
© Юлия Лазарова
Информацията срещу кои хора и какви са делата, по които членът на Висшия съдебен съвет (ВСС) Ясен Тодоров е работил като следовател в Столичната следствена служба, "засяга широк кръг лица и информацията би довела до накърняване на техните права".
Това е част от писмо от Ясен Тодоров, цитирано в отговор до "Дневник" от Софийска градска прокуратура по заявление за достъп до информация с искане за справка за следствените дела, по които Тодоров е работил като следовател. Градският прокурор на София Христо Динев отказва да предостави информацията, с мотив, че тя
не е обществена, няма да постигне повишаване на прозрачността на прокуратурата и липсва съгласие на третото лице, за което се отнася поисканата информация - Ясен Тодоров.
Тодоров, който тази седмица беше избран за член на Националния съвет по антикорупционни политики, е прекарал в следствието почти цялата си професионална кариера. Той започва работа там през 1993 година, като пет години по- късно оглавява ключовото Второ териториално отделение, което трябва да разследва злоупотребите на Столичната митница, Илиянци и други ключови обекти.
Там той остава до 2004 година. За кратко през 2007 година е и.д. на специализирано икономическо отделение към столичното следствие. Там през годините на работа, във времето, когато не е част от изпълнителната власт, се е водил и неуспелият шеф на ДАНС Делян Пеевски. Вчера в интервю за Би Ти Ви Тодоров отрече да има наблюдения върху работата на депутата.
През 2008 г. Тодоров е номиниран от Български народен съюз и избран от парламента за инспектор в Инспектората към ВСС. Там той прави проверки, свързани с Държавния резрев и казуса "Приморско", при който стана ясно, че магистратски роднини са получавали право на строеж, представяйки се за крайно нуждаещи се. По този случай нямаше нито наказани, нито влязло в съда наказателно производство.
През 2012 г. Тодоров се връща в съдебната власт, но като следовател в Специализираното звено за "Противодействие на корупцията и финансово–данъчните измами" на Софийска градска прокуратурата, създадено и ръководено от прокурора Роман Василев. В края на същата година Тодоров става член на ВСС след номинация на "Атака".
В отговора до "Дневник" за Ясен Тодоров, Динев отбелязва още, че "наред с изложеното следва да се отбележи, че съгласно разпоредбата на чл. 198 ал.1 НК изнасянето на информация за разследването, каквато несъмнено представляват имената на лицето, срещу което е образувано производството, правната квалификация на деянието и начина, по който е приключило разследването, се дават само с разрешение на наблюдаващия прокурор".
Това е поредният отказ на градския прокурор Христо Динев да предостави информация, свързана с работата на Столичното следствие или прокуратурата.
Показателно за проявен двоен стандарт е фактът, че по искане на "Капитал" за работата на Делян Пеевски като следовател той постанови отказ, но по сходно искане за вече бившия заместник-градски прокурор на София Роман Василев информацията беше предоставена. В единия случай беше изискано съгласието на Пеевски данните да бъдат дадени, което той не даде, а Роман Василев дори не беше питан. Наскоро по искането за делата на депутата от ДПС Върховният административен съд постанови Динев да предостави информацията. Това все още не е случило.
Градският прокурор отказа информация за делата на Пеевски и по заявление на "Дневник", като наскоро Административният съд София град потвърди отказа и записа, че разгласяването на тази информация може да накърни авторитета на Пеевски.