
© Георги Кожухаров
Разкопки на неолитното селище край Мурсалево
Двуетажни 7-8-метрови къщи от греди и глина с двускатни покриви и около 60-100 квадратни метра площ на всяко ниво... на поне 7500 години.
Днес ръководителят на археологическия екип Васил Николов и колегите му представиха откритията си. Селището, населявано според експертите от хора от най-старата европейска цивилизация, е намерено при разкопките около дупнишкото село Мурсалево покрай строителството на магистрала "Струма".
Днес археолозите допуснаха медии при разкопките и останките, които могат да бъдат видени в оригинала си до 28 юни. Предстои намерените към момента около 60 къщи да бъдат демонтирани, да се продължат разкопките и в пластовете отдолу и да се изнесе цялата намерена археология. След това в края на юни върху селището трябва да мине магистрала "Струма", а експертите обещават да свършат навреме, за да продължи строителството.
Заради голямата находка трасето на магистралата все пак ще бъде леко изместено и ще се отвори място за музей на открито. Министерството на културата вече е възложило на археолозите от екипа да направят идеен проект за музея, а те възнамеряват след разкопаването на останалата част от селището да оформят комплекс на открито от 5-7 декара, където под куполи да могат да се виждат останките от къщите.
Може дори да възстановим и някоя къща, може да е в мащаб едно към едно, имаме достатъчно данни за това как са изглеждали постройките и ще можем да ги възстановим с необходимата достоверност, каза Васил Николов. Това обаче със сигурност няма да стане на мястото, на което са намерени руините. Попитан защо да не се възстанови къща на самото й място, Николов коментира, че това на практика не е позволено от закона, а и е в разрез с науката. Така на практика разбиваш архитектурните субстанции, това е абсурд, дори и да си почти сигурен как е изглеждала дадена древна постройка, пак не можеш да я изграждаш наново на старото й място, допълни Николов.
Едно от най-интересните неща в откритието на археолозите са намерените доказателства за умишлено опожаряване на някои от къщите в селото. От около 20 години тече спор в Европа дали е имало такива умишлени опожарявания, сега тук недвусмислено това се вижда, каза и Крум Бъчваров от екипа експерти. Все още обаче не може да се даде отговор за причините, накарали хората да запалят къщите. Доказано е, че това не станало едновременно за цялото селище, а са били палени единични къщи, и то в различни периоди. За това, че става дума за умишлени палежи, говорели данните, че къщите са били напълнени предварително с дърва, за да горят по-добре.
© Георги Кожухаров Разкопки на неолитното селище Мурсалево
В този праисторически период дърветата не са били често срещани, имало е повече храсти, за да осигурят дървен материал за запалването, хората са се организирали и са ходили многократно на далечно разстояние, а това показва ясното им намерение, обясниха археолозите.
Огънят обаче е най-добрият помощник на историците в случая. На практика запалените къщи са били изпечени, глината се е стегнала и така останките са много добре запазени. Можем с почти пълна сигурност да кажем някои от къщите как точно са изглеждали, колко са били големи и т.н., обясни Николов. Вижда се даже къде са били гредите за конструкцията на къщите, облицовани с глина.
Друго забележително на откритото селище е неговият размер - археологическият обект се простира на поне 20 декара. Селището е било между две ровини на брега на река Струма, като се предполага, че жителите дори са изкопали канал, който са ползвали за пристанище за лодките си.
Установено е, че освен древната европейска цивилизация тук впоследствие са живели и славяни, макар и обитаващи полуземлянки. Мястото е било и свещено за траките - открити са предмети от техни ритуали.
Екипът археолози работи по поне 10 часа на ден, за да успее да спази сроковете, като освен разкопките документира находките, описва и проучва намереното. Привлечени са и международни експерти, като например в Единбургския университет проучват човешките останки от няколко неолитни гроба, както и от различни жертвени ями от около V-III век преди Христа.
Експертите казаха, че хората, живели в селището, са се занимавали основно със земеделие, гледали са добитък, ловували са, но по-рядко. Затова и основните им вярвания са били свързани с плодородието и култа към Богинята майка. Имали са различни ритуали, но няма данни например за кървави жертвоприношения, като принасяните в жертва животни след това са били изяждани.
Животът в селището е продължил около 500 - 600 години.
Beyond
Рейтинг: 1154 ЛюбопитноЗа 7500 години стигнахме от двуетажните къщи до панелките. Много вдъхновяващо, няма що.
TAKE THE RED PILL!dmarev
Рейтинг: 466 ЛюбопитноСупер! А дано да се доразвие находката в туризъм, ама ...
Лелка
Рейтинг: 1262 ВеселоДвуяката полза от магистралостроенето.
Древна земя,много история,ама акъла ни и той май примитивен...
dissident
Рейтинг: 810 НеутралноКой ли ги измисля тези неща? И какво сега, кой етаж са намерили?
На снимката се виждат предимно печени тухли, а такива е нямало по онова време.
tralala2010
Рейтинг: 581 Неутрално...доказателства за умишлено опожаряване на някои от къщите...
Така ще е, като Бойко е бил да коси трева на зайците и кокошките, вместо да разпъва маркуча и да гаси.
sbk
Рейтинг: 600 Неутрално"В този праисторически период дърветата не са били често срещани, имало е повече храсти, за да осигурят дървен материал за запалването, хората са се организирали и са ходили многократно на далечно разстояние, а това показва ясното им намерение, обясниха археолозите."
Горното не можах да го схвана.
Интересно - явно е светилище или обреден комплекс.
sbk
Рейтинг: 600 НеутралноДо коментар [#4] от "dissident":
Може тухлите да са били от кирпич, неизпечени, и вследствие на палежа да са придобили сегашния си вид. Поне така твърдят археолозите според статията.
Elan Morin
Рейтинг: 833 ЛюбопитноУмишленото опожаряване може всъщност да е технология за изпичане на глина.
AnarchaosBG
Рейтинг: 466 Веселоъъъ, тия къщи изглеждат по-скоро 7-8 САНТИметрови...
"The alternative to the hierarchical power structure is based on mutual aid and group consensus."Иначе никой не се е съмнявал, че цивилизацията е възникнала в България. И там свършва..
dissident
Рейтинг: 810 ВеселоДвама археолози от различни държави спорят:
Единият казва: При разкопки в моята държава намерихме дървени стълбове добре оформени. Явно моите предци са познавали и ползвали телеграфа.
Другият казва: А ние не намерихме такива стълбове в моята страна. Явно моите предци са познавали и ползвали безжичният телеграф.
Ристьо
Рейтинг: 638 Весело[quote#4:"dissident"]Кой ли ги измисля тези неща? И какво сега, кой етаж са намерили?
На снимката се виждат предимно печени тухли, а такива е нямало по онова време.[/quote]
е ама и ти....черноглед..
какво е имало по онова време и какво не е имало...
няма значение
Истината е тази - която изфабрикуват мъдрите глави , така се "прави" история..
то и в Египет 3/4 от муиите са фалшиви...
но щом има интерес...има и предлагане
Сега в Китай се строят храмове "отпреди 3 000 год"...
и тях ли да критикуваме
пустиняк
Рейтинг: 616 ВеселоПреди 7500 години къща на два етажа с по 100 квадрата едниня, с лодка пред къщата.
Чайка - вожд и учител на Цацаров & Гешев. Не съм ЗА пРезидента а ПРОТИВ мафията и беззаконието да управляват в България!2015 година, гарсониера в Дружба - 68 квадрата. Добре, че поне вода имам... Абе, пипне ли те прогреса - пущане нема.
dissident
Рейтинг: 810 НеутралноДо коментар [#11] от "Бахуристан":
Селище преди 7000 години е неолитно. Ако някой знае какво означава неолит, ще има представа за нещата.
forza
Рейтинг: 824 ВеселоСъдейки по повечето коментари дотук, явно форумът е на анонимни археологически светила - експерт до експерта, мила моя майно, льо!
И няма значение дали се громят мощите от о-в Св. Иван, созополски вампири или обикновени кирпичени къщи.
Изобличителният патос винаги е наличен и то - на богато!
Дерзайте, специалисти, нелека е тегобата ви!
Ристьо
Рейтинг: 638 Весело[quote#13:"dissident"]Селище преди 7000 години е неолитно. Ако някой знае какво означава неолит, ще има представа за нещата.[/quote]
....
признавам ,нямам представа за неолита ,
имам представа как се произвежда История
виждал съм "нотариален акт от 1911 год".....
който беше "произведен" за една седмица
прегледан от специалист , признат за автентичен...
и свършил работа
там където свършват Точните науки....
започва Историята
hodounski
Рейтинг: 3139 ВеселоСамо да не ги докопат Вежди и Божо ,че ще ги достроят като небостъргачи...
Ристьо
Рейтинг: 638 Весело[quote#14:"forza"]Съдейки по повечето коментари дотук, явно форумът е на анонимни археологически светила - експерт до експерта, мила моя майно, льо!
.jpg
И няма значение дали се громят мощите от о-в Св. Иван, созополски вампири или обикновени кирпичени къщи.
Изобличителният патос винаги е наличен и то - на богато!
Дерзайте, специалисти, нелека е тегобата ви![/quote]
и твоята "не е лесна"
http://prikachi.com/images.php?images/743/8109743S
dissident
Рейтинг: 810 Весело[quote#15:"Бахуристан"]признавам ,нямам представа за неолита [/quote]
Но си гледал семейство Флинстон.
alabalko
Рейтинг: 533 НеутралноА защо не ги оставят там и да преместят малко магистралата. Да направят една отбивка. На мястото на разкопките да се направи един музей, с вход от няколко лева и така. Държавата може да печели на място от това, вместо реално да го унищожава и да вкара останките в някой склад.
klimentm
Рейтинг: 3887 ВеселоНе се съмнявайте че и живота на Земята се е зародил
klimentmтъдява!
Роси
Рейтинг: 8247 НеутралноСега ,като ги преместят,може да дигнат още един кат,няма да ги познаем.
sospecha
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#1] от "Beyond":
Може да се добави тогава са ги палили а сега сами ще се сгромолясват.Поне няма да има нужда да се събират материали за унищожаването им.Жалко че хиляди ще останат на улицата.
sospecha
Рейтинг: 580 НеутралноДо коментар [#15] от "Бахуристан":
Не ти и трябва ,това са само догадки и преди е имало цивилизации и след нас пак ще има.Наскоро се намериха тунели правени изкуствено още когато е имало силна радиация а те и сега не я пропускат.Така че не знаем какво са дишали и с какво са се хранили преди нас а и също след нас.Можем само да си говорим празни приказки така както след 10 000 години няма да си спомнят за древните цивилизации които и сега почти се забравят.
Ристьо
Рейтинг: 638 Весело[quote#23:"sospecha"]Не ти и трябва ,това са само догадки [/quote]
това се опитах да кажа
историците са едни от най-големите лъжци
трябват им пари..
и измислят всякакви сензации за вЕрващите
Thoth
Рейтинг: 638 ЛюбопитноНезаконно строителство?
“Religion is regarded by the common people as true, by the wise as false, and by the rulers as useful.” - SenecaRon
Рейтинг: 466 НеутралноРазкопки по трасетата на инфраструктурни проекти (магистрали, тръбопроводи), мечтата на всеки археолог. Но това е само за галениците на Клио. Местните археолози духат супичката по презумпция, а в най добрия случай ги вкарат като помощници в тима за проучвания.
За двуетажните къщи няма какво да се коментира, сега това е модата. И в Стара Загора откриха преди две години.