
© Цветелина Белутова
Снимката е архивна
Комисията по образованието и науката отхвърли предложението на ДПС за задължително изучаване на малцинствен език. Това каза пред "Дневник" депутатът от БСП Валери Жаблянов, член на комисията, която днес провежда изнесено заседание в Правец. Заседанието продължава и в момента, на него се гласува на второ четене новият закон за предучилищното и училищното образование.
По думите на Жаблянов "против" искането на ДПС за задължително изучаване на майчин език са гласували всички останали парламентарни групи.
"България не е подписвала Конвенцията за малцинствените езици, нещо повече - нямаме подписан международен документ, който да ни задължава да въвеждаме задължително изучаване на малцинствен език", коментира Жаблянов, цитиран от пресцентъра на БСП.
Той заяви, че едно е да се изучава малцинствен език, за да се съхрани идентичността, да се общува свободно на него, но така предложеният текст говори по-скоро за конструиране на малцинство по пътя на изучаване на майчин език. "Българската конституция не предвижда наличието на малцинства и поради това връзката между изучаването на майчин език от конкретно малцинство е некоректно", добави той.
Предложението на ДПС е начин за промяна на етническия код, коментира Стоян Мирчев, цитиран от пресцентъра на БСП. Той попита кой определя кой е част от една или друга малцинствена група в България. Според него свързването на малцинствените групи с майчиния език е недвусмислена схема за промяна на самосъзнанието на българите. Той даде като пример мюсюлманите цигани в България, се посочва в съобщението.
"Телевизионните новини ни показват как те вече започват да се наричат турци. Ами българите мохамедани - и техния етнически код ли ще променим като ги задължим да учат език, който те не смятат за майчин", коментира още Мирчев. Той попита колко са малцинствените групи в България. "Има китайци, има сирийски бежанци, има и още други. Те, сирийските бежанци в страната ни, какъв майчин език ще учат – сирийски или турски? Както знаем, в една наша съседна държава всички арабски езици се смятат за турски", каза Мирчев.
За отложеното гласуване за финансирането на предучилищното и училищното образование Мирчев предложи поне дискусията по предложенията да се проведе, защото този въпрос стои в основата на закона за училищното образование. "Изглежда, мнозинството търси формата, в която да прокара финансирането на частното образование", коментира Мирчев.
Решението на депутатите от мнозинството да отложат обсъждането на предложенията за обхвата на държавното финансиране на предучилищното и училищното образование е опит тази чувствителна тема да остане встрани от общественото внимание, коментира зам.-председателят на БСП Янаки Стоилов. БСП поддържа позицията, че държавата трябва да финансира само държавните и общинските детски градини и училища. Достатъчно е, че за частните тя осигурява безплатни помагала и учебници до 8 клас.
Beyond
Рейтинг: 1094 Любопитно"... всички арабски езици ..."
TAKE THE RED PILL!Ама колко арабски езици има?
Федор Езерский
Рейтинг: 877 НеутралноЖаблянов какви глупости ги е приказвал... Целият казус не е "етнически", а е съвсем професионален. Абсолютно същият като въвеждането на задължителен предмет "Вероучение". Проблема е че има много учители, а няма деца, които да искат да учат този свободно избираем предмет
Публикувано през m.dnevnik.bg
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
****
Коментарът беше изтрит от модераторите, защото съдържаше обидни или нецензурни квалификации, обиди на расова, сексуална, етническа или верска основа или призиви към насилие по адрес на конкретни лица.
bludniq_sin
Рейтинг: 1833 НеутралноДо коментар [#1] от "Beyond":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlОсновните диалектни групи са:
Магребски арабски език: марокански, алжирски, тунизийски, либийски и сахарски диалект и диалекта хасания - около 78 милиона души от северозападните части на Египет до Мавритания. В отделните диалекти при се чувства в различна степен влиянието на берберските езици.
Централни диалекти: египетски, саидийски и судански - 100 милиона души в Египет и Судан.
Северни диалекти: северномесопотамски, левантински и иракски - 70 милиона души от източните части на Египет да Ирак.
Южни диалекти: халиджи, бахрани, наджди, хиджазки, йеменски, дофарски и омански - 50 милиона души в района на Персийския залив, Арабския полуостров и Североизточна Африка.
Във вътрешността на Африка се говорят няколко диалекта и креолски езици, базирани на арабския - чадски, нуби, джуба. Особено място заема юдео-арабският, говорен от еврейските общности в Арабския свят.
Тва казва уикито.
In my world
Рейтинг: 605 Неутралноцирк догански вън от парламента
In many wars between the CIVILIZED MAN and the SAVEGE.Support Civilized man defeat the terror(islam)Beyond
Рейтинг: 1094 ЛюбопитноДо коментар [#5] от "bludniq_sin":
TAKE THE RED PILL!Откога диалектите се считат за отделни езици?
hotentot
Рейтинг: 388 НеутралноПроблем с майчиния език няма. Проблемът е с официалния език, против който се прави интрига. Всеки, който говори турски, както и всеки мюсюлманин, се преброява за турчин (незвисимо дали е помак, циганин, арабин и т.н. и се
търсят начини за разединяване на нацията.
bawarec
Рейтинг: 442 НеутралноНе се отказват турците от потурчване на българите. Ако се изпълни тяхното желание, маса българо-мохамедани ще бъдат принудени от ДПС да си пратят децата да учат турски. За самите турски деца е по-важно да знаят добре български и да си намират добра работа, а не да стоят в турското гето.
Дундурук
Рейтинг: 388 НеутралноМафиотите от ДПС са притеснени, че турският като ЗИП или СИП ( не знам как беше ) е избиран от 100 хиляди деца след промените през 90-те, а сега го избират 5 000 деца. Та искат да ги задължат, че иначе може да прогледнат.
Коки
Рейтинг: 551 ГневноБаааси наглите комуняги! Що направо не задължат учениците да учат турски, както навремето учехме руски....
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално", но така предложеният текст говори по-скоро за конструиране на малцинство по пътя на изучаване на майчин език. "
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоПодозрително искане на ДПС. И на мен ми хрумна за по-далечна цел която гонят. Някой май наистина се старае да отцепи Родопите поне от България. Втори Кипър?
Ще повърна !!!
Рейтинг: 225 НеутралноКой е майчиния език в България ?
БМЗ
Рейтинг: 994 НеутралноДо коментар [#9] от "bawarec":
Апокалипсисът апокалиптиченМайчиният език на помаците е БЪЛГАРСКИ, не турски! Помаците не знаят турски. Не бъркай религиозната идентичност е езиковата!
shileto
Рейтинг: 1094 НеутралноМайчин език в къщи, официален език е Български, него да учат защото не го знаят
Patsis
Рейтинг: 4242 ЛюбопитноЧе то сред моите близки /по сватовство и кумовство/ от ромски произход вече две поколения са българоезични, а дори родителите, които знаят ромски съзнателно не учат децата си на ромски! Какво правимв този случай според ДПС?
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#11:"Коки"]Баааси наглите комуняги! Що направо не задължат учениците да учат турски, както навремето учехме руски....[/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоВ Северна и Централна България се учеше задължителено руски, а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне. Българският беше по-скоро факултативен. Учила съм една година там в трети клас и като се върнах в къщи бях позабравила българския.
Коки
Рейтинг: 551 Любопитно"...член на комисията, която днес провежда изнесено заседание в Правец. " Алоуууу, защо точно в Правец, бре? Колко струва "изнасянето" на това "заседание" и какви са ползите от това изнасяне????
bludniq_sin
Рейтинг: 1833 Неутрално[quote#7:"Beyond"] Откога диалектите се считат за отделни езици? [/quote]
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlЕ по-правилно е било да се каже арабски диалекти, но след като има такива, че да не могат да се разберат помежду си си е съществена разликата вероятно.
Ritter 1
Рейтинг: 442 ЛюбопитноС право го е отхвърлила!
Да не би на 6-те милиона турци в Германия да им преподават някъде турски език в училищата там!? Ай сиктир!
Дори преди няколко години се въведоха интеграционни тестове, където ги препитват на елементарен немски и за историята на Германия. Тогава може и да реши ФРГ да им даде гражданство, при все че са отраснали там!
И предмет под формата на "Вероучение" не бива да се допуска. Единствено под формата на "Религиознание"!
bludniq_sin
Рейтинг: 1833 Неутрално[quote#17:"Кремена"]Учила съм една година там в трети клас и като се върнах в къщи бях позабравила българския. [/quote]
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlКъде там и за коя година става въпрос? Питам понеже баба ми 36-40 години е била учителка в малък родопски град и такова нещо каквото описвате никога не е имало.
Коки
Рейтинг: 551 Неутрално[quote#17:"Кремена"]а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне. Българският беше по-скоро факултативен. [/quote]
Сериозно ли?! Горе-долу кои години?! Изумен съм!
Алф
Рейтинг: 1512 НеутралноТова не е ли вече прекалено нагло, нали има достъп до такъв предмет. Защо трябва да е задължителен? Нещо за права и свободи ли става дума или за липсата на свободна воля....
Ако още ме помниш, значи си от последното поколение, което си играеше на двора.xm...
Рейтинг: 2986 Неутрално[quote#2:"Реформиран Соросоид"]Жаблянов какви глупости ги е приказвал... Целият казус не е "етнически", а е съвсем професионален. Абсолютно същият като въвеждането на задължителен предмет "Вероучение". Проблема е че има много учители, а няма деца, които да искат да учат този свободно избираем предмет [/quote]
Тц, съвсем "етнически" си е.
И Жаблянов е абсолютно прав, когато казва ... едно е да се изучава малцинствен език, за да се съхрани идентичността, да се общува свободно на него, но така предложеният текст говори по-скоро за конструиране на малцинство по пътя на изучаване на майчин език ...
И аз го дудна същото от едно три години насам, откак на оная прословура среща на Дянков и Цвъ в Одрин с изселническите организации беше поставен въпроса "майчиният език" да влезе в редовната учебна програма.
Прочее ... Танев, сегашният министер, се беше опитал да прокара преди около месец, месец и нещо текст в подобен смисъл, ама не мина номера, усетиха се дупетатите о'време тогава.
Но опитите не спират, както виждаме.
Ritter 1
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#14] от "Bulgarische Motoren Werke":
Хубаво и правилно!
Само, че бъди, моля те, така добър за в бъдеще да не употребяваш думата "помаци". Звучи не по-добре от думата "гяури"!
952
Рейтинг: 605 НеутралноАбе ДПС- то, стига с тези майчини езици бе!
Колко жалко, че всички, които знаят как трябва да се управлява България, са заети да пишат разни неща по форумите...Майчин език- при майка ти вкъщи!
Ограмотете си електората на български, че като го знам какъв е- приказва по 2 езика, и нито турският им е турски, нито българският- български!
Айде бЕгайте сега при майките си!
xm...
Рейтинг: 2986 Весело[quote#7:"Beyond"]Откога диалектите се считат за отделни езици? [/quote]
Отиди за един ден до Трънско и ... пак ела да попиташ
ivaylo_uzunov
Рейтинг: 225 НеутралноКакво значи майчин език? Няма такова нещо! Другарите от ДПС начело с Владимир(Павел) нали не са етническа партия? И ако наистина е така какво е това искане за този майчин език? И още един въпрос към Владимир(Павел), защо винаги когато сте в опозиция предлагате такива неща? Когато бяхте на власт защо не го направихте това. Ама сега трябва да се правите на много загрижени за така наречените малцинства. И защо винаги под майчин език се разбира турски? В БЪлгария има и други малцинства: руснаци, арменци, китайци, евреи, араби и т.н. Или за ДПС- то само турският е майчин език. Разбира се всички изпускат нещо важно. В България турци няма. Има Българи мюсюлмюни. Всъщност турците в България са: турският посланник, персонала на турското посолство, турските консули, турските студенти учещи тук, някои турски бизнесмени имащи бизнес в България! Всички други са българи мюсюлмани!!!
Ritter 1
Рейтинг: 442 Гневно[quote#17:"Кремена"] а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне[/quote]
Моля!???! Какви са тези съчинения?!!?
Пак ли някой ви е платил да пълните форума с протурска пропаганда?!!??
Я бъдете така добра да ни споделите- къде и кога в Родопите учебниците са били на турски език??
Много ми е интересно при все, че съм точно от едно родопско китно селце, аз и цялата ми рода сме българи по националност и мюсюлмани по религия, и абсолютно никой никога не е нито виждал, нито пожелал, книги или учебници на турски!!!!
stoiank
Рейтинг: 1149 НеутралноКакво значи майчин език. Пето поколение и повече българи - майчин език. Няма такъв свят като нашия. Най-големите предатели водачи на ДПС, по цял ден мислят как да нагнетяват напрежението. Добре че на онзи Волен му спряха парите от Русия, че и той да се намеси. Младите ходят и си сменят доброволно имената с български, заради Европа, по върховете в някакъв филм си живеят. По-добре вместо турски, да учат български и немски или английски по ще е полезно за децата им, ако искат да станат бели хора, защото са супер трудолюбиви и свестни като манталитет.
bawarec
Рейтинг: 442 Неутрално[quote#14:"Bulgarische Motoren Werke"]Майчиният език на помаците е БЪЛГАРСКИ, не турски! Помаците не знаят турски. Не бъркай религиозната идентичност е езиковата! [/quote]
Чети внимателно, какво съм написал. Много добре знам, че българите мохамедани имат майчин език български. Но ДПС искат да получат възможност да принудят българите мохамедани, които гласуват за ДПС, да учат турски.
duchev78
Рейтинг: 435 Неутралнотурския в анадола ай сик....р
Депутат 241
Рейтинг: 3044 Неутрално[quote#2:"Реформиран Соросоид"]Абсолютно същият като въвеждането на задължителен предмет "Вероучение"[/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилА ти правиш ли разлика между религия и етнос?
Или смяташ, че в училищата задължително трябва да се изучава татарски и да се преподава шаманизъм?
Роси
Рейтинг: 8089 НеутралноСрамота е хора,които от векове живеят в България,да не четат и пишат на официалния език.Който иска да учи друг език,освен български,ще намери начин.
Депутат 241
Рейтинг: 3044 НеутралноОт статията разбирам, че ДПС иска да въведе изучаването на руски - матерният език на Сергей Станишев.
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилЗащото който депесар ми докаже, че майка му е туркиня от Турция - мога да се съглася, че има такова право!
БМЗ
Рейтинг: 994 Неутрално[quote#31:"bawarec"]Но ДПС искат да получат възможност да принудят българите мохамедани, които гласуват за ДПС, да учат турски. [/quote]
Апокалипсисът апокалиптиченЕ, тогава няма да бъде "майчин език", нали?
Макар, че си прав - от турците може всичко да се очаква. Почтеност най-малко.
xm...
Рейтинг: 2986 Весело[quote#17:"Кремена"]В Северна и Централна България се учеше задължителено руски, а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне. Българският беше по-скоро факултативен. [/quote]
Боже, Боже!
Как може да се пускат такива?
Не съм учил до четвърти клас в Родопите, ама че руският се учел " в Северна и Централна България задължително" е връ'о!
Руският се изучаваше в ЦЯЛА България задължително един час седмично.
Пък и що за странно и нивгаш небивали административно разделение на 'Северна", "Централна" и някакви други Българии?
И след като с това не сте наясно, то какво да говорим за останалите ви твърдения!
bludniq_sin
Рейтинг: 1833 НеутралноДо коментар [#29] от "Ritter 1":
Лесно е - http://gramatika-bg.com/pravopis/koga-pishem-pi6em-i-i-koga-j.htmlДа те питам само едно нещо. Цял живот ходя гости на роднини в един малък родопски град. Избягваме да наричаме приятелите си помаци с тази дума, даже като цяло думата и фактът, че са такива е нещо като табу - не говорим за това, не ни и пука. Защо е неправилна думата (съдя от поста ти към БМВ)? От това което аз съм видял те са си с български имена (но такива, които в този край означават, че е много вероятно човекът който се казва така да е такъв - примерно асен, митко, момчил, венелин) и мисля, че или са атеисти или поне не изповядват открито нито една от двете религии. Каква е разликата с българомохамеданите които са с български имена и изповядват ислям и има ли разлика изобщо? И защо не ти е приятно да използват думата "помак"? То сигурно отговорът е пространен, но ми е било странно през всички тези години. Нямам нищо против тях - имам много близки приятели.
Mark Twain
Рейтинг: 448 Любопитно[quote#18:"Коки"]защо точно в Правец[/quote]
Даже не искам да им пиша името с главна буква.
"Мисленето е най-тежката работа и това, вероятно, е причината толкова малко хора да я вършат." Хенри ФордОбзалагам се, че са в хотела на лукойл. Ето защо.
Наистина е интересно защо - какъв е приносът към местната общност и ако има такъв, защо точно този град, а не друг?
Депутат 241
Рейтинг: 3044 Неутрално[quote#17:"Кремена"]Учила съм една година там в трети клас и като се върнах в къщи бях позабравила българския.[/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилКога се върна - миналото лято ли?
Личи си...
Депутат 241
Рейтинг: 3044 Неутрално[quote#17:"Кремена"]В Северна и Централна България се учеше задължителено руски, а в Родопите всички учебници бяха на турски[/quote]

“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилА в западна България задължително се учеше "югославски" с латинска азбука?
petepenev
Рейтинг: 388 НеутралноНа ход е "Атака"да иска задължително изучаване на "бащин" език.
1_bulgarin
Рейтинг: 489 НеутралноДПС само дразнят и се надуват през електората ,че правят нещо..... А самите деца не ходят на майчин език щото си го знаят говоримо и не виждат за какво да си губят времето докато другите деца , които не са записани ритат топка. Самите родители не ги записват на свободно избираеми часове щото не виждат смисъл.....
alray
Рейтинг: 392 НеутралноДПС им дреме за изучаването на езика.. Идват избори, трябва да се затегне електората, а той колкото е по-прост, по-добре за ДПС. Така че по-скоро ДПС също не са били ЗА
Венцеслав Йонков
Рейтинг: 447 НеутралноТия не можха за 150 години да научат български ,а щом искат зъдължително да ходят в страната с езика. И в Гърция и в Турция българският е репресиран.
dimko
Рейтинг: 551 НеутралноДПС е немислимо, без да провокира етнорелигиозно/политическо противопоставяне - тази формация се държи като нещо чуждо, на всяко общо усилие за интегрирането ни в модерно Общество ...
Massive atack
Рейтинг: 356 НеутралноКато искате да изучавате майчин език, марш в държавата майка бе!!! Тук се учи български. Тук е България, а не някакъв мюсюлмански оазис. Айде марш в Турция да си учите майчиния език!!!
Да живее България и българският народ.chicago514
Рейтинг: 2215 НеутралноБраво.
zle_platen_trol
Рейтинг: 519 ГневноДо коментар [#17] от "Кремена":
Това не е вярно ! Имам роднини в Девин и Смолян , съпругата ми е от Кърджали , никога в тези населени места не е имало турски учебници.
скруч
Рейтинг: 506 Веселоточно така трябва да е.винаги съм вярвал че герб са най големия противник на дпс
за чиста и свята република-но не с този народpapуre
Рейтинг: 1083 Неутрално"Комисията по образованието и науката отхвърли предложението на ДПС за задължително изучаване на малцинствен език. "
Че те дори и не са си представяли , че резултата може да е друг . Предложението няма да се приеме и во века . Но брича на турчетата бръсне и откъм тъпата страна - дадена им е възможност да си разиграват коня както си искат , и те го правят . Без да очакват разбира се . Но грешката да се обвини Живков за т.н. Възродителен процес , постепенно ще се превърне в упрек , че не го е довел до край . Самото наименование ,което се възприема от всички - Възродителен - обяснява всичко . Възраждане на нещо , което е умъртвено . По какъв начин ? . Има ли значение - просто трябва да се възроди . Всички , които се обявиха против това възраждане , сега плачат срещу това , което сами сториха - създадоха непреодолимо противопоставяне на религиозна основа , подклаждана и разгаряна за политически дивиденти . Някой оптимист да вижда край ?
Ritter 1
Рейтинг: 442 НеутралноДо коментар [#38] от "bludniq_sin":
Най-краткия и бърз отговор, който мога да ти дам, е почти същия като към БМВ- просто думата "помак" ми звучи еднакво обидно като "гяур"!
По разширено ще допълня:
- обижда, защото множество българи (атеисти или православни християни по религия) често я използват в разни пренебрежителни или обидни контексти. Най-малкото и придават негативен нюанс, което явно сте почуствали и вие, и поради което при комуникацията с вашите близки в Родопите, нито я използвате, нито ви вълнува!
- използването на думата автоматично вкарва хората, за които се отнася, в някаква отделна категория. Употребата и влагания смисъл нямат и бегло сравнение с пример от рода на "шопи и власи" или "саксонци и баварци", ако щеш. Никой не знае кога и къде е произлезла, но пък масово я асоциират с я "помъчени", я с "помохамеданчени", я някои ако щеш и с предатели, макар в ден днешен учените историци сравнително ясно да са описали нещата. И не случайно употребяват "българи мохамедани" или "българи мюсюлмани" като искат да акцентират на религиозната характеристика на това българско население;
- сигурно би могла да се използва и без негативния и нюанс, но след 100 години. В ден днешен средностатистическия българин, едно че не е информиран правилно и достатъчно по темата, друго че робува на всякакви клишета и се чувства като соц-интелектуалците- готови с мнение по всичко!
А трябва време.
Както за македонците, на които ред генерации им е втълпявано от Титовците, че са били поробени от нас, така и на нас, да втасаме за обективните факти...
До тогава е добре от уважение да се съобразяваме!
...па дано стигнем някой ден до момента, в който ще се смеем над подобни спорове и дискусии, вместо да се обясняваме така из форумите по нета!
Поздрави!
papуre
Рейтинг: 1083 Неутрално"България не е подписвала Конвенцията за малцинствените езици, нещо повече - нямаме подписан международен документ, който да ни задължава да въвеждаме задължително изучаване на малцинствен език",
Което много лесно може да се поправи , като се имат предвид някои днешни съобщения в пресата - Вашингтон си КУПИ България . От неслучайни американски политици .
pentuer
Рейтинг: 660 НеутралноТака ще е като няма воля ДПС да бъдат изхвърлени от политиката завинаги
papуre
Рейтинг: 1083 Неутрално"Те, сирийските бежанци в страната ни, какъв майчин език ще учат – сирийски или турски? "
Въпроса е от компетенцията на Кристалина Георгиева , струва ми се . Тя първа предложи да борим демографската криза със сирийските и други бежанци . Предполага се , че е наясно и с езиковите проблеми .
theanalyser
Рейтинг: 1366 НеутралноКакъв майчин език бе, Зидаров!
В България официалния език е българският!
Точка.
А ДПС не трябва повече да бъде допускана във властта.
Никога!
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#21:"bludniq_sin"]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоКъде там и за коя година става въпрос? Питам понеже баба ми 36-40 години е била учителка в малък родопски град и такова нещо каквото описвате никога не е имало.[/quote]
Община Бенковски, крайни Южни Родопи на 10-ина километра от границата. Беше в началото на 70-те години. Бях в трети клас, никой от съучениците ми не знаеше български. Родителите ми бяха командировани в школото за една година. Имаше часове по български език, но основните предмети се преподаваха на турски и учебниците бяха на турски. Издадени в България.
Дончо
Рейтинг: 225 НеутралноДа се връщат в Турция и да си го изучават.
Иван
Рейтинг: 1216 ГневноОфициалния език в България е българският , който иска да учи друг да си го учи- езикови школи "под път и над път".
Не съм нито американофил, нито русофил- те са родоотстъпници и подлоги на чужди държави.Аз съм българофил!М.Георгиева
Рейтинг: 441 ГневноХайде стига циркове. То не беше искане за "майчин език", то не беше искане за вероучения. Този народ има нужда от класическо, общоприето, европейско, светско образование. Толкова ли е трудно да се разбере, че основанието да се иска "Джамия" се корени в претенцията да се налага "Църква". Тези тарикати, и от двете страни, взаимно си потенциират исканията и интересите. Всяко разделение по езиков и верски признак трябва да се ограничи от Държавата.
М.Георгиева
Рейтинг: 441 НеутралноГледам коментарите и не мога да повярвам. Тъп народ. Регулирайте "силата на камбаните" и ще се справите с "уредбите на джамиите". Иначе ще ви разиграват докато ви прималее.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#51:"papyre"] Но грешката да се обвини Живков за т.н. Възродителен процес , постепенно ще се превърне в упрек , че не го е довел до край . Самото наименование ,което се възприема от всички - Възродителен - обяснява всичко . Възраждане на нещо , което е умъртвено . По какъв начин ? . Има ли значение - просто трябва да се възроди .[/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоЕ сега ме ядоса! Ти да не мислиш че по време на Османската империя в България са се раждали само български деца? Аз съм от Северна България. Рода ми десетилетия е живял там. Не всички турци са напуснали домовете си след края на Кримската война. Мама беше начална учителка 35 години. Изучила е стотоци деца, научила ги е на българско четмо и писмо. Баща ми беше учител по българска история в гимназията. Процесът, който трябваше да ги "възроди" ги погуби.
Та не ми се прави на по-голям родолюбец от мен. Имах същите права като теб да живея в Родината си със рожденото си име. И още хиляди като мен.
сидер
Рейтинг: 2719 ЛюбопитноДо коментар [#7] от "Beyond":
,,Откога диалектите се считат за отделни езици?,,
От тогава когато този диалект стане официален за дадена страна. То ти май не знаеш,че за САЩ официалния е Американски, не английски, независимо, че малко трудно но американец и англичанин биха се разбрали и че американския език е диалект на английския. Докато алжирец и египтинян няма да могат да се разберат, независимо, че двата езика са диалекти на един език
Симо
Рейтинг: 1221 НеутралноДо коментар [#2] от "Реформиран Соросоид":
Казусите нямат нищо общо. Не може да има задължително изучаване на майчин език. Децата, а пък и родителите им може да не искат това. А и кой ще дефинира кой език е майчин ? В момента съм 100% сигурен, че могат да си изберат туркия език като свободно избираем. Но целта на Доган е друга - насила да им сперетне анти-възродителен процес и да задължи своите избиратели да учат турски, за да ги сегрегира още повече.
А за вероучението - може да има много "учители", но кой е истинския ? Затова "вероучението" няма място в светското училище. Не и като задължителен предмет.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#49:"zle_platen_trol"] съпругата ми е от Кърджали , никога в тези населени места не е имало турски учебници.[/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоКакъв мотив бих имала да лъжа. Казвам ти, като се върнах в родния си град бях позабравила българския. В едно съчинение дори написах че много ми е било мъчно за България докато съм била в Родопите и учителката усмихнато ме коригира, че всъщност съм си била в България.
сидер
Рейтинг: 2719 НеутралноДо коментар [#37] от "xm...":
Не укорявай жената, защото аз знам, че до 1951 година в окръг Кържали и централни родопи до Смолян се учеше по турски учебници. Дори мислехме, че се печатат в Турция
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#40:"Депутат 241."] #17 от “Кремена”
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоКога се върна - миналото лято ли? Личи си... [/quote]
Язвителността ти не неуместна, да не кажем обидна.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#37:"xm..."]ментар #17 от “Кремена”
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоБоже, Боже!
Как може да се пускат такива?[/quote]
[quote#37:"xm..."]
Руският се изучаваше в ЦЯЛА България задължително един час седмично.
Пък и що за странно и нивгаш небивали административно разделение на 'Северна", "Централна" и някакви други Българии? [/quote]
Половината от коментаторите май сте чли само киселец днес!
Какво ви става бе хора?? Защо са тези презрително-обидни коментари? Не съм разделяла България на Северна Южна и Централна. Имаше скрит намек в коментара ми че там където живее компактна маса турци се е учило на турски език. Това не можеше да се случи в други райони на страната. А между другото, руски се учеше не по час на седмица, а по два часа.
extraCACA
Рейтинг: 1238 ВеселоДо коментар [#66] от "сидер":
хе, в такъв случай трябва да е над седемдесеттака... то верно че тук все пенсии се врътите ма чак пък толкова
Time is on my side
Рейтинг: 1369 НеутралноДо коментар [#65] от "Кремена":
%D0%B8%D0%B2%D0%B5%D0%B5%D1%85%D0%B0-%D1%80%D0%BE% D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%83-%D0%BD%D0%B0%D1%81- %D0%BA%D0%BE%D0%B3%D0%B0%D1%82%D0%BE-%D0%B1%D1%8F% D1%85%D0%B0-%D0%BF%D1%80.html _000_turtsi_inak_stavame_Kipar/
“In an age in which the media broadcast countless pieces of foolishness, the educated man is defined not by what he knows, but by what he doesn't know.” ― Nicolas Gomez DavilaЕстествено, че не лъжеш! Някои просто не искат да се споменава, че по байтошово време (70-те години) е имало турски и цигански начални училища, а в елитните гимназии из т.н. "смесени" райони - квоти за децата на турците в Политбюро, ЦК на БКП, ДКМС и т.н.
Ето едно любопитно четиво за циганските училища (ако съдя по наименованието на сайта, може не всичко да е истина, но снимките са жестоки):
http://socbg.com/2014/04/%D0%BA%D0%B0%D0%BA-%D0%B6
И още едно за "Възродителния процес" за неща, които лично аз не знаех:
http://www.frognews.bg/news_12406/Jivkov_Gonim_300
Time is on my side
Рейтинг: 1369 Неутрално[quote#40:"Депутат 241."]Кога се върна - миналото лято ли?
“In an age in which the media broadcast countless pieces of foolishness, the educated man is defined not by what he knows, but by what he doesn't know.” ― Nicolas Gomez DavilaЛичи си... [/quote]
И аз възприемам този коментар като обиден. Кремена никога не е давала повод за каквито и да било забележки по отношение както на езика, така и на правописа. Колко жалко, Депутате! Имах добро мнение за Вас!
До коментар [#40] от "Депутат 241.":
Депутат 241
Рейтинг: 3044 Неутрално[quote#71:"Black Ice"]И аз възприемам този коментар като обиден. [/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилСъжалявам, ако съм прозвучал малко по-напористо, но "информацията", че в определени части на България е имало ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изучаване на турски език и българският е бил факулртативен, ми се струва малко преувеличена.
Иначе избягвам да корегирам хора, които са ми приятни, но в случая патриотичната истина ми беше по-скъпа от Платон.
Моите извинения.
Стабилни в мизерията, епизод пореден
Рейтинг: 888 НеутралноКак е възможно да има такова предложение, то е против националните интереси и сигурност?! Колкото и да сме толерантни, езикът е едно от нещата формиращи нацията. Различните трябва да се приемат, но трябва и да се интегрират, т.е. културно претопяват с поколенията. Иначе нацията се разединява и държавата разпада.
Депутат 241
Рейтинг: 3044 НеутралноДо коментар [#70] от "Black Ice":
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилНационализацията на турските училища е извършено в началото на 50-те години от В.Червенков. Освен ако Кремена не е над 75-годишна, няма как да знае.
п.п. А и тогава основният, а не факултативенезик, е българският.
Депутат 241
Рейтинг: 3044 Неутрално[quote#67:"Кремена"]Язвителността ти не неуместна, да не кажем обидна. [/quote]
“Комунизмът е философия на провала, вяра в невежеството, евангелие на завистта.” сър Уинстън ЧърчилПриеми извиненята ми.
До коментар [#67] от "Кремена":
Виж постове 72 и 74.
Bicho Raro
Рейтинг: 1371 ЛюбопитноВ България поне (засега) искат само майчин език в училищата. В Испания муслитата се заканват да съдят държавата, за да им осигури изучаване на ислям в държавните училища. Въпиюща наглост! l/edicion-andalucia/andalucia2/la-union-islamica-d enuncia-que-espana-incumple-la-ley-exige-el-islam- en-la-escuela.html
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas Mannhttp://www.mediterraneodigital.com/portada/naciona
Реми
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#70] от "Black Ice":
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоБлагодаря ти за линковете. От втория знам всичко, че дори и повече. А първият е доста екзотичен, бих казала. Истина е че по татово време нямаше такива проблеми около ромите. Работеха и учеха. Поне до осми клас.
Реми
Рейтинг: 675 НеутралноДо коментар [#75] от "Депутат 241.":
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоО.к.
Bicho Raro
Рейтинг: 1371 НеутралноНаглостта на муслитата стига до там, че се заканват да изискат от съда в Страсбург да забрани религиозните шествия и процесии по Великден, защото обиждали тяхната религия - http://www.mediterraneodigital.com/portada/naciona l/nacional/los-musulmanes-se-plantean-demandar-a-e spana-ante-el-tribunal-de-estrasburgo-por-la-seman a-santa.html
"Tolerance is a crime when what is tolerated is evil or sin" - Thomas MannПо това си приличат с Подемос. Паблито Иглесиас също се закани, че като (ако) спечели изборите, ще забрани всички религиозни чествания и празници.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#74:"Депутат 241."]В.Червенков. Освен ако Кремена не е над 75-[/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоЕ да, понякога се чувствам и на толкова. Не знам как да ви убедя че учех география и дори математика по учебници написани на турски. Децата просто не знаеха български в този район поне. Не знам как е било в по-горните класове, но в трети клас беше така.
Orchid
Рейтинг: 877 НеутралноДобре, че са отхвърлили поредното предателско и разединително нацията предложение!
Няма по-голяма напаст от ДПС. Адски нагли, ехидни и безочливи престъпници са агите!
Трябва да бъдат вкарани до един в затвора, а партията им -забранена!
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#72:"Депутат 241."] части на България е имало ЗАДЪЛЖИТЕЛНО изучаване на турски език [/quote]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоне съм споменавала, че е имало задължително изучаване на турски език. Може би поради факта, че децата там не можеха да говорят на български камо ли да учат по него, родителите ми бяха командировани от Плевен в "тъмна Индия", за да се научат децата на български. Условията бяха ужасяващи, ходехме на километри да си носим в дамаджани питейна вода, защото другата не беше подходяща за консумация. Е, поне природата беше вълшебно красива.
Ливон
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#1] от "Beyond":
Колкото и да са, произхождат от зурната и тупана! Е може и от даарето. Ама тия може да поискат и майчин кючек да им играем!
Time is on my side
Рейтинг: 1369 Неутрално[quote#80:"Кремена"]Не знам как да ви убедя че учех география и дори математика по учебници написани на турски. [/quote]
/praznik_5.htm
“In an age in which the media broadcast countless pieces of foolishness, the educated man is defined not by what he knows, but by what he doesn't know.” ― Nicolas Gomez DavilaНе пазиш ли поне един? Ще бъде интересна галерия, ако изпратиш снимки. Проблемът с турците на другарите от БКП стана толкова голям, че сигурно заради това не може да се намери нищо в интернет по този въпрос.
Открих обаче нещо много интересно... предполагам, за теб и за невярващите:
"Политиката на предвожданата от Тодор Живков комунистическа върхушка към малцинствата, целяща претопяването им в „Единната българска социалистическа нация”, се провежда последователно и методично в продължение на 20 години. Основите на тази политика „Първият” поставя в изказването си пред завеждащите на отдели на Централния комитет на БКП на 4 декември 1967 г.:
„Значи ли тази наша политика асимилация? Да, от наша марксистко-ленинска гледна точка значи. Защо? Защото ние, провеждайки тази линия, създаваме единна комунистическа нация. Ленин говори за прогресивна асимилация. Именно в случая се касае за прогресивна асимилация на националностите в България, в това число и на турската националност, и тяхното сливане с българската и създаване постепенно на единна комунистическа националност. Ние не говорим сега за асимилация и не е необходимо да говорим. Ние говорим за сближаване на турското население като съставна част от българския народ. Като строители на социалистическа България.” (Сравни с: Ялъмов, И., 2002, стр. 371)
Впоследствие в така поставената цел се променя изразът „единна комунистическа нация”, който се трансформира в широко пропагандирания „единна българска социалистическа нация”, а вместо „асимилация” се използват евфемизмите „приобщаване” и в по-твърдия вариант – „преодоляване на етническите различия”.
Достигнало до окръзите със смесено население, изказването на Тодор Живков предизвиква брожение сред местния партиен актив. Това кара неговия началник на кабинета по това време Милко Балев да преправи текста на изказването, така че горните думи да отпаднат. В Партийния архив са запазени няколко различаващи се помежду си преработки на стенограмата, но не и самата тя. Заместник завеждащият Отдела за работа с масовите организации и турското население към ЦК на БКП Ахмед Арунов успява обаче да вземе и запази едно от оригиналните машинописни копия.
В края на същата година – на заседание на ЦК от 28 декември 1967 г. – Тодор Живков отново използва думата „асимилация”:
„(…) нашата линия и в бъдеще трябва да бъде линия на приобщаване и сливане на това население с българската нация. … Значи ние не сме за асимилация на турското и циганското население, но за каква асимилация? Ленин говори, че има асимилация и асимилация. Има груба, реакционна, шовинистична, империалистическа асимилация, но има и прогресивна асимилация. Ние сме за създаването на една комунистическа нация в НРБ, но не около турското и циганското население, а около българското население.”
И малко по-късно на същото заседание лукаво добавя:
„Не е удобно да употребяваме думата асимилация, но тук на заседанието може.”
(ЦДА, ф. 1б, оп. 34, а. е. 89; Баева, И. и Е. Калинова, 2009, стр. 66) ...
В изпълнение на Решение № 84 (Иванов, М. и И. Ялъмов, 1998; Ялъмов, И., 2002):
Периодичният печат на турски език е силно ограничен. Закриват се четири централни периодични издания, излизащи на турски език. Остават вестник „Йени ъшък – Нова светлина” и списание „Йени хайат – Нов живот”, които започват да се списват на български и турски език. Спрени са притурките на окръжните вестници. Само кърджалийският вестник „Родоп мюджалеси” („Родопска борба”) се задържа до 1974 г., когато е заменен с притурка на турски на в. „Нов живот” (през 1984 г. и тя е ликвидирана).
Прекратява се книгоиздаването на турски език. Турският отдел към издателство „Народна просвета” е закрит.
Времето за радиопредавания на турски език се съкращава от 5 на 3 часа дневно.
През 1975 г. се закриват турските естрадни театри в Шумен, Разград и Кърджали, като те се трансформират в естрадни състави, които до окончателното им ликвидиране през 1984 г. изпълняват български и съветски фолклор.
Силно се ограничава дейността на читалищата в районите с турско население и на техните фолклорни състави.
Министерството на просветата приема свои мероприятия. След 1969 г. в указанията на министерството преди началото на всяка учебната година вече не се дават подробни указания за изучаването на турски език, както е било до тогава. Провеждат се събрания с учителите турци, които да инициират „доброволен отказ” от изучаването на турски език. Тези, които изразяват несъгласие, са обявени за националисти и уволнени. От учебната 1973 – 1974 година този предмет е изваден от учебните планове. Към средата на 70-те години турски език не се изучава никъде.
През 1971 г. се създава комисия, „относно наречието на литературния турски език, което следва да се използва от средствата за масова информация, предназначени за населението от турски произход, в училищата и при книгоиздаването” (ЦДА, ф. 1б, оп. 40, а. е. 272). В резултат на работата на комисията е наложена модификация на турската книжовна норма, която е максимално отдалечена от съвременния литературен турски език.
За да се заличат религиозните обреди и народностни традиции, особено при кръщаване, сватба и погребение, се налагат нови „социалистически граждански ритуали и традиции”. Във връзка с това на 11 март 1971 г. Секретариатът на ЦК на БКП утвърждава решение, което предвижда мерки за „внедряването на гражданските ритуали и преодоляването на влиянието на религията в бита на хората” (ЦДА, ф. 1б, оп. 36, а. е. 1345).
Докато се изпълнява тази програма, в годините от 1968 г. до 1978 г. се провежда втората (след 1950–1951 г.) мащабна изселническа кампания по време на комунистическото управление. По силата на спогодба между България и Турция през този период се изселват около 115 000 турци (ЦДА, ф. 1б, оп. 63, а. е. 152; Трифонов, С., 1993). "
http://www.omda.bg/public/biblioteka/mihail_ivanov
Ливон
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#74] от "Депутат 241.":
Помня, че играехме в двора на "турското" училище в Хасково - беше в центъра на града и по съседство с джамията. Трябва да е било 62-63 г. и до 1965 мисля го затвориха. Така че Кремена може и да е по-млада!
sospecha
Рейтинг: 550 НеутралноЗащо да им е забранено да четат и пишат на майчин език.България е Майка на всички и е задължително да се чете и пише на майчин език.Щом живееш и имаш ЕГН в тази страна то значи си български гражданин и това четмо и писмо е създадено за всички чеда на Майка България.Не им забранявайте да го изучават и да пишат защото това е чест за всеки един жител на страната да знае и да говори майчиния си език.
Ливон
Рейтинг: 225 НеутралноДо коментар [#42] от "petepenev":
Сега само с изследване на генома се утвърждава истинското бащинство. Сидеров ли да дава материал?
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#84:"Black Ice"]мена”
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоНе пазиш ли поне един? Ще бъде интересна галерия, ако изпратиш снимки. [/quote]
И да съм взела някой тогава, отдавна е унищожен. Както споменах, родителите ми бяха учители и в къщи имаше само български книги по принцип.
Истината е, че не е нормално и то в малка страна като България да се учи на друг език освен български. То е и недопустимо. Всеки има право в свободното си време да учи и говори на какъвто си език иска. Но, цялостната политика на ДПС е по своята същост е антинационална, защото създава условия за опасно противопоставяне на двата етноса.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#84:"Black Ice"]мена”
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоНе пазиш ли поне един? Ще бъде интересна галерия, ако изпратиш снимки. [/quote]
И да съм взела някой тогава, отдавна е унищожен. Както споменах, родителите ми бяха учители и в къщи имаше само български книги по принцип.
Истината е, че не е нормално и то в малка страна като България да се учи на друг език освен български. То е и недопустимо. Всеки има право в свободното си време да учи и говори на какъвто си език иска. Но, цялостната политика на ДПС е по своята същост е антинационална, защото създава условия за опасно противопоставяне на двата етноса.
Реми
Рейтинг: 675 ВеселоСъжалявам за дубъла, но грешката е в програмата.
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоTime is on my side
Рейтинг: 1369 Неутрално[quote#88:"Кремена"]Истината е, че не е нормално и то в малка страна като България да се учи на друг език освен български. [/quote]
, които помежду си говорят само на турски и се обиждат, ако някой ги нарече другояче, освен "турци". Страшен проблем е неграмотността, много по-голям от този, на какъв език е допустимо да се учи.
“In an age in which the media broadcast countless pieces of foolishness, the educated man is defined not by what he knows, but by what he doesn't know.” ― Nicolas Gomez DavilaТака ли мислиш? И досега има села, а вече и малки градове (например в Североизточна България), в които учениците не могат да говорят и да пишат нито на турски, нито на български език. Да не говорим, че трудно разбират литературните варианти и на двата езика. Имам и личен опит с едни майстори (там им казват "турски цигани"
pinkpearl
Рейтинг: 489 Неутрално[quote#17:"Кремена"]В Северна и Централна България се учеше задължителено руски, а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне. [/quote]
В кои години и в кои Родопи? Вие на колко сте години, драга Кремена?
pinkpearl
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#52] от "Ritter 1":
Добре, де. Вие чувствате нещо негативно в думата помак. Аз пък не влагам нищо негативно. Имаше един филм за помаците в гръцката част на Родопите, те наричаха сами себе си нашенци и помаци, а за езика си казваха "Говорим на нашенско, помацко."
Та тези хора, които не са били повлиявани от българската държава и българското общество, сами себе си определят като нашенци, помаци. Значи думата явно не се възприема така. Макар че на мене "нашенци" ми допада повече, защото действително ги чувствам като наши хора.
pinkpearl
Рейтинг: 489 Неутрално[quote#53:"papyre"] ... някои днешни съобщения в пресата - Вашингтон си КУПИ България .[/quote]
Ми, купил. Какво е платил, та да я купи?
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#91:"Black Ice"]ена”
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоТака ли мислиш? И досега има села, а вече и малки градове (например в Североизточна България), в които учениците не могат да говорят и да пишат нито на турски, нито на български език. [/quote]
Това е последица от сериозен дефицит в образователната система. Доколкото знам в България образованието до осми клас поне е задължително(може и да сгафих). Ето, сега имаме нов и напорист за реформи министър. Ако наблегне на тях със същата страст, както на селфито с хубави ученички, цена няма да има.
А сега сериозно, не може да живееш и да искаш да се реализираш като личност в една страна без да владееш официалния език. В България е българският, в Австрия-немският. Нямам проблеми и с двата. И така трябва да е.
Реми
Рейтинг: 675 Неутрално[quote#92:"gogaroga"]
Животът е това, което ни се случва, докато правим планове за бъдещетоВ кои години и в кои Родопи? Вие на колко сте години, драга Кремена? [/quote]
Е, пита ли се дама за годините драги?! Но понеже съм добра душа ще ви дам жокер: Била съм в трети клас в съвсем началото на 70-те години(от1970....). И селцето се казваше Медевци, община Бенковски на хвърлей от границата с Гърция.
Надявам се задоволих любопитството ви.
daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноЗащо не го направят като в Чикаго, "съботно училище" на майчин език финансирано от общински данъци гласувани от населението?
daskal1
Рейтинг: 4424 НеутралноДо коментар [#17] от "Кремена"
До коментар [#74] от "Депутат 241.
Не сте прав. Турски и цигански училища с обучение на турски е имало до 1964, ако не се лъжа. Баща ми (и ние) беше изпратен от София в провинцията именно в средата на 1950-те, подобно на родителите на Кремена, като директор на такова училище. Целта на тези училища беше да започнат от турски като матерен език на децата и през обучение на български като чужд език постепенно да преминат изцяло на български в основното образование. Мизерията беше потресаваща, макар че съм бил много малък помня как затънах с ботушите в калта веднъж с баща ми.
pinkpearl
Рейтинг: 489 НеутралноДо коментар [#96] от "Кремена":
Драга Кремена, питам защото не съм съгласен с някои юнашки твърдения във вашия коментар 17. затова пожелах да посочите точно и ясно кога и къде сте учили по "всички учебници на турски".
[quote#17:"Кремена"] В Северна и Централна България се учеше задължително руски, а в Родопите всички учебници бяха на турски до четвърти клас поне. [/quote]
Я виж ти! Само в Северна и Централна? Другаде не? Наистина бих се радвал да докажете, че руският не е бил задължителен навсякъде в НРБ.
Къде в Родопите? Това е бая планина и голяма част от жителите ѝ са българоезични мохамедани и християни. Вие посочвате конкретно село, не го познавам, но в е напълно възможно там да се е учило предимно, но не изцяло на турски.
Възразявам върло срещу цялото ви предложение за деление на България, то не е вярно даже и спрямо поселенията на българските турци.
За възрастта извинявайте, ще се съобразявам и няма да ви питам.
pinkpearl
Рейтинг: 489 Неутрално[quote#17:"Кремена"]Българският беше по-скоро факултативен. [/quote]
Ако като дете ви се е създало такова впечатление, то не е вярно. През 1971 българският вече от години е бил задължителен и в т. нар. турски училища.
[quote#80:"Кремена"] Не знам как да ви убедя че учех география и дори математика по учебници написани на турски. [/quote]
Че сте учили математика на турски поне мене лесно може да ме убедите, за географията в 3 клас малко по-трудно ще стане.