Да, наистина от първия дъжд няма да се разпаднат, ама от първия ураган? А от първия огън?
Като икономично решение стават, но по всички останали съпоставки едва ли биха могли да имат предимство пред тухлата.
...стените дебели 45 см...?
Вълкът от приказката за трите прасенца ще има да духа...!
...Има възможност да се правят каменни къщи, конопени и др...?
Конопена къща? Това му трябва на човек - прибира се вечер, изритва затворените обувки, завива си един масур от стената - нирвана...
Всъщност в цялата тая идея има доста хляб, ако се реализира както трябва (не за масура от стената, а по принцип)! По-еко от това - здраве...
[quote#1:"sparti"]А от първия огън? [/quote]
Няма проблем - стегнатата слама, особено когато е и обработена правилно, гори изключително трудно. Ако не вярваш - опитай се да разгориш пачка вестници. Ама първо ги измажи с глина / или някаква друга мазилка/
[quote#2:"Без соц"]Подобна къща има в Лайпциг,мой познат твърди,че има съвсем малки разходи по отоплението й. [/quote]
Ако къщата се запали предполагам, че съседите също няма да имат разходи по отоплението. Поне докато гори.
Не съм против иновациите, но сградата е комплексна система, за разлика от колибата.
Примамлива идея.
Ще насадя няколко декара с коноп,полицаите ще го ожънат,ама дали ще ми го закарат до къщата?
Ще ги накарам те да го редят на стените,за да се убедят.
После-кеф.
Масово, по екзотични дестинации на тропиците, най-скъпите места за настаняване са не стандартните хотели, а самостоятелни вили. И в 90% от случаите, тези вили са с покрив от палмови листа. И като се има предвид, че на тропиците си има дъждовен период от по минимум 3-4 месеца, не ръми, а се излива като из ведро, ураганните ветрове също не ги подминават, вероятно има причина да ги правят по този начин.
такива къщи в бг са повече от 1. има във варна, хотница, гърмен и тн.
в статията не е споменат акустичният комфорт, който осигурява балите. както и 6 см глинена мазилка води до добро естествено регулиране на влажността.
моля къща от сламени бали да не се бърка с плетарка. технологията е американско изобретение, след изобретяването на балиращите машини. първите къщи вече са над 100 години и все още са живи здрави. питайте чичо гугъл за повече инфо.
иначе си е къща като къща - прави си я семейството за себе си с много труд, пот, сълзи и любов.
[quote#7:"vladek"]Еко къща с пластмасова дограма!?!?
Много еко...[/quote]
Дървеният стъклопакет е по-скъп и от алучиния, и от певецето. Ако си построил цялата къща със слама, мисля, че не е никакъв грях, да избереш певеце. От културно-философска гледна точка, за една дървена дограма са отишли дървета. Виж за дограма от рециклиран материал не зная - може и да има, но да се упреква човекът за това е дребнаво.
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"
от Кладница до центъра на София са 25 км, ако човекът има намерение да ги взема с колелото през цялата година, много хубаво; в противен случай нафтата дето ще я гори ежедневно (2-3 литра поне) навярно е специална и изключително екологична ...
До коментар [#21] от "彼得。斯托亚诺夫":
нищо подобно, нека човека си живее на село, и аз бих ... но просто ме дразни лицемерниченето колко било еко. ако къщата му беше на 100м от спирка на градския транспорт, твърдо щеше да е по-"екологичен"! твърдо в гъстонаселените райони е по-гадно да живееш, но пък могат да бъдат значително по-ефективни ...
странен аргумент. човекът има парцел в кладница, решил да строи еко, вие го корите, че не си продал парцела в кладница за да си купи панелка в люлин (до метрото).
До коментар [#23] от "彼得。斯托亚诺夫":
първо:
"В опит да смени софийския апартамент с нещо на по-спокойно"
и второ: не го коря, че е отишъл да живее на село, още по-малко, че строи сламена къща. укорявам полупълната информация в статията (дали е вина на господина, или на госпожата журналист не знам), оставяща впечатление, че това му решение е изключително екологично, но за съжаление реалността е малко по-различна.
не разбира се, не е изкл еко решението. искат да се махнат от софия и да живеят на "чист въздух" на приемлива цена. екото е бонус, но ако екото струваше (много) повече от конвенционална за бг условия къща, щяха да зарежат екото (поне такова ми е вчепетлението от познанството с човека).
До коментар [#4] от "Дебил от Льонеберя":
[quote#4:"Дебил от Льонеберя"]Конопена къща? Това му трябва на човек - [/quote]Това е отпадъка от стеблата на конопа след като се изтеглят кълчищата Това е така наречения паздер и листата изобщо ги няма
От кълчищата се изработва корабния такелаж и грубо платно - зебло . А нашите майки и баби (аз съм на 68 г) тъчеха на ръчните станове платно и шиеха кесета за търкане на кирта в банята, кърпи за ръце и месали
Май ти понатрупах непознати за ВАС младите думи и предмети
Едно време като окосяха гръстите (конопа) , първо го изсушаваха да може да се накълца със специални дървени вили или тояжки , след това се връзваше на снопи и се потопяваха в реката , затиснати с камъни , защото гръстите са леки и водата би ги отнесла. След доста продължителен престой във реката гръстите придобиваха един приятен бежов цвят и характерната миризма доста намалявяше . След това се извличаха кълчищата и на чекръка се намотаваха масури с осукана прежда ,от която вече се тъчеше платното -зебло.
Та отпадъка който остава след гръстенето е едни образно казано клечици, наподобавящи донякъде сламата и не стават за пушене , а и реката им извлича всичко и остава кажи речи само целулоза . . .
Приятна вечер от дядо Владо
В Е С Е Л О !
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24
"" ВЕСЕЛО "" е наздравица , която чух и научих 1966-та , като бях войник в Банско. В кръчмето на гарата зимно време на печката направена от един варел, имаше един голям алуминиев чайник пълен с греяна ракия , а чучурката бе запушена с навито парче вестник да не ветрее ракийката
Та взех си аз една греянка , седнах на един свободен стол и един възрастен банскалия се чукна с мен и маи каза : Весело !
В една единствена дума бе вкарал всичко най-хубаво за да го пожелае. . .
В Е С Е Л О !
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24
"В момента у нас и само още една такава къща"
НЕ Е ВЕРНО! Много повече са. И моята е такава. Започната преди една година, в момента е на първи слой кал отвънка и отвътре.
Мишки: Използвана е ръж, мишките не ядат ръж. А дори и да не е ръж..няма как да проникнат през рабицата и 6 см мазилка. Мишки, устремили се да дълбаят 6 см глинена мазилка на стените, заради ръжта вътре, трябва да са едновременно и доста мотивирани и оставени задълго без ваша намеса.
Пожароустойчивост: Пожарната безопасност се гарантира от дебелата глинена (т.е огнеупорна) мазилка. Постига се степен REI 30, дори REI 60 минути.
За сравнение, при подобни условия на бушуващ пожар в монолитна къща:
1. Остава опушен „груб строеж“, чакащ експертиза дали от топлината и водата (за гасене на пожара) стоманобетонната конструкция не е непоправимо нарушена.
2. Трябва да се установи дали хоросанът на тухления зид не си е нарушил свързващите качества.
3. Дори и да са оцелели всички мазилки, облицовки и подови замазки, обикновено се премахват изцяло, защото миризмата на опушено не изчезва (факт!).
4. При монолитните къщи, покривът често също е дървен, т.е подложен на същия риск.
Гниене: Сламата трябва да се запази суха от момента на доставянето ѝ до момента на запечатването ѝ. Методът с изграждане първо на дървената конструкция позволява да изгради покрива преди запълването на стените и така да се покрият балите до момента на влагането им.
Дъжд: Съвременните фасадни минерални мазилки с водоотблъскващи добавки са от 40-50 години. Глинени мазилки има от доста по-отдавна. Старите къщи в Балкана от 200 години доста дъжд ги е валяло, ама са оцелели.
Наводнение: Наводнението не е сред нормативно предвидимите рискове. Доста от този риск зависи много повече от разположението на имота (например, в непосредствена близост до река или в ниска безотточна част на населено място).
Вятър: Сградата се носи от дървена конструкция (здраво свързана чрез анкери към основите), а сламените бали са запълващ, изолиращ материал. Теглото на 100 м2 плоча на кота нула плюс основите е близо 70 тона. Ураганните ветрове с код червено в България достигат 90-100 км/ч в населените места. Причиняват щети върху комините и покривите на сградите. Силата на вятъра е малка в близост до земната повърхност и поради съпротивлението от съседни сгради. Вероятност от поява на слабо торнадо F0 и F1 (по скалата на Фуджита) има в близост до обширни площи, най-често край големи водоеми (езера и язовири или по черноморското крайбрежие).
Дори в Щатите само югоизточната част от територията е подложена на бедствие със сила способна да повдигне цели постройки, изградени от по-леки материали. Тази зона попада на “алеята на ураганите” в Атлантическия океан. Щетите върху сградите там действително могат да са огромни (F4, F5) и никой не може, нито дори опитва, да се пребори с тях чрез „устойчиви“ строителни решения. Вместо това, в тези рискови зони сградите се застраховат, в това число и монолитните също. У нас торнадо от мащаба на “алея на ураганите” не си заслужава да се обсъжда.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
sparti
Рейтинг: 280 НеутралноДа, наистина от първия дъжд няма да се разпаднат, ама от първия ураган? А от първия огън?
slivizasmet.blogspot.comКато икономично решение стават, но по всички останали съпоставки едва ли биха могли да имат предимство пред тухлата.
Без коз
Рейтинг: 877 НеутралноПодобна къща има в Лайпциг,мой познат твърди,че има съвсем малки разходи по отоплението й.
Народ, който избира корумпирани, самозванци, крадци и предатели, не е жертва! Съучастник е !Браво на г-н Москов!
grand funk railroad
Рейтинг: 1094 НеутралноБраво!
Parmi ceux qui n'ont rien à dire les plus agréables sont ceux qui se taisent. ColucheЧат Пат
Рейтинг: 660 Неутрално...стените дебели 45 см...?
Вълкът от приказката за трите прасенца ще има да духа...!
...Има възможност да се правят каменни къщи, конопени и др...?
Конопена къща? Това му трябва на човек - прибира се вечер, изритва затворените обувки, завива си един масур от стената - нирвана...
Всъщност в цялата тая идея има доста хляб, ако се реализира както трябва (не за масура от стената, а по принцип)! По-еко от това - здраве...
nenad
Рейтинг: 442 Весело[quote#1:"sparti"]А от първия огън? [/quote]
Няма проблем - стегнатата слама, особено когато е и обработена правилно, гори изключително трудно. Ако не вярваш - опитай се да разгориш пачка вестници. Ама първо ги измажи с глина / или някаква друга мазилка/
nenad
Рейтинг: 442 ВеселоПоздравления за ентусиаста - сламените къщи са стари, като света, и с доказано качество!
Да са живи и здрави стопаните на новата къща
vladek
Рейтинг: 388 ЛюбопитноЕко къща с пластмасова дограма!?!?
Socialism is the philosophy of failure, the creed of ignorance and the gospel of envy.Много еко...
palav_nik
Рейтинг: 597 ВеселоХубаво нещо са екокъщите.
На мене обаче повече ми допадат тези от цели трупи, с диаметър 40 санта...
otg46594191
Рейтинг: 660 Неутрално[quote#2:"Без соц"]Подобна къща има в Лайпциг,мой познат твърди,че има съвсем малки разходи по отоплението й. [/quote]
Ако къщата се запали предполагам, че съседите също няма да имат разходи по отоплението. Поне докато гори.
Не съм против иновациите, но сградата е комплексна система, за разлика от колибата.
destino
Рейтинг: 435 ВеселоБраво!
Перфектна къща, пожелавам успех на домакина!
Радвам се, че има хора в България които са излезнали от коловоза на ежедневието.
kykyyy
Рейтинг: 442 Неутрално[quote#7:"vladek"]Еко къща с пластмасова дограма!?!?
Много еко...[/quote]
Къде видя къщата да е с претенции да е "еко"?
Натанаил Великолепни
Рейтинг: 438 НеутралноТова не е ли просто колиба с ПВЦ дограма? Изненадвам се на възбудата на автора!
irons
Рейтинг: 614 НеутралноИдеята е добра и се реализира на много места по света. Все пак мисля, че стените от керпич са по-доброто решение
dedo pepo
Рейтинг: 1228 НеутралноПримамлива идея.
Ще насадя няколко декара с коноп,полицаите ще го ожънат,ама дали ще ми го закарат до къщата?
Ще ги накарам те да го редят на стените,за да се убедят.
После-кеф.
indonesia_bg
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#1] от "sparti":
Масово, по екзотични дестинации на тропиците, най-скъпите места за настаняване са не стандартните хотели, а самостоятелни вили. И в 90% от случаите, тези вили са с покрив от палмови листа. И като се има предвид, че на тропиците си има дъждовен период от по минимум 3-4 месеца, не ръми, а се излива като из ведро, ураганните ветрове също не ги подминават, вероятно има причина да ги правят по този начин.
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 426 Неутралнотакива къщи в бг са повече от 1. има във варна, хотница, гърмен и тн.
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28в статията не е споменат акустичният комфорт, който осигурява балите. както и 6 см глинена мазилка води до добро естествено регулиране на влажността.
моля къща от сламени бали да не се бърка с плетарка. технологията е американско изобретение, след изобретяването на балиращите машини. първите къщи вече са над 100 години и все още са живи здрави. питайте чичо гугъл за повече инфо.
иначе си е къща като къща - прави си я семейството за себе си с много труд, пот, сълзи и любов.
да са живи и здрави и да остареят щастливи там!
1001
Рейтинг: 1993 Неутралноаз стара кирпичена къща с под 50см стена не съм виждал, но като иска със слама добре сигурно е по евтино
doneva_a
Рейтинг: 497 Неутрално[quote#7:"vladek"]Еко къща с пластмасова дограма!?!?
"Цар Самоил во Скопје за 1,5 милиони евра, а во Софија за 50 000 евра и свети!"Много еко...[/quote]
Дървеният стъклопакет е по-скъп и от алучиния, и от певецето. Ако си построил цялата къща със слама, мисля, че не е никакъв грях, да избереш певеце. От културно-философска гледна точка, за една дървена дограма са отишли дървета. Виж за дограма от рециклиран материал не зная - може и да има, но да се упреква човекът за това е дребнаво.
pentuer
Рейтинг: 660 НеутралноКъщата ще бъде страхотна и много по-евтина
nye
Рейтинг: 442 Неутралноот Кладница до центъра на София са 25 км, ако човекът има намерение да ги взема с колелото през цялата година, много хубаво; в противен случай нафтата дето ще я гори ежедневно (2-3 литра поне) навярно е специална и изключително екологична ...
http://postclamores.blogspot.com彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 426 ВеселоДо коментар [#20] от "nye":
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28ако бе построил къща от бетон, по-еко ? или най-добре да построи къща на жълтите павета ? итн и тн
nye
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#21] от "彼得。斯托亚诺夫":
http://postclamores.blogspot.comнищо подобно, нека човека си живее на село, и аз бих ... но просто ме дразни лицемерниченето колко било еко. ако къщата му беше на 100м от спирка на градския транспорт, твърдо щеше да е по-"екологичен"! твърдо в гъстонаселените райони е по-гадно да живееш, но пък могат да бъдат значително по-ефективни ...
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 426 Неутралностранен аргумент. човекът има парцел в кладница, решил да строи еко, вие го корите, че не си продал парцела в кладница за да си купи панелка в люлин (до метрото).
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28nye
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#23] от "彼得。斯托亚诺夫":
http://postclamores.blogspot.comпърво:
"В опит да смени софийския апартамент с нещо на по-спокойно"
и второ: не го коря, че е отишъл да живее на село, още по-малко, че строи сламена къща. укорявам полупълната информация в статията (дали е вина на господина, или на госпожата журналист не знам), оставяща впечатление, че това му решение е изключително екологично, но за съжаление реалността е малко по-различна.
彼得。斯托亚诺夫
Рейтинг: 426 Неутралноне разбира се, не е изкл еко решението. искат да се махнат от софия и да живеят на "чист въздух" на приемлива цена. екото е бонус, но ако екото струваше (много) повече от конвенционална за бг условия къща, щяха да зарежат екото (поне такова ми е вчепетлението от познанството с човека).
-- 子曰:[人能弘道,非道弘人]卫灵公15:28Чардо
Рейтинг: 1366 ЛюбопитноДо коментар [#4] от "Дебил от Льонеберя":
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24[quote#4:"Дебил от Льонеберя"]Конопена къща? Това му трябва на човек - [/quote]Това е отпадъка от стеблата на конопа след като се изтеглят кълчищата Това е така наречения паздер и листата изобщо ги няма
От кълчищата се изработва корабния такелаж и грубо платно - зебло . А нашите майки и баби (аз съм на 68 г) тъчеха на ръчните станове платно и шиеха кесета за търкане на кирта в банята, кърпи за ръце и месали
Май ти понатрупах непознати за ВАС младите думи и предмети
Едно време като окосяха гръстите (конопа) , първо го изсушаваха да може да се накълца със специални дървени вили или тояжки , след това се връзваше на снопи и се потопяваха в реката , затиснати с камъни , защото гръстите са леки и водата би ги отнесла. След доста продължителен престой във реката гръстите придобиваха един приятен бежов цвят и характерната миризма доста намалявяше . След това се извличаха кълчищата и на чекръка се намотаваха масури с осукана прежда ,от която вече се тъчеше платното -зебло.
Та отпадъка който остава след гръстенето е едни образно казано клечици, наподобавящи донякъде сламата и не стават за пушене , а и реката им извлича всичко и остава кажи речи само целулоза . . .
Приятна вечер от дядо Владо
В Е С Е Л О !
Чардо
Рейтинг: 1366 ВеселоДо коментар [#4] от "Дебил от Льонеберя":
Вярвам, Господи, помогни на моето неверие! Марко гл.IХ,ст.24"" ВЕСЕЛО "" е наздравица , която чух и научих 1966-та , като бях войник в Банско. В кръчмето на гарата зимно време на печката направена от един варел, имаше един голям алуминиев чайник пълен с греяна ракия , а чучурката бе запушена с навито парче вестник да не ветрее ракийката
Та взех си аз една греянка , седнах на един свободен стол и един възрастен банскалия се чукна с мен и маи каза : Весело !
В една единствена дума бе вкарал всичко най-хубаво за да го пожелае. . .
В Е С Е Л О !
ѩзыкъ блъгарьскъ
Рейтинг: 924 НеутралноПоздравления за това семейство.
extrasho
Рейтинг: 388 Неутрално"В момента у нас и само още една такава къща"
НЕ Е ВЕРНО! Много повече са. И моята е такава. Започната преди една година, в момента е на първи слой кал отвънка и отвътре.
panagiq
Рейтинг: 8 НеутралноЧудесно е ,че има млади и находчиви хора,поздравления!
Мондиана
Рейтинг: 1486 НеутралноГледах репортажа по НТВ. И на мене ми се прииска да живея в такава къщичка! Интересно колко ли ще струва накрая като стане готова.
Нефертити
Рейтинг: 1421 НеутралноИзобретателно.
Предразсъдъците са за ограничените.Николов
Рейтинг: 551 ВеселоХубава идея...само че какво ще правят като дойде вълкът и издуха къщичката?
thorn132
Рейтинг: 8 НеутралноИмам приятел който преди години си направи къща от бали слама.
Публикувано през m.dnevnik.bg
ivosla
Рейтинг: 8 НеутралноМишки: Използвана е ръж, мишките не ядат ръж. А дори и да не е ръж..няма как да проникнат през рабицата и 6 см мазилка. Мишки, устремили се да дълбаят 6 см глинена мазилка на стените, заради ръжта вътре, трябва да са едновременно и доста мотивирани и оставени задълго без ваша намеса.
Пожароустойчивост: Пожарната безопасност се гарантира от дебелата глинена (т.е огнеупорна) мазилка. Постига се степен REI 30, дори REI 60 минути.
За сравнение, при подобни условия на бушуващ пожар в монолитна къща:
1. Остава опушен „груб строеж“, чакащ експертиза дали от топлината и водата (за гасене на пожара) стоманобетонната конструкция не е непоправимо нарушена.
2. Трябва да се установи дали хоросанът на тухления зид не си е нарушил свързващите качества.
3. Дори и да са оцелели всички мазилки, облицовки и подови замазки, обикновено се премахват изцяло, защото миризмата на опушено не изчезва (факт!).
4. При монолитните къщи, покривът често също е дървен, т.е подложен на същия риск.
Гниене: Сламата трябва да се запази суха от момента на доставянето ѝ до момента на запечатването ѝ. Методът с изграждане първо на дървената конструкция позволява да изгради покрива преди запълването на стените и така да се покрият балите до момента на влагането им.
Дъжд: Съвременните фасадни минерални мазилки с водоотблъскващи добавки са от 40-50 години. Глинени мазилки има от доста по-отдавна. Старите къщи в Балкана от 200 години доста дъжд ги е валяло, ама са оцелели.
Наводнение: Наводнението не е сред нормативно предвидимите рискове. Доста от този риск зависи много повече от разположението на имота (например, в непосредствена близост до река или в ниска безотточна част на населено място).
Вятър: Сградата се носи от дървена конструкция (здраво свързана чрез анкери към основите), а сламените бали са запълващ, изолиращ материал. Теглото на 100 м2 плоча на кота нула плюс основите е близо 70 тона. Ураганните ветрове с код червено в България достигат 90-100 км/ч в населените места. Причиняват щети върху комините и покривите на сградите. Силата на вятъра е малка в близост до земната повърхност и поради съпротивлението от съседни сгради. Вероятност от поява на слабо торнадо F0 и F1 (по скалата на Фуджита) има в близост до обширни площи, най-често край големи водоеми (езера и язовири или по черноморското крайбрежие).
Дори в Щатите само югоизточната част от територията е подложена на бедствие със сила способна да повдигне цели постройки, изградени от по-леки материали. Тази зона попада на “алеята на ураганите” в Атлантическия океан. Щетите върху сградите там действително могат да са огромни (F4, F5) и никой не може, нито дори опитва, да се пребори с тях чрез „устойчиви“ строителни решения. Вместо това, в тези рискови зони сградите се застраховат, в това число и монолитните също. У нас торнадо от мащаба на “алея на ураганите” не си заслужава да се обсъжда.
koger.bg
Рейтинг: 8 НеутралноЗа повече информация относно строителство на нискоенергийни сглобяеми, енергийно ефективни монолитни или пасивни еднофамилни къщи: https://koger.bg/