
© Юлия Лазарова
Изпълняващата длъжността директор на болница "Шейново" д-р Таня Андреева е предложена за министър на здравеопазването. Тя беше първата от проектокабинета "Орешарски", която официално потвърди, че е кандидат за поста.
Андреева беше избрана за временно и.д. след като през 2011 г. беше отстранен предишния началник на болницата д-р Иван Костов. В началото на 2013 г. Столичната община приключи конкурс за мястото, който при гласуването беше бламиран от групата на социалистите и на практика остави Таня Андреева на длъжността.
За предсрочните парламентарни избори Андреева беше трета в листата на левицата за 25-ти избирателен район в София като една от гражданската квота на БСП.
Д-р Андреева вече обяви в интервю пред Би Ти Ви приоритетите, с които би започнала управлението си. Това са премахването на лимитите за медицински услуги, намаляването на цените на някои лекарства и цялостната реформа в спешната помощ, която включва и инкриминирането на нападенията върху медицински служители.
Ще работи и за нов начин на разпределение на парите в здравеопазването, за да "няма избрани болници, които да бъдат свръхфинансирани, както беше при ГЕРБ" - беше друга заявка на кандидат-министърът. Според нея трябва да се спре и практиката средствата от здравната каса да бъдат присвоявани за финансови дупки в други сектори.
Д-р Андреева обяви, че е приела предложението да оглави здравното министерство и да се присъедини към БСП, защото има много допирни точки с програмата за управление на здравеопазването на левицата.
Политици припомнят, че тя е била активист на младежката организация на СДС, след това е била свързана с "Гергьовден". През 2006 г. става член на управителния съвет на Столичния медицински холдинг като представител от квотата на коалицията БЗНС на Мозер - Демократическа партия - "Гергьовден". Тъй като ръководи "Шейново" при управлението на ГЕРБ, в левицата някои я свързвали повече с партията на Бойко Борисов, отколкото с гражданската квота на БСП. За нея се говори, че се е стремяла повече към кариера в администрацията, отколкото в лекарската практика.
Тя е акушер-гинеколог по професия. Съпругът й също е лекар.
На фона на повишаващата се заболеваемост и демографска криза, като "майка трябва да се намеся, за да гарантирам по-добро здравеопазване", казва тя.