
© Юлия Лазарова
Каква ще е съдбата на 42-ото народно събрание след три поредни провалени заседания и колко още ще продължава агонията? Този въпрос обиколи кулоарите на парламента днес, след като ГЕРБ и "Атака" отново блокираха работата му.
БСП и ДПС ще изчакат утрешните политически консултации между парламентарните сили за постигане на съгласие за дата на предсрочните избори (оттам и за оставката на кабинета "Орешарски"), както и кои законопроекти да бъдат приети до края на този парламент. Процедурата за български еврокомисар и споразумението с ЕС за новия програмен период 2014-2020 г. също ще влязат в дискусиите.
Преди ден лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов заговори за избори в средата на септември, макар че трите дати, по които се постигна консенсус на Консултативния съвет за национална сигурност, са 28 септември, 5 и 12 октомври. От БСП отговориха, че са готови на избори и в средата на септември, като напомниха, че са искали да са възможно най-скоро, дори в края на юли. ДПС застъпва тезата за избори на 12 октомври, след като първоначално беше за края на ноември или началото на декември.
След като десетте дни след консултативния съвет при президента не донесоха яснота докога ще работят това правителство и този парламент, Росен Плевнелиев призова вчера партиите да се придържат към уговореното на 17 юни. "Когато обещаете нещо, свършете го. Само така гражданите ще имат повече доверие в институциите", обърна се той към българските политици.
Въпреки заявяваната готовност за бързи консултации, без отлагане, за да има "бързи избори, без отлагане", разговорите между парламентарните групи се забавиха повече от десет дни, и то все заради ангажименти на председателя на БСП Сергей Станишев в Брюксел. През това време Бойко Борисов успя да се откаже от консултациите заради нарушени уговорки от срещата при президента по законодателната програма на парламента, обяви "война и реваншизъм до дупка" на управляващите, а впоследствие реши да се включи в разговорите, за да не бъде обвинен, че ги проваля.
Все още не е ясно дали всички партии ще се отзоват на изпратената във вторник покана от лидера на БСП Сергей Станишев. До момента нито една не е отговорила официално. ДПС ще се включи. Последната информация от ГЕРБ е, че ще участва, макар че председателят на групата на левицата Атанас Мерджанов се усъмни след днешното "бламиране" на Бойко Борисов от депутатите му. Представителите от "Атака" през последните три пленарни дни не идваха в парламента, лидерът им Волен Сидеров обаче се обяви за бързи избори в края на юли и беше доволен от постигнатото съгласие за консултации.
Настроенията в партиите, подкрепящи кабинета, са утре да се договори работата на Народното събрание и приоритетните закони за следващите две-три седмици. Това означава, че оставка на правителството може да се очаква около 20 юли.
Според зам.-председателя на парламента Алиосман Имамов (ДПС) депутатите трябва да се фокусират върху законите, които не са чисто политически, а са свързани със започнати евросанкции срещу България. Същата позиция споделят и в ГЕРБ, а БСП определи като приоритетни законите, които са включени в проекта за програма на депутатите за тази седмица - здравната реформа, автомобилните превози, закона за защита на растенията (заради течаща срещу България наказателна процедура от ЕК).
Ако консултациите утре се провалят, не е изключено оставка на кабинета да има още следващата седмица, намекнаха депутати от управляващите партии. Социалисти допуснаха, че вероятно ще бъде направен нов опит за разговори в началото на следващата седмица, ако и той се провали - тогава очакват Станишев и премиерът Пламен Орешарски да предпочетат скорошна оставка на правителството. "Неопределеността и хаосът продължават в парламента. Ако наистина е така и утре, и в следващите дни, това със сигурност ще ускори датата на изборите и всички процедури, свързани с изборите", смята и Алиосман Имамов.