Това беше проба. Протест проба срещу големите протести от зимата. Проба дали политиците ще се вслушат в нашия справедлив гняв". Думите са на Румен Драганов (един от организаторите и участниците на протестите от началото на 2009 г. след убийството на студента Стоян Балтов), който успява да се добере до мегафон малко след 20.30 ч. пред президентството.
До там достигнаха близо 200 души, които тръгнаха от "Орлов мост" на протест срещу проектокабинета на Пламен Орешарски. Акцията беше организирана във Фейсбук, като потвърдилите участие там бяха над 2500 души. Той беше под надслов "Не сме съгласни хора на мафията да станат министри на страната ни".
Вчера Пламен Орешарски, обявен за кандидат премиер на левицата още преди изборите, представи състава на предлагания от него кабинет. Някои от имената в него (кандидат за министър на вътрешните работи бивш директор на ДАНС Цветлин Йовчев, архитект Калин Тихолов, автор на подробния устройствен план за застрояването на дюните в Несебър, номиниран за министър на инвестиционното планиране) предизвикаха смут дори в редиците на БСП. По-рано днес Тихолов се отказа да бъде част от кабинета, а Орешарски представи на президента Росен Плевнелиев номинацията на архитект Иван Данов.
Отначало протестът беше по-скоро хаотичен и рехав, като сред хората се забелязаха лица от зимните шествия - Ангел Славчев и Дончо Дудев, които обикаляха хората.
Малко след 19.30 ч. множеството стана по шумно, чуваха се освирквания и "Оставка" и "Мафия". Две момчета опънаха и плакат "Олигарски, върви си", което се превърна в основно скандиране на шествието. Чуваха се възгласи "И преди, и сега, БСП е мафия". Някои от участниците носеха плакат със снимка на Уго Чавес с надпис "Той ни показва пътя".
"Протестирам против новото правителство. Всички кандидатури приличат на мутри", казва 20 годишната Цветелина. Според нея е по-добре да има нови избори. Тя е гласувала на 12 май, но смята, че вотът е бил манипулиран. Най-често хората използват думата "нагло" - за номинацията на спортния министър, който е професор по синтаксис и останалите предложения.
Към 19:45 часа събралите се излязоха на кръстовището на Орлов мост и го блокираха за около 10 минути. Полицията охранява, но не предприе действия, когато събралите се излезнаха на платното.
Веднага след това протестиращите обявиха, че тръгват към президентството и се предвижват натам. По пътя не ги охраняват полициа, но движението по бул. "Цар Освободител" около 20 часа е спряно частично.
Около 20:07ч. протестиращите стигнаха до сградата на Народното събрание, където освиркват и скандират "Оставка". Около двадесет минути по-късно те поеха към президентството, като продължиха да скандират и свиркат. Там бяха посрещнати от кордон от полицаи без щитове. Прави впечатление, че броят на протестиращите е намалял чувствително. Сред хората се разпространява информацията, че утре в 9 часа, когато парламентът трябва да гласува правителството на Орешарски, природозащитници ще се съберат на протест пред Народното събрание.

© Лора Филева