
© Юлия Лазарова
Вчера най-накрая след 2 години отлагане Висшия съдебен съвет (ВСС) направи първа стъпка в правилната посока да се направи нова софтуерна система за разпределяне на делата в съда с голямо външно наблюдение и външни специалисти. Така коментира министърът на правосъдието Христо Иванов пред БНТ пробива с отстраняването на системата LawChoice за случайно разпределение на дела, която след две последователни проверки с участието на външни експерти най-сетне напуска съдилищата заради несигурността на софтуера.
Според него, участието на ИТ специалисти, които ясно са идентифицирали проблема - "липса на сигурност", както и представители на съда и академичните среди, ще гарантира широката прозрачност при избора, изготвянето и проверката на новия софтуер.
Министърът обаче напомни, че
не може да се търсят проблемите при разпределение на делата само в технически причини и грешки.
ВСС може да не носи отговорност за пропуските в софтуера, но носи отговорност за средата, в която този софтуер е бил използван. Иванов посочи като пример Софийския градски съд, който не е изпълнявал указанията за обновяване на софтуера си и не е създал гаранции за сигурност при разпределението на дела: "И досега няма адекватни отговори за ситуацията в Софийския градски съд", каза Иванов.
Министърът посочи причините, които са способствали да се замазват досега проблемите със случайното разпределение на делата.
"Ще се работи да се промени регулацията на отговорността на председателите на съдилища и прокуратури, както и отговорността на ІТ специалистите и изискванията към тяхната работа. Много е важно да се промени капацитетът на контролните органи.
Инспекторатът към ВСС, който трябваше да следи за всичко това, не откри проблема със софтуера
и това се дължи на проста причина: когато инспекторите отиват да правят проверки, разчитат или на ІТ-специалистите на ВСС, които са разработили проваления софтуер, или на ІТ-специалистите вътре в съда, които също нямат интерес да алармират. В този смисъл крайно време е и Инспекторатът към ВСС да поеме своята отговорност и да изгради капацитет за собствени проверки. Въпросът е кой носи отговорността за това, че години наред не се решаваше този въпрос", коментира Христо Иванов.
Попитан за призивите на някои политици Висшият съдебен съвет да подаде оставка, правосъдният министър заяви, че търсенето на отговорност на членовете на ВСС от онези, които са ги излъчили, което може да стигне и до искане на оставка, е по-конструктивният метод отколкото с промяна на закона просто да се разтури съветът. През годините два пъти беше прекъсван мандатът на ВСС с промени в Закона за съдебната власт, които всъщност маскираха политическите стремежи за овладяване на съдебната система от поемащите властта партии. Както е известно, това не доведе до независим съд и прокуратура.
Министър Иванов изчерпателно анализира възможностите: "Има два начина да се смени ВСС. Единият начин е парламентът с промени в закона, както се казва, да разгони ВСС. Аз съм против този модел.
Има и друг модел - ВСС е представителен орган, в който политическите сили и магистратите имат своите представители.
Търсенето на отговорност на членовете на ВСС от тези, които са ги излъчили, е другият модел и аз лично мисля, че това е по-конструктивния начин.
Дали тази отговорност ще стигне до искане на оставки, или ще има някаква друга форма, е друга тема. Но министърът на правосъдието няма собствени представители във ВСС. Това, което аз казвам, е, че трябва да упражняваме инструментариума, който е заложен в логиката на тази институция, и да го използваме за това да я направим работеща. Ако трябва да се поискат оставки, да се поискат оставки и да бъдат дадени, но това трябва да стане от тези, които имат свои представители във ВСС, не от министъра на правосъдието и не със законодателни изменения", каза министър Христо Иванов.
По върховете на ВСС години наред са си затваряли очите за проблема кой упражнява контрол и това си е проличало и при случая със съдия Ченалова, срещу която е имало редица доклади, коментира Иванов. И добави, че макар случая "Белведере" да не влезе в следващия мониторингов доклад за България, той непременно ще има влияние върху заключенията, коментира министърът в отговор на въпрос..
Не са ми известни причини да се мисли, че инцидентът със съдия Лозан Панов не е случайност, каза Иванов. "Много се радвам, че съдия Лозан Панов се чувства достатъчно добре и се върна в надпреварата.
Съжалявам обаче, че от ВСС излизат сигнали за предрешеност на състезанието за ВКС.
Това е състезание, което трябва да се реши от качествата на кандидатите и техните позиции, а да се разбира, че то е предрешено от самото начало - това би било проблем", обясни Иванов.
Съдията от ВАС Панов се отказа да участва в конкурса за председател на ВСК, след като бе блъснат от автомобил. Седмица по-късно той реши отново да участва.
Р. Дражев
Рейтинг: 450 ВеселоОсвен коледни бонуси, са си гласуват и кошници с плодове!
Happy face says, adios !edin drugii
Рейтинг: 2204 Неутралноминистъра е прав ,а ако питате мен ,трябва да се обяви международен конкурс от ВСС ,който да въведе нов софтуер ,одобрен и от европейските институции ,занимаващи се с тази сфера ,тогава никой не може да има претенции и въвеждане веднага на мандатност в управлението на всички съдилища до 2 мандата и без право на повече и без участите на всички лица назначавани или учили право преди 1989 година ,защото са назначавани и приемани в университетите по право по признак вярност на БКП и след подпис и проучване от ОК на БКП и ДС навремето ,тези лица не трябва да са шефове на системата ,когато сме членове на ЕС ,да отидат в Русия или Северна Корея
paf
Рейтинг: 624 ГневноТия наглите, пак си раздадоха коледни бонуси по 500-1000лв. Само те! Единствените! Защото много добра я свършиха през годината!
АзКлавдия
Рейтинг: 948 НеутралноСледващия път, когато "бъдат така любезни" да си раздадат 6 милиона коледни бонуси, правителството, ако обича, да "бъде така любезно" да им отреже финансирането. Ако искат бонуси, да плетат мартенички и да пестят от закуските.
Доброто е заразноИли да покажат, че заслужават бонуси.
chicago514
Рейтинг: 2531 НеутралноНе им дреме на тези така наречени съдии.
Иван55
Рейтинг: 430 Неутрално"Излъчилите представители във ВСС да им потърсят отговорност"
Към "Власт власт възпира" чрез пряка демокрация.Отзоваване в действие, а дано.
yorddj
Рейтинг: 778 ГневноМа това са глупости! Защо ще им търсят отговорност, като те са ги избрали във ВСС именно с тази цел. Да им слугуват, помагат в далаверите, осигуряват безнаказаност. Срещу добро възнаграждение, разбира се.
Free person
Рейтинг: 727 НеутралноНовият софтуер няма да реши проблема.Нали хората са същите?
TonyКаква отговорност ще търсят новите лица - това е кръпка на голямата пробойна в съдебната система.
hodounski
Рейтинг: 3029 НеутралноВ най-скоро време и той ще им поиска оставките.Нахални са. Били си заслужили бонусите.
Россприматрезил
Рейтинг: 615 НеутралноА за тия, които умишлено са злоупотребявали със софтуера, защо няма разследване и наказания, прокурори, съд и затвор?!
WWW . ДЕНьГИ .ru.netИма виновни, но никой не им търси сметка! На края ще минат с по една "другарска забележка" да не правят така и всичко по старому.
Евентуална реформа трябва да започне с прочистването на тая мафия, иначе само ще се променят условията, при които тя действа.
mils5656
Рейтинг: 462 НеутралноНа калпава ракета космосът и е крив ! На калпавата съдебна система, разпределението на делата и бил проблема ! ПРОБЛЕМЪТ НА СЪДЕБНАТА СИСТЕМА Е СБЪРКАНИЯ МОДЕЛ НА ИЗБИРАНЕ И ОЦЕНКА НА КАДРИТЕ В СИСТЕМАТА И ЛИПСАТА НА КАЧЕСТВЕН КОНТРОЛ НА ДЕЙНОСТТА ИМ !!! Нашите магистрати са над Папата- независими, никому неотчитащи се, с имунитет и несменяеми ! Такъв анахронизъм здрава глава може ли да роди ? Г-н Иванов сменяйте Конституцията и законите за да се отстрани този гнусен цирей и да се създаде действаща правосъдна система = законност= морал = справедливост= бързина !
dr_t
Рейтинг: 450 НеутралноКрайно време е да започнат реформите в съдебната система...