
© Георги Кожухаров
Част от излезлите доброволци, отличени с приза "Човек на годината"
Доброволците и дарителите при наводненията са "Човек на годината". Българският хелзинкски комитет (БХК) раздаде за седми път наградите си за принос към човешките права.
"Ние имаме смут да излезем и да приемем тази награда. Имаме отговорност да се доказваме с лицата и биографиите си, за да знаете, че не сме абстракция. И за да знаят другите хора, че могат да проявят правото си на съпричастност", заяви от сцената една от доброволките.
Тъй като няма как всички да получат наградата си, журито предложи всеки, който желае, да им я връчи, като подкрепи каузата им и изпрати SMS с текст DMS ZAEDNO на номер 17 777.
Журито реши, че реакцията им е силен пример за категоричен граждански ангажимент, обединение и застъпване за хора, пострадали от бедствията във Варна, Добрич, Килифарево, а по-късно и Мизия.
Тази година номинираните бяха над 30 души. Журито беше съставено от председателя на БХК Красимир Кънев, адвокат Александър Кашъмов, Магдалена Малеева, Марин Бодаков, Мария Черешева, Иван Бедров, Татяна Ваксберг, Яна Бюрер Тавание.
БХК отличи с награди и две подгласни номинации: Фондация "Инициатива за здраве", която от години работи с наркозависимите и Сдружение "Самаряни", което работи за пълноценното приобщаване към обществото на деца, младежи, възрастни и семейства в неравнопоставено положение в Стара Загора.
За "Активист на годината" беше отличен Руслан Трад. Той отразява събитията в Близкия Изток.
"Журналист на годината" получи Росен Цветков от Би Ти Ви за серия от материали, свързани с начина на живот на бежанците в България.
"Вдъхновение на годината" стана Бояна Петкова, основателка на "Макове за Мери" – фондация за подкрепа на родители, преживели интраутеринна или перинатална смърт на дете. Бояна Петкова е инициатор на петицията Децата ни не са биологичен отпадък, с която призовава да се преустанови практиката мъртвородените бебета да се изгарят от здравните заведения като биологичен отпадък.
Наградата за цялостен принос беше връчена на Център за равни възможности – Roma Matrix, който е част от Национална мрежа на здравните медиатори.
Наградата на публиката получи Любомила Кривошиева, която е основател и управител на Фондация "Дивите животни"."Истината е че работата за животни е много свързана с хора и за хора. Когато говорим за природа си мислим, че тя е нещо безгласно. От работата на хора, като мен, зависи нейният глас да се чуе. Благодаря, че сте го чули", заяви Кривошиева.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.
Подробности очаквайте по-късно на www.dnevnik.bg.
Додо
Рейтинг: 986 ЛюбопитноТози пич си е за награда, но се съмнявам, че са му я дали на него.
4/07/06/2336592_chitatelski_dnevnik_prechistvane_v _asparuhovo/
Читателски Дневник: Пречистване в Аспарухово
http://www.dnevnik.bg/live/chitatelski_dnevnik/201
Което си е интересно, как точно са избрали ,на които доброволци да дадат наградата. Та те са били хиляди?
16bit
Рейтинг: 551 ВеселоБХК? Не ми говорете за тези, че жал ме хваща.
chicago514
Рейтинг: 1771 НеутралноТова са глупости.Стотици хиляди сме били тези които сме помагали,кой с каквото може.Че и жури си избрали.
Free person
Рейтинг: 714 НеутралноТака и трябва,много доброволци и дарители има,знайни и незнайни.И никой не го прави,за да получи награда,а просто от сърце.
Tony