
© Анелия Николова
Като "максимално реалистичен и обективен" оценява ръководството на прокуратурата публикувания вчера мониторингов доклад на Европейската комисия (ЕК) за напредъка на България.
Докладът представя точна картина на действителното положение в областта на правосъдието и вътрешните работи, с изводи и оценки, които напълно се споделят, гласи официалната позиция на прокуратурата, разпространена до медиите.
Действията на прокуратурата бяха оценени положително в доклада, но беше посочена липсата на образувани дела за високата корупция в страната.
В резултат на препоръките, ръководството на прокуратурата ще представи проект за изменения на Наказателно-процесуалния кодекс. "Основен акцент в проекта са предложения относно мерките за процесуална принуда, насочени към решение на проблема "с осъдените престъпници, които успяха да се измъкнат от правосъдието и да се укрият". Предлагат се и изменения, касаещи специализираните органи на съдебната власт, както и изменения в други закони. В същия срок ще е налице проект за създаване на специализирана структура за противодействие на корупцията, действаща на територията на цялата страна, на основата на специализираните звена, оценени положително в доклада на Европейската комисия", гласи прессъобщението.
"Другата седмица ще представим интересен проект, както за структура за противодействие на корупцията, така и за минимални и необходими изменения в Наказателно-процесуалния кодекс на експертно ниво", потвърди главният прокурор Сотир Цацаров, предаде агенция "Фокус".
По думите на главния прокурор, промените ще бъдат насочени най-вече към превенция на неизпълнението
на влезлите в сила присъди.
"Не сме отчайващо изостанали, но напредъкът ни е много бавен. Направените констатации в доклада на ЕК са обективни и съм удовлетворен от тях", каза главният прокурор.