
© Красимир Юскеселиев
Първан Симеонов
"Ранобудните студенти" обявиха във вторник, че свалят окупацията в Софийския университет напълно. Те заявиха, че са взели това решение, защото тази форма на протест вече не е ефективна, а Аулата се е превърнала в чакалня за оставка. "Правим го, защото, стоейки тук, станахме предвидими за правителството, и излизаме, за да сме трън в очите му", каза Константин Голев.
"Дневник" потърси социолози и преподаватели да коментират промяната, ефектите от студентските действия и какво предстои. Публикуваме мнението на Първан Симеонов от "Галъп":
Закъсня ли началото и закъсня ли краят на окупацията?
- Не са закъснели. Началото дойде точно навреме да отвори "втори фронт" срещу управляващите - при сравнително затихнал протест. Краят (реалният – не този сега) даже дойде преждевременно. Струва ми се, че окупацията си дължеше малко по-продължително и реално блокиране на работата на университета.
Какво постигна и какво не постигна тя?
- Донесе нов пик на протестите – след лятото. Материализира част от и бездруго високия протестен потенциал. Зададе нов тон – така че в първите седмици на ноември оставката отново изглеждаше близо, а играта на изтощаване като че ли пак промени водачеството си. Покрай окупацията дойде и нова радикализация през ноември – голямото шествие на 10-и, ескалация на напрежението дни след това. После дойдоха и партийните митинги, и синдикалният – те се вписаха в този контекст. Така първите седмици на ноември станаха вторичен трус след юни. Неуспехът на окупацията в искането за оставка обаче направи този трус да изглежда като затихване на трусовете.
Ще има ли дългосрочен ефект от нея?
- Да – както и протестите въобще през 2013 г.: не конкретен ефект, но значим генерално. След мащабните протести от 2012 и особено 2013 г. доста неща у нас не са същите.
А краткосрочният ефект към онзи момент също изглежда постигнат – имаше преобладаващо одобрение. Десетина дни след началото си например окупацията беше подкрепяна от близо половината от пълнолетните българи, а в самото й начало може да са били и повече. Около 40 на сто избираха становище "против". Тествахме и поредица твърдения, които ясно показаха, че хората може и да имат резерви към действията на студентите, на като цяло възприемат исканията им за справедливи – само двайсетина процента бяха на обратното мнение. Не беше толкова многобройна и учебният процес в крайна сметка продължи, но тя беше значим обществено-политически сюжет.
В общи линии българите гледаха със симпатия на студентските действия. Образът на активизираните студенти среща и известно одобрение по инерция - младите винаги са били една от обществените групи, към които се гледа с надежда и очакване.
Доколко е значима въобще - все пак, въпреки широката обществена подкрепа, тя не се разрасна?
- Значима е като символ. Може би малко наивен, може би малко прекалено приличащ на хепънинг, а не на реално действие срещу властта. Но дори и само като символ е позитивен обществен знак за гражданска активизация.
Angelina
Рейтинг: 515 НеутралноХората, кои са хората, защо поставя всички под общ знаменател? Не всички подкрепят студентите, защото разумните осъзнава, че тази окупация беше добре дирижирана и следваше определени цели и интереси.
дурак
Рейтинг: 571 ВеселоПърванчо ,
приказките са си приказки - на 25-то число трябва да се плащат Сметките !!
да си млад не е престъпление , но да останеш "млад" когато трябва да си разумен..
това вече е Житейско престъпление
тези , в чиято мелница наливаш вода ще те използват ,
но когато ИМ свършиш работа....те уволняват !
а 25-то число има във всеки месец
dobrich
Рейтинг: 1303 ЛюбопитноНа мене ми е много странно, че студентите прекратиха протестите седмица, след като от РБ им предложиха единодействия за сваляне на правителството?!
дурак
Рейтинг: 571 Весело[quote#3:"dobrich"]На мене ми е много странно,
че студентите прекратиха протестите седмица,
след като от РБ им предложиха единодействия за сваляне на правителството?![/quote]
младостта е дар Божи , както и Бич Божи
всеки се възползва от нея
Freedom of Speech
Рейтинг: 684 НеутралноНека си говорим истините: действията на студените да окупират най-старото висше учебно заведение в България, а това да доведе до окупацията и на други ВУЗ-ове, беше изключително грозно и пошло, защото то лиши хиляди студенти от достъп до онзи храм на знанието, който е свят!
Езикът е машина и не бива да се допуска пружините й да скърцат.По-лошото в случая беше, че за няколко месеца студентите изразиха НИТО ЕДНА ПОЗИЦИЯ, която да защитят. Като латерна повтаряха "Оставка, оставка", но така и не казаха какво трябва да последва след нея.
Още жалко беше, че постоянно меняха позицията си - до обяд бяха на едно мнение, следобед - на друго.
Всичко това доведе до очаквано фиаско и вместо да предизвикат симпатии в обществото, те с право понесоха подигравките му.
bucksatan
Рейтинг: 233 НеутралноДо коментар [#3] от "dobrich":
Не са прекратили протестите, само спират окупацията на СУ.
paf
Рейтинг: 627 РазстроеноОще преди година бях споменавал тук, че младежите трябва да се обединят, да си направят партия и да се явят на изборите 2013г. Не го сториха и ето го вече истинския резултат: разединени и неспособни да достигнат по-значими реалности.
aboto
Рейтинг: 515 НеутралноГ-н Симеонов ,знаете ли какъв резерв ,имат хората към Вас и Вас подобни ?Голям ,резерв ,ГОЛЯМ !
Rage Against
Рейтинг: 1078 ГневноКоментарът е скрит от модераторите, защото съдържа вулгарни, нецензурни квалификации, лични нападки, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на други коментиращи и лица, цитирани в публикациите. Ако въпреки това желаете да го видите, натиснете тук.
тоя урод от Галъп защо не спира да говори?
и постоянното повтаряне на тази мантра е крайно подвеждащо:
"След мащабните протести от 2012 и особено 2013 г. доста неща у нас не са същите."
и какво е различното (или имат предвид, че сме тръгнали по-силно надолу):
- Маяма Нолова подаде оставка след скандалът в Костинброд?
- Пеевски подаде оставка след скандала "шеф на ДАНС"?
- Олигарски подаде оставка след провала с Пеевски?
- Пеевски започна да ходи на работа след като КС три пъти каза, че той е депутат?
- Сидеров напусна парламента след всичките му скандали и лъжи през 2013?
- Чобака подаде оставка след скандалите със заемите, ниската събираемост в бюджета?
та питам пак? кое вече не е същото след протестите 2012 и 2013?
затова се и вбесявам, когато започна да чета мненията на Юрий Асланов, Първан Симеонов, Кънчовците и Стойчовците, Кольо Кольовците, Парамовците и друга червена помийна измет, която изпълзява да си изреди опорните точки и се скрива обратно в канализацията...
stedim
Рейтинг: 2152 НеутралноОтнасям се с уважение към действията на студентите.
doroteus
Рейтинг: 1428 ЛюбопитноДо коментар [#9] от "Rage Against":
Браво!!Докога мошениците от "галъп" ще ни дават тон в живота?
ministry09
Рейтинг: 451 НеутралноДо 9- Така! Браво- отдели на една страна фашистите! Кажи сега,о, болшевики, кои да четем и на кои да вярваме.
Месеци бан заради обикновен въпрос- кога мисли Прокопиев да си плати данъците?Публикувано през m.dnevnik.bg
interesna
Рейтинг: 233 НеутралноПърван Симеонов е най-обективният анализатор.
dedo pepo
Рейтинг: 1309 НеутралноДо коментар [#5] от "Freedom of Speech":
Правилно.
Не поставяха конкретни искания,не излъчиха лидери,отказаха преговори.
kirsner
Рейтинг: 909 Неутрално#5, съгласен съм, че окупацията и протестите като цяло не изразиха нито едно съществено послание каква точно промяна в системата да се направи. А това би означавало какво точно в конституцията искат да се промени и кои закони трябва да се приемат или променят. Само с голо викане "оставка" нищо не се променя.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#3] от "dobrich": ≪На мене ми е много странно, че студентите прекратиха протестите седмица, след като от РБ им предложиха единодействия за сваляне на правителството.≫
Няма нищо странно. Първо, лидерите на летните и на есенните протести целенасочено искат никой да не им се бърка в протестите. Второ, привържениците на РБ не са особено много и нямаше кой знае колко да помогнат. Особено ако протестите са само за оставка и без други, конкретни и важни за обикновените хора от народа искания. Трето, сесията дойде, а масови студентски протести по време на сесия, които имат чисто политически смисъл и не засягат проблемите преди всичко на студентите, е трудно да се поддържат.
А и време е да се разбере, че когато протестите преминат през своята кулминация, без да са постигнали успех, тяхното продължаване няма особено голям смисъл.
matera
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#1] от "Ангелина":
о,я стига с тези комунистически конспирации-все ви се привиждат талъсъми и диригенти!хората не са безмозъчни и слепи и глухи,както ви се иска!
glog
Рейтинг: 684 НеутралноДо коментар [#7] от "paf": ≪Още преди година бях споменавал тук, че младежите трябва да се обединят, да си направят партия и да се явят на изборите 2013г. Не го сториха и ето го вече истинския резултат: разединени и неспособни да достигнат по-значими реалности.≫
Paf, политиката освен много други неща, които младите хора притежават, непременно изисква и едно нещо, което те нямат, което не се придобива бързо и без което воденето на ефективна политика, дори когато има добро желание за това, трудно може бъде осъществено. Това е практическата опитност. А младите хора може и да имат по-голям обем от знания, което не винаги е вярно, но нямат практически опит. Нито в политиката, нито в управлението, нито в живота. А в политиката теорията често е доста далеко и не рядко противоречи на практиката. Една политическа партия, съставена само от младежи, ако успее да вземе властта, е най-вероятно да се издъни в своето управление, именно по тези причини.
glog
Рейтинг: 684 НеутралноИнтервюто е пример на въведената още от 1944 година традиция за бодряшко отчитане на големи несъществуващи успехи. Защото истината е, че в началото протестите имаха значими конкретни странични успехи, но искането на оставка, без да е ясно какво ще стане след нея, ако бъде подадена, самоизолацията от всички политически партии, липсата на разбираеми за обикновените хора от народа и приемливи за тах искания – всичко това, допълнено от постоянните нападки на част от анонимните лидери срещу основната опозиционна партия, ГЕРБ, без която за сега дори ако парламентът се разпусне, сегашните управляващи не могат да бъдат изгонени от властта, предопредели неуспеха на протестите в основното, което те искаха: нови предсрочни избори веднага.
При това положение е необходим обективен анализ за причините, поради които протестите успяха в едно и се провалиха в друго, и то в основното. А вместо това нас ни предлагат подвеждащи релации и закючения, като вероятно ни приемат за слабоумници, които ще повярват на всяка тяхна лъжа.
Peni Nikol
Рейтинг: 7495 Неутралноочакваме че студентите ще продължат с протестите със или без реформаторите . да продължават да напомнят на правителството че някой ги следи за техните беззакония .