
© Юлия Лазарова
Парламентът остана зад металните заграждения в продължение на 417 дни.
Отиващото си 42-ро Народно събрание е с най-краткия живот след демократичните промени - 442 дни (до 5 август, когато ще бъде разпуснато с указ на президента), от които 417 оцеля зад метални заграждения, бронирани коли на жандармерията и живи полицейски вериги. Този парламент наруши традициите с отказа на опозицията да участва в ръководството му (само БСП и ДПС излъчиха зам.-председатели на Народното събрание), а в края на управлението мандатоносителят - социалистите, се превърна в опозиция на собствения си кабинет. Своеобразен прецедент стана изненадващото решение на зам.-председателя на Народното събрание Христо Бисеров (ДПС) тихомълком да обяви, че напуска парламента и политиката, а три дни по-късно да бъде обвинен за пране на пари, след което темата се потули.
Кворумът и "златният пръст" на Волен Сидеров
Трудната работа на Народното събрание беше предначертана от конфигурацията на силите след предсрочните избори през май 2013 г. - изравнени 120 депутати за БСП и ДПС и за ГЕРБ и "Атака". Затова и кворумът се оказа най-тежкото изпитание за решилите да управляват без математическо мнозинство БСП и ДПС.
След като лидерът на "Атака" Волен Сидеров осигури кворум на парламентарното заседание за избора на кабинета "Орешарски", ГЕРБ заговори за новата тройна коалиция. Опитите да се избяга от това клеймо останаха без успех.
Изборът на депутата от ДПС Делян Пеевски за председател на Държавната агенция "Национална сигурност" (ДАНС) и последвалите многолюдни граждански протести разклатиха и бездруго крехкото мнозинство в парламента. След отмяната на избора му Пеевски не дойде нито веднъж на работа и така БСП и ДПС можеха да разчитат на максимум 119 депутати.
© Анелия Николова В последните седмици на парламента празната зала беше обичайна гледка
ГЕРБ обяви, че напуска парламента, а Сидеров декларира, че няма да дойде, докато вътрешният министър Цветлин Йовчев не осигури "нормални условия" за работа на народните избраници. Така се стигна до техниката "контрапротест", който осигуряваше коридор за депутатските автомобили. А Сидеров си намери оправдание да ходи в парламента ту с гумена полицейска палка, ту с огнестрелно оръжие.
В последния месец от мандата хората на Сидеров напуснаха парламента, като част от депутатите му дойдоха само за гласуването на оставката на кабинета "Орешарски" на 24 юли. Това пък развърза ръцете на ГЕРБ за пазарлъци и саботиране на работата на парламента. Финалните гласувания в Народното събрание минаваха по-често с гласовете на ГЕРБ и ДПС, а на Борисов му се налагаше да се изяснява и пред журналисти в кулоарите на парламента, и в социалните мрежи, че "няма и няма и да има коалиция с ДПС".
Пропукване в ГЕРБ, монолитна "Атака" почти до финала
За разлика от предишните две събрания, в които парламентарната група на "Атака" беше разтурена или сведена до санитарния минимум от 10 депутати, в този мандат групата на Сидеров останата монолитна почти до финала. Само преди седмица Димитър Аврамов обяви, че напуска групата на Сидеров и се присъединява към "България без цензура" на Николай Бареков.
© Дневник Волен Сидеров в типичния си агресивен стил
В опозиция ГЕРБ обаче се пропука - дали заради отпадането от власт или под външен натиск и изкушение. Първият напуснал беше Георги Марков от Свищов (Великотърновски избирателен район) - в началото на декември 2013 г. Той обясни решението си с недоволство от действията на зам.-председателя на ГЕРБ Цветан Цветанов и от вземането на решенията в партията "от министрите, които не знаят как се прави предизборна кампания".
Седмица по-късно го последва Светлин Танчев, за да завие към Николай Бареков и "България без цензура" след това. В "групата" на депутатите на Бареков се причислиха синът на ботевградския кмет и втори мандат депутат от ГЕРБ Даниел Георгиев, както и земеделецът Румен Йончев, който стана народен представител от т.нар. гражданска квота в листите на БСП.
© Георги Кожухаров Лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов, който макар и не за първи път избран за депутат, прие да е народен представител. Той идваше в парламента всяка сутрин - често преди 8 ч., а минути след 9 ч. напускаше пленарната зала, отговаряше на репортерски въпроси пред стаята си и още преди 10 ч. си тръгваше.
Сред отцепилите се от ГЕРБ беше и шефът на Националната агенция за приходите по времето на кабинета "Борисов" - Красимир Стефанов. Той остана за половин година "независим" депутат, без да дойде нито веднъж в парламента, а след това напусна и Народното събрание. Изненадващо решение да излезе от Народното събрание направи и бившият зам.-министър на финансите в кабинета "Борисов" - Владислав Горанов. Той остана икономически експерт на партията, участва в разговорите за решаване на ситуацията в банковия сектор.
Резилът
Ако има нещо по-скандално от избора на Делян Пеевски за шеф на ДАНС, което все пак е решение на управляващите, то това е т. нар. мораториум върху продажбата на земеделска земя да чужденци до 2020 г. Подведени по всеобщата лудост и популизъм (по Бойко Борисов), ГЕРБ, "Атака" и БСП приеха едно на практика неработещо решение с нищожна правна стойност, противоречащо на Конституцията и на Договора за присъединяване на България към ЕС.
Тогава най-европейски постъпи ДПС, която гласува "против". Заедно с депутати от левицата сезираха Конституционния съд и той отмени мораториума. "Това е юридически абсолютно несъстоятелно решение, но политически е доста показателно и симптоматично за реалната същност на политическите сили, които днес участват в управлението на държавата под една или друга форма. Този казус показа, че единствената евроатлантически ориентирана партия е останала ДПС", коментира тогава Четин Казак, който по-късно оглави правната комисия.
Изборният кодекс - прах в очите
В разгара на протестите, за да оправдаят оставането си на власт, управляващите хвърлиха прах в очите на гражданите с обещания за нов Изборен кодекс. Оратор по темата и автор на кодекса беше зам.-председателят на парламента Мая Манолова (БСП), по чиято идея в този парламент беше създадена и комисия за взаимодействие с гражданите. В тази комисия обаче участваха протестиращите през февруари 2013 г. преди оставката на кабинета "Борисов", техни бяха и исканията за повече мажоритарност в изборните правила.
Същите "граждани" се включиха и в многобройните, но безплодни дискусии по новия Изборен кодекс. Подготовката му отне половин година, споровете между партиите се проточиха още близо три месеца и крайна сметка правилата бяха приети в края на февруари тази година, не се отличаваха особено от кодекса "Фидосова". Основната разлика е, че се въведе гласуване с преференция за местните и парламентарните избори, а тази за евровота сработи, както се видя на 25 май с казуса 15/15.
Нов закон за наши хора
И този парламент на изневери на традицията да променя или приема изцяло нови закони само за да смени състава на един или друг регулатор. Така стана с новия закон за Сметната палата, с който членовете бяха разпределени по формулата 4:4:2 за БСП, ДПС и "Атака" и беше сменен дългогодишният председател на одитната институция Валери Димитров с Лидия Руменова. С промяна на философията и структурата на палатата беше подменен и целият й състав.
С нов закон за МВР пък правителството бетонира за пет години напред главния секретар на министерството Светослав Лазаров. И даде основание на министъра за назначения в последния момент без провеждане на конкурси.
Творчеството на Пеевски
Единствената законодателна инициатива на постоянно отсъстващия депутат от ДПС Делян Пеевски - т.нар. закон, ограничаващ офшорките, успя да просъществува едва половин година, след която другият му съавтор - Йордан Цонев, поиска да го смекчи.
© Юлия Лазарова Депутатът от ДПС Делян Пеевски беше редовен в първите три седмици на парламента, но след злополучния му избор за шеф на ДАНС спря да идва на работа в Народното събрание. Колегата му Йордан Цонев го оправда, че работата на народния представител не е само в централната сграда на парламента, а в избирателния район и в бившия Партиен дом.
Законът за икономическите и финансовите отношения с дружества, регистрирани в юрисдикции с преференциален данъчен режим, свързаните с тях лица и техните действителни собственици, въведе забрана за участие в 28 дейности за компании, регистрирани в офшорни зони. Между тях са забрана за получаване на концесия, участие в приватизация, собственост в професионалните спортни клубове, в мобилните оператори, в енергийните и водните компании, медии, социологическите агенции, банки и пенсионно-осигурителни дружества. Законът беше мотивиран с нуждата да се изясни кои са действителните собственици на офшорните компании, участващи в най-привлекателните сфери от икономиката на страната, но се оказа, че допуска сделката за продажбата на "Булгартабак" на неназовано физическо лице, както и обявяването за инвеститор клас А на компанията, която иска да строи ваканционно селище в местността Карадере.
Този парламент приключва мандата си и с рекордно нисък рейтинг. Според данните на "Алфа Рисърч" от април доверието в Народното събрание е с критично ниво от 8% срещу 63% недоверие. Отношението към работата на председателя на парламента Михаил Миков е 17%, но негативните оценки продължават да доминират (53%). По данните на "Галъп" доверието в парламента през юли спада до нива, сравними с тези от втората половина на управлението на тройната коалиция. Доверие в Народното събрание имат само 12% от анкетираните, а недоверие изразяват 78%.
442
Рейтинг: 1212 НеутралноДа опазиш народните избраници от избирателите им си е сериозно постижение, как не се сети Йофчеф да си го отбележи !!! На следващите обаче ще им е нужно нещо по-сериозно, щото, както се канят да ударят тока, тези решетки нЕма да са им достатъчни да ги опазят от любовта на матряла.
historama
Рейтинг: 3710 НеутралноОградата покрай НС е доказателство, че има нещо нелигитимно в тази институция, има страх от суверена, гласоподавателя. Уж институцията е избрана от народа, а пълни гащи от близостта с него. Просто не се сещам за европейска държава, в която парламентът да е охраняван по този начин, с подобни железарии.
Проблемът е в Конституцията, която позволява "нелегитимен избор"
izabell
Рейтинг: 1285 НеутралноГлавен виновник за провалената година и за трудните дебати в 42-то НС имаха БСП и по-точно авангардната група начело с Мая.Манолова не можа да намери диалог с Борисов, а на инат не се работи.
Пеевски си беше отделен случай и тепърва ще се развиват нещата около него.
Жалко Мая,БСП бяха ти дали всичко,не оправда доверието.
КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ
Рейтинг: 762 НеутралноДо коментар [#1] от "442":
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/На белият автобус му е сменено стъклото, почистен е и чака.
Alexander97
Рейтинг: 2867 ВеселоКакто и да го гледаме - това Н С стартира незабравима "реформа" - през цялото време работиха зад металните огради!
Незабравимо!
Храбър
Рейтинг: 3335 Неутрално[quote#0:"статията"]...мораториум върху продажбата на земеделска земя да чужденци до 2020 г.[/quote]
"Безнаказаността на похищенията и произволното разполагане с притежанията на повалените стари имуществени прослойки след 9-ти септември има като пряко следствие създадената и поддържана политическа обстановка за корупция"А как тогава министерството на земеделието успяло да продаде евтино земя за Южен поток?
КОТАРАКЪТ В ЧИЗМИ
Рейтинг: 762 Неутрално[quote#6:"Храбър"]А как тогава министерството на земеделието успяло да продаде евтино земя за Южен поток?[/quote]
Глупостта е дар божи, но с него не трябва да се злоупотребява. /Ото фон Бисмарк/С неземна наглост!
Неделчо Атанасов
Рейтинг: 374 НеутралноСега е време за въпроса "защо" - защо все пак управлява това правителство и парламент при негативите за бъдещето на трите партии, до които то ще доведе? За повечето от нас е ясно - за да служи на Москва /южен поток/, да се откраднат 3-4 млрд., да се вкарат в държавния апарат верни другари и петоколонници. Но мисля, че има и за нас голяма полза - да разберем. че има смисъл и трябва да гласуваме и че само с нашите гласове може да има парламент и правителство, които постепенно да демонтират мафиотската държава на прехода.
spiegel
Рейтинг: 1763 НеутралноЗа това Народно събрание има само едно определение - превратаджийско. То имаше нулева легитимност и затова му трябваха огражденията и пазвантите.
SeoKungFu
Рейтинг: 688 НеутралноПрилича на кочина, свинарник или кошара с тея огради
╠╩╦═╬♥∩♥{(::○::SeoKungFu::○:::)}♥∩♥╬═╦╩∞briton
Рейтинг: 393 Неутрално"След отмяната на избора му Пеевски не дойде нито веднъж на работа" - култово. Къде другаде може да се случи това, освен в БГ парламента?!
Бойко е зависимЗа оградите нямам думи. Станах за смях пред неколцина мои гости от чужбина, когато ги разхождам напред назад.
райничка цветкова
Рейтинг: 636 НеутралноТака се пазят хората с мръсни съвести. Почтенният човек няма нужда от огради и пазванти.
Chavo64
Рейтинг: 374 РазстроеноЕдна от най срамните страници в политическата история на България. Тия са сравними само с ония, пожелали България да стане част от СССР. А, те били същите!!!
chavo64123
Рейтинг: 479 НеутралноНай-лошото е, че не бе свалено пряко от опозиция, а от вътрешни уговорки на Четворната коалиция. И още по-лошо - не беше свалено от гражданите.
Kолко българи са нужни, за да завинтят една крушка? Трима. Един, който да я смени и двама, които да спорят колко старата е била по-добра.Ако сега ГЕРБ се изгаврят и направят коалиция с ДПС, мисля, че това вече ще доведе до някакво по-силно гражданско общество...
Pandipool
Рейтинг: 564 Разстроено"Делян Пеевски беше редовен в първите три седмици на парламента, но след злополучния му избор за шеф на ДАНС спря да идва на работа в Народното събрание."
Че защо да ходи на работа ? Каква работа?
Дневник:Анкета за или против новият сайт
Рейтинг: 531 ВеселоДруго ако не, със сигурност не ни е скучно с нашите политикани.
Да мразиш е сериозно занимание. Имаш ли толкова време, да се "забавляваш" с това ?!?Я си представете изведнъж всичко да тръгне както трябва, и да речем нравите да са като във шведският парламент.
Скукааааа, скукаааааа.
А сега всеки ден нови "върхове и достижения", които ни поднасят родните политикани. Е, солено ни излиза тази "веселба", ще кажете, но кеф цена няма нали ?!?!
Танас
Рейтинг: 1316 НеутралноНай - гьонсуратското и нагло правителство след това на Жан Виденов а той поне си беше партиец а тези не знаят какво приказват един път били експертно друг път били програмно но със сигурност са най - ограбното правителство.
Цацарoff - Оставка ! >:-)hodounski
Рейтинг: 2949 НеутралноНай-лошото е,че тези депутати /всичките/ са с много нисък интелектуален капацитет в сравнение със средния българин.Кой ще ги уважава и ще им има доверие,освен група маргинали?
tsvetko_51
Рейтинг: 1821 НеутралноДо коментар [#2] от "historama":
.
Не в самата институция, а в тези избраници, които трябваше да я представляват и дотам се престараха в представянето и, че поне в очите на управляващите и най-експертното правителство, единствения вариант да влизат и излизат от НС, беше като оградят половината от два площада - едно достойно за "експерта" Йовчев решение.
Виждате, че пъдарското е живо в него, той тръгна да огражда и България, използвайки ситуацията да реализира и някоя и друга партийна далаверка - бизнеса също иска подкрепа
Jean-Luc Picard
Рейтинг: 374 НеутралноАз лично винаги ще помня годината на 42-рото НС с огромния срам, който ме обзе, че съм се родил и живея в България.
BG от Тук!!
Рейтинг: 374 НеутралноОГРАЖДЕНИЕТО ПРАВИ СИЛАТА
chicago514
Рейтинг: 1952 НеутралноАми така става когато всичко се прави на принципа-Я не сакам на мене да ми е добре,сакам на Вуте да му е зле.Така става когато се забравя,че депутатите трябва да работят за подобряване и за жизнения стандарт на народа си,а не само на своя.Така става когато задкулисието заедно с безпринципността,лъжата,егото,алчността вземат връх над политиката за проспиритет на България и по добър живот на хората.Надявам се,че повече няма като коне с капаци да търпим политиците независимо за кого сме гласували и ще им казваме от какво сме недоволни чрез гражданските движения и дано този път,следващите управляващи разберат,че единствено важно за тях е повишаване благосъстоянието на народа.Личните им разпри не интересуват хората.
Петър Самсонов
Рейтинг: 4116 НеутралноИ аз ви питам, господа избиратели, в коя страна комунистите не са диваци и варвари?
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън Чърчилdedo pepo
Рейтинг: 1204 НеутралноДо коментар [#23] от "Депутат 241 - ИЗБИРАЙ УМНО!":
А най-големи в ГЕРБ.
Сотир Методиев Пеевски
Рейтинг: 484 НеутралноА онова нещо станишев, искало да става премиер и да довършва мандата...направо не е за вярване...
"ПОЛИТИЧЕСКИЯТ ЕЛИТ" в БГ - ПРЕСТЪПНИ ГРУПИРОВКИ, МАСКИРАНИ КАТО "ПАРТИИ"xmm
Рейтинг: 1054 ВеселоКато гледам снимката.....един "дувар" и няколко зли кучета много ще тичат на сградата...
Jessika
Рейтинг: 1457 ГневноПри това Народно събрание парламентаризмът стигна дъното.
Виктор Юго: „Общество, което не иска да го критикуват, прилича на болен, който не разрешава да го лекуват.”Срам.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноЯсен, точен и конкретен анализ. Добре написано.
Не знаех, че шестима от ГЕРБ са ги напуснали. Това са 6% и 70 хиляди гласове.
dissident
Рейтинг: 740 НеутралноВсяка една партия е виновна.
Парламент идва от parle - говоря. ГЕРБ дори не искаха да влизат, камо ли да говорят.
А оградата, е обида за народа.
Peni Nikol
Рейтинг: 6676 НеутралноТова говори колко драго ни е да ги гледаме и депутати и правителство . Да се измитат по скоро ,че са срам за България.
роджър
Рейтинг: 845 НеутралноТова се случи след костинбродския държавен преврат !
https://www.youtube.com/watch?v=7wBkJ8oIvRgА неговата /една от/ изпълнителка стана зам-председател на /все пак/ парламента ... това е една от най-големите ОБИДИ към българина !!!
Коки
Рейтинг: 531 НеутралноДемокрация по комунистически - това предлагам за заглавие на статията...
today
Рейтинг: 745 НеутралноА кога ще се спазва правилото ако служителя не се яви на работа 3 дни без уважителна причина, да бъде уволняван дисциплинарно? Какви са тия депутати, ходят когато си искат на работа?
Борбата с корупцията в България е като риболова по Discovery. Хващат ги, показват ги, и ги пускат!GreenEyes
Рейтинг: 2437 НеутралноАми заграден ще е тав.Шишрски, как няма да е заграден - Русия далеко, Бог високо, няма кой да помага, освен нашенските задунайци. Товаришч шишарски беше пътник още от самото начало на пуча. Беше заложил на куцо куче в гонката и не си беше сверил часовника "Пальот" с европейско време.
Българо-съветската дружба, с лек натиск от страна на съветското пасольство в София, му коства поста и будушчето.
antonio_vivaldi
Рейтинг: 2605 НеутралноНадявам се ,че едно от първите неща, които ще направи служебното правителство е да премахне тези огради около парламента.