Това е добре,но кога ще се предприемат най-належащите мерки с цел да се намали безумно раздутата бройка на прием на студентите у нас.................?!
Сериозно? И без това влизат, че и излизат всички, които искат да вземЪт некво ВИШУ. Напротив, трябват качествени специалисти. Виждам, че приоритетни са информационните науки, което е много необичайно, като се има предвид призива на премиера ИТ специалистите да гледат ОВЧУ (). Не е ли по-добре отсега да ги пренасочат към овцевъдство?
Малка подробност е, обаче, че библиотекарският има цял факултет по Информационни технологии, който ще получи по-голямо финансиране за всичките си специалности
Добре! Да ги изучим! Ами после? Къде ще се реализират? Не е вярно, че няма специалисти. Има, но те не искат да работят за 400 лева. Младите и те не искат да работят висококвалифицирана работа за толкова пари и отиват там където се плаща.
Това, че кабинетът иска - добре, но точно в този кабинет образованието не е признак за качества.
Не искам поивече да пиша за зам.министри, на които липсата му не пречи за заемане на постове.
Важно е да са винаги верни на партията.
Идеята е това да стане по естествен път, като се отклонят средствата от "ненужните" специалности и на силно желаещите да се обучават там въпреки това, им се наложи да си плащат на частно. Голяма част от тях, естествено, ще преценят, че усилието не си струва, а университетите ще бъдат принудени от финансови съображения да закриват постепенно подобни специалности поради липса на интерес или силно да редуцират приема в тях. А държавните пари ще отиват за наистина необходими специалисти.
Опитът показва, че без цялостна реформа в здравеопазването произвеждането на повече медици с държавни пари не е разумна инвестиция, защото много голям процент от тях бягат да работят и специализират в чужбина след придобиването на степен по обща медицина. И сега не завършват малко, но малко остават да работят в България, тъй като са достатъчно добре подготвени за много по-доходна работа в чужбина. Затова министерството си трае за медицината, тъй като знаят, че няма смисъл на този етап да вдигат парите там, при положение че не е осигурено смислено бъдеще за младите специалисти в България.
[quote#5:"bat_plamen"]Това е добре,но кога ще се предприемат най-належащите мерки с цел да се намали безумно раздутата бройка на прием на студентите у нас.................?! [/quote]
Уффффф!
На образУванието му е прОблемът не, че приемат лесно, а че се завършва лесно!
И без замисляне ...
Бедна ви е фантазията какъв бардак е вътре в университетите, започвайки от отношението на самите преподаватели към учебния процес ...
До коментар [#11] от "Pipilot":
Може и така да е,но трябват крути мерки.Не може преди няколко месеца да прочета,че завършващите средно образование у нас са около 65 хиляди,а вузовете са обявили общ прием за около 77 хил/души?!Това го няма никъде/даже и в Африка предполагам/!Тотално безумие е това разминаване между реалните нужди на България и желаната субсдия за вузовете у нас/т.е. интересите на т.н. академична общност у нас/!
Ми то дали има толкова зрелостници? И какъв им е приоритета на тези? Архитектите ли са малко или инженерите? При съкратено строителство с още 18%. Образованите като не намерят работа, след това задължително ще трябва да емигрират.
Няма интерес към сериозните специалности, където се изисква и сериозно учене. За сметка на това разни измислени специалности, чиято програма звучи като конспект по обща култура са много актуални. Не им се учи на децата, защото няма смисъл. Стига да имаш връзки можеш да заемеш всяка позиция.
До коментар [#13] от "xm...":
За лесното завършване съм съгласен,но като цяло системата е насочена да "точи" милиони от държавата чрез субсидията от фиска.Даже вече си мисля ,че магаре да вържеш в някой по-малък ВУЗ ще завърши.
Работата е друга! Искат до 2020 да се похвалят с 110 % млади вишисти, сиреч преизпълнение на плана! За качество и разумност, тук не става дума. С образователната реформа се захващат хора които са предимно "красиви" и проявяващи своя остър и необятен ум основно в сферата на "келепира".
Съгласен съм, но повечето от тези деца си плащат цената за мързелуването впоследствие в професионалния живот, като работят работа, за която не се изисква висше образование. Все пак повечето хора не са с връзки, иначе повечето хора щяха да са шефове, а те не са. Не виждам проблем тук - има много дипломи, но в крайна сметка никой не може да заблуждава работодателя си в продължение на години за своите умения и квалификация. В повечето случаи няколко месеца са напълно достатъчни за работодателя да прецени дали новият служител се справя на ниво и заслужава заплата си. Пазарът сам отсява плевелите от плодовитите дръвчета
До коментар [#18] от "poni":
С каквото и да искат да се хвалят ,ама рано или късно това безумие ще спре и тогава тези които си изкрават хляба във вузовете у нас ще се чудят какво да правят.А тези с новичките дипломи у нас ще са пред дилемата да мизерстват у нас ,правейки т.н. кариера/много смешно ми звучи това/ или да хванат багажа за чужбина и да работят каквото намерят без да си правят някакви житейски планове.Аз лично съм бил на това дередже и не съжалявам ,че хванах пътя за странство.
[quote#17:"bat_plamen"]Даже вече си мисля ,че магаре да вържеш в някой по-малък ВУЗ ще завърши. [/quote]
Тц, ще ви разочаровам!
И в СУ ша са изучи и ша вземетапия за вишу!
Системата е разкапана и както си е при всяка такава риба - разкапана е откъм главата.
Колкото до целевия прием - това се прави навсякъде.
Но целевият прием, стимулиран от държавата, е в надграждане, а не преразпределяне.
Младежта хич не е толкоз тъпа, колкото я мислят. И много добре си се ориентира къде са "вървежните" професии, на баницата мекото и гювеча. Винаги се е ориентирала. И винаги ще се ориентира.
Та проблемът се явява обществото, в което виреят като пример и правят най-желани определени професии и квалификации прослойки, които просто са обяздили и цицат обществения ресурс, а не са просто част от една здрава, разностранна структура. Където всеки вече да се позиционира според желанията, способностите и труда си, защото има горе-долу еднакъв шанс за реализация и респективно просперитет.
Обществото е болно!
И затова младите или бягат - или се присламчват към "успешната масовка". "Успешната масовка" на едно болно общество ...
[quote#8:"poni"]Младите и те не искат да работят висококвалифицирана работа за толкова пари и отиват там където се плаща.[/quote]
Не искат висококвалифицирана работа, защото се ИЗИСКВА от тях. Повечето са с нагласата да ги уредят на някаква работа, да си клатят краката цял ден и хоп 4-цифрени заплати да се изливат в банковата им сметка всеки месец. Масово си нямат на идея за реалистично заплащане и реална себеоценка.
С използването на сайта вие приемате, че използваме „бисквитки" за подобряване на преживяването, персонализиране на съдържанието и рекламите, и анализиране на трафика. Вижте нашата политика за бисквитките и декларацията за поверителност.ОK
bette
Рейтинг: 768 НеутралноА за медицина и сестрински? Нали там най-вече недостигат?
Публикувано през m.dnevnik.bg
Роси
Рейтинг: 6954 НеутралноИ тези са достатъни и хартисват.
Роси
Рейтинг: 6954 НеутралноНе повече,а по-качествени.
Втора цетка
Рейтинг: 893 ЛюбопитноИзглежда и библиотекари в повече, не са нужни...
Това е Ъпсурт, мене ме нема във целата схема...bat_plamen
Рейтинг: 4585 ЛюбопитноТова е добре,но кога ще се предприемат най-належащите мерки с цел да се намали безумно раздутата бройка на прием на студентите у нас.................?!
poni
Рейтинг: 388 НеутралноСериозно? И без това влизат, че и излизат всички, които искат да вземЪт некво ВИШУ. Напротив, трябват качествени специалисти. Виждам, че приоритетни са информационните науки, което е много необичайно, като се има предвид призива на премиера ИТ специалистите да гледат ОВЧУ (). Не е ли по-добре отсега да ги пренасочат към овцевъдство?
Pipilot
Рейтинг: 413 НеутралноДо коментар [#4] от "LocoMondo":
Малка подробност е, обаче, че библиотекарският има цял факултет по Информационни технологии, който ще получи по-голямо финансиране за всичките си специалности
poni
Рейтинг: 388 НеутралноДобре! Да ги изучим! Ами после? Къде ще се реализират? Не е вярно, че няма специалисти. Има, но те не искат да работят за 400 лева. Младите и те не искат да работят висококвалифицирана работа за толкова пари и отиват там където се плаща.
Втора цетка
Рейтинг: 893 Любопитно[quote#7:"Pipilot"]подробност е, обаче, че библиотекарският има цял факултет по Информационни технологии[/quote]
Това е Ъпсурт, мене ме нема във целата схема...Ооо, от малки ги подготвят за Голямата политика...
azmatahari
Рейтинг: 617 ЛюбопитноТова, че кабинетът иска - добре, но точно в този кабинет образованието не е признак за качества.
Не искам поивече да пиша за зам.министри, на които липсата му не пречи за заемане на постове.
Важно е да са винаги верни на партията.
Pipilot
Рейтинг: 413 НеутралноДо коментар [#5] от "bat_plamen":
Идеята е това да стане по естествен път, като се отклонят средствата от "ненужните" специалности и на силно желаещите да се обучават там въпреки това, им се наложи да си плащат на частно. Голяма част от тях, естествено, ще преценят, че усилието не си струва, а университетите ще бъдат принудени от финансови съображения да закриват постепенно подобни специалности поради липса на интерес или силно да редуцират приема в тях. А държавните пари ще отиват за наистина необходими специалисти.
Pipilot
Рейтинг: 413 НеутралноДо коментар [#1] от "bette":
Опитът показва, че без цялостна реформа в здравеопазването произвеждането на повече медици с държавни пари не е разумна инвестиция, защото много голям процент от тях бягат да работят и специализират в чужбина след придобиването на степен по обща медицина. И сега не завършват малко, но малко остават да работят в България, тъй като са достатъчно добре подготвени за много по-доходна работа в чужбина. Затова министерството си трае за медицината, тъй като знаят, че няма смисъл на този етап да вдигат парите там, при положение че не е осигурено смислено бъдеще за младите специалисти в България.
xm...
Рейтинг: 1998 Весело[quote#5:"bat_plamen"]Това е добре,но кога ще се предприемат най-належащите мерки с цел да се намали безумно раздутата бройка на прием на студентите у нас.................?! [/quote]
Уффффф!
На образУванието му е прОблемът не, че приемат лесно, а че се завършва лесно!
И без замисляне ...
Бедна ви е фантазията какъв бардак е вътре в университетите, започвайки от отношението на самите преподаватели към учебния процес ...
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноДо коментар [#11] от "Pipilot":
Може и така да е,но трябват крути мерки.Не може преди няколко месеца да прочета,че завършващите средно образование у нас са около 65 хиляди,а вузовете са обявили общ прием за около 77 хил/души?!Това го няма никъде/даже и в Африка предполагам/!Тотално безумие е това разминаване между реалните нужди на България и желаната субсдия за вузовете у нас/т.е. интересите на т.н. академична общност у нас/!
Judjuk
Рейтинг: 2706 НеутралноМи то дали има толкова зрелостници? И какъв им е приоритета на тези? Архитектите ли са малко или инженерите? При съкратено строителство с още 18%. Образованите като не намерят работа, след това задължително ще трябва да емигрират.
Judjukponi
Рейтинг: 388 НеутралноДо коментар [#11] от "Pipilot":
Няма интерес към сериозните специалности, където се изисква и сериозно учене. За сметка на това разни измислени специалности, чиято програма звучи като конспект по обща култура са много актуални. Не им се учи на децата, защото няма смисъл. Стига да имаш връзки можеш да заемеш всяка позиция.
bat_plamen
Рейтинг: 4585 ЛюбопитноДо коментар [#13] от "xm...":
За лесното завършване съм съгласен,но като цяло системата е насочена да "точи" милиони от държавата чрез субсидията от фиска.Даже вече си мисля ,че магаре да вържеш в някой по-малък ВУЗ ще завърши.
poni
Рейтинг: 388 ВеселоДо коментар [#14] от "bat_plamen":
Работата е друга! Искат до 2020 да се похвалят с 110 % млади вишисти, сиреч преизпълнение на плана! За качество и разумност, тук не става дума. С образователната реформа се захващат хора които са предимно "красиви" и проявяващи своя остър и необятен ум основно в сферата на "келепира".
Pipilot
Рейтинг: 413 НеутралноДо коментар [#16] от "poni":
Съгласен съм, но повечето от тези деца си плащат цената за мързелуването впоследствие в професионалния живот, като работят работа, за която не се изисква висше образование. Все пак повечето хора не са с връзки, иначе повечето хора щяха да са шефове, а те не са. Не виждам проблем тук - има много дипломи, но в крайна сметка никой не може да заблуждава работодателя си в продължение на години за своите умения и квалификация. В повечето случаи няколко месеца са напълно достатъчни за работодателя да прецени дали новият служител се справя на ниво и заслужава заплата си. Пазарът сам отсява плевелите от плодовитите дръвчета
bat_plamen
Рейтинг: 4585 НеутралноДо коментар [#18] от "poni":
С каквото и да искат да се хвалят ,ама рано или късно това безумие ще спре и тогава тези които си изкрават хляба във вузовете у нас ще се чудят какво да правят.А тези с новичките дипломи у нас ще са пред дилемата да мизерстват у нас ,правейки т.н. кариера/много смешно ми звучи това/ или да хванат багажа за чужбина и да работят каквото намерят без да си правят някакви житейски планове.Аз лично съм бил на това дередже и не съжалявам ,че хванах пътя за странство.
За да останат ХОРА в България.
Рейтинг: 714 НеутралноПри 50 000 завършващи, как ще попълнята "58 386 студенти, а частните – 15 812. ".... хич не ми е ясно..
Освен да се записват на 2-3 места някой "студенти'....
xm...
Рейтинг: 1998 Неутрално[quote#17:"bat_plamen"]Даже вече си мисля ,че магаре да вържеш в някой по-малък ВУЗ ще завърши. [/quote]
Тц, ще ви разочаровам!
И в СУ ша са изучи и ша вземетапия за вишу!
Системата е разкапана и както си е при всяка такава риба - разкапана е откъм главата.
Колкото до целевия прием - това се прави навсякъде.
Но целевият прием, стимулиран от държавата, е в надграждане, а не преразпределяне.
Младежта хич не е толкоз тъпа, колкото я мислят. И много добре си се ориентира къде са "вървежните" професии, на баницата мекото и гювеча. Винаги се е ориентирала. И винаги ще се ориентира.
Та проблемът се явява обществото, в което виреят като пример и правят най-желани определени професии и квалификации прослойки, които просто са обяздили и цицат обществения ресурс, а не са просто част от една здрава, разностранна структура. Където всеки вече да се позиционира според желанията, способностите и труда си, защото има горе-долу еднакъв шанс за реализация и респективно просперитет.
Обществото е болно!
И затова младите или бягат - или се присламчват към "успешната масовка". "Успешната масовка" на едно болно общество ...
idiot_idiotov
Рейтинг: 435 НеутралноА места за полицаи моля?
Fazer
Рейтинг: 497 Неутрално[quote#8:"poni"]Младите и те не искат да работят висококвалифицирана работа за толкова пари и отиват там където се плаща.[/quote]
Не искат висококвалифицирана работа, защото се ИЗИСКВА от тях. Повечето са с нагласата да ги уредят на някаква работа, да си клатят краката цял ден и хоп 4-цифрени заплати да се изливат в банковата им сметка всеки месец. Масово си нямат на идея за реалистично заплащане и реална себеоценка.
klimentm
Рейтинг: 4590 Неутрално"машинно инженерство, архитектура, биотехнологии, растителна защита"
klimentmИ къде в България ще работят?
Калибър
Рейтинг: 1149 ЛюбопитноОтавна си мисля да отворя един университет за любителски риболов. Има ли мераклии за преподаватели?
Индикирам и калибрирам...за конкурс Мистър Магаре от 240 номинации.