
© Красимир Юскеселиев
В решението на ЦИК се посочва, че Земеделският народен съюз на Румен Йончев (ЗНС) получава субсидия. Той обаче отрича
Партиите, коалициите и инициативните комитети, регистрирани като кандидати за евроизборите, ще получат общо 587 хил. лв. от държавата за платени участия в медиите по време на предизборната кампания. В петък Централната избирателна комисия (ЦИК) реши 15 партии и коалиции и три инициативни комитета да получат т.нар. медийни пакети, въведени с новия Изборен кодекс. Целта на финансирането от държавата е да се осигури равнопоставеност в кампанията при отразяването на формациите, които нямат право на държавна субсидия.
Според решението на ЦИК 13 партии и коалиции ще получат по 40 хил. лв., а трите инициативни комитета, чиито независими кандидати не са заличени (Виктор Папазов, Евгения Банева и Румяна Угърчинска-Винсенти) – по 5 хил. лв., както пише в закона.
Коалициите, в които някои получават субсидия, ще получат по-малко пари
Останалите две коалиции – Реформаторският блок и "България без цензура", ВМРО, ЗНС и "Движение Гергьовден" - получават пакети в намален размер, защото част от партиите в тях получават държавно финансиране. Изборният кодекс не указва ясно какво става в такава ситуация, но от ЦИК са разтълкували закона и са определили сума, която отговаря пропорционално на броя партии в коалицията без право на субсидия.
Така Реформаторският блок, в който от 5 партии 4 не получават финансиране от държавата, ще получи 4/5 от пакета – 32 хил. лв. В блока само формацията на Меглена Кунева "Движение България на гражданите" има субсидия. Останалите партии, преминали бариерата от 1% на последния парламентарен вот, се явиха в коалиции и така загубиха финансирането си.
Според ЦИК коалиционният партньор на Бареков получава субсидия. Той отрича
В решението на ЦИК се посочва, че в коалицията от 4 партии около "България без цензура" (партията на бившия телевизионен водещ Николай Бареков) субсидия получават ВМРО и Земеделският народен съюз (ЗНС) на Румен Йончев, който до февруари беше депутат от гражданската квота на БСП, а сега е независим. Така коалицията ще получи 20 хил. лв. - половината от пакета.
Пред "Дневник" Йончев отрече да получава финансиране от държавата. Партията му не е коалиционен партньор в "Коалиция за България", в която е БСП, и според годишния финансов отчет пред Сметната палата не е получавала субсидия през 2013 г.
Според говорителя на ЦИК Александър Андреев аргумент за решението на комисията е, че отцепилият се депутат с напускането на парламентарната група носи със себе си и държавната субсидия, която му се полага. Тази възможност обаче беше премахната с новия парламентарен правилник през 2013 г. и така парите отиват в партията или коалицията, в чиято листа е бил депутатът, освен ако няма допълнително споразумение.
От ЦИК посочиха, че ако Йончев или коалицията имат претенции, могат да обжалват решението на комисията.
За медийни пакети ще отидат с 1.4 млн. лв. по-малко от планираното
Общата сума от 587 хил. лв. за медийни пакети не е окончателна, тъй като двама от независимите кандидати, заличени от ЦИК, обжалват решението на комисията за заличаването си – Алекс Алексиев и Николай Йовев. Дори да останат в изборната надпревара обаче, те ще получат само по 5 хил. лв. и парите няма да надхвърлят 600 хил. лв. План-сметката за изборите, приета от Министерския съвет в края на март, предвиждаше за медийни пакети 2 млн. лв.
Парите са за платени участия в частните и държавните медии. За да се контролира изразходването на средствата, ЦИК ще превежда сумите направо на медиите, и то след като получи доказателства за извършената услуга.
Партии и коалиции, които ще получат по 40 хил. лв. за медийни пакети:
1. "Българската левица"
2. Партия на зелените
3. Зелена партия
4. Християндемократическа партия на България
5. Българска национално-патриотична партия
6. "Синьо единство"
7. "Българи за алтернатива на страха, тоталитаризма и апатията" (БАСТА)
8. Коалиция АБВ - "Алтернатива за българско възраждане"
9. Коалиция "КОД - Антония Първанова, Илиана Раева - ОБ, НДСВ, СДП".
10. Съюз на комунистите в България
11. Българска комунистическа партия
12. Зелените
13. Коалиция "Националистически партии на България" (НПБ)
Коалиции, които ще получат медийни пакети в намален размер:
1. Реформаторски блок - 32 хил. лв.
2. "България без цензура, ВМРО-БНД, Земеделски народен съюз, Движение Гергьовден" - 20 хил. лв.
Независими кандидати, чиито инициативни комитети ще получат по 5 хил. лв.:
1. Виктор Тенчев Папазов
2. Румяна Вълчева Угърчинска-Винсенти
3. Евгения Златева Банева
wwwto4kacom
Рейтинг: 383 Неутралноняма безплатен обяд, ще си плащаме за цирка който предстои
Натътрузен десебар, слуга на БСП
Рейтинг: 1059 НеутралноЗа получовек - половин пакет. Нормално.
Няма шики-мики.АзКлавдия
Рейтинг: 948 Неутрално"Пред "Дневник" Йончев отрече да получава финансиране от държавата. Партията му не е коалиционен партньор в "Коалиция за България" и според годишния финансов отчет пред Сметната палата не е получавала субсидия през 2013 г." А тогава Йончев какво диреше в Народното събрание, като не е от КБ??
Доброто е заразноsofialand
Рейтинг: 229 Неутрално[quote#2:"Черен Гологан"]За получовек - половин пакет. Нормално.[/quote]Трудно се брои и за човек, но карай, нали сам твърдеше, че няма да получава субсидия?
oex13531876
Рейтинг: 450 Весело5 хил. за Банева ! Резил !!!
Geoimg
Рейтинг: 742 ВеселоБюреков си има банка
*Лауреат на Нобелова награда! ГРАЖДАНИН! БЕЗПАРТИЕН!!!doroteus
Рейтинг: 979 НеутралноДо коментар [#2] от "Черен Гологан":
Правите му комплимент като го наричате получовек,но нейсе!И половин субсидия от държавата/т.е. от нас/ му е много !Той е един преуспял и състрадателен индивид !
Желая му "успех" с 0,001 % /колкото са членовете на семействата на коалиционните му партньори/!С това искрено пожелание - На добър час на Дудука!
dragoman
Рейтинг: 229 НеутралноИ все пак нищо не се произнесоха за кражбата на лични данни.
bora bora
Рейтинг: 1014 ЛюбопитноПоловин медиен пакет,
и цял, биля два шута в г****!
Абея не може ли ние да съберем малко пари и да платим на телевизиите ,да не го показват тоя врунгел бе?
xm...
Рейтинг: 3503 ВеселоУау!
От списъка излиза, че имаме цели три "зелени" ...Партия на зелените, Зелена партия и Зелените!
И къде са гледали съдът и ЦИК при тези "китайски" регистрации в стил "АдиБас"?
Аз вярвам, че е нарочно ...
anitamihaylova
Рейтинг: 395 НеутралноА тези пари излизат от нашия джоб... Нещо не ми е ясно, защо трябва да поучават още средства под формата на медийни пакети... И пак се наблюдава недомислие според мен, ако трябва всичко да е обективно, и на всеки да се даде време, защо тази разлика в средствата?
sapundzieva
Рейтинг: 395 НеутралноХем ще плащаме тия медийни пакети, хем ще гледаме в голямата си част старите филми от предишните избори.
adam1966
Рейтинг: 560 НеутралноАми сега ? Той Н.Б. е свикнал без медийни пакети да се справя ! Как поне една медия не го подкрепи ! Дано му стигнат личните спестявания ! Света е жесток към народните будители !
Trayan
Рейтинг: 907 НеутралноЗначи вЕрно този клоун ще участва в избори. Аз си мислих, че това е само медиен цирк и комедия, направена с лош вкус.
Мислете с главите си! Ако сте сгрешили с царя и пъдаря, сега поне не грешете с помияра!
shopar_posten
Рейтинг: 395 ВеселоЩе видят те - като стане премиер тъпкано ще им го върне
turlakov
Рейтинг: 395 НеутралноЗа мен това си е живо прахосване на пари. Да не обиждам господата и госпожите политици, но на хората им е писнало да им плащат за всичко.
anthony68
Рейтинг: 229 НеутралноЗа пореден път в България, някои са по-равни от други.
koiot
Рейтинг: 577 ВеселоИ накрая пак излезе,че ставало въпрос за пари.
писнало ми е от левичариkrasnoselo
Рейтинг: 460 Неутрално[quote#15:"shopar_posten"]Ще видят те - като стане премиер тъпкано ще им го върне[/quote]Ако стане премиер, ще бъде като за половин премиер
mathilda
Рейтинг: 229 НеутралноА колко по-лесно би било просто да изложат позициите и платформите си в дебат, а тези пари да отидат за нещо по-смислено. Хем предизборните цикрове ще ни бъдат спестени.
Танас
Рейтинг: 1391 Любопитно1. "Българската левица"
Цацарoff - Оставка ! >:-)10. Съюз на комунистите в България
11. Българска комунистическа партия
13. Коалиция "Националистически партии на България" (НПБ)
--------->>>> ----------->>>> ----------->>>>
Тия от къде толко комунистически партии цвъкнаха !
Някои от тях няма да имат и по глас на всяко левче от субсидията и ако е така дали ще връщат пари ?