
© Красимир Юскеселиев
Борислав Белазелков, съдия от ВКС и председател на Съюза на съдиите в България
За истинска реформа на съдебната власт са задължителни промените в конституцията, но те зависят от волята на политическите сили, от тяхната отговорност и готовност за съгласие в името на търсения резултат. Очертава се консенсус по отношение на разделянето на Висшия съдебен съвет на съдийска и прокурорска камара, но това не изчерпва необходимостта от промени.
Този позиция изрази съдията от Върховния касационен съд Борислав Белазелков, който е и председател на Съюза на съдиите в България, пред телевизия "България он еър".
Запитан за
идеята за намаляване на 7-годишните мандати на тримата големи
- главния прокурор и председателите на Върховния касационен /ВКС/ и Върховния административен съд /ВАС/, която не фигурира в обсъжданите в медиите предложения за конституционни промени, Белазелков коментира:
"Когато бъдат внесени в парламента предложенията за конституционни промени и започне задълбоченото обсъждане, когато се чуят и други предложения, тогава ще се направят изводите какво още би трябвало да се промени. Защото очевидно само разделянето на ВСС на две камари е добра и важна стъпка, но тя не изчерпва необходимостта от промени."
Разликата във функциите на главния прокурор и на председателите на върховните съдилища е отправната точка за обсъждане на 7-годишния мандат
Белазелков подчерта, че само в задълбочената и честна дискусия ще се види какво стои зад различните интерпретации на идеята за намаляване продължителността на мандатите. Той припомни припомни, че председателят на ВКС е изразил склонност да приеме съкращаване на мандата и в контекста на това коментира:
"Но председателят на ВКС организира работата на 100 съдии. Докато главният прокурор ръководи работата на 1800 прокурори. Съкращаването на единия мандат има едно значение, на този на главния прокурор - друго. Политиците са тези, които трябва да кажат коя мярка в каква степен е добрата и дали не е необходимо и други промени да се направят."
С "мерки по средата" не се прави реформа
На въпроса дали се търси средното сечение, което да удовлетвори всички чрез предприемане на мерки "по средата", Белазелков коментира: "Търсим ли средата, нищо няма да свършим докрай." Според върховиня съдия политиците трябва да се разберат кои са мерките, необходими, за да се промени съдебната система, а не да бъдат едновременно удовлетворени различните представи за реформа.
Запитан за популярното възражение, че съдебната реформа трябва да започне с простички неща като натовареността на магистратите, юридическото образование, софтуерните проблеми на съдилищата, вместо с промени на конституцията, Белазелков каза, че изброените проблеми са постоянни и стоят за решаване, но не пред парламента, а пред Висшия съдебен съвет. Защото това не са проблеми на парламента, а на ВСС и трябва да се решават от него и от Министерството на правосъдието.
Bulgerman
Рейтинг: 521 НеутралноИма умни хора в България, но от гръмогласни латерни с руски акцент, не могат да се чуят.
XXI век е! Електронно Правителство и Гласуване.Например Гоце. Олицетворение на всеки недъг на свободните ни години.
BIG AL
Рейтинг: 1291 НеутралноНе изчерпва , разбира се ...
BIG ALБитката със съдебната , червена и унаследена мафия - ще е люта ...Дано да е успешна ...
etty1
Рейтинг: 2230 Неутрално"Търсим ли средата, нищо няма да свършим докрай."
“The greatest enemy of knowledge is not ignorance, it is the illusion of knowledge.” ― Daniel J. BoorstinПовече магистрати като г-н Белазелков = повече шансове за промяна към добро.
Роси
Рейтинг: 7583 НеутралноЧе кой е казал,че с това ще приключи реформата.