводнението е препратено по компетентност на Военно-окръжната прокуратура в Пловдив.
След трагедията община Харманли и военното министерство започнаха спор кой всъщност стопанисва язовира и кой е отговорен за инцидента. Досега разследването за установяване на причините за трагедията се водеше от районната прокуратура в Харманли.
От съобщението се разбира, че промяната на подсъдността се налага от събраните до момента доказателства, защото към момента на трагедията управлението, стопанисването и поддържането на военния полигон – корпусен учебен център "Корен", е било възложено на Министерството на отбраната.
Язовир "Иваново" попада в границите на този учебен център, като те са установени с постановление на Министерския съвет от 1961 г., когато в управлението на Министерството на отбраната са били предоставени отчуждени 43 418 декара земи за изграждането на полигона.
Оттогава язовирът се ползва от военното ведомство за провеждане на обучения по подводно кормуване и десантиране. За това е бил съставен и Акт за публична държавна собственост№0567/23.04.2003 г., се казва още в съобщението на сайта на прокуратурата.
"Следователно през цялото време - от 1961 г., до момента на скъсването на язовирната стена на яз. "Иваново", задължение на Министерството на отбраната е било да поддържа стената и другите съоръжения в изправност", съобщават още от прокуратурата в Харманли.
Няколко дни след трагедията военният министър Аню Ангелов обяви, че язовирът никога не е бил собственост на военното министерство. "Министерството е събрало документи и данни от Държавния архив, според които язовирът никога не е бил военна собственост. Той е строен през 1963 г. и е бил собственост на АПК - Харманли-юг, на ТКЗС "3 март" - село Иваново, а през 1994 г. е продаден на две земеделски кооперации. Министерството е собственик на част от земята под язовира - тя е била преотстъпена на военния полигон "Корен", но в акта се споменава само земя", обяви тогава Ангелов.
Според Закона за отбраната и въоръжените сили инфраструктурата на отбраната включва и недвижими имоти, обекти и съоръжения, предназначени за провеждане на военни учения, за изпитване на бойна техника и въоръжение, а това обхваща не само правото на собственост, но и граничените вещни права върху чужда вещ, включително и правото на управление.
Предстои Военно-окръжната прокуратура в Пловдив да установи кой е бил ангажиран с управлението, стопанисването и поддържането на учебния център "Корен", в чиито граници е включен и язовирът.
Graf
Рейтинг: 1442 НеутралноА оставката на Аню?
Ecrasez l’infâmeА оставката на шефа на генералния щаб?
Това, кой е "стопанина" на язовира бе известно още като се разбра, че "деренцето" в което се събира водичката му се ползва за учения. Форсират там, далдисват разни с шапки, с техника... с мешки даже.
Абе, комунето делегат на 14 конгрес на БКП и пръв "социалдемократ" от дружината на Сашо Апашо, днешен адмирал на ГЕРБ няма ли да "поеме отговорност", или те вината помат само с мезета?
pentuer
Рейтинг: 624 НеутралноЦяла година им трябваше на властите да стигнат до това
твърдение, сега да видим ще има ли наказани...
traveler1
Рейтинг: 811 НеутралноХайде сега, дружно, чантаджиите виновни за наводнението да съберат парички от собствените си джобчета и да платят щетите и разходите по спасявенето на давещите се!!!
ВѢРНОСТЬ И ПОСТОЯНСТВОАко това стане, значи има спарведливост. Ако не стане, значи продължаваме да живеем в страната на негово недосегаемо величество бюрократа.
ЗаНиЗа
Рейтинг: 2500 Неутрално"съобщение на Районната прокуратура" - със съобщение ли ЩЕ мине властта?! Паметта на мъртвите се погазва отново, а Аню отрича като комунист, какъвто без съмнение е бил...
Направи съд от глината, празнината вътре в него го прави полезен.чобанмахала
Рейтинг: 675 НеутралноЧе това е така ,се знае отдавна. Иначе как държавата щеше да даде пари за къщите в Бисер.Не че гробари не ги взеха.Ако не беше виновна държавата, пари щеше да има колкото за пострадалите в Перник. А фуражката Аню, за възпрепятстване на следстивието - в кауша най напред ,а след това в затвора. Както и за разпродажбата на СУ25 и други въоръжения.
pbd
Рейтинг: 418 Неутрално12 месеца за да се открие отговорника.Яко търсене е паднало. Все едно са разсекретили документи от националната сигурност.Явно не е имало никакъв начин да се замаже истината и излиза чак сега.